ma.GurusHealth.ru

Болка relievers (аналгетици), панкреатитис, панкреас за олеснување на болка болка како вцепенен?

Лекови против болки за панкреатитисВо третманот на панкреатитис во првите редови на анестезија задача. Што предизвикува болка во оваа болест? Постојат неколку причини - тоа дуктална опструкција на системот на панкреасот и паренхимните оток, воспаление, рак, псевдоциста, морфолошки и функционални промени во нервните плексуси и други.

Исправка на болка со панкреатит е за лекарите некои тешкотии, бидејќи механизмите на болка мешани. тактики аналгезија избран од страна на фактор, преовладува во патогенезата на развој.

Доколку постојат услови опструктивна билијарна потоа се користи за аналгезија стентирање lithoextraction, во бендот литотрипсија, аналгетици и spasmolytics панкреатитис.

Како да се anesthetize панкреасот кај пациенти со автоимун панкреатит? Во овој случај, ефикасни лекови урсодеоксихоличната киселина, кортикостероиди и стентирање дуктална систем.

За олеснување на болката поврзани со панкреатитис, билијарна урсодеоксихоличната киселина се користи дрога, антиспазмотици и панкреасните ензими во високи дози. Во хроничен панкреатит без големи цисти без билијарна опструкција и патологија аналгетски ефект се постигнува преку плексус целијачна neyrolizisa примена антиспазмотици и нормални дози на ензими.

аналгетици се користи за болка од какво било потекло. Во акутна инфламација, лекари, исто така, пропишува лекови против болки за пациентите панкреасот, но постојат некои нијанси. Во врска со механизмите и причини за хронична болка во стомакот состанок лекови против болки има неколку ограничувања. На пример, не-стероидни анти-инфламаторни лекови се контраиндицирани за лица со гастроинтестинални заболувања. За да се елиминира болка поврзана со панкреатитис, абдоминална препорачува комбинација на агенси кои го инхибираат гастричната секреција, multienzyme со високи дози на лекови.

Како што знаете, голема улога во развојот на болка во хроничен панкреатит игра дисфункција на сфинктерот на Oddi и дискинетични заболувања на цревата. Поради тоа, употребата на antispasmodic агенти во воспаление на панкреасот е многу оправдано. Денес да антиспазмотици таквите барања: удобен форма на администрација, со високи перформанси, долгорочни активности, недостатокот на сериозни несакани ефекти.

Од една од компонентите на болка е спазам на мазните мускули, тогаш панкреатитис секогаш доделен антиспазмотици. Во моментов, најдобриот подготовките во оваа насока се myotropic антиспазмотици. Овие лекови влијае на мускулната контракција, без оглед на нивното потекло.

Антиспазмотици се поделени во две групи: myotropic и антихолинергици. Меѓу myotropic лекови зазема посебно место Duspatalin (Mebeverin). Таа има двојно дејство: 1) обезбедува антиспастичен ефект и го намалува пропустливоста на мазни мускулни клетки за Na + - 2) блокови Ca2 + и го намалува одливот на K + од клетките, па затоа нема да предизвика хипотензија цревни мазни мускули и сфинктер на Oddi.

Оваа дрога покажа висока ефикасност како аналгетик во ублажувањето на болките се јавуваат во заболување на панкреасот. Веќе по половина час по првата капсула доаѓа аналгетски ефект кој трае 12 часа. Duspatalin постигнува одржлив клиничка ремисија, односно откако ќе престанете да го земате овој лек ефект трае долго време. Покрај тоа, лекот нема системски несакани реакции и добро се поднесува.

Аналгетици во форма на акутен панкреатит

Аналгетици во форма на акутен панкреатитИ покрај изобилството на лекови против болки, еден од главните методи на управување со болка во акутен панкреатит е употребата на аналгетици. Прв избор на лекови се салицилати (аспирин) или ацетаминофен, исто така познат како парацетамол. Тие се земаат веднаш пред оброкот за да се спречи болка. Предност, експертите препорачуваат давање на парацетамол, бидејќи тоа има минимални надразнување акција на панкреасот. Сепак, пациентите со тешка болест на црниот дроб, може да се примени само претходна консултација со присутните лекар поле. Од алатка е хепатотоксични.

Дозата на аналгетик за акутен панкреатит е избран поединечно. Но, во секој случај, се препорачува тоа да биде на најниско можно.

Неколку медицинска пракса за болка кај пациентите со акутен панкреатит, панкреатин таблета средства кои имаат киселина заштита на школка. Тие почнуваат да се активира во стомакот и во горниот дел на дуоденумот. Сепак, тие се обврзани да се користи со лекови блокирање на гастричната секреција.

Лекови против болки и таблети со панкреатитис

Поточно, еден од најчесто користените лекови како што се таблети:

  • antispasmodic ефект - Mebeverin Но, силоси. Исто така, помага да се ослободи од спазам добивањето папаверин, Meteospazmila, Buscopan;
  • и покрај тоа се користи и како болка апчиња за панкреатитис како аналгетици. На пример, Baralgin, Atsetamifen;
  • на НСАИЛ се ефикасни: Волтарен, Movalis, индометацин.

Лекови против болки за панкреатитисПрифаќање на некој од потребните средства за извршување само по претходна консултација со лекар.

Во чекор третманот на пациентот, како и акутната фаза на болеста, се доделени од лекови против болки кои имаат посилни и повеќе интензивна изложеност. Меѓу аналгетици, најпопуларните се: бупренорфин, пентазоцин.

Често на терапискиот режим вклучуваат разновидност од новокаина блокада. За инјекции има antispasmodic ефект, користете Eufillin.

Во случај дека сите овие лекови не престане болката, со силни напади, понекогаш специјалисти препише лекови против болки за панкреатитис има состав на дрога. Тие вклучуваат: promedola фентанил.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тери панкреатит, што е тоа?Тери панкреатит, што е тоа?
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Фамотидин панкреатитФамотидин панкреатит
Buscopan панкреатитBuscopan панкреатит
Опструктивни хроничен панкреатитОпструктивни хроничен панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Аспиринот панкреатитАспиринот панкреатит
Папаверин панкреатитПапаверин панкреатит
Анти-панкреатитАнти-панкреатит
» » » Болка relievers (аналгетици), панкреатитис, панкреас за олеснување на болка болка како вцепенен?