ma.gurushealth.ru

Анти-панкреатит

Анти-панкреатитПанкреатитис - воспаление на панкреасот. Во последниве години, за зголемување на бројот на болести, повеќето жени се изложени на оваа болест. На првиот знак да се оди на лекар, не се само-лекувам. воспаление на панкреасот често се меша со акутна егзацербација на дегенеративни болести диск. Грешки може да биде фатална. По дијагнозата, лекарот пропишува третман.

Лекови за третман на панкреатитис се поделени во три вида:

 • Antispasmodic лекови: Не-бањата, папаверин, Buscopan, Meteospazmil. Овие алатки се отстрани грчеви се земаат веднаш по развојот на болни симптоми.
 • Аналгетици: Pentalgin, Baralgin. Тие се преземат за да се намали тешка болка.
 • Анти-инфламаторни лекови: парацетамол, aspirinosoderzhaschie лекови кои го намалуваат воспалението и се прифатени на таблета пред оброк.

Но, егзацербација на панкреатитис, овие лекови не секогаш помагаат. Затоа тие се администрира во комплекс со други лекови кои се користат за да го блокира dropper болка, го намалуваат воспалението и грчеви.

Анти-инфламаторни лекови и лекови за панкреатит комплекси:

 • Аналгин + Baralgin (2-5 ml и 2-3 ml аналгин Baralginum интрамускулно, 1-3 пати на ден ..);
 • Не-Spa + папаверин (0,08 g на прием);
 • Атропин (1 ml -. 1% раствор) + Fenikaberan (2ml -. 0,25%) + папаверин (2-4 ml -. 2%).
 • Metacin + атропин (8-12 капки 3 пати на ден);
 • Не-бањата (2 ml интрамускулно на секои четири часа.) + Platifillin (2,1 ml, 2 пати дневно.);
 • Prostenon (i.v. 2 пати на ден).

Овие лекови се администрира интравенски, за да помогне во олеснување на болката. Дозата е пропишано поединечно од страна на вашиот лекар.

Исто така, комплекс до IV со анти-панкреатитис може да се додаде:

 • Новокаина за блокада на акутна болка (100ml - 0,25%.);
 • protivogistaminnye препарати: Demidrol, Suprastin, Tavegil -; (1-2ml 1%.)
 • со силна едем диуретици (1. таб - 1 пати на ден) фуросемид
 • за да се намали притисокот во жолчните канали: Sandostatin -; (0.1 g 1-3 пати на ден.)
 • за нормализација на црниот дроб и жолчката на: Odeston, Gepatofalk (CAPS 2 - 3 пати на ден.);
 • за да се врати подвижност и еластичност на жолчното ќесе: (. CBSA 1 - 2 пати на ден) Mebeverin. Кога е потребно лекување, да се земе предвид ставовите на дисмотилитет (забрзана излачувањето на жолчката или стагнација);
 • на низок притисок и тахикардија: орално земени мешавина на гликоза со новокаина, како што служи да го блокира акутна болка;
 • за подобрување на општата состојба и отстрани тежина во стомакот: Mezim, празнични (1 g три пати на ден).

Во тешка синдром на болка панкреатит со пропишана анти-инфламаторни лекови:

 • лекови кои делуваат на ЦНС: Tramadozol, бупренорфин (300 mg, ампула 200 mg таблета 1-3 пати на ден ..);
 • без одговор на сите анти-инфламаторни лекови: (. промедол 1 ml од 2% раствор на 1-3 пати на ден, интравенски или интрамускулно) наркотични болка relievers.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Симптоми на авион панкреатитис, третманот на симптоми на панкреасот izmeneyСимптоми на авион панкреатитис, третманот на симптоми на панкреасот izmeney
Spazmalgon панкреатитSpazmalgon панкреатит
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Што се стави на dropper со панкреатитис на рак на панкреасот?Што се стави на dropper со панкреатитис на рак на панкреасот?
Ketanov и ketorol панкреатитKetanov и ketorol панкреатит
Болка relievers (аналгетици), панкреатитис, панкреас за олеснување на болка болка како вцепенен?Болка relievers (аналгетици), панкреатитис, панкреас за олеснување на болка болка како вцепенен?
Диклофенак панкреатитДиклофенак панкреатит
Buscopan панкреатитBuscopan панкреатит
Што да Земи (пијат) на панкреасот?Што да Земи (пијат) на панкреасот?
Папаверин панкреатитПапаверин панкреатит