ma.gurushealth.ru

Како да се избере еден шетач. Критериуми за избор на инвалидски колички за деца. Бебе видови и карактеристики колички

Со избирање на возилото за вашето бебе треба да се третира со голема грижа и внимание. Имајте на ум дека вашиот избор не зависи само од удобноста и сигурноста на вашето бебе, туку и на вашата удобност. Се разбира, она што се излезе на улица со детето да не се дише самиот воздух, но во основа, дека тие дишеше вашето бебе. Тоа е причината зошто ние мора да разберат дека во случај на било шетач треба да биде висок квалитет на отвори за воздух, па тоа ќе дишат многу полесно и поедноставно. За вентилација е опремен со висок квалитет на колички, па дури и на база на корпата, така што на потпирачот на детето нема да се пот. Во однос на капакот, па тоа е обично 1-2 па дури и 3 отворите за вентилација во стакло. Некои од нив се постојани, а остатокот може да се отвори по своја волја.
Како да се избере еден шетач. Критериуми за избор на инвалидски колички за деца. Детски колички - видовите и карактеристиките

Со избирање на возилото за вашето бебе треба да се третира со голема грижа и внимание. Имајте на ум дека вашиот избор не зависи само од удобноста и сигурноста на вашето бебе, туку и на вашата удобност.

Како да се избере еден шетач?

Има широк спектар на инвалидска количка, но тие се поделени во групи:
Шетач-bassinet
Инвалидска количка лулка - ова е вистински тренер за вашиот трошки. Количка, кој е доста високо над земјата, совршено се заштити бебето од дожд и снег, прашина и ветер. Поради високата позиција на кошницата, тоа ќе биде полесно да комуницира со вашето бебе: не мора да се наведнуваат, на пример, да му даде малку вода. При изборот на шетач е да се обрне посебно внимание на тркала и амортизери - благодарение на нив Вашето возило ќе има голем сообраќај и превозот ќе биде помалку се тресат, што, се разбира, ќе се обезбеди удобност на вашиот малку патници. Погодно, кога таквите колички имаат доволен капацитет за багаж. Кога купување на шетач, bassinet и да бидат подготвени за некои непријатности - тоа е прилично обемни и тешки камиони за бебето. Ако вашата куќа беше скршен лифт - потоа се извади и да донесе свој шетач ќе биде многу тешко. Да, и во јавниот превоз со еден шетач оваа форма фактор може да има некои тешкотии.
колички
Обично, тоа е прилично лесен и компактен шетач кој лесно може да се здипли / распаѓаат. Тие се дизајнирани да пораснале децата. Меѓу нив се во инвалидска количка - одење стапчиња (тие се во здипли личи на трска), и вагони - ранци дека може да се носи во текот на рамената, претходно укината. Тоа е многу удобен и практичен шетач, но, исто така, имаат свои недостатоци - спиење во количка бебето ќе биде многу непријатно, тоа е прилично ладно во зима, и малку пластични тркала не треба да патуваат на снег.

Видео: Како да се избере еден шетач? Видови (типови) на детски колички, нивните предности и недостатоци. ДЕЛ 2

Шетач-трансформатори
Трансформатор - шетач кој е лесно да се конвертираат од bassinet шетач шетач, и обратно. Со право на пристап кон избор на колички-трансформатори транспорт проблем ќе биде решен. Овие колички лесно да се свитка и е лесен - можете лесно да додадете и организира тоа во секој јавен превоз и за укинување на проблемот со дефект, можете, исто така, повеќе нема да се плаши. Од minuses - ниска пропустливост - т.е. бебе ќе се тресат повеќе од добар превоз-лулка, и мора постојано да се превиткуваат, бидејќи трансформатори обично имаат мала висина. Како и за задоволство патувања со бебето - се разбира, кабриолет верзија на обемна и тешка од шетач - но во принцип, тоа ќе биде полесно.
универзална шетач
Многу потсетува на трансформатори колички, но тие работат малку на друг принцип: превоз има универзална шасија каде што е можно да се инсталира затворен кошница или количка седиште. Кај некои модели, постојат неколку кошеви од различни големини - кога бебето старее, можете едноставно да се промени кошница. Овие колички се многу лесен - бебето речиси и да не се почувствува тресење, превозот не се плаши од дожд ниту снег, ниту ветрот. И ќе бидат задоволни со постари деца - тие можат да седат удобно се истражат соседството. Некои универзални детски колички имаат специјална шасија - тоа е поставен така што седиштето на pushchair може да биде ориентирана така што тоа е погодно за вас - или се соочуваат со насоката на патување или лице-в-мајка.
Кои шетач е најдобро да се избере?
Се разбира, сето тоа зависи од вашите желби, околностите и ресурси. А добра опција за прв пат ќе биде купување на инвалидски колички - лулка, и стекнување на шетач може да се одложи за подоцна.
Тоа може да се ограничи на шетач трансформатор, иако повеќето практично решение ќе биде кабриолет шетач + ефтин лесни шетач.
Можете исто така да се обрне внимание на универзална шетач со неколку "тела"И тоа е исто така лесно да се купат еден шетач кога е потребно.
Во секој случај, за купување на шетач треба да биде под потреби opredelnnye и треба цврсто да знаете што сакате од него и го очекував. Со среќа во изборот!

Детски колички - видовите и карактеристиките

I. класична варијанта ( "2 во 1", "3 во 1")

Инвалидска количка состои од рамка и отстранлив меѓусебно лулки и рекреативни опции. Во некои embodiments ( "3 во 1") и се додава тука седиште. Опција со лулки собере околу 6 месеци, се додека детето да седат голо. Подоцна, како по правило, одат на опцијата за вежбање (на 2 - 2,5 години), во кои, благодарение на флип назад и подигнете подложка за нозе, детето не само што може да седат, но за да спијат на прошетка.

Класичната верзија колички релевантни:

Во отсуство на посебен влез области на куќата за детски колички. Рамката може да биде прикачен на паметен рака на железнички и извадете лулка и го носат горе со детето.
За одење, не само на рамен пат, но не и на асфалт - со јами и дупки. Во шетач добри маневрирање.
Ако не планирате во иднина (по 1.5 - 2 години дете) ги купите поединечни рекреативни опции.

II. Шетач трансформатор

Во овој олицетворение, лулка превоз на рамката брзо и лесно да се трансформира во една варијанта одење (од "лежи" да "седи"), со дополнителни елементи откопчал и отстранети. Рачка трансформатор се фрла од една на друга страна, овозможувајќи ви да се сврти вашето бебе свртена кон вас или далеку од вас.

Оваа опција е релевантен шетач:

Ако постои посебна просторија за инвалидска количка или лифт.
За одење на рамна асфалтирани улици или во истата патеки на урбаните паркови. Превоз има помал маневрирање во споредба со kklassicheskoy.

III. колички

Оваа опција е релевантен за превоз на деца од една година. Тие се лесни и удобни. Од најпопуларните опција - превоз трска, кои можат да имаат зимска верзија со "заштита" се врати и топло покритие за нозете.

Со избирање на инвалидски колички, треба да се обрне внимание на:

1. тркала

Прво на сите, треба да се измери широчината на превозот со тркала - тоа треба да биде неколку сантиметри помалку од отворањето влез во лифт ..
Најдобра опција - голем тркалото. Тие се лесни за транспорт на инвалидска количка, во секое време од годината и на било патишта. Покрај тоа, на превозот со нив е помалку од тресе и тие не се толку брзо разнишан.
Материјалот од кој тркалата. Ова може да се гуми, пластика или гума. Секој од нив има добрите и лошите страни
Во секој случај, тркалата може да се промени (еден е само да прашам однапред во продавницата, ако постои таква можност за одредени модели).
Тоа треба да биде добар фиксација на тркалата. Тркалата може да биде фиксна или контролиран, со фиксација на нивните.

2. превоз на рамка

Квалитет рамки - е направен од челик рамка. Малку полошо - од алуминиум. Пластика во рамката треба да биде во минимум. Најсигурни се крстовидна рамка.

3. Наместете го потпирачот за грб и крошна
прилагодување механизам на потпирачот за грб и барака на превозот мора да биде на повеќето релевантни и во исто време едноставна, т.е. не бара многу напор.

4. рачка шетач

Речиси сите современи модели се опремени со рачка за инвалидски колички со можност за прилагодување височина. Сепак, премногу честите операција на прилагодување на копчињата на копчето може да предизвика штета - тоа е потребно однапред да се побара од продавачот за можноста за нивна замена / поправка

колички 5.Tormoza

Сигурност зависи од големината на кочница тркала (поголем тркала, толку повеќе сигурен сопирачка). Квалитет детски колички, исто така, се опремени со рака сопирачките и дека е особено точно во стрмни спуштање.

6. А пренослив креветче

Таа мора да се направени од издржлив материјал и да се справи.

7. Кошница и играчки со средна големина. Таа мора да биде поставен така што тоа е лесно достапен за било какви несакани бек.

8. плашт лулка

Тапацирот дел превоз мора да се направени од високо квалитетен материјал со отстранлив, перат покрива.

Критериумите за избор за бебе шетач на

шетач безбедност

Ова е, можеби, една карактеристика што дете родителите не се спремни да жртвуваат под никакви околности, но да се разбере она што е опасно и она што не е неопходно да се знае дека:

Кабриолет тркала треба да биде само на гумени тркала и амортизери-мора да има, и тоа е подобро дека тоа не бил обичен пролет, пролетта. Ова ќе го направи прекин на шетач помек и поудобен за бебето. Во прилог на амортизерите, важно е да се обрне внимание на големината на тркалата - тие мора да биде најмалку 20 cm во дијаметар - тоа ќе го направи на патувањето како удобно како боксот и дупки невидлив за детето. Покрај тоа, отсуството на тресење позитивен ефект на 'рбетот.
превоз домување пријавени да биде лесно, но во исто време многу силна. Не заборавајте, овој шетач е најскапиот за вас луѓе - вашето бебе. Поради тоа не е за сите заштеди не можеме да одиме во принцип - тоа треба да бидат трајни, светлина, и не и најмалку важно многу еко-пријателски.
Сопирачките. Ова е важен момент, тоа не е неопходно да го игнорира. Грижете се за сопирање што е можно поблиску до тркалата - тоа ќе ви овозможи секогаш да се забави во вистински момент. Во исто време, тоа ќе се случи многу брзо, речиси веднаш.
Рефлектори. Понекогаш ќе одат на прошетка во текот на ноќта. Да ви добро се гледа автомобили на правото на инвалидска количка мора да биде рефлектори - специјални ленти на насловната страница на превозот, кои светат во темница.
Сигурносни појаси. Ова се мерки на претпазливост за кои многу се погледне за да го стави благо, слепи, а сепак ова е еквивалент на употребата на сигурносен појас во автомобил. Се зацврсти на дете во инвалидска количка - тоа ќе ве заштити од проблеми во повеќето непредвидливи моменти на вашата прошетка.

Во однос на безбедноста, тоа е можеби најважниот точки на кои треба да се обрне внимание. За работи како што се квалитетот и безбедноста на ткива кои го сочинуваат шетач се зборува, ни се чини, дури и непристојни, нашите читатели го знам тоа себе.

хигиена

Ова е уште еден показател дека е невозможно да се помине. Од оваа карактеристика, тоа зависи од дете 's здравство, спиењето и апетитот. Ако зборуваме за здравјето, првото нешто што треба да се обрне внимание на:
Покривање на шетач. Што ќе биде голем не е ткаенина од кои го направија инвалидска количка во нејзиниот случај мора да се отстранат редовно и да се носат надвор. Детето не може да дишат прашина која заглави со текот на времето, целата ткаенина капак. Значи имајте го ова на ум, а во секој случај, не се мрзливи.

вентилација шетач

Се разбира, она што се излезе на улица со детето да не се дише самиот воздух, но во основа, дека тие дишеше вашето бебе. Тоа е причината зошто ние мора да разберат дека во случај на било шетач треба да биде висок квалитет на отвори за воздух, па тоа ќе дишат многу полесно и поедноставно. За вентилација е опремен со висок квалитет на колички, па дури и на база на корпата, така што на потпирачот на детето нема да се пот. Во однос на капакот, па тоа е обично 1-2 па дури и 3 отворите за вентилација во стакло. Некои од нив се постојани, а остатокот може да се отвори по своја волја.

Дожд и комарец мрежи во инвалидски колички

Мантил - еден вид на наметка за инвалидски колички со мали вентилација прозорец. Таа е наменета за да се заштитат од дождот. Сепак, ние би сакале да привлече вашето внимание дека тоа може да се користи само во екстремни случаи, да се кандидира само во куќата. Одење обвиткан со измамник не е препорачливо, како превоз почнува да се формира кондензат, што пак придонесува за развој на микроорганизми. Комарец нето да се користи што е можно и потребно, особено во сезоната на активност од инсекти, но злоупотреба не вреди - се е добро во умерени количини.

Не заборавајте да се мијат процесот на бебе постелнина и душеци од зло грини сапрофити. Најдобро е да им помогне на електрична четка-шампион, која е опремена со сепаратор вшмукува.

buggies

Superlegkaya kolyaska-"трска" - ткаенина седиште на лесен алуминиум (или пластика) рамка. Покрај тоа, брзини се притиснати едни против други, за намалување на превоз во висина и ширина. Со негова помош мама и бебе лесно да се надмине далечината до продавница и што е најважно, можете безбедно да одат во неа, претворајќи ја неговата светлина шетач трска. "трска" Тоа е многу ефикасна за кратко "брз марш" во парк или на патнички воз со дете кој израсна, но се уште не е во можност да се движат брзо, и што е најважно - не секогаш го прават тоа во вистинската насока. Овој модел е неопходен за патување во јавниот превоз и да оди во клиника - свитканите шетач секогаш може да ги понесете со вас.

Главните предности на legkoy kolyaski-"бастуни":

Лесен за носење. "трска" Компактен, лесен во тежина (од 3,5 до 5--6 кг) и понатаму можат да бидат опремени со рамо remnem, па дури и торба покритие, во која за да се скрие на превоз со валкани брзини да се избегне боење облека.

Едноставноста на дизајн. Шетач огради и се развива брзо (во некои модели, овие манипулации се врши со притискање на само едно копче).

Брзини. Мали пластични тркала (предната - обично двојно поголема стабилност и лебдечки за поголема маневрирање) не vitiate шетач и да може лесно да се тркалаат на енергетската ефиканост во урбаните песни.

Совршен летен опција. Таквите pushchair може да се користи со пролет до есен.

недостатоци "бастуни"Чудно е доволно, произлегуваат од него предности:

Нестабилност. Ултра лесен дизајн е исклучително нестабилен и затоа опасно: детето, обидувајќи се да се нагоре, може да над врвот со шетач, па не можете да ја оставите во инвалидска количка без надзор и pristegnutogo појаси.

удобност минимум за rebenka. Едноставен крпа импровизирана лежалка не е погодна за добро држење на телото на бебето. Rebenok седи во инвалидска количка, provisnuv и често се лизга од малиот седиште. Покрај тоа, спиење во количка може да биде само седи и подложка за нозе, ако постои, тоа не е регулирано. Иако во праведноста треба да се забележи дека постојат "бастуни"Во кои потпирачот за грб има неколку одредби и се регулира со помош на ремени. За да се олесни превозот и покомпактен виткање шетач во недостасува покрив хауба, и ако постои тенка лето kozyrek, тоа е лошо заштитени од дожд и сонце. Дури и присуството на целосна комарец нето додава погодност. Поради седиштето на плитки мрежа речиси rebenka носи на себе, и тоа е малку веројатно да седат во него.

Минимум услови за мајки. Долу таму е кошница за работи и, со оглед на нестабилност на инвалидска количка, рачката не може да се откажам од торбата. Сепак, за еден таков инвалидска количка може да се купи специјална мрежа, која е во прилог на 4 поени на рамката зад детето.

Сиромашните пропустливост. Мали legkie лебдат брзини се зголеми маневрирање на превоз на асфалтни патишта, но се намали пропусната моќ и брзина на нерамни површини.

Nenadezhnost. Deshevye модел колички, бастуни се краткотрајни, имаат тенденција да се само-преклопен.

Сезонски ограничувања за употреба. "трска" не се погодни за зимски прошетки, бидејќи тоа е студено, на отворено, мали (rebenku во teploy облека во тоа едноставно не остане во), а не proydet снегот.

Сепак, светлината "трска"Која може да се состави, расклопуваат, лифт и го носат со една рака, тој служел како дополнителни вагони на главната шетач.

Од најпопуларните модели на детски колички

Универзална шетач Hartan VIP XL - 13370 долари
(Германија)

Овој шетач - само она што лекарот нареди мајки-жени на модата љубовници бренд Gizmos. Овој дизајн шетач е направена од вистинска кожа, свила врамени Апликација и кристали. Инвалидска количка удобен и лесен за употреба. Сите механизми работи совршено и лесно. Управување со приколка - задоволство. На плоштадот, може да изберете една од петте позиции назад. Постојат заштитни oilskin на прозорецот мрежа во капакот на моторот за вентилација, една голема и широка џеб. Можете да ја извадите половина од капакот на моторот, кога времето е добро. Во внатрешноста наредени со бело платно, ќе биде многу валкани.

Позитивни:
+ добро и удобно лулка;
+ изобилуваат со седиште се прилагодува во хоризонтална положба;
+ седиште е поставена да се соочи со мама или движење, што е многу погодно - расположение и времето;
+ рачката може да се контролира;
+ лесен за заклучување и сопирачките на предните тркала.

Конс:
- мала кошница за шопинг
- не многу удобно одење назад прилагодување;
- голема цена.

Универзална шетач Бебе TFK Twinner пресврт Duo - 11342 долари
(Германија)

Симпатична дизајн, едноставна форма и најмалку купови. На прв поглед, лулка може да изгледа тесен страна на дизајнот, но тие се всушност доста пространа. Сепак, некои едноставни функции бараат трошоци напор. Инвалидска количка се направени од квалитетни материјали: алуминиумска рамка, памук тепих. Лулки - независно од едни на други и се отстранети од вагоните.

Позитивни:
+ лулка удобен и релативно (за двајца превоз) пространа;
+ удобно седење;
+ и потпирачот за грб на седиштето регулирани значително да хоризонтална положба;
+ гази и големи тркала;
+ убава амортизација;
+ корпа за шопинг, постојат многу функционални џебови;
+ добра хауба со прозорец.

Конс:
- неповолно инсталација на браници и лулки;
- не сосема удобно навалување прилагодување на седиштето;
- се движи на тешкиот шасија може да биде само "на рака", што значи дека може да се отстрани.

Универзална шетач Hartan ZX II новороденчиња - 10897 долари
(Германија)

На прв поглед во превоз среќни внимателен и убав дизајн. Одлична можност за близнаци. Во таков шетач е погодно да се носат не само на иста возраст, но pogodok и - деца со разлика во возраст од 2-3 години. Инвалидска количка прилично широк, сепак, е добар затоа што децата можат да седат рамо до рамо и да се комуницира на ситуација кога еден ќе се гледа на задната страна на друга.

Позитивни:
+ удобно седење, три режими на поместување, поставени во хоризонтална положба;
+ меки и удобни независна колепка сметководствена;
+ пространа заеднички капакот на моторот;
+ висок квалитет на материјали;
+ удобен и безбеден сопирачката;
+ прекрасна и маневрирање;
+ carrycot места и може да се инсталира во различни позиции: предната страна на мајка или насоката на патувањето;
+ добра апсорпција на удар, што се регулира,
+ брзо и лесно здипли.

Конс:
- премногу широк шасија;
- доволно тешко;
- не постои поделба меѓу седиштата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Предмети за нега на бебеПредмети за нега на бебе
Шетач четири тркала androx 2in1 е најдобриот избор за мене. Детска количка androx milanoШетач четири тркала androx 2in1 е најдобриот избор за мене. Детска количка androx milano
Одење ИграчкиОдење Играчки
Како да се справат со хронични здравствени проблеми на дететоКако да се справат со хронични здравствени проблеми на детето
Одиме со вашето детеОдиме со вашето дете
Кобра колички на ABC дизајн. Возила за деца. Критериуми за избор на детска количка.Кобра колички на ABC дизајн. Возила за деца. Критериуми за избор на детска количка.
Количка за бебиња: како да се избере што да се купиКоличка за бебиња: како да се избере што да се купи
Вистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанијаВистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанија
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Одиме со новороденчеОдиме со новороденче
» » » Како да се избере еден шетач. Критериуми за избор на инвалидски колички за деца. Бебе видови и карактеристики колички