ma.gurushealth.ru

Одиме со новороденче

Одиме со новороденче

Оди со дете на улица можеш кратко време по неговото раѓање.

Но, прво, треба да се подготви се што ви треба за да дознаете како да го користам, се најде соодветен време за прошетка! Одење важно за сензорни развој на детето и да придонесе за здрав сон.

Подготовките за прва турнеја

Можете да одите со вашето дете за прошетка со 2-ри недела. Совет: За еден ден пред првиот прошетка, ширум се отвораат прозорецот на бебето слуша бучава на улица (го стави на него топло, ако на улица е кул или ладно) - па тоа ќе почне да се навикнеш на звуците на нова средина за него. Се разбира, тоа е најдобро да се движам меѓу зеленилото каде што голем број на хлорофилот и птици! Додека детето е еден месец, тоа е подобро да се избегнат бучни и сите јавни места, каде што секогаш постои голема толпа на бактерии: трговски центри, метрото, преполн барови, итн Одење не треба да биде премногу долго - час на ден за првата недела - но .. тие се пожелни, затоа што детето стекнува нов одење искуство (свеж воздух, различни звуци, чувство на движење, и така натаму. г.), важни за сензорна неговиот развој. Покрај прошетки придонесе за добар сон. Затоа, како што се бара треба да одиме со бебето.

Избор на количка

Класична шетач, carrycot, pushchair, количка-трансформатор, градски, спортски ... Изборот е толку широк што не е изненадувачки збунети. Ова возило, прв од сите, треба да ги задоволат вашите потреби и потребите на вашето дете.

Изборот треба да се направи во зависност од вашиот стил на живот и за животната средина. На пример, на шетач со големи фиксни гумени тркала и гуми идеален за руралните средини, како и за одење на нерамен терен, како што има добар амортизирање. Но, овие колички не се многу практични за градот, бидејќи тие имаат ниска маневрирање и големи димензии.

Ако живеете во градот, тоа е подобро да се избере лесни виткање инвалидска количка со ротирачки тркала.

Трицикли "спорт" инвалидски колички (овозможувајќи џогирање за време на прошетка со бебето!), Се разбира, тие изгледаат стилски, но доволно функционална.

Класична превоз-лулка шасија. Лекарите препорачуваат користење на тоа за првите пет месеци. Инвалидска количка лулка обезбедува правилна положба на грбот, која не е се формираат доволно мускули, и штити од студот, ако детето е родено во зима.

Во прилог на шетач класичната-лулка, постојат трансформатори шетач, на шасија на која, во зависност од возраста на детето, е во прилог: кошница-лулка (шест месеци), столче (до 9 месеци), и единица на седиштето - се користи за седиште додека детето е 2-3 години.

Изборот на модел зависи од вашиот начин на живеење и местото на живеење. За урбана средина е корисна малку се врти тркалото и висок шасија, што ќе го заштити бебето од издувните гасови. Во руралните области обезбеди најголема удобност бебе шетач со големи фиксна тркала и добра апсорпција на удар. За превоз на детски колички скали бараат лесна алуминиумска рамка.

Видео: Детето и прошетка - д-р Komarovsky Училиште

Друг важен критериум е со големина од инвалидска количка што се подготвени за прошетка, и кога здипли. Шетач мора да се вклопи во багажникот на автомобил или во автомобил. Исто така, бидете сигурни дека структурата на шетач пренослив и се перат, по можност во машина за перење. Pushchair треба да биде удобно за детето, релативно лесно за мајка и лесно да се свитка со една личност. Проверете дали сте го избрале шетач ги исполнува сите овие критериуми, пред да го купат, пробајте го во продавницата. Во секој случај, треба да научат како да управуваат со него на првиот излез на улица со детето.

Во рамките на подготовките за првата прошетка стави на душек покритие листови. Се облекуваат на вашето дете за времето, го стави во шетач назад и се покрива со ќебе да раменици. Рабовите на ќебе треба да навивам под душек, но без силна тензија. Ако треба да се повлече на капакот на превоз и го постави на хаубата вертикално, кои во текот на летото ќе ги покрие дете од сонцето, а во зима - студ и ветер.

шетач. Веројатно почнувајќи од 5-ти во месецот вашето дете може да седат во текот на прошетки. Забелешка: шетач трска е погодна само за деца од 1 година! За близнаци и близнаци се двојно колички. Тие се од два вида: "рамо до рамо" - кога децата седат еден до друг, и "воз" - деца седат еден зад друг или се соочуваат со едни со други. Kolyaski- "возови" добро се вклопуваат за градот.

Добар Корица на бебето со ќебе, бидејќи во еден шетач тоа е помалку заштитени од студ и ветер, отколку во еден вагон-лулка. Зимски носат на шапка, ракавици и шал, пролет - памук капа и чорапи. Бидете сигурни дека вашето дете да биде добро прицврстени сигурносните појаси, дури и ако го стави во инвалидска количка за неколку минути. Дека вашето бебе нема да биде досадно, не заборавајте да понесете со вас, за разлика од потребните работи, неколку мали играчки.

Видео: д-р Komarovsky: Чекорење во свежиот воздух

Прашка ранец или шамија

Ранци и бебе превозници прашка марами стануваат се повеќе популарни меѓу младите родители. Овие уреди се многу предности, повеќето очигледно од тоа е дека тие ќе ви овозможи да се задржи физички контакт со детето. Галантерија за бебето превозници е многу помалку незгодни од превозот, и тие се блиску до вашите потреби и потребите на вашето дете. Ранец за да се носи на стомакот, или "кенгур", погоден за деца 2-3 месечна возраст и постари. Да го носи детето на грбот, ќе мора да почека малку подолго, но потоа на бебето ќе биде воодушевен, поради тоа што се отвора преглед!

Ryukzak- "кенгур". "Кенгур" не се препорачува за деца на возраст од 2-3 месеци. Неопходно е да се почека до мускулите на грбот се добие посилен и мало дете додека детето ќе биде подобро да се задржи вашата глава. На "кенгур" бебе ќе седат лицето на мајка ми, но некои модели, исто така, им овозможи да го стави назад: така што од 3-4 месеци возраст, тој може да се погледне на светот.

Избор на "кенгур", обидете се тоа за себе и го стави во своето дете. Удобно модел со широк ремени запечатени, тоа е, исто така, пожелно ранец е погоден за машина за перење. За безбедност, да бидат сигурни дека за да се обезбеди ремени и елементи. Простор ryukzaka- "кенгур" треба да се прилагодливи за да ја промени својата позиција и големина, во зависност од возраста на детето. Правилната ранец треба да имаат тешко потпирачи за глава кој го поддржува главата на детето во исправена положба, или назад да се задржи детето на ниво на рамото. Ако страдате од болки во грбот, изберете модел на "кенгур", која е во прилог на потпирачот за половината. Но, не сила сами, пешачење треба да биде забавно и вас!

Грбната ранец за вршење на бебето. Грбната ранец е наменета за деца од 9 месеци. Со оваа возраст вашето дете ќе биде во можност да седат за долго време за прошетка. Критериуми за избор на врати фолија пакет исто како и за ryukzaka- "кенгур".

Прво на седиштето бебе во ранец, а потоа внимателно се прилагоди брави. Стави во вашиот ранец со бебе на грбот и се прилагоди на ремени пред патент затворач на стомакот. Бидејќи седи во ранец грбната, детето не може да го видиме вашето лице, да разговараат со него на Првата прошетка, па тоа беше помирна.

Прашка-шамија. Тоа изгледа како некоја импровизирана лежалка. Некои педијатри не се препорачува да го користат пред бебето е 2-3 месеци, но можете да го носат во дете под 2-годишна возраст. Прашка марами е дозволено да носат бебето на стомак, на бедрото, па дури и на грбот. За извршување на бебето исто така може да се користи голем крпа сегментот.

Што да понесете со вас на прошетка

На прошетка со вашето бебе не одат со празни раце.

Еве листа на работи кои мора да имаат:

 • неколку пелени,
 • волна и павлака, или марамчиња;
 • неколку пакети за чување на валкани пелени;
 • шише со топла вода во случај на изотермичен и дел од сува смеса во посебна банкарска ако вашето бебе шише хранат;
 • лигавче за детето;
 • резервни џемпер само во случај, или дури и комплетен сет на резервни облека ако ви се случува да се обратите за долго време (да одат на некој за да се посети, итн ...);
 • снек и пијалок за вас!

Кога не сакаме да одиме

Има денови кога прошетка не е препорачливо, па дури и со дете, на пример, во ладно време (температура помала од + 5 ° C), во топлина (температура над +27 ° C) или кога заврна силен дожд ... Тоа се случува дека мајката се преморени или таа само Сакам да се одморат. Вие не треба да се обвинувајте себеси: вашето бебе може да се направи без одење на неколку дена. Но, нека не прекини прошетки одложен.

бебешка количка на машината

За патувања во автомобилот ви треба детско седиште. Неговата главна цел е да се обезбеди сигурност, но не треба да се занемари и погодност.

avtolyulki. Новороденче да се транспортира во автомобил, пожелно е да се avtolyulki. Ова е најзгодно уред за дете до 4 месеци. Лежечка положба - најбезбедно грбот и вратот мускули се уште не се доволно развиени. Затоа autocradle е најсоодветниот начин на превоз за детето.

Столче носење. Со 4-mesyach-возраста на детето може да се стави на седиштето во автомобилот, го врати назад на патот. Детско седиште за носење е ставен на совозачкото седиште или на една од задните седишта. Во првиот случај, бидете сигурни дека деактивирано воздушно перниче. Прицврстете го седиштето, ја го залепи на местото на сигурносниот појас прицврстување и бидете сигурни дека тоа се уште.

Дете столче група 1. Почнувајќи од 8-9 месеци кога бебето да седат за долго време, можете да ги купите на столче, кој е инсталиран со поглед нанапред. Таа, исто така се истакнуваат до точка на прицврстување на сигурносни појаси.

трансформатори. Има се во инвалидска количка трансформатори, кои не можат да служат само како шетач, но исто така и на столче. Оваа аквизиција повремено, но морам да го инсталирате на столче пред секое возење.

А автомобил патување: обезбедување на удобност и безбедност

 • Сместување на детето во седиштето, Врзете ги појасите и прилагодување на висината на ремени рамото. Бидете сигурни дека вашето дете е врзан цврсто и удобно.
 • Не заборавајте да се отстранат сите предмети од задниот парцела полица: во случај на судир или ненадејно сопирање, што може да падне на детето и да му наштети.
 • За мало дете, користете мека потпирачи за глава (или гумени пена).
 • Во добро време, очите треба да бидат заштитени од штитникот за сонце сонцето, кој е поставен на страничните прозорци. Во отсуство на пешкир употреба капа што nipping со стакло.
 • Дехидратација - првиот опасност, ако во внатрешноста на машината е жешко. Клима уред го намалува овој ризик. Акции за распрскување вода редовно poite бебе вода. Ако е можно, да се избегне патување во интервал помеѓу 12 и 16 часа.
 • Пратете отворени прозорци: протокот на воздух, прашина, инсекти може да предизвика детето непријатност.
 • Конечно, да се почитува режимот и да се сведе на дете од својот нормален ритам: се хранат во даденото време.
 • Од време на време, да застане на машината за неа, и сите заедно aerate здив на свеж воздух.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Температура, свеж воздух, сонце за капење за новороденчеТемпература, свеж воздух, сонце за капење за новороденче
Како да разговарате со вашето дете на возраст од 1 година до 3 годиниКако да разговарате со вашето дете на возраст од 1 година до 3 години
Одење со новороденче, кога и колку ќе можат да одат со дете на улица, во она што температуратаОдење со новороденче, кога и колку ќе можат да одат со дете на улица, во она што температурата
Одење ИграчкиОдење Играчки
Рефлекси на новороденчето во првиот месецРефлекси на новороденчето во првиот месец
Одиме со новороденче на улица: како да се облекуваат за прошеткаОдиме со новороденче на улица: како да се облекуваат за прошетка
Долу се повлечеДолу се повлече
Како да се спречи сериозни алергиски реакции на детето?Како да се спречи сериозни алергиски реакции на детето?
Одиме со вашето детеОдиме со вашето дете
Како на бебето расте и се развива 4-6 месециКако на бебето расте и се развива 4-6 месеци
» » » Одиме со новороденче