ma.gurushealth.ru

Рецепти за пациенти со хроничен и акутен панкреатит и исхрана во заболување на панкреасот

Вкусни рецепти за пациенти со хронична и акутна панкреатитисНа прашањето за тоа како да се усогласат со исхраната за панкреатитис, до денес, релевантни за многумина. И ова е навистина важно, како и во акутна или хронична болест на панкреасот, може да се јаде само ограничена листа на јадења. Што вкусни рецепти се релевантни за пациенти со панкреатит?

Што вкусна месо рецепти исхраната за панкреатитис?

Вреди да се напомене дека во хронични болести како што панкреатитис, диета е повеќе лојалност. И сите, бидејќи дека во овој случај, можете да дури и се готви со малку маснотии и готви за долго време свинско месо. Се разбира, за пациентите со оваа болест злоупотреба јадења со месо е многу непожелно, но понекогаш може да си дозволи таков луксуз, дури и одржување на таква строга диета.

Вкусна и здрава месо исхрана рецепт, што е особено популарна со хронична болест на панкреасот - говедско месо со кромид. Поважно, готвачот не се направи и најмала трудот: ситно сецкан кромид и говедско месо наизменични слоеви се ставаат во тавата. По ова само ќе се наполни со вода, донесе до вриење и се вари на тивок оган за неколку часа. Овој рецепт е, исто така, удобен, бидејќи можете да ја комбинирате и со било кој од страна на јадења, без разлика дали компири, житарици или тестенини, а во исто време, тоа не е во спротивност со принципите на исхрана за панкреатитис, а со тоа и да се усогласат со тоа нема да биде тешко.

Но, со акутна форма на болеста, моќта да биде дури и повеќе строги рестрикции. Па, само е дозволено подготовка на ниско-масни јадења од месо, пилешко, говедско месо и зајакот. Вие исто така може да се даде предност на исхрана рецепти врз основа на овие производи како говедско јазик, но што е најважно, темелно чистење на површината и и се вари на производот.

Што рецепти диета оброци погоден за пациенти со акутен и хроничен панкреатит?

Рецепти со pankeratiteАко сакате, како и некои имагинација, диета не е премногу тешко. Особено што да се готви вкусна, но во исто време исхрана рецепти кои нема да им наштети на панкреасот, всушност, не е премногу тешко. И ако, за пациенти со акутна форма на ограничувања на дозволена храна доста од суштинско значење, во хронична форма, може да си дозволи некои слободи.

На пример, со такви заболување на панкреасот како хроничен панкреатит, тоа е дозволено јадења како што се винегрет или слични зеленчук салати. Единствената важна работа е да се запамети кога се подготвува да го исклучи од своите зелка и грав, бидејќи тие може да донесе многу непријатно, а понекогаш и на болка.

Релевантни за пациентите со хроничен панкреатит и рецепти исхраната месо салата која се состои од варено месо и зеленчук. Ако сакате, можете да ги дополни со croutons и сезоната со минимална количина на ниски-масти павлака - тоа е навистина вкусно, па дури и свечена, но поради големиот број на вообичаените мени и ќе ви овозможи да се во согласност со пропишаните исхрана.

Што вкусни рецепти исхраната топол оброк погодни за пациенти со акутен панкреатит?

Диетална храна за панкреатитисСе разбира, правилна исхрана за панкреатит не е можно без вклучување во исхраната на топли јадења, како што се супи и чорби. Сепак, тие исто така треба да бидат подготвени со големо внимание, имајќи во предвид дека рецептите масти богата супа, во овој случај, ќе бидат строго забрането, на кое не само за мртов, но исто така и во хронична форма.

На повеќето релевантни во овој случај, на рецепти на јадења се состои од зеленчук и готви месо супа. Исто така, ќе можат да се надополнуваат супи крекери од црн леб, мала количина на рендан кашкавал, ситно сечкани варени јајца и, се разбира, сите видови на билки.

Кои се рецепти од тестот се релевантни во панкреасот болест?

Категорично забрането како хроничен и акутен панкреатит, јадења направени од тестото. Како, пак, и свеж леб, ролни и други. И бидејќи на равиоли и кнедли, оние кои страдаат од оваа болест на панкреасот, ќе треба да се даде. И ако во хроничен алкохоличар уште дозволено таква минимална количина на храна произведена според специјална исхрана рецепти на посно месо и тесто, кое целосно во согласност со пропишаните диета, дека во акутна форма, како храна може да се заборави еднаш и за сите.

Што вкусен сос рецепт во хроничен панкреатит?

Вкусни јадења со панкреатитис и сосовиТреба да се напомене дека потопува во минимален износ е дозволено само и единствено природни, подготвени според традиционални рецепти, без никакви хемиски адитиви и нечистотии. Пронајди слични, често не е толку лесно, но тоа е важно да се разбере дека во спротивно, исхрана може да биде комплицирано, а со тоа, состојбата на панкреасот може сериозно да се влошува, а со тоа и подобро, или за купување на соодветни производи во специјализирани продавници, или како готови сосови независно еден од друг. Во овој случај, сето тоа зависи од желбите, расположив фонд на време и, се разбира, финансиски можности.

Непотребно е да се каже, панкреатитис, тоа е доволно за да се набљудуваат на строга диета, користат за готвење вкусни јадења само високо квалитетни и диететски производи и специјални рецепти без употреба на масти. Само во овој случај, може да смета на, да заборавиме на ова заболување на панкреасот и се чувствувате многу подобро, дозволувајки си време на време омилена храна за кратко време.

Рецепти на диетални оброци во панкреатитис и холециститис

Холециститис и панкреатитис, која е во фаза на егзацербација, употребата на исхрана №5 препорачува. Затоа, сите рецепти диета оброци треба да биде врз основа на следните принципи:

 • напуштање на јаглерод;
 • отфрлање на животински масти;
 • исклучување остар, зачинета, солено;
 • отфрлање на чоколадо;
 • храна пет пати на ден во мали делови;
 • дневно внесување на храна не треба да надминува три килограми;
 • контрола на температурата готвена храна (топла и ладна не може да биде таму).

Како што можете да видите, овие принципи не се строги. Постојат голем број на рецепти за различни диететски јадења. Холециститис и панкреатит често развиваат истовремено. Ако пациентот се наоѓа на акутен панкреатит, во првите три дена ќе бидат доделени на постот.

Подготовка на диетални оброци во воспаление на панкреасот

Јадења со панкреасотКога воспаление на процесите на панкреасот најпосакувана за готвење може да се споменат и готвење испаруваат. Вие исто така може да се пече на производи, со исклучок на додавање на масло или други масти.

Подготовка на диетални оброци на воспаление на панкреасот зависи од комплексноста на болеста. За време на егзацербација на хронични форми на болеста, сите храна треба да биде течна, полу-течна форма, и вклучуваат внимателно рендан производи за кои лекарот ви препише за 1-2 месеци. Во фаза на утврдено ремисија, кога пациентот се чувствува олеснување, исхрана №5 назначен во neprotertye форма.

Јадења во двојна котел и multivarka панкреатитис.

Јадења во multivarka панкреатитСтатусот и благосостојбата на секој кој страда од воспаление на панкреасот, е директно зависна од производите на кои се храни. Тоа е многу важно да се почитуваат соодветен процес за готвење. За панкреатитис релевантни курсеви во двојна котел или multivarka. Тие ќе ви овозможи да се спаси не само на текстурата и бојата на производи, но тие содржат витамини и минерали.

За готвење на пареа не е потребно да се користи специјални технологии. Може да се земе висок сад, да го пополнат со ¼- вода и го стави на решетка нозете (така што тоа беше над нивото на водата). Решетки и место на прехранбени, затворете го цврсто капакот. Готвење време зависи од специфичен производ.

Multivarka јадења во двојна котел или во панкреатит се многу: нискокалорични варијанти на живина (без кожа, тетиви), риба, пареа котлети, кнедли, полу-слатка каша од овес, хељда, ориз и гриз. Многу вкусна и здрава зеленчук, варен - тиквички, моркови, карфиол и компири. Зеленчук може да се хранат во форма на пире, пареа или суфле пудинзи.

Прво курсеви со панкреатитис

Прво курсеви со панкреатитисТечна храна е добро во оваа болест, како што се исполнува, но тоа не се вчита на дигестивниот систем. Но, исхраната треба целосно да се исклучи гласи:

 • супа, готви врз основа на риба или месо супа;
 • супа;
 • млеко супа;
 • топла сосови;
 • домат сос;
 • супа од печурки.

Во која било форма на болеста, сите првите јадења да се замени со светлина супи. Тие може да се варат со вода или супа од зеленчук, да додадете еден мал износ на тестенини или житарици.

Главната курсеви со панкреатитис

Главната курсеви со панкреатитисОпции за јадења со панкреатитис доста. Главната работа - пареа или се вари храната. Термичка обработка на вториот да го убие бактериите и штетни бактерии, додека зачувување на витамини.

Опции за главни јадења:

 • зеленчук пире без зачини и со минимална количина на сол;
 • зеленчук чорба;
 • посно варени пилешки гради;
 • риба, бари на пареа;
 • ниско-масни видови на птици, бари на пареа;
 • салата од свеж зеленчук;
 • со блага фаза на болеста може да им овозможи на лекар да се потпреме полнети пиперки полнети тиквички или кои се подготвени без додавање на домати.

Меѓу храна што не се препорачува за употреба со панкреатитис може да се нарече брашно производи, зачувување (вклучувајќи миленичиња), сосови (кечап, мајонез, павлака, кисели краставички, итн.)

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли кнедли во панкреатит?Може ли кнедли во панкреатит?
Може ли да Скара во панкреатит?Може ли да Скара во панкреатит?
Рецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтињаРецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтиња
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Месо со панкреатитис, што може да биде?Месо со панкреатитис, што може да биде?
Турција со панкреатитисТурција со панкреатитис
Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?
Школки со панкреатитисШколки со панкреатитис
Зајакот со панкреатитисЗајакот со панкреатитис
» » » Рецепти за пациенти со хроничен и акутен панкреатит и исхрана во заболување на панкреасот