ma.gurushealth.ru

Десерти со панкреатит, рецепти

Видео: Рецепти десерти панкреатит

десерти панкреатитДесерти - задоволство што панкреатит е забрането. Кои се тие подготвуваат за? Шеќер, павлака, путер, брашно, јајца, сирење, овошје, чоколадо, ореви и други производи. Десерти - магацин на јаглехидрати се брзо се вари и се зголемува шеќерот во крвта, што предизвикува дополнителни потреби за инсулин. И со панкреатитис панкреасот е во можност да произведе доволно количество на него.

Единствениот начин за излез од ситуацијата со болест на панкреасот - да се подготви диететски десерти, со користење на најмалку износот на шеќер или шеќер замена, и сосема малку на масти (или воопшто не употреба). Панкреатитис десерт овошје да се хранат третира, на пример, печени јаболка цимет и ванила. Може да се јаде дома-готвени јадења врз основа на ниски-масти урда, додавање на нив сосема малку шеќер.

Видео: урда десерт - Рецепти од вкусно

Одлична алтернатива десерти со панкреатитис - плодови пијалаци од свежо овошје. Тие се вкусни и корисни. Овие пијалоци може да бидат подготвени од јаболка, круши, банани и јагоди. Дињи и лубеници - Bashtaev плодови кои без понатамошно лекување се голем деликатес, но тие треба да се консумира во умерени количини. Постојат многу рецепти за диететски десерти кои можете да уживате дури и панкреатитис.

Десерт рецепт за панкреатитис

Десерт рецепти за панкреатитисДесерт на урда, банана и јагоди - ова е една од најпознатите соодветни садови што се препорачува да се користи за болести на хроничниот панкреатит. Сепак, тоа треба да бидат крајно внимателни, бидејќи употребата на крем и свежо овошје е можно само со продолжен период препраќање (најмалку 3 месеци), кога исхраната е воведена слични производи, и да се следи од страна на позитивна реакција.

Потребни состојки за јадење:

  • кисело сирење - 100 грам;
  • крем - 2 лажици;
  • банана;
  • шеќер;
  • свежи јагоди - 4-5 бобинки.

Рецептот на нашите десерт со панкреатит е многу едноставен и изгледа вака:

  • Банана и јагоди измие, отстранување на кора и стебленца. Малку сушен со хартиени крпи;
  • Во посебен сад се меша со крем со шеќер и се меша за да се доведе во густа маса;
  • Потоа додадете сирење, а потоа сето тоа повторно внимателно се меша 2-3 минути;
  • Во блендер се воведе состојки во мали серии, ги матење на конзистентноста на пире од компири. Алтернативни подготовка - pereteret овошје низ сито, мешајќи ги на крајот со урда, павлака и шеќер.

Бон appetit!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цимет панкреатитЦимет панкреатит
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?
Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Желе панкреатитЖеле панкреатит
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти јадења од урда за деца од една до три годиниРецепти јадења од урда за деца од една до три години
Алва со панкреатитис, е можно тоа?Алва со панкреатитис, е можно тоа?
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
» » » Десерти со панкреатит, рецепти