ma.gurushealth.ru

Citrus гастритис

Видео: превенција и третман на болести на гастроинтестиналниот тракт: гастритис, чиреви и други

Citrus гастритисЕден од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт - гастритис има многу варијации во зависност од степенот на оштетување на слузницата и причините на болеста. Врз основа на утврдените дијагнозата, лекарот пропишува соодветен метод на лекување. Најважно во овој процес е исхраната третман.

Добро позната во препораките за употреба на исхраната на посно месо и риба, житарици, некои овошја и зеленчуци. Малку разлика во серија на одобрени производи се агруми, содржат големи количини на корисни елементи во трагови и витамини. Затоа, прашањето на потрошувачката на цитрус во гастритис заслужува посебно внимание.

Портокали за гастритис

Портокали за гастритисАгруми портокал одамна увезени во Европа од страна на португалски патници од Кина, сега ужива голема популарност. Годишен одгледување на портокали во медитеранските земји, Бразил, Индија, Кина и други земји достигна 70 000 тони. Таква популарност се должи на нивното позитивно влијание врз:

  1. Циркулаторниот систем, забрзување на циркулацијата на крвта и зајакнување на крвните садови.
  2. Активност на гастроинтестиналниот тракт со помош на прочистување ефект на цревата содржани во овошје пектин.
  3. Зајакнување на имунолошкиот систем се должи на Б комплекс витамини во многу широк спектар.
  4. Ревитализација на сите органи, обезбедување анти-воспалителни и антивирусно дејство врз човековото тело се должи на променливи, во сок од портокал. Сепак, тој забележува дека содржи цитрусни киселина која влијае негативно на оштетените гастричната слузница која се јавува кога болеста гастритис.

Затоа, ако портокали може да се реши со гастритис, врз основа на индивидуалните карактеристики на организмот. Во секој случај тоа е невозможно да се користи овој агруми со киселост или чир на желудникот. Во оваа болест со ниска киселост препорачува да се земе три пати на ден со 100 мл свеж сок. Многу корисна овој рецепт и за отстранување на токсини и микроорганизми.

Мандарини со гастритис

Мандарини со гастритисОд сите цитрус мандарина, можеби, повеќето вкусни, но во исто време најмалку корисни. Сепак, во споредба со другите агруми, мандарина има висока содржина на бета-каротен, обдарени со способност да го инхибираат растот на клетките на ракот. Покрај тоа, овој цитрус овошје содржи влакна, корисни ефекти врз гастроинтестиналниот тракт. Сепак, тоа е строго забрането да се користи како цитрус во пептичен улкус и гастритис со висока киселост. Свеж сок што содржи фенолни киселина, е одличен додаток во пијалоци и активно се применуваат во третманот на астма и бронхитис. Во исто време, способноста на овој тип на агруми подобрува варењето на храната, за лекување на болести на гастроинтестиналниот тракт, го прават тоа многу корисни во третманот на оваа болест со ниска киселост.

Сепак, со оглед на нивниот висок степен на алергиите, на прашањето дали е можно да се вклучат мандарини за гастритис во дневното мени, секој поединец да одлучи врз основа на индивидуалните карактеристики. Во секој случај, износот на цитрус треба да биде ограничено да се користи во место да не се предизвика штета на телото. Патем, мандарините имаат hemostatic ефект и помага да се подобри метаболизмот, зголемување на добро расположение.

Лимон гастритис

Лимон гастритисОдговарајќи на прашањето дали е можно да се користи за гастритис лимон, гастроентеролози дефинитивно ги советува да се применуваат за таква болест со ниска киселост. Недоволна содржината на хлороводородна киселина во желудникот сок одложување на варењето на храната во цревата и тоа паѓа недоволно вари. Како резултат на тоа, се јавуваат проблеми во гастроинтестиналниот тракт, што доведува до гастритис болест. Сепак, многумина се сомневаат дали може да лимон за гастритис? Ова се должи на фактот дека дел од нивниот сок, со исклучок на лимонска киселина, исто така, succinic и јаболкова киселина, се иритирачки за слузница, која веќе е оштетена од болеста.

Во исто време, агруми лимон има многу вредни особини што може да помогне во лекување на овие комплексни болести како hypoacid гастритис. Сепак, употребата на сок од лимон се препорачува во комбинација со други сокови, кои содржат пулпата на овошје. Ова може да биде сок од кајсија, праска, дуња, круши. Во секој случај, ова цитрусно овошје не може да се користи во акутен.

Маки гастритис?

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
№4 Исхрана за гастритис№4 Исхрана за гастритис
Diffuse рефлукс гастритисDiffuse рефлукс гастритис
Како да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецептиКако да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецепти
Диететски храна со антрален гастритисДиететски храна со антрален гастритис
Патологија на гастритисПатологија на гастритис
Црниот дроб гастритисЦрниот дроб гастритис
Може ли да пифтија за гастритис?Може ли да пифтија за гастритис?
Кои се контраиндикации за гастритис?Кои се контраиндикации за гастритис?
Може ли домати за гастритис?Може ли домати за гастритис?
Можно за гастритис колбас е тоа?Можно за гастритис колбас е тоа?