ma.GurusHealth.ru

Може ли домати за гастритис?

Видео: Најопасните храна. домати

Домати за гастритисВо болести на гастроинтестиналниот тракт не може да биде гладен, најдобриот лек - диета која вклучува бенигна производи. Што зеленчук што се дали може да се јаде домати за гастритис? Ваквите прашања произлегуваат од секој кој станува гастроентеролог пациентот. Постојат некои правила кои може да даде задоволителни одговори. Ние ги опишуваат подетално

Составот на супстанции од кои доматите се добро разбрани. Црвено овошје е 70% од каротин - материјали кои го поддржуваат заштитни својства на клеточните мембрани. Недостаток каротини доведува до губење на видот, до слабеење на слузницата на шупливи органи и е првиот чекор до слабеење на имунитетот и развојот на вирусни, габични и бактериски инфекции.

Покрај каротин присутни во доматите витамини H, ПП, Б9, Ц и Д. месести сорти многу калиум, цинк и растителни влакна. Таков комплекс на биолошки активни супстанции помага да се отстранат некои нарушувања во гастроинтестиналниот тракт (запек, на пример), но поради присуството во составот на амино киселини, постојат домати во гастритис, сепак, мора да биде многу внимателно, набљудување на следниве правила:

  1. Вие само треба да изберете многу зрели месести плодови.
  2. Претходно со нив ќе се отстрани кожата.
  3. Постојат домати во можно гастритис, но во малку варен пире од компири, свеж сок или во салати, со месо, во комбинација со други протеински производи. Пополнете салати подобро светло јогурт, растително масло, крем, но употребата на сол и зачини се забранети.
  4. Ако мешање сок од домати со тиква или морков, шансите за закрепнување во третманот на гастритис се зголемува значително.
  5. Се смета дека е многу корисно за гастритис задушени домати, за подобрување на вкусот и хранливата вредност на нутриционистите препорачуваат да ги изгаснат со тиква и тиквички.
  6. Пациенти со акутен гастритис во фаза на зголемена киселост може да бидат вклучени во исхраната домати, не повеќе од 100 грама на ден, со ниска киселост овој дел е дозволено да се зголеми за три пати.

Може ли домати за гастритис?Во периоди на ремисија да јадат домати во гастритис и може да биде во големи количини, но посочи правилата остануваат: Бидете сигурни да се отстрани кожи (што иритира желудникот и цревата ѕид), каша или сок, ние изберете само дека е зрела сорти за него. Целосно забранет зелени домати, кисели краставички и кисела овошје.

Маки гастритис?

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бибер за гастритисБибер за гастритис
Што зелка гастритис може да се јаде?Што зелка гастритис може да се јаде?
Исхрана (маса) број 2 со гастритисИсхрана (маса) број 2 со гастритис
Исцелување сок со болести на жените. сокови од зеленчукИсцелување сок со болести на жените. сокови од зеленчук
Домати со панкреатит, тоа е можно да имаат свежи домати и сок пие со болест на панкреасот?Домати со панкреатит, тоа е можно да имаат свежи домати и сок пие со болест на панкреасот?
Семе за гастритисСеме за гастритис
Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин АМедицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин А
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
Што зеленчук може да биде гастритис?Што зеленчук може да биде гастритис?
Исхрана за гастритис исхранаИсхрана за гастритис исхрана