ma.GurusHealth.ru

№4 Исхрана за гастритис

№4 исхрана за гастритисИсхрана за гастритис №4 цел да се обезбеди дека храната, која им помага да се намали воспалението и на крајот да доведе до нормализација на стомакот. Моќта на таква исхрана се состои главно на нискокалорична храна која содржи минимална количина на масти и јаглехидрати. Во исто време, исклучат од исхраната потполно производи кои предизвикуваат ферментација процеси и силна секреција на гастричниот сок. Во многу ограничен број на дозволени присуство на храна, што предизвикува термичка и механичка иритација на гастроинтестиналниот тракт. Сите оброци се сервира во исхраната №4 во форма на топлина. Тоа не е дозволено користење на премногу ладна или топла храна.

За нормализација на гастричната гастритис се доделени од 5 или 6-tirazovoe храна. Во исто време, оброци се сервира во многу мали количини. Исхрана №4 вклучува сериозно ограничување на износот на јаглехидрати јаде. Наместо тоа, ниско-масни јадења вклучуваат јадења со месо и рендано сирење. се служи гастритис сите оброци варени, варен или печен државата. Храна се готви со благи зачини и сол, така што нема да предизвика механички стимулација на гастроинтестиналниот тракт.

Маки гастритис?

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецептиКако да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецепти
Диететски храна со антрален гастритисДиететски храна со антрален гастритис
Исхрана (маса) број 5 со гастритис и мениИсхрана (маса) број 5 со гастритис и мени
Тестенини со гастритисТестенини со гастритис
Исхрана (маса) број 2 со гастритисИсхрана (маса) број 2 со гастритис
Исхрана со ерозивен гастритис (ерозија), рецептиИсхрана со ерозивен гастритис (ерозија), рецепти
Може ли да се јаде сирење за гастритис?Може ли да се јаде сирење за гастритис?
Рефлукс гастритис: лек диета мени храна во ГЕРБРефлукс гастритис: лек диета мени храна во ГЕРБ
Хроничен гастритис неактивниХроничен гастритис неактивни
Исхрана №10 за гастритисИсхрана №10 за гастритис