ma.gurushealth.ru

Исхрана за спастична запек

Исхрана за спастична запекПациентите кои страдаат од запек спастична треба да бидат дијагностицирани со цел да се разбере причината за која предизвика повреда. Кога ќе се дијагностицира, соодветен третман е назначен. За брзо закрепнување на пациентите треба да се следат начинот на исхрана со спастична запек.

Груб храна може да наштети на пациентите. Неопходно е да се зголеми износот на протеини и витамини. Сите зеленчук треба да биде земјата со црево може лесно да се справат со храна.

Исхрана за спастична запек треба да содржи:

 • Слузни супи;
 • Зеленчук пире;
 • јогурт;
 • Растителни масла;
 • Варен сорти на риби;
 • Природен мед;
 • тестенини;
 • Некои видови на овошје.

Така што телото се опоравува брзо, треба да се обидете да не се користи привремена стимули. Со правилна исхрана, пациентот се опорави побрзо. Јадење со спастична запек, не треба да се состои од следниве компоненти:

 • Масни меса. Тие вклучуваат говедско и овчо месо;
 • пушеле;
 • Слатки. На пример, колачи, чоколада;
 • Зачинета сосови;
 • Салама.

Во прилог на јадење право храна, да се бори со спастична запек треба да ги користите течност. Кога пациентот страда од тежината на дефекацијата, диета сама по себе не е доволно. За пиење многу течности ќе ви помогне да се справи со хард измет.

Пациентот треба да пиете најмалку 2 литри вода дневно. Минува низ дебелото црево, водата се апсорбира во крвотокот. Луѓето кои пијат мала количина на вода влијае не само на хард стол, но остра болка која се јавува за време на дефекација.

Мени со спастична запек

Јадење со спастична запекКога пациентот страда од спастична запек, лекарот го пропишува начинот на исхрана, но за да се осигура нејзината смисла, тоа е најдобро да се создаде мени. Со соодветен третман и не е сериозна болест, тоа е доволно за да се наслика на употреба на храна за 3 дена. Проценето исхрана мени може да се направи со вашиот лекар или себе.

На првиот ден, пациентот треба да се јаде храна 5 пати:

 • Појадок. Тоа треба да се консумира 'ржан леб, се шири со путер и мед. Сите се полее со чаша млеко;
 • Ручек. По некое време, треба да јадат колачи во износ од 3 парчиња и да пијат една чаша нектар кајсија;
 • Ручек. Да се ​​одржи на исхрана треба да јадат супа од тиквички, 'ржан леб, пилешко со спанаќ и малку свежо овошје;
 • Попладневниот чај. Тоа треба да се консумираат 300 грама суви сливи;
 • Вечера. Тоа не е неопходно да се вчита вашата цревата, па затоа е најдобро да се јаде хамбургери 2 и 300 грама морков пире.

Во вториот ден од исхраната, да се елиминира запек спастична доволно да се хранат 4 пати:

 • Појадок. Во утринските часови ќе можат да пијат лушпа од кантарион и мед Свети Јован, и да јаде еден куп на грозје;
 • Ручек. Глоба вечера ќе бидат задушени домати и модар патлиџан, варена риба и парче 'ржан леб. Како што ќе десерт 200 грама јагоди;
 • Попладневниот чај. Доволно да се јаде џем и печење во износ од 2 единици;
 • Вечера. Со цел да не се наруши запек треба да се јаде пире од тиква и супа колковите.

На третиот ден, спастична запек, тие не се грижи, бидејќи третманот и начинот на исхрана имаат позитивен ефект. Може да се јаде, како и на вториот ден 4 пати:

 • Појадок. Во раните утрински часови, можете да јадат парче леб се шири со џем и путер. Тост полее со сок од грозје;
 • Ручек. Можете да се третираат стомакот пилешка супа и пире од компири со пилешко;
 • Попладневниот чај. Неколку часа по ручекот оброк доволно сливи;
 • Вечера. Во вечерните часови, најдобар омлет со домати и сок од кајсија, во износ од 1 чаша.

Видео: спастична Запек

Ако пациентот страда од нарушување на движењето на дебелото црево, ќе се придржуваат до правилна исхрана во третманот на спастична запек, матичен лекар, претседавачот ќе се нормализира по неколку дена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Клизма со спастична запек, кога назначен?Клизма со спастична запек, кога назначен?
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Што помага при запек во текот на бременоста?Што помага при запек во текот на бременоста?
На симптомите на синдром на нервозно дебело цревоНа симптомите на синдром на нервозно дебело црево
Запек на дебелото црево dysbacteriosisЗапек на дебелото црево dysbacteriosis
Третман на спастична колитисТретман на спастична колитис
Исхрана и исхрана груба мени за запек кај постарите лицаИсхрана и исхрана груба мени за запек кај постарите лица
Исхрана 5 маса со чир на желудникотИсхрана 5 маса со чир на желудникот
Симптоми на запек cologenicСимптоми на запек cologenic
Спастична запек кај деца и возрасниСпастична запек кај деца и возрасни