ma.gurushealth.ru

Клизма со спастична запек, кога назначен?

Клизма со спастична запекЧовекот често се справуваат со повреда на дефекација. Една од главните повредите е спастична запек. Постојат многу начини да се ослободи од ова нарушување на дефекација. Третманот може да се одржи не во болница, ова е доделен на клизма со спастична запек.

Можете да ги користите различни видови на клизма, кои се лесно да се направи на пациентот себе. Најчестите:

Видео: колики кај бебињата. Grudnichka. Новороденче. Болки во стомакот. Што да се прави. Како да помогнете

  • Масло. Направена врз основа на растително масло. Можете да ги користите вазелин. При користење на клизма, дефекацијата случи преку 10 часа. Тоа е најдобро да го направи тоа пред да одам да спијам до утрото на медицина стапи на сила;
  • Висок крвен притисок. Во спастична запек назначен клизма, која му овозможува на пациентот да се испразни дебелото црево. Како главна состојка делува силна сол решение. По неговата примена пациентот има омекнување на столицата. Исто така активирани рецептори на дебелото црево. Дефекацијата пациентот ќе почнат најдоцна во рок од 20 минути. Да се ​​подготви решение треба да се земе една чаша вода и 4 лажици сол;
  • Чистење. Решението се состои од билни тинктури. Кога температурата на водата е спастична запек клизма треба да биде еднаква на 35-37 степени. Благодарение на билки, воспаление и иритација брзо. Дефекацијата манифест, а брзо. Треба да се запомни клизма во спастична температура запек треба да биде под температурата на телото, но не повеќе од 39 степени.

За жал, постојат ситуации каде клизма може да помогне во случај на повреда на стол. Ова се должи на патолошки состојби, како што се тумори или лузни. Со ваквото отфрлање е подобро да се користи лушпа.

Видео: Подготовки за породување. Дали треба да се направи клизма пред породувањето?

Третман на народни лекови

Народни лекови во спастична запекТретман народни лекови спастична запек може да биде најефикасна опција. Се разбира, извршување на постапки во домот не значи дека не треба да се консултираат со лекар. Најчесто, decoctions и инфузии се во прилог на терапијата со лекови.

Штом спастична запек покажа своите симптоми треба дијагноза и третман на народни лекови. Постојат многу рецепти, но доволно малку да го изберат најефикасниот:

  • Анасон чај. Овој народен лек за спастична запек, може да го намали грчеви. Чај елиминира надуеност, се собраа во цревата. Да се ​​подготви чај доволно бари на пареа за една чаша врела вода лажичка сува анасон. Ако сакате, можете да го користите свежи анасон, нема да се случи штета од тоа. Капацитет опфатени постелнина крпа за 5 минути. Потрошена анасон чај не треба големи количини. Стакло се конзумира во еден ден. Ако сакате, анасон може да се бари на пареа заедно со копар;
  • Ефикасен лек за спастична запек може да се смета за сок извлечена од компири. За прв пат може да се пие 100 милилитри. Денот е дозволено да пијат лекот не е повеќе од 3 пати;
  • Третман на спастична запек дома може да се врши со користење на ленено семе. За да се подготви, ќе ви треба 1 чаша вода и 1 лажичка ленено семе;
  • Подобрување на перисталтиката е можно со помош на кромид. Пред јадење треба да се консумираат 1 лажичка сок исцеден од сијалицата. Оваа дрога се користи 3 пати на ден.

Алтернативна медицина е добро, бидејќи тоа може да ги искористат предностите на не само возрасните, туку и деца. Речиси ниту еден од тинктура не предизвикува штета на телото. И покрај придобивките на алтернативна медицина, тоа е најдобро да се консултираат со лекар. Ова е неопходно за да се утврди причината што предизвика повреда на еден стол. Ако се откриени сериозни болести, вие можете безбедно да го користите билни чаеви и тинктури.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вазелин гастритисВазелин гастритис
На симптомите на синдром на нервозно дебело цревоНа симптомите на синдром на нервозно дебело црево
Запек и тешко столици (главен), како да се омекне столче, што да правам?Запек и тешко столици (главен), како да се омекне столче, што да правам?
Клизма на детеКлизма на дете
Клизма на pinworms (Enterobiasis) со содаКлизма на pinworms (Enterobiasis) со сода
Третман на спастична колитисТретман на спастична колитис
Супозитории лаксатив за запек кај постарите лицаСупозитории лаксатив за запек кај постарите лица
Ненадејна акутна запек, што да правам?Ненадејна акутна запек, што да правам?
Методи за примена на рицинусово масло во третман на запек кај возрасни и децаМетоди за примена на рицинусово масло во третман на запек кај возрасни и деца
Хроничен колитис со запекХроничен колитис со запек
» » » Клизма со спастична запек, кога назначен?