ma.GurusHealth.ru

Третман на панкреатит (на панкреасот) во акутна фаза

влошување на третман панкреатитСо оглед на сериозноста на болеста и ризик, како што панкреатит, особено во фаза на егзацербација на болеста, лекувањето треба да започне веднаш штом пациентот е забележано само на првите знаци на дисфункција на панкреасот.

Ве молиме имајте во предвид дека на дисфункција на панкреасот, како што панкреатитис, третира само во болница, независна лекување на болеста не може да се вклучени во секој случај. Панкреатитис првата фаза, при што е потребно воспалителниот процес да се отстрани од панкреасот и смирување егзацербација трае од една до пет дена. Понатамошно влошување на панкреатитис, во повеќето случаи, оди во некроза и третманот е практично невозможно.

акутен третман панкреатит започнува со болка. По влошување на болест поврзана со тешка болка, во некои случаи, што доведе до болна шок на пациентот. Понатамошен третман на пациентот развива кола која вклучува активности насочени кон инхибиција на секреторен функција на панкреасот, симптомите отстранување ензим интоксикација (доколку постојат). Исто така, во фаза на силен акутен панкреатит пациент на пациент кој се третира, во насока на враќање на електролитски баланс, одржување на потребното ниво на кислород во пациент, обновување на ензимот панкреасот функции, што е многу важно за оваа фаза на болеста.

За време на третманот, тешка акутна фаза на болеста е многу важно да не дополнително да ја влоши ситуацијата и да се зајакне воспалени состојба на панкреасот. Затоа, во првите неколку дена од егзацербација на овие пациенти е забрането јадење, и само дозволено да се пие не-газирани минерална вода. Исто така, во текот на лекувањето, во зависност од јаснотија и сериозноста на панкреатитис пациентот, лекарот ви препише соодветна исхрана маса.

И покрај фактот дека акутната фаза на болеста, може да помине како одеднаш како што почна, тоа е невозможно да се игнорира манифестација на болеста. Кога не се лекува и квалификувани за здравствена заштита, панкреатитис може лесно да се движи кон следниот чекор, наречен некроза, што е практично неповратно и доведува до целосна ткиво смрт и панкреасот делови. А животот без панкреасот не може, во принцип, според тоа, пациентите дијагностицирани со некроза, во повеќето случаи се закани трансплантација на органи или смрт.

Како и од за лекување на егзацербација на панкреасот?

Како и што за лекување на егзацербација на панкреатитис?Кога следниот егзацербација на панкреатитис, без да успее, треба да примаат терапија. Инаку, како резултат на системски воспалителни процеси, кои не се исече, панкреасот може да и се атрофија. Било која болест ќе оди на форма на рак. Тоа, за жал, не е невообичаено.

Суштината на третман за време на егзацербација на панкреатитис, е строга диета и преземање на голем број на лекови на различни спектар. На пример, со цел да се намали болката, овие лекови се пропишани за пациентите: Baralginum, Nospanum, папаверин.

Покрај тоа, пациентот мора да се земе и ензими. Оваа терапија е потребно со цел да се зголеми "бриши" панкреасот. Почесто отколку не, тоа не е препорачливо да се земе како средства: contrycal, trasipol, gordoks. Сепак, на своја рака, без консултација со лекар, може да не користат дроги.

Во некои случаи, акутна панкреасот, пациентите се третираат и рецепти на традиционалната медицина. Многу корисни пијалок пред оброк со 50 ml саламура кисела зелка. Не помалку ефикасни и зеленчук сок направен од свежо компири и моркови. Тој, исто така, беше донесена пред јадење. И течности се природни ензими.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Може ли да Скара во панкреатит?Може ли да Скара во панкреатит?
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Тежок акутен панкреатитТежок акутен панкреатит
Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?
Buscopan панкреатитBuscopan панкреатит
Кисело панкреатитКисело панкреатит
Може ли да Аспарагус панкреатит?Може ли да Аспарагус панкреатит?
Што ако влошува панкреатитис - што да пиете, како и што да се отстрани влошување на панкреасот?Што ако влошува панкреатитис - што да пиете, како и што да се отстрани влошување на панкреасот?
» » » Третман на панкреатит (на панкреасот) во акутна фаза