ma.gurushealth.ru

Исхрана и исхрана во панкреасот циста

Исхрана за панкреасот цистаИсхрана за пациенти со панкреатит - важен дел од третманот. Бидејќи болеста е компликација на панкреасот цисти, исхрана е неопходна за неа. Исклучени топло, ладно, акутна масна храна производи се задушени од страна на било каков начин, подготвени во вода, пареа во рерна (multivarka). Гастроентерологија препорачува честа, мали оброци. Ако пациентот е болен панкреасот циста, исхраната е целосно во согласност со панкреасот (№5).

диететски производи со панкреасот цисти

Исхрана само од овластен производи треба да биде циста на панкреасот, на која може да се додаде во некои минимални количини условно дозволено (за одржлива ремисија). Тие вклучуваат:

 • брашно - пченично брашно од вториот и во прво одделение, суво солени бисквити, крекери, леб вчера
 • риба - свежа пареа, се вари (полнење)
 • Месо - живина и зајаци без кожа, отпадоци, говедско месо, јунешко месо без маснотии (ако простување е можно без одредена сума на свинско масти) во кујна, месото треба да се рендан, исечени, пире
 • супа - супа не се користи (дури и зеленчук), тие додадете путер или павлака
 • млечни производи - кисело млеко, малку маснотии млеко, урда, свежо сирење
 • јајца - главно протеини omelets, јадења варен
 • житарици - леќата, и неполиран кафеав ориз, овес, јачмен (само со ремисија), гриз и во мали количини, вклучувајќи ги, како дел од други јадења, пченица каша е дозволено, но не се препорачува од страна на нутриционистите

Секој пациент треба да се разбере зошто производ е штетно, а не да ги научите напамет. Ова ќе се избегне грешката, да додадете на исхрана по една нова студија нивниот состав.

Забранети храна исхрана со панкреасот цисти

Исхрана за панкреасот цистаМасна храна не може да се подели во телото, бидејќи има проблеми со производството на ензими (или нивниот прием на оштетен орган). Сурова влакна не може да се вари, оптоварување на железо, да доведе до болка, оток, егзацербација. Под целосна забрана се:

 • мешунки - гасови обезбеди болка при притисок на гранични власти
 • круши, зелка (бела зелка глави) - содржи дрво влакна, опасни за заболениот орган
 • просо - изобилство на јаглехидрати не им дозволуваат целосно да се рециклира, тие ќе бидат депонирани во форма на надворешни и внатрешни масти
 • алкохол, никотин, домати, зачини - стимулирање на мукозната мембрана, што доведува до тумори, егзацербации, прекумерна истекување на сок (телото се разложување)

Доволно е да се потсетиме на болеста, а не да предизвика влошување, воведување на нови производи во мали дози. Некои од овошје (авокадо, папаја, манго) се замена лекови за да се помогне на телото да се вари храната. Сепак, нивната употреба е исто така ограничен од страна на еден овошје дневно.

Исхрана за панкреасот циста

Исхрана за панкреасот цистаДа резимираме. диететски производи со панкреасот цисти секогаш треба да биде свежа, неутрален температура и добро сецкани. Болеста и исхрана - неразделни поими. Со оваа болест, важно е да ги следите правилата на здравата исхрана. Многу корисни се јадења од храна, како тиква и брокула. Се разбира, само во зовриена и задушени или како тепсија. Најдобар појадок за луѓето кои страдаат од оваа болест, ќе биде суров леќата, искапен во текот на ноќта јогурт.

Бидете сигурни дека за да се исклучи нелегално исхрана производи со панкреасот цисти и строго се придржуваат кон исхраната. Препорачани специјалисти во оваа болест меѓу оброците интервал не треба да надминува повеќе од три часа делови треба да се мали.

Не смееме да заборавиме дека храната во циста на панкреасот мора да бидат придружени со доволно количество на потрошувачката на вода за пиење, како за време на опоравување орган во телото се зголемува потрошувачката на вода. Покрај тоа, течноста се неопходни за стабилизација на цревата, кој е важен за закрепнување.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана со оваа болест (болест), панкреасотИсхрана со оваа болест (болест), панкреасот
Рецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтињаРецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтиња
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
Исхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасотИсхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасот
Полипи на панкреасотПолипи на панкреасот
Турција со панкреатитисТурција со панкреатитис
Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?
» » » Исхрана и исхрана во панкреасот циста