ma.gurushealth.ru

Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман

Видео: овес

Исхрана за реактивна панкреатитРеактивни панкреатит - еден од најчестите заболувања на простатата, кој се наоѓа под стомакот и покривање на дуоденум, кој се нарекува панкреасот. Ова е еден од најважните органи во човечкото тело која произведува хормони, вклучувајќи го и инсулинот, одговорен за одредување на нивото на гликоза во крвта. Покрај тоа, железо е одговорен за производство на дигестивните ензими кои го поттикнуваат варењето на јаглехидрати, масти и протеини, што го олеснува на црниот дроб.

Во третманот на реактивни панкреатит се користи како терапија со лекови, како и специјално избрани диета, која лекарите придаваат големо значење за брзо закрепнување и понатаму долгорочна ремисија.

Диетална храна со реактивен панкреатит

Исхрана за панкреатитис е во насока на враќање на нормалното функционирање на простатата. Основа на моќта во реактивен воспаление на простатата врз основа на принцип - да се обезбедат минимални трошоци за енергија на телото на пациентот, во варењето на храната, а тоа е, се создаде целосна физиолошка одмор. За да го направите ова, во подготовка на диета мени за №5 треба да се следат неколку правила:

  • Оброци треба да се чести (на секои три до четири часа) и фракционо (пет до шест пати на ден) во мали делови. Ова ќе го спречи акумулира гастричната сок, иритираат желудникот и ќе се намали товарот на панкреасот, исто така, ослободување на гастроинтестиналниот тракт.
  • Со цел да не ја иритираат желудникот со реактивен панкреатитис, треба да се даде на храна топло Пире издробен зеленчук јадења од репка, тиква, тиквички, моркови, компири, бари на пареа или варени во вода.
  • Кога реактивни воспаление се јавува жлезда оток орган, кој го попречува производството на ензими за варење. Затоа, при изготвување на исхрана, гастроентеролози препорачуваме да се исклучи од храна масти за да се минимизира јаглехидрати (слатки, шеќер, џем, мед) и да е насочен на белковини. Бидејќи ензими вклучени во разградувањето на протеините се произведува не само во панкреасот, но исто така и во дуоденумот. Исхраната за панкреатитис реактивен протеин нужно мора да вклучуваат пареа omelets, со малку масти говедско и телешко месо и живина и риба (Костур, треска, Полок, штука) во форма на пареа ќофтиња, patties, кнедли и суфле.
  • Исто така, во подготовка на исхрана лекарите препорачуваат пациенти се прехранбени производи, поштеда на органите за варење, со што се намалува ексцитабилност на жолчното ќесе. Соодветно на тоа, прехранбени производи и кои имаат висок sokogonnym имот панкреатитис контраиндицирана. На исхрана е да се исклучи месо и риба супа, зелка, овошје, зеленчук и друга храна со кисело.

Во третманот на реактивни панкреатитис исхрана треба да се претпочита nonacidic млечни производи - јогурт, кисело млеко, со малку масти урда и малку маснотии сирење. Исто така, зеленчук и житни супи, зачинети со малку маснотии павлака. Исхраната соодветно да се вклучат различни житни porridges, варени тестенини со додавање на растително масло и путер.

Исхрана за панкреатитис реактивни повици за внимателен пристап и сериозна врска. По правилно исти мени храна ќе помогне да се избегнат компликации и за долго време да се чува здравје, да се избегнат нови епизоди на болеста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Протеини панкреатитПротеини панкреатит
Wobenzym панкреатитWobenzym панкреатит
Дифузна панкреатитДифузна панкреатит
Реактивни панкреасот државата променаРеактивни панкреасот државата промена
Јаглехидрати со панкреатитисЈаглехидрати со панкреатитис
Реактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапијаРеактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапија
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Може ли да киви панкреатит?Може ли да киви панкреатит?
Аспиринот панкреатитАспиринот панкреатит
CYP панкреатитис, осип на кожата заболување на панкреасотCYP панкреатитис, осип на кожата заболување на панкреасот
» » » Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман