ma.GurusHealth.ru

Odeston панкреатит

Odeston панкреатитНеисхранетост со користење на киселини и пушеле производи, алкохол, неконтролирано лекови прием да доведе до развој на акутен панкреатит, кои потоа може да стане хронична. Лек Odeston ефективно да се користи за третман на хроничен панкреатит, со што се вршат позитивно влијание врз активната отстранување на жолчката од жолчните канали.

Предуслови за примена Odeston

Бидејќи на панкреасот е тесна соработка со органите за варење, како што се жолчката, црниот дроб, жолчниот канал, црево, тие имаат може да се појави заеднички vzaimootyagoschayuschie патологија. Кога пациентот, осврнувајќи се на лекар се жалат на гадење, повраќање, дијареа, болка во левиот горен квадрант и горниот дел на стомакот, излегува дека тој има уште еден куп на болести во форма на холециститис, задебелување на жолчката и други болести на жолчното ќесе.

Во сливот дуоденумот панкреасните канали е поврзан со жолчниот канал. Затвора нивната севкупна мазни мускули - на Oddi сфинктер. Ако тоа е воспалени и ја врши својата функција е дефектен, инфекција на жолчниот меур може да се пренесе на панкреасот и да предизвика развој на хроничен панкреатит.

myotropic апликација спазмолитично Odeston, во овој случај, е оптимално решение.

Како Odeston панкреатит?

Odeston панкреатитOdeston направени врз основа на кумарин, има силно влијание на поделба и отстранување на жолчката, со што се спречува развој на воспаление на панкреасот. Покрај тоа, го олеснува синдром дијареа, ја ублажува болката, го олеснува надуеност, ја враќа на стол.

Со спазмолитично имот Odeston селективно релаксира мускулатурата на Oddi сфинктер, го нормализира притисокот помеѓу панкреасот, заеднички жолчен канал и дуоденумот, промовирање на зголемена ослободување на панкреасниот сок, без да се загрозат на подвижноста на тракт и крвниот притисок на гастроинтестиналниот.

Подготовка Odeston (gimekromon) панкреатитис се смета како многу ефикасна во значително подобрување на лабораториски индикатори и предупредување процес autodigestion од ткиво на панкреас. Тоа е пропишана за возрасни и деца од 10 до 14 години. Децата се охрабруваат да 1 таблета (200 mg) 30 минути пред оброк, возрасни - 2 таблети 3 пати на ден за 2-3 недели. Тој практично нема несакани ефекти, добро се поднесува од страна на пациентите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Стеснување на жолчните канали: симптоми, третман и отстранувањеСтеснување на жолчните канали: симптоми, третман и отстранување
Правилната исхрана во болести на панкреасотПравилната исхрана во болести на панкреасот
Жолчни камења болест, болест предизвикана од формирање на камен, ретко во црниот дроб и жолчните…Жолчни камења болест, болест предизвикана од формирање на камен, ретко во црниот дроб и жолчните…
Дуоденумот. Структурата, функцијата и дуоденален ензими.Дуоденумот. Структурата, функцијата и дуоденален ензими.
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Панкреатитис, и холелитијаза (холелитијаза, камен на жолчка)Панкреатитис, и холелитијаза (холелитијаза, камен на жолчка)
Хроничен панкреатитис патогенезата, етиологија, причина заХроничен панкреатитис патогенезата, етиологија, причина за
Панкреатитис по отстранување на жолчното ќесеПанкреатитис по отстранување на жолчното ќесе
Заеднички жолчен канал на панкреасотЗаеднички жолчен канал на панкреасот
Панкреасот, црниот дроб и жолчкатаПанкреасот, црниот дроб и жолчката