ma.gurushealth.ru

Токсоплазмоза

URL

токсоплазмоза - паразитоза, harakterizuyuscheesyahronicheskim одново и оштетување на нервниот систем. Често porazhayutsyamyshtsy очи.

Причина. Патоген - Toxoplasma се однесува на prosteyshim.Istochnikom инфекции се мачки дека 1% од случаите со isprazhneniyamivydelyayut на агент во животната средина, каде што се чуваат до 1г или повеќе. Ова доведува до инфекција на многу видови на животни iptits (говеда, овци, свињи, глодари, зајаци, кокошки, кучиња, итн), во која Toxoplasma најде во мускулите и не стои во vneshnyuyusredu.

Човечки Инфекцијата се јавува по контакт со изметот на мачката, со земја и песок контаминирани со нив, а исто така и кога се користи oprobovaniimyasnogo мелено или недоволно варено myasa.Baranina и свинско месо често содржат Toxoplasma (10% do25). Контактирајте со кучиња, домашни животни не доведе до zarazheniyulyudey.

Токсоплазмоза е широко распространета. Во Русија заразени okolo30% од населението.

Болниот не е заразен со другите.

Процесот на развој на болеста. Инфекција атриуми се organypischevareniya каде Toxoplasma навлезат во лимфните јазли, каде razmnozhayutsya.Zatem паразити влезат во крвотокот и се шири низ organizmui снимени во различни органи и ткива, кои се чуваат desyatkilet и живот. Одбрана повеќето zarazhennyhpreduprezhdayut развојот на болеста, но onorazvivaetsya во нивните слабеење. Тоа може да се случи во 10-20 години по инфекцијата.

По инфекцијата, мајката за време на бременоста може да се случи porazhenieploda со развојот на конгенитална токсоплазмоза.

Видео: Токсоплазмоза - храбар глувчето болест

Знаци. Болеста почнува постепено со слабост жалби naobschuyu, намален апетит, несоница, potlivost.Poyavlyaetsya раздразливост, главоболка, губење на меморијата, менталните перформанси. Температурата на телото е обично 37,2- 37,6 во врска со C, често за многу месеци, а понекогаш volnoobraznogoharaktera кај жените може да биде поврзана со менструалниот tsiklom.Bespokoyat болка во мускулите, особено на потколениците. Често, палпитации, неправилен срцев досадна притискање болка во срцето. Може narushitsyazrenie.

Хронична токсоплазмоза се случува во бранови, со periodamiobostreniya болести и да се подобри.

Со долгорочни текот на болеста се развива nevynashivanieberemennosti неплодност.

Препознавање на болеста. Токсоплазмоза podozrevatv биде продолжен случаи благ пораст на температурата на телото. Diagnozpodtverzhdaetsya повтори специјални истражувачки крв.

Скрининг за токсоплазмоза се предмет:

  • задолжително за сите бремени жени во maksimalnorannie бременост (идеално - со неа);
  • жените кои страдаат од неплодност и абортус (абортуси до 12 недели.).

Видео: На ваше барање! токсоплазмоза

Третман. Во Клиниката за инфективни болести третман-искусни пациенти BMA nakoplenbolshoy со хронична токсоплазмоза. Насоката на лекување во Воената медицинска академија направени за склучување на персоналот на клиниката.

Спречување на болеста. Почитување на правилата на личните gigieny.Izbegat контакт со измет од мачки. Не јадете (TRY) мелено сурово месо и јадења од месо, без доволно termicheskoyobrabotki. По готвење сурово месо внимателно mytruki. Се мијат со вода што врие и процесот на овошје и зеленчук.

Видео: Дијагноза на токсоплазмоза мачки

За време на бременоста да се избегне контакт со мачки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Toxoplasma предизвикува шизофренија?Toxoplasma предизвикува шизофренија?
Tsepnem инфекција (тенија) човекTsepnem инфекција (тенија) човек
Како свинско тенија инфекција (teniasis) кога јаде месо?Како свинско тенија инфекција (teniasis) кога јаде месо?
Токсоплазмоза retinohorioiditТоксоплазмоза retinohorioidit
ТоксоплазмозаТоксоплазмоза
Домашни миленици: здравствените ризици сопственициДомашни миленици: здравствените ризици сопственици
Токсоплазмоза е паразитски болест која се карактеризира со хроничен тек, лезии нервен систем,…Токсоплазмоза е паразитски болест која се карактеризира со хроничен тек, лезии нервен систем,…
Не може да има човечка инфекција со говеда синџир јадење месо?Не може да има човечка инфекција со говеда синџир јадење месо?
Жолтица кај новороденчето во токсоплазмоза клиника, дијагностикаЖолтица кај новороденчето во токсоплазмоза клиника, дијагностика
TeniasisTeniasis
» » » Токсоплазмоза