ma.GurusHealth.ru

Плодови на пиперка struchkov0g0 (fructus sarsici). Зрели сушено овошје од Capsicum семиња. Solanaceae (solanaseae)

Плодови на PEPPER STRUCHKOV0G0 (fructus Sarsici) .Zrelye сушено овошје од чили пиперка семиња. Solanaceae (Solanaseae) .Soderzhit capsaicin (транс 8-метил-N-vanillyl-6-nonenamide) .Kapsaitsin предизвикува иритирачки и луто вкус pertsa.Nastoyka Cayenne бибер (Tinctura Sarsici). Тинктура (1:10) 90% spirte.Prozrachnaya течност црвеникаво-жолта боја, гори вкус. Soderzhitot О, 1 до 1% kapsaitsina.Naznachayut локално иритирачки и оттргнува како средство за мелење невралгија, radiculitis, миозитис, ишијас, итн p.Forma Производство :. Во шишиња од 50 и ml.Hranenie 1O0: на ладно, темно meste.Maz од смрзнатини (Unguentum Sontra songelationem) содржи 7,5 gnastoyki Capsicum (1: 5), 0,3 g на мравја киселина, 6,2 g maslakamfornogo за топичка апликација, 1 g рицинусово масло, 1,4 g spirtanashatyrnogo, 1,9 g на зелен сапун, 1,3 g безводен ланолин, 9,4 g zhirasvinogo, 71 g на вазелин meditsinskogo.M ASB жолта со мирис на камфор и ammiaka.Primenyayut за превенција од смрзнатини. Триење на тенок слој во изложените делови kozhi.Forma Производство: во стаклени тегли на 30 и 60 g.Kapsitrin (Sarsitrinum) содржи 27 делови тинктура од пиперки, 6 делови 2О% раствор на амонијак, 1 дел од тинктура Hypericum mylazelenogo 1o делови, 56 делови 6D % алкохол. Течни црвено-кафеава tsveta.Forma производот: во стаклени шишиња од 100 ml.Liniment бибер амонијак (Linimentum Sarsici ammoniatum) soderzhit3 дел пиперки тинктура, камфор алкохол 2 дела, 1 дел амонијак. Течни црвеникаво-кафеава со ammiaka.Forma ослободување мирис: во стаклени ампули од 40-камфор пиперки ml.Liniment (Linimentum Sarsici samphoratum) soderzhitpo 40 ml пиперки тинктура и алкохол камфор. Течни црвеникаво-кафеава со ослободување kamfory.Forma мирис: во стаклени шишиња за 80 ml.Vse три лекови кои се користат за мелење невралгија, миозитис трудот. p.Hranenie: на ладно, темно meste.Plastyr пипер (Emplastrum Sarsici). Emplastic маса soderzhaschayaekstrakta Cayenne бибер 8% густа, дебела belladonna екстракт од 0,6%, арника тинктура O, 6%, 22% природна гума, 21% од бор колофон, безводен ланолин 18%, 2% масло на вазелин и други компоненти депонирани на парчиња мерење на 12 x 18 x 18 ткаенина 1o 6 и 10 x sm.Naznachayut како оттргнува, анестезија radiculitis, невралгија, миозитис, лумбаго, и така натаму. p.Pered шалче печ кожата обезмастени алкохол, колонска вода и исушите . Од печ е отстранета заштитен слој кој ја штити лепило страна се нанесува на кожата и лесно prizhimayut.Plastyr не може да се отстрани за 2 дена, освен ако не silnogorazdrazheniya. Кога ќе се отстрани силна чувство на печење на кожата и подмачкани vazelinom.Hranenie: суво, заштитен од светлина meste.Maz "Espoli" (Unguentum "Espolum"). Маст светло-кафеава (да krasnoburogo) боја, карактеристичен мирис. Во 1O0 g маст содржи пипер екстракт 10 g, Dimexidum (cm.) 3 g, есенцијално масло, коријандер dr.Primenyayut локално невралгија, radiculitis, деформирање остеоартритис, миозитис, ushibah.Preparat предизвикува хиперемија има аналгетски (забава), анти-воспалителни соодветно се применуваат deystvie.Na кожата 3 - 4 g на маста се нанесуваат и 2 - 3 пати на ден шпатула (по триење на прстите мора да биде внимателно vymytruki) .Ако примена на масти може да предизвика чешање, лупење kozhi.Nelzya применуваат Миро на оштетените настава кожа ткаат. Не е дозволено да се ослободи popadaniyamazi glaza.Forma: алуминиумски цевки за PC g.Hranenie: cool meste.Nikofleks-крем (Nisofleh) * .Bely хомогена крем кој содржи 0.015% на капсаицинот (Види Феталната pertsastruchkovogo.), 9% од гликол салицилат , 2% етил никотинат, лаванда масло, маст база, konservant.Pri примена на кожата обезбедува забава, болка, решавање како deystvie.Primenyayut "спорт" крем за модринки, sprains м. стр. Нанесете тенок слој на самото место на повредата. Активност поради srazdrazhayuschim крем и оттргнува ефект на capsaicin, аналгетик и антиинфламаторни активност гликол салицилат, решавање на способноста етил никотинат предизвикува продолжена kapillyarovkozhi експанзија и поткожното масно ткиво хиперемија развојни kozhi.Po акција слични на масти Nikofleks "Finalgon" (М.) "Espoli" (М.) И dr.Krem примени на неоштетена кожа. По примена на крем (кога се нанесуваат со прстите) треба да бидат темелно исчистени ruki.Forma отпуштете го: во цевки од 50 g.Hranenie: на ладно место.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Kafiol (safiolum) комбинирана подготовка како брикети темно кафеава со жолти дамки (слика семиња…Kafiol (safiolum) комбинирана подготовка како брикети темно кафеава со жолти дамки (слика семиња…
Lagohilus опојни (lagochilus inebrians Bunge). Lagochilus inebrians. грмушка семињаLagohilus опојни (lagochilus inebrians Bunge). Lagochilus inebrians. грмушка семиња
Ship0vnika овошје (fructus rosae). колковите се релативно висока содржина на аскорбинска киселина…Ship0vnika овошје (fructus rosae). колковите се релативно висока содржина на аскорбинска киселина…
Тинктура sterculia (tinctura sterculiae). Тинктура (1: 5) во 70% етанол од plantanolistnaya на…Тинктура sterculia (tinctura sterculiae). Тинктура (1: 5) во 70% етанол од plantanolistnaya на…
Роуан плодови (fructus sorbi aucuparitae). Собрани во текот на потполно созревање и сушено овошје…Роуан плодови (fructus sorbi aucuparitae). Собрани во текот на потполно созревање и сушено овошје…
Анасон овошје (fructus vulgaris Anisi). Зрели плодови одгледуваат годишен билка анасон (anisum…Анасон овошје (fructus vulgaris Anisi). Зрели плодови одгледуваат годишен билка анасон (anisum…
Тинктура Лили (tinctura sonvallariae). Тинктура (1: 10) на 70% алкохол. Транспарентна течност…Тинктура Лили (tinctura sonvallariae). Тинктура (1: 10) на 70% алкохол. Транспарентна течност…
Дива цреша плодови (fructus Ради). Собрани во текот на целосна созревање и сушено овошје од диви и…Дива цреша плодови (fructus Ради). Собрани во текот на целосна созревање и сушено овошје од диви и…
Хлороформ (shloroformium). Trichloromethane. Синоними: chloroformium anaesthesicum, анестезија…Хлороформ (shloroformium). Trichloromethane. Синоними: chloroformium anaesthesicum, анестезија…
Поле брана, ора или (ononis arvensis). Повеќегодишна билка, за сегашноста. Мешунките (Leguminosae)…Поле брана, ора или (ononis arvensis). Повеќегодишна билка, за сегашноста. Мешунките (Leguminosae)…
» » » Плодови на пиперка struchkov0g0 (fructus sarsici). Зрели сушено овошје од Capsicum семиња. Solanaceae (solanaseae)