ma.gurushealth.ru

Што е женскиот оргазам?

Што е женскиот оргазам?

Видео: келеш или како да се донесе на девојката да го авион оргазам: практични совети, стручно мислење

Тоа е одговор на побудување произведени од страна на стимулација на клиторисот и вагината.

Во моментот на најголема сексуална желба жена паѓа во состојба на транс-како, што се карактеризира со губење на контрола, не само за телото, но, исто така, она што се случува наоколу, а нејзиното внимание се фокусира само на пријатно чувство во вашето тело, кои постепено се зголемува, го исполнува сите нејзини свест, се движат во празнење - оргазам. И ако најважните стимулација за да се постигне оргазам ерогени зони поради некоја причина е ослабен или запре, а потоа и на чувство на претстојната оргазам се повлекува. Некои жени може да се "изгуби" тоа поради фактот дека само плашат или не може да го негира целосно свесна контрола. Најчесто тоа се случува поради страв или недоверба на домашен партнер, т. Е. На психолошко ниво.

Видео: Женски оргазам - тоа е реално!

Значи, во длабочината на вагината, како одговор на стимулација на мускулната контракција започнува. нејзиниот интензитет варира во зависност не само на физичката состојба на жената, но и на различни психолошки фактори.

За време на сексот, жените сексуална возбуда лесно може да падне под влијание на неважни мисли, кога негативен став кон однесувањето на партнерот.

Дали постои разлика помеѓу оргазам предизвикани со стимулација на клиторисот и оргазам, како резултат на стимулација на вагиналните ѕидови? Повеќето жени, без реализација на тоа, klitorichesky доживува оргазам, која секогаш е изречена и многу краток. Во вториот случај, стимулирање на пенисот на надворешната третина на вагината и областа околу просторот, и оргазмот се меша, толку подолго и не е толку импресивен. Често се означени оваа опција, како што се случува за време на сексуален однос за да се стимулира не само вагината туку клиторисот.

Сам по себе, оргазам празнење трае многу кратко време. Одвои кратко оргазам, која трае 3-5 ОК, и долго - за 10-30 секунди. Но, дури и во толку краток период, една жена е во состојба да преживее возбуда. Импулси на страста се шири низ долниот дел на стомакот, колковите и назад. Со емоции, некои жени може да се смееш или, напротив, да плачат, стенкањето, се должи на ослободување на сексуална тензија.

По таков белег фаза започнува рецесија на сексуалната тензија која се карактеризира со враќање во состојба на мирување.

Но, ако најзначајните стимулација за да се постигне оргазам ерогени зони продолжува, жената може повторно доста брзо Скокни до возбудена состојба, која ќе заврши следната оргазам, т. Е., и можно повеќе оргазми.

Видео: Женскиот оргазам, што е тоа?

Многу жени можат да го доживеат оргазам не само што директно за време на сексуален однос (сексот оргазам), но со милување, еротски фантазии, во сон, за време на мастурбација, за време на радост или страв, итн (Vnekoitalny оргазам).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Психологија и психотерапијаПсихологија и психотерапија
Нова страница 2Нова страница 2
Нова страница 2Нова страница 2
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Мастурбацијата (мастурбација) -surrogatnaya формираат сексуално задоволство со стимулација на…Мастурбацијата (мастурбација) -surrogatnaya формираат сексуално задоволство со стимулација на…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Психологија и психотерапијаПсихологија и психотерапија
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Фригидноста жените во лечење, причините, симптомитеФригидноста жените во лечење, причините, симптомите
» » » Што е женскиот оргазам?