ma.gurushealth.ru

Како на женскиот репродуктивен систем

Како на женскиот репродуктивен систем

Секоја жена која живее на сексуалниот живот, знае дека нејзината вагина - е само видливиот, иако многу важен дел од целиот репродуктивен систем.

Видео: Структурата на клиторисот како клиторисот

Ако само на простатата може да се нарече мажи на внатрешните генитални органи, тоа е жена и матката и јајцеводите и јајниците. Исто така, помеѓу надворешниот и внатрешниот репродуктивниот систем се на вагината и грлото на матката. Последно - е дел од матката, а не посебен ентитет. Но, важен дел од кои е во малку различни, така да се каже, условите за живеење од самиот матката. И излегува, во овој поглед, голем број на проблеми со кои се често на матката и не ве засегаат.

Видео: Како се организирани. внатрешната убавина жените

Слично на тоа, многу луѓе знаат дека клиторисот и малите се недоволно развиени, минијатурен примерок од човечки пенис. Затоа, кога хермафродитизам (специфични форми), клиторисот често се развива во целосна пенисот и малите усни - на тестисите. Што се однесува до majora усни, дека нивната цел е очигледно. Тоа се состои во заштитна функција - потребата да се заштитат чувствителните кожата и органите меѓу нив од премногу близок контакт со надворешната средина. Неопходно е да се додаде дека тие не само што штитат клиторисот и малите усни, но исто така и на надворешниот отвор на уретрата.

Дополнителна заштита од надворешните гениталниот тракт

Покрај тоа, тенка, чувствителна кожа иританти и да било надворешни гениталии е обезбедена со голем број на специјални системи за заштита. Ова се однесува и на мажите и на жените. Во двата пола пубисот и ингвиналните набори заштитени скалпот - "капа" на темнината, кадрава, груба коса. Тие не се залудни, како еден вид: како косата на главата, тие се дизајнирани за да се заштити ткива под нив, само од другите стимуланси. На пример, не е толку многу на температурата како постојано триење, потење, зголемена zhirootdeleniya.
Сепак, шефот на кожичката на пенисот заштитува ткивата и од други системи - smegma. И за жени истата функција се врши од страна на малите majora и маснотии. Но, двата пола масти лачат лојните жлезди, што е предвидено со изобилство на кожата од надворешните гениталии. Покрај тоа, тоа не е никаква тајна дека двата пола на кожата во препоните е многу на потните жлезди. Но, ние треба да се запамети дека тие не се во сите области кои произведуваат маст - области без коса припаѓаат на најчувствителните области.

Видео: анатомија. Женскиот репродуктивен систем

Масти во износ што не е разреден, така да се каже, и тогаш кожата е потребно гениталиите, бидејќи тој, како и на себум во целина, има способност да се врзуваат многу патогени. Себум не е премногу сигурен, но ефективен за повеќето типични случаи на заштитата на кожата на целото тело од премногу близок контакт со стимули однадвор. . На пример, зрачење и ултравиолетовата светлина од сонцето, прашина, бактерии, итн И тоа зголемување на производството на кожата од надворешните гениталии, постојат за одржување на рамнотежата и активност на своите микрофлора - не само на трети лица идејата.

Вториот важен механизам за одбрана на надворешните женскиот генитален тракт е малку кисела редовно вагинален исцедок - belyah. Кај мажите, белците не се издвојува - нивната заменува сите исти smegma. Сепак, како што smegma и leucorrhea имаат слабо кисели биланс - најмалку нормално. Бели - колоидни протеин излачува од грлото на матката за подмачкување на вагиналните ѕидови во нормални услови. Тоа е надвор од сексуалниот чин. Сепак, лубрикант објавен во текот на сексуалната возбуда, а белците имаат многу сличности во структура, цел и структура.

Всушност, многу лекари имаат тенденција да се верува дека белците како лубрикант, само задебелена, произведени во помали количини. И ова мислење не е без добра причина. Leucorrhea слатка текстура и им овозможува ефикасно да humidify (маст) вагиналните ѕидови, спречувајќи ги триење едни против други и истовремено да се поврзе патогени фатени на нивната површина. Побели кисела средина, како и масти, што е потребно, бидејќи тоа е понеповолна за репродукција на повеќето патогени од алкалните.

Уретрата кај мажите и жените, како и внатрешните органи, кои комуницираат преку на надворешната средина (на мочниот меур, па дури и бубрезите) се заштитени од овие контакти во урината. Тоа е, тоа е исто киселина, како што побели, smegma или масти средина. Како и нејзината инверзна на сегашната патека на инфекција. За причините погоре изрази ребаланс Пудендалниот алкална медиум не само што води до појава на лош мирис на риба - карактеристика на амонијак во алкални реакција.

Во прилог на козметички непријатност, тоа исто така значи дека во една од надворешните песни кисела медиуми репродукција започна болест патогени микроорганизми - бактерии или габи. Инфекција со вируси и протозои таков ефект не било, бидејќи тие влијаат само ткиво клетки. Во средини како што се масти или маст бело како што тие не можат да се репродуцираат на сите. Така, додека вирусот, или едноставно не навлезат во најмалку една од најблиските кафез, неговата дистрибуција е невозможно.

Од киселата средина на бактерии и габи нишки неповолни, речиси сите од нив во процесот на одгледување на промена на балансот на киселина на алкалните - па оттука и мирис. овозможувајќи им да се започне активна поделба - е друго прашање. Ова може да биде предизвикана од вклучувајќи го и фактот дека првата промена на животната средина себе - тоа не се случува често, но тоа се случува. Вообичаено, причина за промени во животната средина станува странка на нови или дополнителни инфекции - нов патоген почитување на постоечките микрофлора.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Изолирани повреда на женските гениталииИзолирани повреда на женските гениталии
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Тоа се случува кај жените на возраст од 60 до 70 години или постари. Развој на рак на локализација…Тоа се случува кај жените на возраст од 60 до 70 години или постари. Развој на рак на локализација…
Diatermoekstsiziya (electroconization) на грлото на маткатаDiatermoekstsiziya (electroconization) на грлото на матката
Женски полови органи на ембрионот. Дополнителен половите жлезди на фетусотЖенски полови органи на ембрионот. Дополнителен половите жлезди на фетусот
Репродуктивниот циклус на жените. Развој на Центарот за репродуктивност на женитеРепродуктивниот циклус на жените. Развој на Центарот за репродуктивност на жените
Туберкулоза на женските генитални органи, симптомитеТуберкулоза на женските генитални органи, симптомите
Женски надворешни гениталии, структура, анатомијаЖенски надворешни гениталии, структура, анатомија
Конгенитални малформации на женските гениталииКонгенитални малформации на женските гениталии
Физиологијата на женски генитални органи. хормоналниот систем на женитеФизиологијата на женски генитални органи. хормоналниот систем на жените
» » » Како на женскиот репродуктивен систем