ma.gurushealth.ru

Како што детето добива ослободи од запек? Што предизвикува децата запек?

Судејќи според тоа како активно се дискутира во разни форуми тема на запек кај бебиња, овој проблем е присутен во многу семејства. Од овие теми често се фати око на мајки, многу почнуваат да се види одблиску нивните деца. Од една страна, тоа е добро што здравјето на децата е под будното око. Но, од друга страна, мајки се повеќе доаѓаат со болеста на нивните бебиња поради вишок на информации, меѓу кои спаѓаат совети да се следат што може да се направи ситуацијата полоша.
Како што детето добива ослободи од запек? Што предизвикува децата запек?

Упатство за како дете да се ослободи од запек.

Секој знае дека тоа е отсуството на столот за било должината на времето. Најголем проблем е само ограничување на периодот, по што можеме да зборуваме за одложување на стол.

професионален совет

Се ослободи од запек бебе ќе им помогне на овошје и зеленчук наведуваш. Пире од компири со тиквички, тиква, моркови, јаболка и сливи има лаксативно дејство. Компири и житарици, напротив, да се понуди поретки што се скроб, што е во својот состав, има одредување ефект. Добра услуга ќе им служи на лушпа од сушени кајсии и сливи - тоа се дава по 3,5 месеци. На трошки варењето на храната, исто така, влијае на начинот на исхрана на жените кои дојат, но реакцијата на ова дете ќе биде чисто лице. Деца со запек, особено на добиената смеса, важно е да се dopaivat Cal не беше толку густа.
Како да се ослободи од запек кај новороденче

Масажа и физиотерапија вежби, исто така, им помогне да се ослободи од проблемите со запек, како и позитивно влијание врз трошките на подвижност на цревата. Стомакот најмалата можна мозочен удар во насока на стрелките на часовникот, и 3 месеци во трошки од клиниката веќе назначи професионална масажа. Стимулира цревниот мотилитет, и оваа вежба: помеѓу оброци или пред пливање СРЈ нозе стисната до стомакот и исправете 5-15 пати. За истата цел бебиња ширењето на стомакот и на рацете се вертикално. Grudnichkovoe пливање и гимнастика на fitball исто така корисен за констипација и слаба подвижност на цревата во трошки.

Во тешки случаи, лекарот ќе се свртат кон посериозни акции. Ако запек е прилично едноставна стимулација на анусот, но ако овој метод не функционира, да им помогне одводното црево. За да се избегне микро трауми на бебето, важно е дека обуката за мајки помина специјалист. Исто така, не помалку ефективни клизма, но само со студена вода (20-25 степени): топла вода се вовлечени во крвта, заедно со штетни материи стагнација во цревата. Исто така, педијатар, ако е потребно, одберете лаксативи и алатки со пред-и пробиотици. Друга опција - медицински образован млеко смеса, но да го воведе во трошки исхрана, исто така, е можно само под медицински надзор.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дали bifidumbacterin за запек кај децата и возрасните?Дали bifidumbacterin за запек кај децата и возрасните?
Buckthorn свеќи и масло за запек кај децата и возраснитеBuckthorn свеќи и масло за запек кај децата и возрасните
Espumizan запек кај новороденче, ви помага?Espumizan запек кај новороденче, ви помага?
Како да се ослободи од запек во текот на бременоста?Како да се ослободи од запек во текот на бременоста?
Дали Primadofilus за запек кај децата?Дали Primadofilus за запек кај децата?
Методи за примена на рицинусово масло во третман на запек кај возрасни и децаМетоди за примена на рицинусово масло во третман на запек кај возрасни и деца
Може да биде запек smekty по дете?Може да биде запек smekty по дете?
Може ли да режеш панкреатит?Може ли да режеш панкреатит?
Запек од свеќи ViferonЗапек од свеќи Viferon
Запек со гастритисЗапек со гастритис
» » » Како што детето добива ослободи од запек? Што предизвикува децата запек?