ma.gurushealth.ru

Како да се излечи децата кашлица? лекарска помош. Како да се излечи кашлица нега бебе.

Кашлање - форсираниот експираторен несакани движења, стимулација предизвикани претежно мукозата на дишните патишта (ларинксот, трахеата, бронхиите) и на ткивото на белите дробови - пневмонија, туберкулоза, астма. Кашлица помага на чистење на дишните патишта од туѓи тела, бактерии формирана флегма и слуз.
Како да се излечи децата кашлица? лекарска помош. Како да се излечи кашлица нега бебе.

Како да се излечи децата кашлица? лекарска помош. Кашлање - форсираниот експираторен несакани движења, стимулација предизвикани претежно мукозата на дишните патишта (ларинксот, трахеата, бронхиите) и на ткивото на белите дробови - пневмонија, туберкулоза, астма. Кашлица помага на чистење на дишните патишта од туѓи тела, бактерии формирана флегма и слуз. Причините за појава на кашлица: кашлица е главен симптом на поголем дел од болест на белите дробови, но тоа не секогаш значи манифестација на проблеми со белите дробови. Кашлање може да предизвика: настинка, алергија, понекогаш емоционална напнатост, возбуда. Манифестации на кашлица. Кашлањето може да биде влажно или суво, во зависност од присуството на плунка, пароксизмална (магарешка кашлица), периодични (бронхитис), континуирано, кратко (со плеврит), кора (со лезии на ларинксот и хистерија) ескими (со воспаление на гласните жици). Традиционалниот третман на кашлица Како да се третираат кашлица? На АРИ, придружени со кашлање, антитусици е потребно, но антибиотици - не. Во случај на бронхитис со силна кашлица и покачена температура, а особено пневмонија, спротивното е точно - особено лекарот ќе ви препише антибиотици и ќе биде апсолутно во право: Елиминација на микроби предизвикаат воспаление, сега главната работа. Се разбира, антитусици и експекторанси ќе биде назначен заедно со антибиотици. Во принцип, на потребата да се потисне кашлица не е секогаш, но само ако е сува, хакирање и го спречува спиењето. За да го направите ова, користете лекови sinekod, glaucine, tusupreks или libeksin кои ги потисне центарот на кашлица. Expectorant и слуз лекови за разредување (муколитици) се подеднакво важни. Тие помагаат да се постигне празнење плунка, чистење на белите дробови и кашлица на самоуништување. Тоа може да биде bromhexine, mukaltin, haliksol, фито-stoptussin. Исто така, постојат повеќе моќно средство за чистење вискозна слуз и олеснување на искашлувањето, таквите препарати ацетилцистеин (NAC, Fluimucil) или carbocisteine ​​(Mucodyne, mukopront итн.)

Посетете го вашиот лекар ако ...
* Кашлица трае повеќе од две nedel-
* Кашлица придружени со болка во градите;
* Се појави жолта, зелена, крвави mokrota-
* Температура е над 38,5 ° C.

Кашлица Третман народни лекови
* Банани. Бразилците зрели банани се пренесуваат преку екранот, а потоа се стави во тенџере тежина рендано со топла вода во сооднос од 2 банана 1 чаша вода со шеќер. Загрева повторно и пијат смесата.
* Вино и бибер. Постои стара кашлица медицина: 60 ​​g вари бибер корени со 0,25 литри бело вино и вирус. Топла смесата да се пие 3 пати во текот на денот и во текот на ноќта.
* Eggnog. Мелење на жолчки од јајце со шеќер додека бело. Смесата ќе се зголеми со волумен од 2-3 пати. Оваа алатка се нарекува "eggnog" и помага при кашлање, ако го земе на празен стомак.
Кромид со гуска масти (надворешен агент). Земете голем кромид крушка, чиста, се мијат и решетки. Се меша со гуска масти. Бришење од оваа мешавина во градите и вратот. Тај топол шал. Наутро на гладно се лажица од смесата со кашлање. * Кромид и мед. 500 g на прочистен мелено кромид, додадете 400 гр шеќер и врие текот на еден низок топлина во 1 литар вода 3 ч. Потоа се излади, додадете 50 гр мед, се прелива во шише и плута. Земете 4-6 лажици на ден после јадење.
Кромид и шеќер. Во вечерните часови, голем сецкан кромид, истурете го 2 лажици шеќер. До утрото на лекот е подготвена. Сладок кромид се јаде или пие како резултат на сок во текот на денот. Третирани за неколку дена, а кашлицата ќе помине.
* Кромид, варени во млеко. Две средни сијалица сецкани, варени во 1 чаша млеко, кисна за 4 часа за да се филтрира. Земете 1 лажица на секои 3 часа.
* Масло од јајце. Земете 1 време еден ден за десерт лажица мешавина од 2 лажички свеж путер, 2 сурови жолчки од јајце, десерт лажица брашно и 2 лажици десерт број на медали се меша добро и се 4-5 пати на ден пред јадење.
* Млеко со овес или јачмен. Овес или јачмен да се заспие во тенџере и се прелива 2/3 од нејзината млеко, а не се исполнети пред крајот на два прста. Покријте и го стави во рерна со малку топлина. Надополнува со млеко, како што врие, се додека не се свариш овес. Пијте оваа течност со 2-3 лажици 3 пати на ден за кашлање.
* Млеко, павлака. За ублажување на болки во грлото е корисно да се пие топло млеко, павлака или чај со путер неколку пати на ден.
* Инфузија на бел слез. Лажица сецкани листови бел слез истурам 1 чаша врела вода, оставете 1 час, а потоа се филтрира. Земете 1 лажичка 3-4 пати на ден.
* Пелин тинктура. Во Сибир села со "тешка ладна" и силна кашлица агент се применува: 20 гр пелин трева инсистираат во 0,5 L на вотка - толку подолго тоа подобро, но најмалку 24 часа. Земете една лажица 3 пати на ден и пред спиење. Оваа алатка не се препорачува за употреба кај деца.
* Тинктура од еукалиптус. Алкохол тинктура на еукалиптус се 20-30 капки за 1/4 чаша ладење зовриена вода 3 пати на ден.
* Супа Тасев биле корен. 10 грама на Тасев биле корен зовриена вода, загреана на парна бања за 20 минути, лади 45 минути, филтрираат, исцедена и обемот беше прилагодена на 200 мл. Земете 1 лажица 3-4 пати на ден.
* Супа мајка и маќеа. Кога ќе кашлица, бронхитис, пневмонија, што се користи лушпа на мајка и маќеа. Една лажица листови се прелива со чаша врела вода, да се инсистира за еден час и филтер. Земете една лажица 5-6 пати на ден.
* Ротквица со мед. Одбери тенџере Червенокоремна црна ротквица со опашката, отсечен од врвот и отстранување на внатрешниот дел од една третина. Ставете малку мед во ритам, така што има место за бегство сок. Ротквица натопи во чаша вода одредување на опашката. Кога по 3 04:00 внесе сок, го пијат, а потоа се стави на мед.
* Ротквица со шеќер. Се сече на многу тенки парчиња од 6 или 8 парчиња на ротквица. Великодушно секој парче посипете со шеќер. По околу половина ден да се издвоите сок се меша со шеќер. Земете 1 лажица секој час. Јасновидците тврдат дека опишаните средства лекува најлошите кашлица во релативно краток временски период.
* Маст (надворешен агент). Избришете градите сува крпа, крпа, а потоа се фаќа за суво парче на внатрешниот маст или топено путер (ако постои, а потоа додадете бор масло).
* Сок од боровинки. За плунка е многу корисно да се пие мешавина од брусница сок со мала количина на шеќер сируп или мед. Земете ја смесата еднаш на ден за 1 лажица. За време на третманот, оваа алатка е многу добро да се пие наместо зовриена вода или чај екстракт од бобинки од областа јагода.
* Сок од морков со млеко. Се меша свеж морков сок и млеко во еднакви пропорции. Да ја земеме за кашлица 5-6 пати на ден.
Лук млеко. 5 чешниња лук, излупени, ситно фунта, разредена со една чаша млеко и се вари. Во болести на горниот респираторен тракт и кашлање во форма на топлина да се земе една лажичка неколку пати на ден.
* Еукалиптус (за инхалација). Пијалак вриење мелени листови на еукалиптус, тешка хартија ролна од инката, нејзиниот широк крај капак тава (чаша) со инфузија и го вдишуваат низ тесните луменот на парови (10-15 минути) може да се користи наместо на фармацијата еукалиптус лисја.

обвиненијата кашлица
* Земете 'рж, овес и јачмен, цикорија и додадете 2 g на прочистен горчлив бадем и пијат како обичен кафе. Можете да додадете топла стопи млеко.
* А мешавина од следниве состојки во наведените износи: бел слез (root) - 40 g, сладок корен (root) - 25 g, подбел (листови) - 20 g, анасон (овошје) - 15 во термос стави 2 лажици мешавина, истурете чаша врела вода, инсистираат на 10-12 часа, филтер. Пијте 1 / 4-1 / 3 чаша 3-5 пати на ден.
* А мешавина од следниве состојки во наведените износи. Подбел мајка (листови) - 40 g, хлебните (листови) - 30 g, сладок корен (root) - 30 g лажица смесата истурете 2 чаши вода што врие, инсистираат 30 -40 минути и филтер во форма на топлина пијалоци 1/2 чаша 3 пати на ден пред јадење за кашлање и бронхитис.
* А мешавина од следниве состојки во наведените износи: подбел мајка - 2 дела, трева оригано - 1 дел камилица цвеќиња - 2 дела. Две лажици од земјата мешавина додадете 0,5 литри врела вода, термос за 5-6 часа, филтер. Пијте 1/2 чаша 3 пати на ден пред јадење во форма на топлина.
* Земете јаглика цвеќиња, мајка-и-маќеа, лисја, elecampane Тасев биле корен и во еднакви пропорции. Лажица смесата се истури врела чаша вода, инсистираат 30 минути, филтрира. Пијте 1 / 4-1 / 3 чаша 3-4 пати на ден после јадење.
* Подгответе дел во следните пропорции: бреза лисја и трева рузмарин - 4 делови, трева оригано - 2 дела коприва лисја и пупки од бреза - 1 дел. Истурете 0,5 л врела вода 2 лажици од смесата земјата и се готви во затворен сад на тивок оган 10 минути, оставете 30 минути, завиткан, а потоа внимателно вирус. Земете супа 1/3 чаша 3 пати на ден, еден час по јадење.
* Спроведување на мешавина на 1 кг липа мед, 200 гр ситно сецкани листови на алое, 200 гр маслиново масло, 150 g на бреза пупки, 50 g на вар боја. Бреза пупки и липа цвет пијалак посебно во 0,5 литри вода, врие за 1-2 минути, на мозоци. Оваа супа се става во мешавина од мед и алое, а потоа додадете маслиново масло. Земете 1 лажица три пати на ден за продолжена кашлица, пневмонија, туберкулоза. Протресете пред употреба.

експекторанси
* Вода и сода бикарбона и сол. Како expectorant, 2 пати на ден, пијат 1/2 чаша топла вода (наутро на празен стомак и пред вечера), тоа измешајте 1/2 лажичка сода бикарбона и малку сол.
* Инфузија на диви рузмарин мочуриште. 30 g Ledum palustre трева истурам 1 чаша врела вода, и се исцеди. Земете 2 лажици од 3 пати на ден. Или лажичка трева Ledum palustre истурете 400 ml ладење зовриена вода, пијалак 8 часа во затворен сад и одвод. Пијалоци 100 ml 4 пати на ден како expectorant.
* А лушпа од elecampane. Пијалак во термос чаша врела вода 2 лажички корените Elecampane. Пијат супа 1/3 чаша 3 пати на ден за 30 минути пред јадење. Оваа супа се користи како силен експекторанс бронхитис. Или, пак, се става 1 лажица elecampane корен од 2 чаши вода и се вари 15 минути на средна температура. Земете 2 лажици секој час во текот на денот.
* Старешина Чорбата вода. Viburnum цвеќиња лушпа од обичните - добар expectorant. Исто така, може да се користи за супа овошје Viburnum: стакло плодови истурам 1 литар врела вода, се вари 10 минути, филтер, додадете 3 лажици мед. Пијалоци 1/2 чаша 3-4 пати на ден.
* Собери. Малина обични, остава мајка и маќеа, трева Оригано - подеднакво. Лажица смесата пијалак чаша врела вода за 20 минути и да пијат како чај, топла како expectorant. * Сок од зелка. Свежи зелка сок со шеќер се користи како expectorant за кашлање и засипнатост. Пијте една лажичка неколку пати на ден. А лушпа на зелка со мед се зема орално во болести на респираторниот тракт.

сува кашлица
Кромид со млеко. 10 светилки и лук главата сече на мали парчиња и се готви во млекото додека не омекне, а потоа додадете мед и нане сок. Земете 1 лажица на час на континуирано сува кашлица.
* Изгорени шеќер и млеко. Земете нецелосни лажица шеќер и држете го во оган, се додека не стане темно кафеава. Тогаш тоа се става во чинија на млеко. Како резултат на "слатки" чуваат во устата додека не се заврши процесот на ресорпција во сува кашлица.

За намалување на кашлица
* Пред спиење да се отстрани кашлица, се препорачува да се пие една чаша топла полека афион млеко. Марк 2-3 лажички (горен дел) афион, мелење во керамичка чаша, навлажнета со топла вода, а потоа се става во зовриена вода да пијалак, вирус и да пијат. Кашлица кај дете Многу традиционални рецепти се добро прилагодени за возрасни и за деца. За третман на кашлица кај детето е потребно да се намали дозата на околу два пати. Еве неколку популарни рецепти посебно за лекување на децата кашлица.
* Морков сок со мед. Кога кашлате во дете се препорачува сок од морков со мед. Сокот од морков треба да биде свежо подготвен. Земете една лажица од смесата 4-5 пати на ден.
* Ротквица со шеќер. Црна ротквица сече на мали коцки, ставете го во тава и посипете ги со шеќер. Се пече во рерна за 2 часа. Вирус, отфрлите парчиња печен зеленчук и течноста мозоци во шише. Давање на 2 лажици 3-4 пати на ден пред јадење и навечер пред спиење.
* Лимон и мед. 1 лимон вари на тивок оган 10 минути за да ја направат мека и надвор од неа може да се притисне повеќе сок. Исечете го лимон на половина и стискаш на сок (најдобар соковник). Прелива со сокот во чаша, додадете 2 лажици глицерин, се промешува темелно и се прелива со чаша до врвот со мед. Со повремени кашлање се сируп 1 лажичка неколку пати на ден. Протресете пред употреба. Ако кашлица пречи на ноќта, се 1 лажичка сируп во текот на ноќта и уште една ноќ. Со силна пијалок кашлица сируп 1 лажичка 6 пати на ден - наутро (на гладно), пред вечера, а потоа, во вечерните часови, по вечера, и пред спиење. Со намалување на бројот на методи за намалување на кашлање. Средства се препорачува за возрасни и за деца. Тој е ефикасен во случаи кога другите лекови не помагаат. Јаболков оцет може да се користи наместо на лимон.
* Млеко минерална вода. Тешка кашлање добро третирани обичните млеко. Пијте топло млеко со алкален минерална вода (1/2 чаша млеко и 1/2 чаша borzhomi) или мед (1 лажичка мед во чаша топло млеко). И децата најдобро се додава на топло млеко, смокви.
Мед со анасон. До 1 лажичка мед додадете 2 лажици анасон семиња и малку сол. Сето ова се прелива 250 ml вода и да ја доведе до вриење, а потоа се исцеди. Полагање на возрасни за 2 лажици на секои 2 часа. доза дете преполовен. Мед со путер. Земете 100 гр мед, 100 гр свеж путер, ванила во прав. Сите добро промешајте. Земете три пати на ден за една лажичка.
* Сл. Смокви (или сл), варени во млеко (2-3 овошје во чаша млеко) isstari применуваат на кашлица, голема кашлица, настинка, особено кај децата. Супа треба да се преземат на топла ноќ. Инфузија на листовите на Сл препорачливо за бронхијална астма. Видете исто така Рецепти Ванѓа кашлица кај децата. Моќта на пациентите кои страдаат од кашлица кашлица, многу корисно да се вклучат во исхраната на овесна каша млечната течност, пире од компири подготвени со голема количина на млеко (им помага на олеснување бронхоспазам), рендан ротквица напика растително масло и крем. Ефикасна во помагање да се ослободи од кашлица, тоа е грозје која им помага да се лекува на белите дробови и делува како експекторанс, брзо лекување настинка и кашлица. Една чаша сок од грозје со една лажичка мед смирува кашлицата. Кафе се препорачува да го замени јачмен пијалок со додавање на цикорија и млеко. Па се лимон, мелено заедно со кожата и се меша со мед по вкус. Избегнувајте зачинета храна, зашеќерени пијалаци, слатки.

Како да се излечи кашлица кај децата?

Во есента на децата се особено ранливи на сите видови на инфекции, бидејќи телото на детето се противи нив е полошо отколку возрасни и училиштата и градинките - ова е само жариште на вируси. Затоа, падот се поврзани не само со златни листови, но исто така и со температура, течење на носот и кашлица. Како да се излечи кашлица кај децата?

Да започне со тоа, дека самата кашлица - не е болест, туку симптом. Генерално кашлица - заштитна реакција на телото, која им овозможува јасно на дишните патишта од странски органи и други надразнувачи. Ова исто безусловен рефлекс, како, на пример, одземање од страна топла објект. Така што детето има кашлица може да биде симптом на голем број на болести, од акутни респираторни инфекции и поленска треска (полен алергија) на лажни круп, астма, па дури и туберкулоза.

Затоа не се третираат на симптомите на болеста. Покрај тоа, лекарите не се препорачува да се исфрли целосно кашлица: на крајот на краиштата, тоа им помага на чистење на дишните патишта, а со тоа - брзо закрепнување. Единствен исклучок - сува болна кашлица, која повеќе не ги исполнува својата заштитна функција, и само ќе ја влоши состојбата на пациентот.

За лекување на кашлица кај дете (или го осветли), со користење на три типа на лекови:

Антитусици: лекови кои ги потисне болна кашлица, не се оправдани физиолошки. Тие или централно дело на центарот за кашлица во мозокот или потисне чувствителност на кашлица рецептори.
Муколитични средства: лекови, чистење слуз и да се олесни неговото отстранување.
Експекторанси: подготовки забрза отстранувањето на секрет.

Во принцип, муколитици може да се смета како подвид на експекторанси. Antitussive лекови кои се користат во сува кашлица и експекторанси - кога мокри. Излечи кашлица кај дете со помош на две групи на средства, нема да работи. Можете само да се направи штета на него, бидејќи слуз ќе се акумулира во бронхиите, а постои опасност од блокада.

Што лекови може да се користи за лекување на кашлица кај децата, а што - не? Ајде да одиме "на групи на подготовките и знам што кашлица лекови за лекување на кашлица кај децата, и што треба да се избегнува.

Наркотични антитусици (dimemorfan, етилморфин, кодеин) го блокираат кашлица рефлекс. Тие се пропишани за деца само кога исцрпувачки сува кашлица (како голема кашлица или плеврит) не може да се третира со други лекови. Назначување на такви средства може да биде само лекар!

Затоа, кога силен сува кашлица, слабо се лекува (голема кашлица, плевритис, грип, итн), детето обично пропишани наркотични antitussive (oxeladin, butamirata, glaucine). Овие алатки, исто така, влијае на мозокот, но не создава зависност.

Антитусици периферно дејство (не делува на мозокот и кашлица рецептори), на пример, prenoksidiazin пропишува ретко поради нивната ниска ефикасност. Тие може да се користи само со дозвола на лекар!

Во влажна кашлица (пневмонија, бронхитис, акутна респираторна инфекција) често се користи муколитични дрога. Од "чисти" муколитици популарни ACC bromhexine, ambroxol Karbotsistein, Месна. Од експекторанси - Mukaltin, Solutan, Tussin, Bronholitin, Pertussin, калиум јодид, натриум хидрогенкарбонат. Повеќето од нив се врз основа на лековити билки. Expectorant ефект и да го поседуваат инфузии и decoctions на билки "чиста". Таквите растенија вклучуваат бел слез и сладунец (корен), хлебните и мајка и маќеа (листови), мајчина душица. Можете да ги купите во форма на готови фармацевтски "градите собир." Поради ваквите обвиненија Тасев биле корен имаат пријатен сладок вкус, што е важно при лекување на дете.

Конечно, акутни респираторни инфекции може да се даде во комбинација средства. Тие комбинираат за искашлување, муколитични, бронходилататори, анти-воспалителни и antitussive ефект. Тоа е дрога, како што се, на пример, д-р мама и фито Codelac. Кое алатка и да изберат, ќе треба да се строго ги следат на дозата, а во секој случај нема да биде во комбинација antitussive и expectorant лекови.

Но, со цел да се излечи кашлица кај дете, малку медицина. Тоа е важно да се обезбеди дека детето на одмор и да се заштити од надворешните дразби (бучава, светлина, итн.) Сепак треба да се даде на бебето да пие многу течности (вклучувајќи алкална минерална вода) и да се обезбеди балансирана исхрана. Друга вдишување може да помогне, но само на постарите деца може да се направи, бидејќи на детето може да предизвика грчеви на дишните патишта.

Ако детето има акутна влажна кашлица, задачата на родителите - не се излечи кашлица кај децата, и да го олесни и да ја направат попродуктивни за забрзување на чистење на дишните патишта. И ако е сува кашлица, бавни, болки, се претвора во хронична форма, потребно е да се консултираат со лекар.

Како да се излечи кашлица нега бебе

Кашлица кај новороденче во големо случаи на симптом на болести на долниот и горниот респираторен тракт: ангина, акутни респираторни инфекции, синузитис, акутен респираторен вирусни инфекции, синузитис, грип, болки во грлото, бронхитис, воспаление на фарингеална крајниците (крајници), појавата на аденоиди. Кашлицата може да биде еден од најважните карактеристики на астма.

Ако бебето одеднаш почна да кашла, тогаш тоа може да биде знак ќе влезе во носната пасуси, душникот и бронхиите туѓо тело и може да побараат итна хируршка интервенција. Друга причина за кашлица може да биде воспаление на средното уво, или присуство на патологија надворешниот слушен канал и срцеви болести или болести на гастроинтестиналниот тракт.

Кашлањето може да предизвика премногу прегреана или сув воздух во просторијата, гасови, чад, итн Ние сите знаеме дека постојат два вида на "суво" кашлица и "мокро", но поради недостаток на работа бронхиите кашлица кај доенчињата може да биде без никакви знаци на појава на флегма, но всушност тоа сепак ќе биде формирана. Рапав или сува хакирање кашлица обично укажува на воспаление на душникот и гркланот. Кашлица, која произлегува од следниве серија на кашлица турка едни со други - пневмонија или бронхитис. Пароксизмална кашлица и долги разговори за голема кашлица, астма, или странски објект се впушта во респираторниот тракт.

Како да се излечи кашлица нега бебе?

Во - Прво, се измери температурата на бебето, ако е поголема од 38 ° C, пожелно е да се направи компресира на главата со кул малку вода или раствор на оцет да фунта бебе.

Во - втор, веднаш треба да се јавите лекар на детето, и одеднаш напад, која е придружена со респираторни заболувања - веднаш повикајте брза помош.

Б - Трето, ако се сомневате дека вашето дете алергични кашлица, пожелно е да веднаш да ги отстрани сите можни предмети или фактори кои предизвикуваат алергии (не пуши во куќата, меки играчки, да се ревидира исхраната на бебето, растенија и животни). На ладно, акутни респираторни вирусни инфекции и акутни респираторни заболувања и други респираторни заболувања, за да се спречи можноста за влез на респираторниот тракт (плунка, секрет, плунка), и да се олесни на детето дишење - стави перница под главата.

Б - Четврто, не е препорачливо да се само-лекувам. Само лекар може да се даде третман, кој ќе биде во можност да се избере соодветна подготовка, особено во поглед на состојбата на вашето бебе, болеста и дијагноза.

Но, постојат народни лекови за третман на кашлица кај доенчиња:

1. Долна водата зелка лист топла повлече пет секунди, тоа веднаш се рашири мед, а кога зелка лист да се загрее се закачите на градите и грбот на бронхиите, првите парчиња применуваат торби за целосно затворен листови зелка и заврши на бебето шамија - да се компресира. Препорачливо е да се направи оваа постапка во текот на ноќта.

2. Кашлицата може да биде едноставно прашина алергии. А прашина треба да ја избегнуваат честите проветрување на просторијата, повеќе време да поминат со бебето во свеж воздух, затоа што, како што не се обидат да се чисти темелно во собата, се уште е 100% стерилни пропадне.

3. кашлица кај доенчињата може да се должи на слотови на забите, а тоа може дури и руменило вратот. како третман: подмачкува на врвот на јазикот oxolinic маст, пијат сируп на Тасев биле корен, во текот на денот, пожелно е да се пијат повеќе разни детски чаеви, и цуцла ако вашето бебе смрди, намачкајте мала количина на масло hlorofillipta.

вдишување

Во педијатриската пракса за комплексот третман на болести придружени со кашлање, различни методи може да се комбинираат Дојдовни препарати. Така заедно со употреба на таблети и сирупи за долго време во лекувањето на респираторна употреба вдишување. За време на вдишувањето, има директно влијание на дрога на слузницата на дишните патишта, респираторните мускули и нервни завршетоци, што придонесува за топење на плунка, се намали бронхоспазам, кашлање застој. Пареа вдишување - на повеќето едноставен и ефективен метод на третман кој може да се направи дома. Пареа вдишување само ефективни во болести на горниот респираторен тракт. Од вдишување раствор на натриум бикарбонат (sody- за пиење 1 литар вода 4 лажички) или алкални минерални Вид на вода "Borjomi" помош со непродуктивни, опсесивно кашлица кај деца [2].

Неопходно е да се строго ги почитуваат безбедносните мерки при вршење на ingalyaii, никогаш не го оставајте вашето дете без надзор. Децата вдишување на врела вода е контраиндицирана. За дете до една година температурата на водата кога вдишуваат ќе биде не повеќе од 30 ° C, а за постари деца - 30-40 ° C. Вода потребна температура се става во сад со тесни вратот. Направете инка од картон и го стави на бескорисно. Проверете ја температурата на пареата на себе и да почне постапката, времетраењето - од 1-3 минути, 1-2 пати на ден.

Во моментов во медицинската практика постои зголемен интерес за спроведување на инхалација терапија со nebulisers (од латински -. Магла облак) - ултразвучно nebulization и компресија, кој генерира аеросол облак составен од микрочестички инхалација решение.

Предностите на инхалатор терапија вклучуваат: техника лесно остварливо инхалатор, способноста на постапката на доенчиња и мали деца (преку маска), испорака на повисоки дози на инхалаторни супстанции во краток период на време и да се обезбеди неговата пенетрација во лошо вентилирани области на бронхиите.

Вкупниот обем на инхалација на супстанција е 3,4 ml (ако е потребно дрога разредена со физиолошки раствор), вдишување време - 5-7 минути. Имајте на ум дека е подобро да се користи инхалатор кај децата со астма, бронхитис, пневмонија.

децата кашлица

Кашлањето е остар издишување - заштитна реакција на организмот, тоа товари за прочистување на бронхијална странски честички, микроорганизми или бронхијална слуз (спутум).

Кашлица придружени со голем број на болести. Тоа може да предизвика повраќање, засипнатост, во придружба на анксиозност, се меша со спиењето, влошување на основната болест.

Причините за појава на кашлица

Во повеќето случаи (90%), кашлица е симптом на акутни респираторни вирусни инфекции (Arvi). Во овој случај, заразна-воспалителни процес може да биде локализирана во горниот дел (носот, назофаринксот, орофаринксот) и во долниот респираторен тракт (ларинксот, трахеата, белите дробови, бронхиите).

Друга причина за кашлица кај децата може да биде воспаление на горните дишни патишта (носот, синусите, грлото), присуство на аденоиди (фарингеална крајниците зголемување).

Кашлањето е еден од најважните клинички знаци на астма. [1] Во оваа болест, кашлица може да биде еквивалент на напади на гушење.

Ненадејната кашлица може да биде знак на вдишуваат туѓо тело во душникот и бронхиите, што претставува сериозна закана за животот на детето и бара итна медицинска интервенција.

Кашлицата може да биде предизвикана од болести не се поврзани со респираторниот систем. На пример, тоа може да се случи кај деца со срцеви заболувања или болести на гастроинтестиналниот тракт.

Причината за кашлица може да биде висока концентрација на штетни материи во воздухот (загадување, присуство на чад од тутун), како и премногу сува и прегреана воздухот во просторијата.

Меѓу ретките што се однесува психогена причини (рефлексна) кашлица, произлегува, на пример, патологијата на надворешниот ушен канал (церумен) и средното уво (ако воспаление).

класификација

За време на траењето на постоење на кашлица изолирани акутна (во траење до 3 недели) и хронична (во траење од 3-8 недели или повеќе). Некои експерти веруваат дека децата со хронична кашлица може да се нарече, кога во период од една година, тоа беше забележано почесто од 3-4 пати, и продолжи без знаци на акутна инфекција (треска, слабост, течење на носот, итн.)

Од природата на кашлицата е поделена во продуктивен ( "мокро"), освен ако тоа е придружено со слуз, и непродуктивни ( "сув"), ако не постои избор на секрет. Меѓутоа, таквата поделба во голема мера се конвенционални, а овие карактеристики не се меѓусебно кашлица. Треба да се нагласи дека децата, особено во првите години од животот, непродуктивна кашлица повеќе се должи на зголемување на вискозноста на слуз, за ​​повреда на "се лизга" на бронхиите, недоволна работа мускулите на бронхиите. Затоа, нема надворешен плунка, иако таа се формира.

Потеклото на кашлица може да се претпостави, анализа на неговиот карактер. На пример, силен, сува, хакирање (лаење) кашлица се јавува кога воспаление на гркланот, trahei- голема кашлица, со брз последователни шокови кои го прекинуваат бучни издишувањето, што доведе до повраќање забележани со такви заразни болести, како што се koklyush- на позадина отежнато дишење - бронхијална астма. Анализа на карактерот на една продуктивна кашлица, треба да се обрне внимание на карактеристиките на флегма. Така, кашлица со секрет светлина што се стекнува со жолто-зелена боја во периоди егзацербација можно во хроничен бронхитис, искашлување се меша со крвта, како што белодробна туберкулоза, итн

Кашлица Третман народни лекови

јајце медицина

видео клипови: "Кашлица кај децата. Што да направам?" - 5 совети за тоа како да се отстрани специфични кашлица од д-р Bulatchik

Јајце медицина може да се излечи дури и најтешките кашлица, не е подложен на третман со помош на модерната медицина. Овој рецепт е познат на многу баби кои на едно време брзо се стави некој пеш. Овој рецепт дури и силна бронхитис може да се излечи! Време помина многу, но сепак со користење на оваа стара народна лек за лекување на кашлица.

Да се ​​подготви јајца медицина прво треба да се вари една чаша млеко. Потоа додадете една лажица путер и мед. Покрај тоа, додадете добро претепан жолчка од јајце и сосема малку сода, околу 1/4 лажичка. Тоа е многу ефикасна, не само кашлица, но бронхитис, ларингит и трахеит!

Видео: Како да се третираат кашлица без лекар? - Д-р Komarovsky

За третман на кашлица кај децата во античките времиња се користат многу едноставен народни рецепт што е релевантен сè до денес. Иако рецептот е едноставен, тоа е многу ефикасна во лекување на кашлица, бидејќи по првата апликација ќе се чувствувате олеснување. За да започнете, донесе до вриење половина литар млеко. Кога млекото доаѓа до вриење, отстрани од топлина и додадете една лажица на борови пупки. Нека седат за еден час - и може да се пие. Пијат лушпа на потреба во текот на денот. Тоа е се. Следно, повторете ја постапката колку што е потребно

Па, ако заедно со народни лекови ќе се третираат кашлица билки кои го прават да се забрза процесот на лекување.

Кашлица третман со сок од лимон

Од една голема сок од лимон се направи со користење на соковник. Истурете ја подготвен сок од лимон во чаша. Истурете две лажици глицерин, и одозгора останатиот простор е исполнет со мед. Темелно се меша сите. Вие треба да имаат решение во форма на сируп. Во ретки кашлица значи дека треба да се земе една лажичка неколку пати на ден. Ако кашлица често сте мачи, а потоа да лажичка 6 пати на ден, вклучувајќи ги и наутро и навечер пред спиење. Како што бројот на обновување методи се намалува. Ова е народен лек за кашлица се препорачува за возрасни и за деца.

Крева раката нагоре

Многу луѓе можат да се запознаат е состојба во која ќе почне да кашла - кашлица и е засилен и станица не работи со секој ден. Оваа кашлица секој еден од вас, всушност, лесно може да се запре со едноставна вежба која може да направи апсолутно било. Таа не бара никаков напор, но тоа секогаш ќе те спаси од нападот на кашлање.

За време на кашлање, едноставно се подигне вашата десна рака и тргна на таванот или небото. По некое време на кашлање смирува и тоа ќе биде лесно да се запре. Главната работа - како што раката може да се зголеми повисоки. Ако постојано се изврши оваа вежба, тоа на крајот ќе почне не само да се отстрани кашлица, но, исто така, да се излечи кашлица!

Имајте на ум дека вие не треба да се одбие од лекови и експекторанси, кој ви препише вашиот лекар.

Лак за третман на кашлица

Во еден литар врела вода се става два unpeeled кромид и една чаша шеќер. Промешајте за да се раствори шеќерот, и се готви за еден час со бавно оган. Откако кромидот се отфрлени и како резултат на супа се зема во форма на топлина за половина чаша 3-4 пати на ден. Бебињата може да се земе на 50 ml. Супа не треба да биде ладно - тоа Греење пред употреба.

Третман на сува кашлица

Во народната медицина за третман на сува кашлица со користење на овој рецепт: Земете 250 мл бело вино се додава 60 грама мелени корени бибер и донесе на вриење. По вирус и пијат топла 2-3 пати на ден. Но, за разлика од тоа, потребно е да се фаќа во градите и во предниот дел на мешавина на вратот на кромид и гуска масти. За да се подготви оваа смеса, се фаќа на ренде, додадете кромид и гуска масти. Бришење се препорачува во текот на ноќта. Истата смеса треба да се јаде во утринските часови една лажица.

хронична кашлица

Да се ​​излечи хронична кашлица, треба да се направи облоги од следниве решенија. Земете една лажица сува сенф, брашно, мед, сончогледово масло и 1,5 лажици на вотка кантина. Темелно се меша сите и топлина, не гас и вода бања. Овој раствор се става на газа и се направи компресира на грлото на местото каде што најмногу боли целото посилна. Покријте со целофан и да се обезбеди топол шал. Ваквите облоги треба да се направи на неколку дена.

третман

Третманот на болеста, придружени со кашлање треба да биде под надзор на лекар. Терапијата треба да започне на првиот знак на болеста. За жал, "златното пилула" заштеда на сите зла не постојат. Затоа, третманот треба да биде сеопфатен и во насока на разрешување на причините на болеста и нејзините симптоми и подобрување на одбрана на телото.

болни режим на детето треба да биде нежна, но не значително ограничување на моторна активност на малите пациенти. Движење подобрување на прочистување на бронхиите на акумулираните слуз, забрзување на заздравувањето. Ако детето сака да игра - игра со него, се разбира, тоа не треба да биде премногу активни игри (трчање, скокање, итн), по можност повеќе тивка игри. Доенчиња често е корисно да се на рацете, многу нежно тапкање по грбот.

Исхраната треба да биде нежна. Ако бебето одбива да јаде - не го сила, и нудат светлината, но прилично високи калории храна: желе, пудинг, топло млеко, овошје пире. Тоа не е важно ако pipsqueak јадење помалку од вообичаено 2-3 дена. Но, дефинитивно треба да пијат многу. На течноста подобрува отстранување на токсините од телото, промовира топење и отстранување на флегма. Подгответе вашето дете омилени пијалоци, сокови, да им се понуди пијалок на смешни кригла-тенџере или преку слама, играње, пијат бебе.

Главните методи на лекување на кашлица кај децата со САРС се активности за чистење и отстранување на флегма.

За подобро искашлување треба да се накваси на воздухот во просторијата каде што детето е. Во студената сезона во соба со централно греење во батеријата може да се стави влажна крпа или лист. Но, тоа е подобро да се користи специјални електрични уред - овлажнител.

Сега таму е огромен спектар на производи кои придонесуваат за намалување на вискозитет (муколитични агенти) и подобрување на искашлување (експекторанс) секрет. Кој од нив сакале?

Кога кашлате, која се појавува во позадина на САРС може да се препорача експекторанси растително потекло: чорби мајка и маќеа, рузмарин, Elecampane (тие се подготвени во водена бања, според инструкциите), црна ротквица сок со мед, хлебните сок, екстракт од анасон овошје и мајчина душица . Ketoy група вклучува лекови Thermopsis, бел слез, Тасев биле, етерични масла. Добро докажани лекови од листови на бршлен (спиеше GEDELIKS). Активен принцип се наведени хербални лекови алкалоиди и сапонини - супстанции прават бронхијална слуз повеќе течност, зголемување на нејзината висина, подобрување на контракција на бронхии и олеснување на искашлување.

Но, ние не треба да се прецени значењето и можностите на билни препарати. Нивниот ефект е краткотраен, потребни чести пониски дози, бидејќи зголемување на единечна доза може да предизвика гадење и повраќање. Покрај тоа, лековите од оваа група може значително да се зголеми износот на слуз дека малите деца не се во можност да плаќа, што резултира со значително нарушување на дренажа функција на бронхиите на.

Ако детето за 3-4 дена од болеста кашлица станува влажен, искашлување е тешко, тоа е потребно да се започне со третман со современи синтетички муколитични лекови.

Па докажан лек ацетилцистеин (NAC, MUKOBENE, FLUIMUTSIN). На дрога е уште и брзо течен спутум, гној, мукозните празнење од носот, тој поседува анти-воспалително дејство. Постојат посебни форми за деца од предучилишна возраст - ACC-100. Лекот е лесно растворлив во вода, има пријатен вкус. Времетраење на курсот зависи од природата и текот на респираторни заболувања и е во акутна патологија 3-14 дена за хронични болести - 2-3 недели. Доколку е потребно, третманот може да се повтори.

Еден од најдобрите новата генерација на муколитици е Ambroxol (ambrobene, ambrogeksal, LAZOLVAN). Ambroxol и liquefies слуз и има boleevyrazhenny expectorant ефект, има анти-инфламаторен ефект, ја зголемува локалниот имунитет. Важна карактеристика на овој препарат е способноста да се зголеми содржината на сурфактант во белите дробови - супстанцијата поддршка на тензија на белите дробови и подобрување stretchability, што индиректно го подобрува искашлување површина. Можеби употреба на ambroxol со првите месеци од животот на детето, дури и предвреме.

На времетраењето на третманот е од 1 до 3-4 недели во зависност од ефектот и природата на процесот.

Сите познати Bromhexinum како и liquefies флегма, да се подобри неговата евакуација. На дрога е релативно евтина, има форма на децата, сепак, на ефективноста на долна ацетилцистеин и ambroxol.

Постојат лекови кои имаат не само муколитични ефект, но се врати на нормалната активност на бронхијалната слузница клетки кои произведуваат тајна. Тие се нарекуваат mukoregulyatory. Во оваа група на лекови повеќето познати средства врз основа на carbocisteine ​​(BRONKATAR, Mucodyne, MUKOPRONT). Сепак, со нивната употреба на детето може да се појави тенденција на запек.

Акцентот треба да се стави на ладно препарати, т.е. Лекови потисне рефлекс на кашлање. Потребата за спречување на кашлица кај децата е исклучително редок. Покрај тоа, ако детето има зголемено производство на вискозен секрет, употребата на antitussive лекови може значително да ја влоши дренажа функција на бронхиите, зголемување на веројатноста за појава на секундарни инфекции, ја влоши респираторна инсуфициенција.

Со antitussive лекови се лекови централната акција влијаат на кашлица центар на мозокот (лекови - кодеин и не-наркотична - GLAUVENT, TUSUPREKS, SINEKOD) и периферни активности кои го блокираат нервните завршетоци во слузницата на дрво трахеобронхиалното (libeksin). Назначување ладна препарати (наркотични!) Може да биде оправдана во случаи кога детето вели болно сува кашлица, што доведе до повраќање, појава на болка во градите, нарушувања на спиењето и апетитот, како што се голема кашлица. Од нивна сопствена употреба треба да се избегнува. Исто така, да одлучи дали употребата на комбинирани лекови, кои вклучуваат, меѓу другото, компоненти и антитусици (geksapnevmin, Лорен, STOPTUSSIN) може да биде само лекар. Често, тие се контраиндицирани децата на предучилишна возраст. Употреба на комбинација на препарати кои содржат ефедрин (bronholitin, solutan) е можно само во ретки случаи се произведе изобилство течност спутум, бидејќи Ephedrine има "сушење" ефект.

Со оглед дека воспалението е клучен механизам во развојот на респираторни заболувања, придружени со кашлање, анти-инфламаторни лекови, се разбира, има позитивно влијание. Во последниве години, како анти-воспалителни агент во акутни и хронични респираторни болести кај деца на било која возраст успешно се применува fenspirid (Erespal), кои индиректно го подобрува искашлување на секрет. Антибиотиците во присуство на кашлица кај децата не секогаш се користи.

Само лекар може да одлучи дали антибактериски, анти-воспалителни и некои други видови на третман за кашлица кај децата.

Истата забелешка се однесува на лекови, проширување на луменот на бронхиите - бронходилататори. Ако кашлица е манифестација на опструкција (стеснување) на бронхиите, на пример, во бронхијална астма, како бронходилататорна терапија кај деца се користи за инхалација форма на кратко дејство 2-агонисти (салбутамол, Ventolin), антихолинергични лекови (Atrovent) или комбинација од истите - berodual, и теофилин со кратко дејство (аминофилин).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бронхопулмонарна (дишењето) систем кај децатаБронхопулмонарна (дишењето) систем кај децата
Бронх туѓо тело кај децатаБронх туѓо тело кај децата
Хронична кашлица причини, третман и компликации на кашлањеХронична кашлица причини, третман и компликации на кашлање
Зависност "проток-волумен" во белите дробови. Притисок во дишните патишта за време на…Зависност "проток-волумен" во белите дробови. Притисок во дишните патишта за време на…
Прва помош за акутна астма: клинички манифестации на болестаПрва помош за акутна астма: клинички манифестации на болеста
Нарушувања на инхалација. Максимален експираторен протокНарушувања на инхалација. Максимален експираторен проток
Свирење во градите и отежнато дишење можно медицински причиниСвирење во градите и отежнато дишење можно медицински причини
Дијагностичкиот алгоритам за кашлањеДијагностичкиот алгоритам за кашлање
Белодробни крварење, кашлица до крв (gemoptoe). Постои рак на белите дробови, бронхиите туѓи тела,…Белодробни крварење, кашлица до крв (gemoptoe). Постои рак на белите дробови, бронхиите туѓи тела,…
Кашлица со црви кај деца и возрасни, кои црви предизвика?Кашлица со црви кај деца и возрасни, кои црви предизвика?
» » » Како да се излечи децата кашлица? лекарска помош. Како да се излечи кашлица нега бебе.