ma.gurushealth.ru

Урда со панкреатитис, можеме да имаме кога панкреасот?

Урда: дали е можно за панкреатитисПравилната исхрана - главна грижа на луѓето оптоварени со болести на панкреасот. Тоа го спречува панкреатитис прогресија на болеста, помагајќи да се воспостави функционирањето на дигестивниот систем. Исхраната на овие пациенти треба да биде многу од тоа е животински протеини, зајакнување на панкреасот.

Затоа, многу пациенти се постави прашањето пред лекарот: "Дали е можно за панкреатитис сирење е тоа?". Се разбира, нутриционистите препорачуваат исхрана урда со панкреатитис и јадења од него. Хранлива вредност и медицински својства на овој производ се должи на релативно големо присуство на протеини, метионин - амино киселина, поволна комбинација на микронутриенти и витамини. Структурата на протеини и масти во кајмак е таква што тие лесно и брзо може да се конзумира.

Урда може да бидат доста независни чинија. Бидејќи тоа оди добро со сите видови на производи од го подготви сирење тестенини со различни вкус варијации. Тие можат да бидат слатки, ако додадете суво овошје или овошје, мед или бобинки во нив. Не помалку корисни за појадок диета тестенини солено сирење облечени со билки, зеленчук, со малку маснотии мала количина на павлака или јогурт.

Кога се чувствувате добро панкреатитис помине на калциниран свежо сирење која е подготвена дома со калциум лактат, комерцијално достапни во аптеките. Калциум лактат е разредена со топла млеко, кајмак тромб формирана е одвоена од сурутка и да јадат. Од храна исклучи панкреатитис сирење има зголемена содржина на масти и киселост. Тоа треба да биде свежо подготвен тестенини и кисело.

Освен урда во исхраната вклучуваат јадења од него: јадења и пудинзи, суфлеа и мрзливи pierogi, сирење колачи и работи.

Урда тепсија со панкреатит

Дали е можно да се вклучат во исхраната на урда тепсија со панкреатитис? Тоа е мора да се подготват во случај на проблеми со панкреасот. Сирење тепсија направени со овошје и слатки зеленчук како морков или кајсии, јаболка или тиква, круши или сквош. Јадења со житни култури (освен просо и јачмен) или тестенини посеан со рендан кашкавал. Нежна јадења се направи за еден пар.

Кукла рецепт со панкреатитис

Кајмак пудинг со панкреатитисДиететски сирење десерт е сварлива топло препорачува како превентивна исхрана пациенти подложени на заболувања на гастроинтестиналниот тракт. Се дополнува исхраната на луѓето со воспаление на панкреасот, што го прави пријатен сорта.

Кукла со панкреатитис може да се пече во рерна или готви за двојка. Пудинг направени од страна на пареа, има мека и еластична конзистентност, добро печени низ внатрешноста, тоа не пресуши, тешко кора. За да се направи тоа, користат брашно или жито (не се само јачмен и пченица), млеко, овошје или овошје. Во прилог на пудинг може да се направи овошје крем, како банана или јагода.

Рецепти јадења од урда со панкреатитис

Панкреатитис корист оди кисело кајмак со 4 - 5% масти, или на сите, нула. Една опција ќе се купи во продавниците за здрава храна се меша со бесквасен дома.

Да се ​​подготви урда, што треба да се вари еден литар млеко, по отстранување од топлина, истурете половина литар на ниско-масен јогурт. Ако има некои болка, тоа е подобро да се земе калциниран варијанта јадења. Што се продава во аптеки и специјализирани продавници.

Јадења од урда со панкреатитисПостои уште еден рецепт за свежо сирење. Загреани млеко до 60 степени се додава 3% оцет во количина од две лажици. Следно, млекото се загрева до 90 степени за 15 минути, а оставени сами да се подобри серум одвоено од општите тромбот. По ладењето, како резултат на производот се филтрира преку cheesecloth.

Без рецепт во аптека може да се купи калциум лактат. Таа е продадена како прав или таблета. Една лажичка од прав треба да се разредат литар само zakipyachennogo млеко, на тој начин, што го прави тешко да се забави. Не топла смеса треба да се стави на сито. Можно е, ако сакате, да се пополни една лажица слатка јогурт. Смесата може да биде корисно за да додадете не-кисели плодови - кајсии, јаболка, круши, тикви, моркови.

Урда може да биде солена. Тоа го прави одличен и корисно исхраната појадок, ако го додадете свежи билки, зеленчук, со малку маснотии јогурт или павлака.

Видео: Како да се јаде урда?

Cheesecakes со панкреатитис

Cheesecakes со панкреатитисЈадете пржени не се препорачува за панкреатитис. Но, едноставно јаде сирење секој ден досадно. Можете да на ниски-масти млеко да се готви со изварка. Силно СРЈ не е потребно, можат да бидат покриени со капак на садот на пареа. Пржени кора, сепак, не постои подобро.

Урда суфле со панкреатит

Урда суфле со панкреатитДиететски урда Суфле десерт ќе биде пријатен за луѓето кои страдаат од панкреатитис. Се разбира, тоа е извор на производи со малку маснотии. Подготви јадење прилично лесно. Покрај тоа, тоа е вкусна и здрава.

За да се подготви Суфле со сирење е да се помине низ сито, мелница или блендер. Тоа е најдобро да се готви во двојна котел или multivarka. Можете да додадете моркови, задушени во млеко, гриз или колачиња, се распадна во мали парчиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Протеини панкреатитПротеини панкреатит
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?
Јаглехидрати со панкреатитисЈаглехидрати со панкреатитис
Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Што може сирење панкреатит?Што може сирење панкреатит?
Десерти со панкреатит, рецептиДесерти со панкреатит, рецепти
Може ли да Тестенини со панкреатитис?Може ли да Тестенини со панкреатитис?
Мандарини со панкреатитис, е можно тоа?Мандарини со панкреатитис, е можно тоа?
» » » Урда со панкреатитис, можеме да имаме кога панкреасот?