ma.gurushealth.ru

Како да се намали температурата на детето? Се разбира, зголемувањето на температурата негативно влијае на телото на детето.

Зголемувањето на температурите - понекогаш само симптом на болеста, третманот на антипиретици може да се подмачкува на клиничката слика на болеста.
Како да се намали температурата на детето? Се разбира, зголемувањето на температурата негативно влијае на телото на детето.

Вирусни инфекции и особено грип придружена со висока температурата на телото. Како да се намали, без повреда на телото на детето? Зголемување на температурата - заштитна реакција фокусирани на зачувување на внатрешната средина на телото. На човечкото тело е во склопот претставен како која се состои од два дела: јадро (внатрешните органи), зачувување на константна температура од околу 37.3 степени C., и на школка. Куќиштето е формирана на кожата и скелетните мускули. температурата школка може да се разликуваат под влијание на животната средина и на процесите кои се случуваат во телото. Постојат неколку внатрешни причини кои доведуваат до зголемување на телесната температура: воспалителни процеси (заразни и незаразни природа), болести на нервниот и ендокриниот систем. Најчесто треска е заразна природа. Намалете ја температурата со помош на треска намалување на лекови може да биде само ако тоа е - повеќе од 39 степени. Деца на возраст од 6 месеци антипиретици доделен кога зголемување на телесната температура на 38 степени или повеќе. Ако детето со зголемување на температурата на телото биле забележани претходно грчеви, а потоа го назначи антипиретици може да биде дури и со мало зголемување на температурата. Важен услов за назначување на антипиретици е точноста на мерењето на температурата на телото на детето. Тоа треба да се придржуваат до одредени правила: Пред одлагање на термометар во пазувите, ќе треба да се смири дете - еден час пред мерењето на температурата се тивка игри, читање, сликарството, итн, како што некои деца температурата на телото се зголемува со зголемување на физичката активност ... непосредно пред мерење на температурата треба да проверите дали детето не е потење - пазувата не треба да биде влажна. Пожелно е да се измери температурата и во пазувите (3% од лицата означени асиметрија на температурата на левата и десната страна, разликата може да биде до 1 степен). Треба да се знае дека температурата во ректумот нормално повисока од температурата во пазувите 0,3-0,5 степени. Доделување антипиретици, мора да се разгледа сите "за" и "против". Аргументи против нивното именување: Подемот на температурата - понекогаш само симптом на болеста, третманот на антипиретици може да се подмачкува на клиничката слика на болеста. Многу лекови кои ја намалуваат температурата на производи несакани реакции, ризикот од која може да донесе не помалку штета отколку самата болест. На висока телесна температура брзо убива штетните бактерии и вируси. Антипиретици за деца до 7 години за намалување на треска не треба да се даде аспирин. Но, оние кои се постари да се откажуваат не вреди. Особено опасно е лекот против грип. Затоа, тоа е подобро да се замени лекови врз основа на парацетамол. Ова е еден од најдобрите и безопасни антипиретик лекови за деца. Ако температурата е премногу висока, можете да го користите посебен детски закрпи кои се лепат на челото и да помогне во ублажување треска и болка на температурата, ако детето не го толерира. Се смета дека тоа е потребно не да се намали температурата што не надминува 38 степени. Повеќекратност дестинација антипиретик лекови - 4 пати на ден интервал помеѓу дозите - најмалку 4 часа. Максималното времетраење на третманот - 3 дена. Таблети и капсули треба да се полее со мала количина на течност. Еликсири, раствори, сирупи, капки - раствори пред употреба во мала количина на течност. За мали деца, се безбедни и ефикасни како свеќа со парацетамол. Тие често се побрзо од орални агенси. Добри и многу ефикасно средство за - избришете го со вода или алкохол.

За улогата на треска

Тоа е товар врз нервниот систем, кардиоваскуларниот систем, бубрезите и другите органи. Телото започнува да работи во итни режим, режим на стрес. Зголемување на телесната температура доведува до зголемување на изградба на срцето од 15-20 отчукувања во минута, респираторни стапка - за дишење четири циклуси. Да не се спомене фактот дека добросостојбата на детето станува одвратно, го загуби апетитот и активност, главоболка, поспаност, итн Од основоположник на целата - .. Зголемување на температура, тоа би било пожелно да се ослободи "сруши". Прво на сите, ќе треба да ги убеди оние родители кои веруваат дека температурата е крајно опасно за бебето. Не, со умерено покачени температури на почетокот здраво бебе не е загрозена. Само треска поблиску до 40 ° C може негативно да влијаат на здравјето на детето, и тоа се случува да го садот со деца до 3 месеци. Ништо не се случува во телото само така, и секој механизам за нешто што се предвидени. Температура - заштитна реакција, нормално и потребно. Тоа се одразува борбата на организмот против инфекција. Мобилизација на органите и системите за време на треска може ефикасно да се справи со воспаление. Имунолошкиот систем работи во итни случаи на владата: главниот непријател вирусите произведени активни - интерферон - и други заштитни материи. Зголемување на температурата го запира развојот на инфекција: на 38-39 ° C запира репродукција и раст на бактерии и вируси. Не плашете се од висока температура, е добар знак. Значи, бебето се здрави и силни и способни активно да се борат. Многу полошо, ако ослабени, често лошо дете со сериозна болест, како што се пневмонија, температурата ретко се зголемува. Се вели дека неговите сили се исцрпени, и тој не може да се справи со неговиот поразен микроби. Многу родители, па дури и лекарите имаат тенденција да бидат по секоја цена да се намали температурата и да ја задржат во нормална личност. Запомнете дека треска помага брзо закрепнување. Значи не брзаат невнимателно се бори со температура: намалувањето на невработеноста, ние ја влоши разбира и тежината на болеста.

Алгоритмот намалување на топлина

1. Кога детето има висока температура, не заборавајте да му даде многу на пиење. Склопот (особено ако детето има покачена температура), топол чај со малина џем или мед, билен чај со вар боја или малина лист. Може да се пие обичен зовриена вода или минерална вода без гас. Се фокусираат на она што вашето дете сака да се напие. 2. нахрани детето не е нужно само во случај, прашува тој. Од власта за да се исклучи протеини (месо, јајца, риба, млечни производи, освен мајчиното млеко или детето формула во доенчиња) и масна храна (маст, путер, јајца риба). Предност е дадена на зеленчук и овошје, зеленчук супа, каша на вода. Изобилството на храна во текот на треска ќе потрае многу енергија и енергија. Телото во овој момент е да се борат против инфекции и главните сили треба да бидат фрлени кон развој на имунитетот, а не на варењето на храната. Затоа, ако детето не е лесно да се хранат, и не треба да се формира на имунолошкиот систем како што, и храната е слабо се апсорбираат. 3. Се разбира, најлесниот начин да се даде дете пилула, но сепак прво треба да се обиде да ја намали температурата без лекови. Соблечам дете, го стави на крпа на челото навлажнета со ладна вода или пластична кеса со мраз. Rubdown. Бришејќи на бебето може да биде вотка, оцет (1 лажица масло. Л. оцет (Не есенции!) Чаша вода), или обична вода. Водка не може да ги избрише на бебето, алкохолот се апсорбира во кожата совршено. постапката бришење се врши последователно: прво на предната страна, детето лежи на грб, а потоа назад, детето во стомакот. За постапката што треба да се земе памук или газа, подгизвам тоа, и добри избрише дете, така што кожата е влажна. После тоа, се сува пелена (или крпа) и како да го веат над бебето. Можете да ги користите вентилатор. На ефект на ладење се постигнува со испарување на течноста од површината на телото. Триење може да го намали температурата на телото од 1 ° C. Студената клизма со солена вода. Ова решение со 2 лажици сол се возеше во 1 литар вода на собна температура. Тоа е строго забрането да се направи на клизма со обична вода без сол! Обична вода без сол ќе си го цица и да предизвика труење на организмот. Внесете го износот што, во зависност од возраста на детето: 6 месеци - 50 ml- од 6 месеци до 1-1,5 години - 70-100 ml-од 1,5 до 2-3 години - со 100-150-200 ml- 3 до 12 години - 1-2 stakana- постари деца - 800 ml-1 литар. Клизма може да го намали температурата на телото да се 0,5-1 ° C. Исто така, користењето на клизма е исто така и фактот дека го чисти телото од токсични отпади акумулира природно во стомакот, кои се апсорбираат на температура од повеќе од вообичаено. По клизма, во секој случај, детето ќе се чувствува подобро. Ако горенаведените методи не помагаат, а температурата не се намалува потребата да се даде на детето антипиретик медицина. Сега произведе многу голем број на специјални форми на подготовките, каде доза пресметана врз возраста на децата. Склопот на сирупи или суспензии, децата ги прифати повеќе лесно. Меѓутоа, ако на рака не е "дете" лекови може да се даде на детето и таблет на возрасни, само правилно пресметување на дозата. На крајот на публикацијата има еден стан "има лекови во детството", каде што можете да најдете информации, како да се пресмета на децата доза на било каков лек. Ако детето е болно или повраќање, користете свеќи. На важна точка! Треска е на два вида: на "црвените" и "бледа". Кога "црвените" жешка треска бебе, рацете и нозете се топли, се соочуваат со црвена боја. Можете да ги користите лекови за намалување на треска одеднаш. Кога "бледа" треска во треска на детето, бледо лице, раце и нозе студ. Пред да го соборат антипиретик лекови температура, детето мора да биде топло: пијат топол чај фолија, се стави на волнени чорапи. Потоа, се даде на детето во пијалок или папаверин Nospanum во доза од возраста и само по 30 минути за да се намали температурата на антипиретик лекови. Предупредување! Ако температурата на бебето не се намалува, и тој се чувствува лошо, или, не дај Боже, напад на конвулзии се појави на температура, веднаш повикајте брза помош.

Температурата треба да се намали:

На температура над 38,5 ° C. Со добра температура толеранција: енергични дете е активен, релативно добро чувство не може да се намали до 39 ° C. Ако детето се чувствува лошо, лошо главоболка, треска, намалување на температура над 38 ° C. Деца до 2 месеци се намали на температура над 38 ° C. Ако детето има напади, перинатална енцефалопатија и други сериозни оштетување на централниот нервен систем, или тој страда од болести на срцето. Намалување на температура над 37,5 ° C.

Народни лекови температура вработени во

Првиот одличен начин на температура - пот. Ова бара течност експлоататорски претпријатија. Најчестите и докажани се:
- сок од брусница,
- чај со малини,
- Чај со липа цвеќиња (може да се комбинира со малини)
- чај со лимон,
- чај од цветови на tansy,
- црвена рибизла сок или сок од брусница (не само да се сведе на температура, но исто така, поседуваат антимикробна активност)
- инфузија на се зголеми колковите, кој исто така содржи добра доза на витамин Ц.

Чаеви може да се приготвува на температура непосредно пред употреба, и може да се направи врз основа на дневна вредност, во термос - топла пијалок е секогаш при рака.

Пиење температура треба да се произведе топло, не топла, а особено не студена. Повеќе пациентот пие течност, подобро регулирање топлина на телото се одвива. По потење тоа е императив да се промени облека да се исуши, спречување на хипотермија.

Екстериер народни лекови, температурата на бездомните
Можеби начинот на кој повеќето луѓе - е триење спој на вотка и ладна вода во сооднос еден на еден. Иако спорови меѓу лекарите на ова прашање продолжува да овој ден, резултатите од соодветна rubdown со вотка таму. Забелешка: Овој метод е погоден само за возрасни. Што е најважно, тоа не е неопходно да се фаќа водка силно доволно светлина бришење, особено во места: зад колената, на кривината на лактот, на храмови, на нозете, исто така, може да се стави парче крпа натопена во вотка се меша со вода на челото. Rubdowns за истиот пристап, но вотка, јаболков оцет.

Оцет - помека споредба со вотка, значи. Бебе може да носат чорапи, натопени во оцетна раствор (во половина литар вода една лажица оцет 9%).

Една мала температура може да се контролира само со користење на голема количина на топла течност, но на висока температура, освен за народни лекови, тоа е најдобро да се применуваат на лекар кој пропишува ефективна антипиретик лекови во зависност од пациентот и болеста. Употребата на јавните пари ќе биде добра превенција - да се урне на температурата на лекови нема да се појавува.

И не заборавајте дека во прилог на разџагорени температура, пациентот бара одмор во кревет, и собата треба да биде вентилација. И што е најважно - висока температура е симптом на болеста, третманот на кој мора да назначат лекар.

Се разбира, во аптеки и денес може да се купи било кој избор антипиретици. Разговарајте со вашиот лекар и да добиете избор на лекови.

Прилично честа дрога Ибупрофен - NUROFEN. Парацетамолот е исто така често се користи за да се намали температурата на детето. Оваа дрога е достапен во аптеките на различни форми: сируп, супозитории, таблети. Аналгин се користи поретко од други лекови. И за аспирин е подобро да се заборави. сериозни компликации кај дете може да произлезе од неговата употреба.

И ако забележите дека вашето бебе има треска, и тој е многу лошо, ништо не работи? Запомнете, сите лекови се дадени kiddies само на рецепт. Обидете се да бидете што е можно помала иницијатива, да не се наштети на детето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што температура може да биде на црви кај децата?Што температура може да биде на црви кај децата?
Температурата на детето - кога треба да се оди на лекар?Температурата на детето - кога треба да се оди на лекар?
Ниска температура дијареа (дијареа)Ниска температура дијареа (дијареа)
Долгорочни слаба треска кај децатаДолгорочни слаба треска кај децата
Заштитните својства на поткожното масно ткиво. Загубата на топлина со кондукцијаЗаштитните својства на поткожното масно ткиво. Загубата на топлина со кондукција
Дали постои зголемување на телесната температура на гастритис?Дали постои зголемување на телесната температура на гастритис?
Испарување како фактор на топлина. Облека и испарувањето на водата од површината на телотоИспарување како фактор на топлина. Облека и испарувањето на водата од површината на телото
Дете "ладно"Дете "ладно"
Проценка на коефициент на пренос на топлина на кожата. вазоконстрикцијаПроценка на коефициент на пренос на топлина на кожата. вазоконстрикција
Нормална телесна температура. Регулирањето на телесната температураНормална телесна температура. Регулирањето на телесната температура
» » » Како да се намали температурата на детето? Се разбира, зголемувањето на температурата негативно влијае на телото на детето.