ma.gurushealth.ru

Acidophilus панкреатит

acidophilus панкреатитЛуѓето кои страдаат од панкреатитис, може да бидат вклучени во вашата исхрана, а не сите млечни производи во акутната фаза на болеста од нив е подобро да се одбие.

Ацидофилус - специјален млечен производ добиен со додавање на Lactobacillus acidophilus. Овие бактерии имаат широк бактерицидно дејство, ги елиминира штетните микроорганизми од цревата, а со тоа подобрување на варењето на храната. Пијалокот со содржината на овие бактерии е вид на урда има жилав текстура и пријатен вкус.

Луѓето кои страдаат од акутен панкреатит во не се препорачува да пијат овој пијалок. Но, во ремисија панкреатитис acidophilus е дозволено во мали количини. Треба да се напомене, ако пациентот е ко-морбидитетот, како што се гастритис со висока киселост, пептичен улкус болест, употребата на овој пијалок треба да се избегнува. Acidophilus е многу корисно за луѓето кои страдаат од хронична болест на цревата, црниот дроб, и туберкулоза.

Вреди да се запамети дека терапевтската исхрана за хроничен панкреатит треба да содржи млечни производи со содржина на маснотија што не надминува 2,5%. Станува збор за периодот на ремисија во акутната фаза, во основа, се препорачува да се користи течен pureed каша, зготвена во млеко разредена со вода.

"Снежни топки" за панкреатитис

Снежни панкреатит"Снежни топки" - ферментиран пијалок направен од пастеризирано млеко со помош на специјален ферментира. Овој пијалок е многу корисно за луѓето со хронична болест на цревата, го убива патогените микроорганизми и го подобрува варењето на храната. Треба да се напомене, дека пијалок може да се произведува и со шеќер и без него. Таа има хомогена, слатка конзистентност и вкус.

Во периодот на акутен панкреатит "снежни топки" не е препорачливо да го користите. Во ремисија се пие во мали дози е дозволено, но тоа треба да биде со содржина на маснотија што не надминува 2,5%. Овој производ е многу корисно за луѓето кои страдаат од дебелина, дијабетес и кардиоваскуларни болести.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тан панкреатитТан панкреатит
Мармалад со панкреатитис, е можно тоа?Мармалад со панкреатитис, е можно тоа?
Хибискус панкреатитХибискус панкреатит
Калина панкреатитКалина панкреатит
Кафе со панкреатит, може да биде во можност да се пие на воспаление на панкреасотКафе со панкреатит, може да биде во можност да се пие на воспаление на панкреасот
Може ли да шампињони панкреатит?Може ли да шампињони панкреатит?
Можно за панкреатитис пита е тоа?Можно за панкреатитис пита е тоа?
Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?
Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
» » » Acidophilus панкреатит