ma.gurushealth.ru

Може ли да игра спорт за гастритис?

гастритисСпорт за гастритисХм, тоа може да се случи во било кое лице. Ова главно се должи на неточни и неурамнотежен исхрана. Мошне често, тие страдаат спортисти. Постои дури и митот дека зголемената вежба мора да доведе до гастритис. Но, ова мислење не е точно, бидејќи причина за болеста не лежи во зголемување на физичката активност, но во животниот стил кои водат спортисти.

Тоа е често случај дека на давање на сите време и обука, тие забораваат за режимот на власт, а тоа доведува до прогресија на болеста. Да, и стресни ситуации, играат важна улога во обука или натпревар.

Ирационални и претерано физички активности, особено во комбинација со нарушување во режим на власт, главната причина за гастритис се случува. Впрочем, преоптоварување и замор што може да се случи со подобрена спорт, предизвика гастричната секреторен неуспех.

Улогата на спортот во лекување и спречување на гастритис

Сите навикнати дека главните методи на лекување на оваа болест се приемот на лекови и диета. Иако ова не е доволно за нормално функционирање на стомакот. А голема улога во спречување на болеста е дадена физичка активност и спорт.

Видео: Може ли да игра спорт во ладно?

Гастритис во ремисија никогаш не била причина за откажувањето на вообичаените обука. Но, може да се справи со нив само кога cupped акутната фаза на болеста. И лекција треба да започне со физикална терапија која ќе ви помогне да се постигнат следните цели:

  • Во абдоминалната празнина за ресторативна процеси се создадат поволни услови со подобрување на циркулацијата на крвта;
  • Во гастрична мукоза обновува трофични;
  • Физичка активност влијае на neurohumoral регулирање на варењето на храната, како и моторот и секреторен функции на гастроинтестиналниот тракт;
  • Подобрува дијафрагмална дишење.

Во спортот телото се зголемува резервите на енергија е заситен со витамини, калциум, ензимска соединенија. Ова доведува до зголемување на оксидација и обновување на киселата рамнотежа, која има позитивно влијание на работата на желудникот и, според тоа, лекувањето на болестите.
Почнат овие вежби е само во ремисија. Ако имаше егзацербација на болеста, или тоа е во акутната фаза, сите вежба треба да се прекине.

Спортски начин на живот и гастритис

Спорт за гастритисИ покрај предупредувањата и гласини за опасностите од спортување на гастритис, тоа сепак треба да се напомене дека на појавата на оваа болест кај спортистите е многу помал од сите други. Всушност, за време на вежбање обука спроведена во нормален режим и без фанатизам, имаат позитивен ефект врз целото тело.

За време на извршувањето на било која вежба абдоминалните органи се изложени на удари, така што тоа е нивната масажа, и, следствено, ја подобрува активноста на секреторен функција на желудникот. Затоа, кога еден болести како гастритис, дури и оние кои се далеку од спортот, треба да ја преиспита нивниот начин на живот и да се доделат половина час на ден за вежба класи.

Продолжување на периодот на ремисија, а често и да се ослободи од оваа болест да им помогне на видови, како што се одење, џогирање, пливање, скијање, уметничко лизгање или возење велосипед. Вие исто така може да се препорача јога часови во вечерните часови гледање телевизија.

Контраиндикации за спорт

Спорт за гастритисИ покрај позитивната динамика на болест за време на вежбање и спортски тренинг, тие исто така имаат контраиндикации. напојува потрошувачите треба да се избегнува целосно на телото во следниве случаи:

Видео: Може ли да игра спорт за време на менструација?

  • Егзацербација гастритис придружени со гадење или повраќање;
  • Постои синдром изразен болка;
  • Оваа болест е придружена со стеноза.

Контраиндициран за простување вежби, придружуван од удари, остри шок или носење брзина и моќ во природата.

Видео: спорт за хипертензија? Може ли да игра спорт во хипертензија

Маки гастритис?

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Повраќање, гастритисПовраќање, гастритис
Дифузна хроничен гастритис третман, симптомите и начинот на исхранаДифузна хроничен гастритис третман, симптомите и начинот на исхрана
Атопичен гастритис, нејзините симптоми и третманАтопичен гастритис, нејзините симптоми и третман
Атрофичен гастритис прогноза од опасни, како да се живее со него?Атрофичен гастритис прогноза од опасни, како да се живее со него?
Ајурведата Совети за гастритисАјурведата Совети за гастритис
Придобивките од вежба за гастритисПридобивките од вежба за гастритис
Хр. Subatrophic гастритис симптоми, третманот, исхранаХр. Subatrophic гастритис симптоми, третманот, исхрана
Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритисПојадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис
На хроничен атрофичен гастритис и површински активниНа хроничен атрофичен гастритис и површински активни
Вонредни услови, ненадејна смрт поради спортовиВонредни услови, ненадејна смрт поради спортови
» » » Може ли да игра спорт за гастритис?