ma.gurushealth.ru

Пример мени и исхрана за гастритис за една недела

Исхрана за гастритис за една неделаГастритис - болест која човек може да има, без оглед на возраста. Гастритис - воспаление на мукозните мембрани во стомакот, која може да доведе до дефект на телото. На храната во стомакот на пациентот ќе биде проголтана со тешкотии.

Во оваа статија ние ќе се погледне на исхрана на гастритис и груба мени за недела дена. Исхрана е главен фактор за обновување на пациентот. Од исхраната за една недела игра значајна улога во гастритис од хронична форма, болните мора да се усогласат со овие барања во неговото мени:

 • За да се исклучи од вашата исхрана солена храна;
 • Внимателно и полека се џвака храната;
 • Делови не треба да биде премногу голем;
 • Јадете почесто, но во мали количини;
 • Јадете во одредено време.

Гастритис - на диета мени за неделаИсхрана за гастритис за една недела не е само на горенаведените информации, исто така, од исхраната на вашата исхрана треба да се целосно да се елиминира алкохол и брза храна. Бидете себе мени со гастритис за една недела не е голем проблем, треба да се забележи само некои суптилностите. Исто така, на диета мени за недела е на неколку видови, како што се:

 1. Исхрана за болести придружени со зголемен или нормално ниво на киселост;
 2. Исхрана со болеста која е придружена со намалување на нивото на киселост.

Исхрана за гастритис на ден:

 • Понеделник. За појадок: леќата, минерална вода, кафе и млеко. За ручек: супа со ориз и бисквити, компири и овошје компот. За вечера: ќофтиња направени од пилешко во двојна котел, чај.
 • Вторник. За појадок: урда палачинки со компот. За ручек: супа со зеленчук, пире од компири со риба и минерална вода. За вечера: тестенини со пилешко и чај.
 • Среда. За појадок: сирење колачи со додаток на какао или чај. За ручек: пилешко супа, риба, зеленчук, овошје компот. За вечера: тава со зеленчук и месо супа од колковите.
 • Четврток. За појадок: печени јаболка со чај, омлет. За ручек: супа со риба, палачинки со чај. За вечера: леќата, месо и супа од колковите.
 • Во петокот. За појадок: ориз, урда со чај. За ручек: марината, тестенини со пилешко и чај. За вечера: риба готви во рерна, зеленчук и чај.
 • Во саботата. За појадок: палачинки, урда со чај. За ручек: млеко супа, месо со зеленчук и желе. За вечера: варени компири со пилешко и супа од колковите.
 • Во воскресението. За појадок: урда со какао. За Ручек: супа со плескавици, тестенини со месо и чај. За вечера: ориз, риба и желе.

Мени за гастритис со висока киселост

Исхрана за гастритис на денЗголемено ниво на киселост, диета за една недела треба да ги исполнуваат следниве услови:

Видео: Јапонски исхрана

 1. Неопходно е да се откаже од користењето на овие производи, кои може да го зголеми нивото на гастричниот сок и да се направи ситуацијата полоша. Тоа е, во менито за оваа недела за гастритис може да вклучуваат: агруми, алкохол (во мали количини), кафе пијалоци, целото жито леб, кисел сос, печурки или зелка.
 2. Бидете сигурни дека за да се исклучи храна со груби влакна, тие може да го оштети на ѕидовите на желудникот. Тоа е, во менито за оваа недела може да вклучуваат: ротквица, овес, месо со многу вени, риба, репа и слично;
 3. Одбивање на примениот сигнал е премногу ладно или многу топло храна. температура за готвење не треба да биде повисока од човечки внатрешната температура, односно 30-36 степени.

Исхрана за една недела во гастритис не може да содржи такви производи:

 • Топла пиперки;
 • Млечни производи без маснотии;
 • Слатки.

Мени за гастритис со ниски киселост

Исхрана за гастритис за една неделаВо овој случај, во менито за оваа недела треба да биде разновидна и апетитот на стомакот почна да ги распредели на потребниот износ на гастричниот сок.

Видео: Исхрана Мени број 5

Гастритис со намалена желудечната ослободување потребно е да ги исполнуваат следните услови:

 • Пред јадење се пие минерална вода;
 • Не проголта големи парчиња на храна;
 • Често се пече овошје.

Видео: Исхрана Рецепти 5P за секој ден

Мени за недела за гастритис може да вклучува такви храна:

 • Слатководни риби;
 • телешкото месо;
 • Чај со мед;
 • Билни decoctions;
 • Моркови, зелка, цвекло.

Маки гастритис?

Видео: панкреатитис

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сушење за гастритисСушење за гастритис
Хроничен гастритис антрумотХроничен гастритис антрумот
Diffuse рефлукс гастритисDiffuse рефлукс гастритис
Мени за гастритис и проценува моќ за пациентотМени за гастритис и проценува моќ за пациентот
Диететски храна со антрален гастритисДиететски храна со антрален гастритис
Исхрана и исхрана на површни гастритисИсхрана и исхрана на површни гастритис
Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритисПојадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис
Исхрана со ерозивен гастритис (ерозија), рецептиИсхрана со ерозивен гастритис (ерозија), рецепти
На хроничен атрофичен гастритис и површински активниНа хроничен атрофичен гастритис и површински активни
Дифузна антрален гастритисДифузна антрален гастритис
» » » Пример мени и исхрана за гастритис за една недела