ma.gurushealth.ru

Болка во IBS

Видео: синдром Миофацијална болка, проблемот на дијагностицирање и лекување

Болка во IBSНервозно дебело црево синдром болки во стомакот, се главните карактеристики во дијагностицирање на оваа болест. Главната место на локацијата на болка во IBS е на површината на ѕидот на дебелото црево. Присуството во ткивата на сет на високо чувствителни нервни завршетоци на телото и во врска со постоечки импулс болка, дури и мало истегнување во стомакот што ја придружува нервозно дебело црево, што доведува до понатамошно зајакнување на неговата.

Во формирањето на болна форма на IBS можат да се идентификуваат главните механизми:

Видео: синдром на нервозно дебело црево 2

  1. Поделба - што произлегуваат од вклучувањето на перитонеумот.
  2. Висцерална предизвикани од зголемување на осмотскиот притисок, тензија и тензија внатрешните органи придружени со циркулаторниот нарушувања.
  3. Зрачи кога болката дава со зголемена чувствителност на кожата зони во други органи, се поврзани со истиот сегмент на 'рбетниот мозок, како на дигестивниот тракт.
  4. Психогена, предизвикана од недостаток на инхибиторни фактори и влијанието на дојдовен нервните сигнали.

Болка во синдром на нервозно дебело цревоВо зависност од механизам за да се направи разлика помеѓу различните карактер на болка во IBS. Кога механизмот на париеталниот тешка болка во IBS јасно локализиран и се зголемува кога кашлате, промени во положба на телото. синдром на нервозно дебело црево е болен синдром кој се карактеризира со висцерална природата тапи, спастичен, гори болка, кои немаат точната локација. Сепак, овие чувства можат да бидат придружени со автономни нарушувања (гадење, повраќање, бледило, анксиозност, потење).

Раздразнените синдром на дебелото црево болка во левата страна се наведува често, но тоа може да мигрираат низ телото. На моќ на изразување може да варира од непријатно сензации до остар пароксизмална колика. Колку долго болна напад на IBS, се определува индивидуално, но таа го нападне времетраење е многу различно, и може да трае неколку минути или часови. Во знак на синдромот е тоа што тие не се јавуваат во текот на ноќта за време на спиењето.

Како болка во стомакот IBS?

Абдоминална болка во IBSМеѓу погодени од оваа болест, болка е забележано речиси сто проценти веројатност на сите. Во суштина локализирани непријатност во стомакот, но, исто така, е можно нивната локација во областа на папокот. Болка во десната страна во IBS може да се интензивира за време на менструацијата кај жените. Генерално IBS болки во стомакот - стомакот, што е основен фактор сведочат за апсолутна веројатноста на постоење на болеста.

Понекогаш аплицирање за медицинска помош, пациентот не може да се утврди точно каде што најмногу боли во желудникот во IBS. Ова се должи на фактот дека кога силна болка во стомакот во IBS, синдромот станува дифузен во природата. Во овој случај, се чини дека тоа боли, буквално, на целиот абдомен. Понекогаш се здобијат со IBS болка на левата страна надвор од цревата кај луѓето во стоечка положба, поврзано со значително зголемување на обемот на цревни гасови во дебелото црево, кој се наоѓа на самиот врв.

Движење на телото во хоризонтална положба, можно е значително намалување на тежината на симптомите. Многу често во IBS болки во долниот дел на грбот. IBS со болки во стомакот значи дека во патолошки процес се вклучени и опаѓачки дел од попречно на дебелото црево. Кога болеста е IBS болки во грбот е резултат на зрачењето, кои се случуваат поради многу силен израз на интензивна spaszmov.

Видео: синдром на болка, третирање на болка антидепресиви

Што е болка во IBS?

синдром на нервозно дебело црево со болкаИсто така било непријатност во стомакот, кои можат да бидат тапи, остри болки, грчеви или arching, различни степени на интензитет. синдром на нервозно дебело црево може да се карактеризираат главоболки. Тие можат да бидат компресирани, како што обрачот главата или тапи. Причината поради која тие се фактори на ментални и емоционални пореметувања. Психопатски фактори предизвикуваат болка или пролонгирано природата тапи болки во грбот.

Кога нервозни исхрана болка на дебелото црево е многу важна. Нормализирање подвижност на цревата, елиминирање на гасови, храна придонесе за синдром на редукција и елиминација. За лаксативно дејство во исхрана мени вклучува 'ржан леб, цвекло, моркови и други зеленчук богати со растителни влакна. Користење на нив заедно со растително масло и кромид може да обезбеди значителен ефект во третманот на болеста. Храна богата со растителни влакна исечени грчеви, намалување на внатрешниот притисок црево со забрзување промоција столче. Општи барања за додатоци во исхраната е да се обезбеди физиолошки корисноста на содржината на протеини, јаглени хидрати и масти. Ова го спречува производи, подобрување на процесот на ферментација и распаѓање кои го стимулираат и надуеност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Eluksadolin одобрен за лекување на синдром нервозно дебело црево во САДEluksadolin одобрен за лекување на синдром нервозно дебело црево во САД
Висцерална болкаВисцерална болка
На дефектен ген предизвикува синдром на нервозно дебело цревоНа дефектен ген предизвикува синдром на нервозно дебело црево
Терапија, болести на дигестивниот систем, цревни dysbiosisТерапија, болести на дигестивниот систем, цревни dysbiosis
IBS (синдром на нервозно дебело црево) запекIBS (синдром на нервозно дебело црево) запек
Синдром нервозно дебело црево: Симптоми, дијагноза и третман на интервју за експертСиндром нервозно дебело црево: Симптоми, дијагноза и третман на интервју за експерт
Синдром на нервозно дебело црево во текот на бременостаСиндром на нервозно дебело црево во текот на бременоста
На симптомите на синдром на нервозно дебело црево (IBS)На симптомите на синдром на нервозно дебело црево (IBS)
Синдром на нервозно дебело црево, како и недостаток на витамин ДСиндром на нервозно дебело црево, како и недостаток на витамин Д
Измет во IBS (синдром на нервозно дебело црево)Измет во IBS (синдром на нервозно дебело црево)