ma.gurushealth.ru

Како да се зачува витамините во храната

Видео: Филм "Храна: живи и мртви"; (За нас исхраната и здравјето - научни истражувања)

Како да се зачува витамините во храната

Три четвртини од нашите сограѓани - недостаток на витамини групата Б.

Русите исто така, недостатокот на витамини А и Д Што е резултатот? Но, на крајот повеќето од нас, условно кажано, да се живее, ако не и со дијареа, па со scrofula. Недостаток на витамини и елементи во трагови често им дава на луѓето симптоми се слични на симптомите на многу болести.

Прием на еден или два витамини и минерали не се подобри здравјето.

Заклучок: ако нашата исхрана недостига барем еден витамин или елемент, се уште тоа не е доволно за многумина. Ефикасноста на апсорпцијата на хранливите материи од храната се намалува драстично. Овој процес е под влијание на фактори како што се правилно складирање на храна и готвење.

Видео: Како да го задржи младите: здрава храна [Оваа жена]

Научете како да се зачува витамините

Кога готвење зеленчук и овошје треба да се стави во врела вода и се готви, опфатени на тивок оган или умерени.

Ако сето тоа мора да се намали пред време, подготвената овошје или зеленчук не се мешаат, се чува во фрижидер. Пред оброк, измешајте ги сите и додадете она што го сакаше: павлака, јогурт, ореви, сос ...

Овошје и зеленчук, исечени ситно изгуби витамин Ц многу побрзо отколку целина или грубо исецкани. Колку долго да се задржи намалување на овошје, билки не треба, нивната вредност витамин почнува да се намали драстично. На пример, сецкани банана губи 10% од витамини во 10 минута преку 2 Часа загуби изнесуваат околу 40%. Ако сеуште не може да биде поинаку, бавно исчезнување на витамини помагаат сок од лимон или јаболков (природни, се разбира) оцет. Ние само треба да се попрска сите ќе мораше да мелење.

Црна рибизла не толерира контакт со метал, во набавка на иднината неговата употреба треба да се користи дрвен толчник и емајл опрема.

Караница се собираат во топло време, особено ако е за долго време, јас успеав да се акумулира штетно за телото на оксална киселина. Оваа киселина калциум излези од крвотокот. Значи, караница стебленца треба да се собираат во рана пролет или доцна есен, кога тоа не е жешко.

За собирање овошје и зеленчук за во иднина е подобро да се користи мраз. Со овој метод, витамини зачувани значително подолго. И билки може да се замрзнат, но дека нејзиниот ситно сецкани и се стави во kulechki. Некои домаќинки прелива зелена вода и замрзнати во контејнери. Но, ние мора да се сеќавам една работа: бобинки, овошје и зеленчук треба да се преземат од фрижидер само еднаш: повтори замрзнување тие нема да преживее. Било каква корист или изглед - и не е тоа што го постигнавме на прво место?

И најважното совети е да се готви еднаш. Кога повторно греење на храна витамини во него е речиси целосно уништен. Па дури и после јадење на ситост, ти си, всушност, остануваат витамин гладни. На варен зеленчук во текот на првите 3 часа изгубена половина витамини, варени компири - за еден час. Но, во процесот на готвење, и така повеќето од витамини "лево" во супа. Затоа добри жени се користи за супа супа, пире од компири, сос, соте.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?
Треба да го земам витамини за очи?Треба да го земам витамини за очи?
Квантитативната содржина на витамини во хранатаКвантитативната содржина на витамини во храната
Мени Храна за бремени жени.Мени Храна за бремени жени.
Можно за џем панкреатит е тоа?Можно за џем панкреатит е тоа?
Витамини и минерали за децаВитамини и минерали за деца
Јадења со колитисЈадења со колитис
Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин АМедицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин А
Gipopolivitaminozy, poliavitaminozy се почести отколку изолиран роднина или целосен неуспех на еден…Gipopolivitaminozy, poliavitaminozy се почести отколку изолиран роднина или целосен неуспех на еден…
Правилната исхрана балансирана исхранаПравилната исхрана балансирана исхрана
» » » Како да се зачува витамините во храната