ma.gurushealth.ru

Fitball по раѓањето и пред тоа. Гимнастика со fitball по породувањето

Видео: Вежба по породувањето

Наречен fitball вежба топката или топката за фитнес и физикална терапија. Главната функција на fitball - бриши зглобовите. Вежба топки се направени од пластика специјален материјал кој, под влијание на тежина лесно да се наведнуваат, земајќи ја формата на телото, ние работиме на тоа. Гимнастика за fitball, што е мек пролет, корисни за проширени вени, артритис и osteochondrosis. Паралелки со гимнастички топката да им помогне да работат на мускулите на грбот и `рбетот, зајакнување на стомачните мускули.
Fitball по раѓањето и пред тоа. Гимнастика со fitball по породувањето
Наречен fitball вежба топката или топката за фитнес и физикална терапија. Главната функција на fitball - бриши зглобовите. Вежба топки се направени од пластика специјален материјал кој, под влијание на тежина лесно да се наведнуваат, земајќи ја формата на телото, ние работиме на тоа. Гимнастика за fitball, што е мек пролет, корисни за проширени вени, артритис и osteochondrosis. Паралелки со гимнастички топката да им помогне да работат на мускулите на грбот и `рбетот, зајакнување на стомачните мускули.
Зошто е тоа толку го засака

Колку би било убаво, кога некој е да се потпрат на тешкотии и кои можат да бидат поделени во периоди на радосен живот. Звучи смешно, но ние тоа го сакаат за тоа fitball. Остварување на топката не е само ги зајакнува мускулите и согорува масти, но исто така има изразен терапевтски ефект. Вибрации генерирани од страна на топка има аналгетски ефект, ја зголемува цревната перисталтика, корисен ефект на работата на желудникот, црниот дроб и бубрезите. Покрај тоа, fitball го ублажува стресот и ја намалува болката. Се покажа дека на бранови произведени од страна на вибрации на топката, помина околу 'рбетот на мозокот и да предизвика позитивни емоции. Тие велат дека тоа е корисно, па дури и само седи на fitball (специјални топки-fitboly со нозете). Координација не е секој е добро развиена. Остварување на топката, ќе го користиме повеќе мускули, а не за момент да се опуштите. Ние може да се каже, го тера телото да работат на нов начин.
пред раѓањето

Со оглед на лековитите својства на feetball, можете да го користите за салата, дури и за време бременост. Веќе во многу центри за да се подготват за мека отсуство бремени жени речиси сите 9 месеци ангажирани fitball - тоа е корисно, велат лекарите. Ако бремената жена се чувствува добро, не се жалат на зголемен тонус матката, на fitball аеробик часови ќе имаат најмногу позитивно влијание врз текот на бременоста и породувањето. Сепак, ние треба да се запамети дека таа никогаш не боли да се совети лекар во врска со зачестеноста и интензитетот на тренинг, на нивниот почеток и крај.

Еластична форма гимнастички топката генерира microvibration во длабоките ткива во телото, а со тоа зголемување на протокот на крв во нив, и го подобрува целокупната тон. Исто така, овој квалитет, помага да се намали болката во грбот и колковите бремена мајка.

Посебни вежби да ви помогне да се зголеми флексибилноста, еластичноста и цврстината на мускулите кои активно ќе се вклучат во породувањето. Разни движења задникот помош на бремени жени развиваат мобилност во колковите.

Најдобро од сè, се занимаваат со fitball-аеробик е многу забавна и интересна.

Најпопуларните претставува на fitball за време на бременоста - седи, лежи на грбот, на сите четири, легнал на градите.
Ајде да одиме!

Тука е едноставен сет на вежби за вршење дома. Што е најважно - не заборавајте да го вклучите оптимист музика!

Започнете со почетна положба (во натамошниот текст - IP) седи на fitball. Изврши едноставна загревање вежби за вратот и рацете, а потоа додадете навалување и вртливата. Бидете сигурни дека за да се направи движење на задникот на топката лево и десно, напред и назад, и кружни.
"Напади". ip - седи на fitball, и можеш да се одржи на топката. На издишување, изврши виткање една нога и се исправи на вторите. Категорија малку напред. Коленото на испружената нога, се обиде да го намали нивото на подот. Тркалање далеку во почетна позиција, дишат во. Направете го истото и со другата нога.
"Кучето". ip - на сите четири, градите на топката. Бидете сигурни дека ќе не се лежи на стомак топката. Оваа позиција во себе ќе ви донесе задоволство, отстранување на товар од грбот. Нежно се ниша од една на друга страна ќе додадете пријатно чувство. Изведување на абдоминална дишење: инспириум стомак се надува, како што издишување се подготви. Евентуално, може да додадете малку лифт нога на страна и назад 4-8 пати.
"Мачка". ip - на падините, седи на неговиот потпетици, нозете заедно, колената, освен, четка на fitball. Постигне, може да се направи мали ролни од страна на страна. Ќе се чувствувате пријатно водат на задникот, колковите и се повлекува. Дишам лесно, да се релаксираат.
"Мостот". ip - седи, fitball притисне лактите на грбот, нозете свиткани во рамо ширина. На дишам, почнувајќи од подот, се движат во позиција лежи назад на топката. Може да се стави рацете зад главата или се одржи на подот на двете страни. На издишување, полека го намалат вашиот задникот назад, не може да го допре подот. Со текот на времето, ќе се чувствуваат сигурни.
Fitball притисне раце. ip - седи во удобна положба: на потпетици или со скрстени нозе, чување на топката со рацете. На издишување, стискаш тоа, без виткање раце сериозно. Ние ги следиме опуштена состојба на стомакот и лицето. Изведување на 10-12.
Компресира fitball колена. ip - седи на подот со акцент рацете на грбот, нозете свиткани, топка меѓу колената. На издишување, стискаш fitball, инспираторен релаксираат. Изведување на 10-12. Стомакот не им пречи на лицето е опуштена.

Сега се разгледа како да се користи fitball по испорака:

На повеќето очекуваниот настан се случи! Сега, со бебето ќе сфати што е ново, тоа најмалиот уживање, но толку важно откритие. Цел ден можете насликана од страна на минута, а еднаш планираните патувања во теретана, дури и се наоѓа во соседната куќа, ние мора да се преселат на некоја непозната период на време. За жал. И она што е крајниот рок? Можеби, кога бебето е постара, може да почнат ... И тогаш други проблеми ... Во принцип, класифицирам, како и секогаш ...

По раѓањето, речиси секоја жена има барање за одреден дел од телото, предизвикувајќи огромна желба да се врати на својата поранешна убавина. Познато е дека нема да биде во можност да се справат без какви било напори во оваа насока, без вежбање, разумен исхрана. И одложување на почетокот на создавање на убава тело на подоцнежен датум, ќе продолжиме да се движат подалеку од нашите соништа, што го прави илузорно. А сепак, и бебето расте и сака да биде горд на својата мајка, најубавото и убави во светот.

Да им помогне на еден стар пријател се враќа - fitball. Тоа не е само парче на мебел и замена на компјутер стол, но исто така и вашиот личен тренер!

Вежби на гимнастички топката може да се справи со различни проблематични области и да се направи на телото убава, особено, да се ослободи од вишокот тежина од дополнителни набори на стомакот, зајакнување на медиумите, да се обучуваат на вестибуларниот апарат, го олеснува мускулната напнатост и замор на 'рбетот и многу други

Ако вашиот лекар е дозволено да се вежба, со помош feetball ќе може и да работат надвор и дома.
Повторно, за кауза!

Седница на fitball, енергично pruzhinte со брзо темпо. Неколку минути подоцна комплицира вежба: pruzhinte време и по втор пат се повлече на коленото на градите. Оружје надвор на страна. Кога пролетта, изврши остри врти лево и десно.
Лежат назад на топката, исправете вашето тело. Нозете свиткани под прав агол. Спуштете го задникот на подот (малку топката се стркала од половината до рамо лопати), а потоа се исправи телото повторно. Дали вежбата 25 пати.
Безбедна топката потколениците, одмор рацете на подот. Склекови од подот - онолку пати колку што можеш.
Лежат на стомак на топка: нозете паралелно со подот или малку нагоре. Сега "одат" на раце, така што топката се стркала од долниот дел на ногата на градите. Тркалаат топката 10 пати.
Легнете на подот, се одморат во топката нозе. Полека се подигне и намалување задникот на подот, исправете телото повторно. Изведување на 10-15 пати.
Легнете на страна топката. Една нога остатокот од подот, а другата се исправи и се движат нагоре. Замав нозе нагоре и надолу за 50 пати.

Вреди да се запамети дека кога ќе седнете на топката, аголот помеѓу бутната коска и тибија мора да биде 90-100 степени. Затоа пумпа fitball можете да изберете за себе. Но, тоа треба да биде мек и удобен за вас и се чувствува еластична.

Ако ние се уште имаат можност да се редовно да ги посетуваат теретана, и не постои бајпас чудо топката, се користи како помошна опрема за вежбање. Fitbol гимнастика како fitbol аеробик, врши одлична ефекти врз целиот организам. Моќ и статички и динамички вежби, истегнување, рамнотежа вежби на топката воведе разновидност во фитнес активности. Релативната едноставност на часови ви овозможува да дознаете fitball аеробик и гимнастика дома со videotrenera.

Вежби за бремени жени со fitball

Fitball - уникатна гимнастички топка, која што нема контраиндикации. Гимнастичка топката измислена од страна на Швајцарската физиотерапевт за рехабилитација гимнастика.

Fitball, вежби за бремени жени, се развива флексибилност, рамнотежа, координација на движења, тоа им помага за зајакнување на мускулите на грбот, притиснете на нозете и рацете, како и да се формира правилно држење на телото на децата и возрасните да го поправи. Речник за бремени fitbole да придонесе за лекување на болести како на пример остеохондроза, сколиоза, неврастенија и сор.

Неодамна, fitball, како гимнастика за бремени, се стекна голема доверба бремените. Feetball предност во еластични својства - нерамна потопување топката задникот - усогласува карлицата и 'рбетот. Fitball има лековита сила се должи на влијанието на промените на гимнастички топката на 'рбетот, интервертебралните дискови, зглобовите и околните ткива.

За време на бременоста се зголемува товарот на сите системи и органи кои се прилагодат на заштита на расте бебето. Како резултат на постепеното зголемување на стомакот, зголемување на телесната тежина, дополнително оптоварување на 'рбетот, промени држење на телото. Поради зголемената матка облоги на внатрешните органи, нарушена крвта и лимфата циркулација.

На оптимална гимнастика товар за бремени жени fitbole создадена корсет околу 'рбетот, подобрување на крвта и лимфата циркулација, метаболизмот на интервертебралните дискови. Добра состојба на 'рбетот води кон подобрување на функцијата на внатрешните органи, како што секој прешлен е во корелација со одреден орган.

Fitball може да се купат во супермаркетите и спортски продавници. Најважното нешто во изборот на овој курс големина (дијаметар) на fitball. На пример: на раст од 150 до 165 см - гимнастички дијаметар топката е 65 см со зголемување 170-190 см - дијаметар е 75 см не feetball збуни fitbol за гимнастика бремена топката со рачки за скокање .. Се уште има топки со груба површина - за масажа.

Fitball antirazryvnoy опремени со систем за безбедност, т.е. Случајно намалувања салата топката не експлодираат, и ќе пуштам на воздухот полека. Fitbol лесно може да се надува преку обичен велосипед пумпа и исто така лесно може да се разнесени надвор fitbol.

Гимнастика за бремени жени. Постојат три основни вежби за бремени жени:

Седи на fitbole остварување карличните мускули, што е важно во работата лози, како и за спречување на патологија на генитоуринарниот систем (птоза на бубрезите, матката, итн.)
Легнат на топка, зајакнување на мускулите на грбот и стомачни. Лулка и назад на грбот во оваа позиција помага да се релаксираат и ги ублажува болките во грбот.
Стои на сите четири, подобрување на матката, плацентата и циркулацијата на крв во бубрезите, се намали товарот на 'рбетот, со што се елиминира болка во грбот. Спречување на хемороиди.

Вежби за бремени жени:

"Активни седиште" - седи на fitball промена на позицијата на лумбалниот и назад, лево и десно. Кружни ротација на карлицата, цртање осум. Вежби за бремени жени не надминува 10 минути.
"Пролет" - заедничка бие на топката салата од седечка положба. Може да се комплицира оригиналната позиција на fitball: обидете се да го вклучите уредот на десно и на лево, и да се подигне и намалување на рака нагоре и надолу.
"Пролет со своите нозе" - вообичаениот бие на fitball од "седи" со покажување на подигнување на колковите, нозете од подот во одредување на позицијата скок.
"Пеперутка" - седи на посегнување на подот и се стиска fitball нозете, а со тоа ги пумпам внатрешниот и надворешниот бутот мускули.
Ротација околу својата оска додека седи на fitball, погледнете на колкот (во газ), подигање на рацете во предниот дел на замокот.

За да користите fitball во првата фаза од породувањето, тоа е подобро да се имаат искуство на обука со нив за време на бременоста. Ова ќе им овозможи на жените да научат добра можност feetball, се навикнеш на него.

За време на борби, можете удобно да седат на fitball нозете испружени. Торзото навалена благо нанапред. Не е силна занишан ќе го отстрани напнатоста од мускулите на дното од карлицата. Оваа ситуација ќе се редистрибуираат крвта и подобрување на размената на гасови белите дробови. Поради fitball дистрибуира товарот на 'рбетот, карлицата и перинеумот. Оваа поза стимулира генерички активности, помага во периодот на "откритие".

Со цел да се одмори и да се релаксираат за време на породувањето може да се земе позиција на сите четири. Рацете и главата остатокот против fitball. Оваа позиција ќе се релаксираат вашиот грб, подобрување на матката-плацентарната циркулација. Длабоко бавно дишење ќе ви помогне да се опуштите. Во оваа позиција, добра масажа на долниот дел на грбот.

Fitball удобен и по раѓањето, кога бебето заспива во вашата рака, и во меѓувреме лулка на топката салата и спаси својата сила.

Започнете класи на fitball со бебето може да има еден месец. Повеќе информации за вежби опишани во статијата "Вежби fitball за деца"

Видео: 5 вежби на телесната тежина по породувањето

Гимнастика со fitball по породувањето

Ако докторот по породувањето е дозволено да го започнете вежба, но време во салата се длабоко недостасува, и може да почнат да се вежба дома. Еден од пријатно и корисно видови на почеток тренингот е fitball - збир на вежби на топката.

1. Седнете на топката. нозе цврсто притиснати на подот, колената заедно, грбот исправен, брадата крена високо, гледа напред. Оваа вежба ќе се загрее на мускулите и ќе се обучуваат на вестибуларниот апарат: седат директно и домот на топката не е толку лесно како што изгледа!

2. Легнете на грб на топката, така што топката е во слабината. рацете зад главата, карлицата не се движи нозете на подот и - врши и торзото се врти. Оваа вежба мобилизира торакалниот 'рбет, го зајакнува карличните мускули.

3. лежат назад на подот и да се одржи на топката под нозете свиткани во колената. Обидете се да се повлече на карлицата исклучување на подот без да се дозволи топката да се движат. Повторете неколку пати. Овие вежби за зајакнување на мускулите на нозете и карлицата.

4. Земете на колена, да се одржи на топката под градите и стомакот, рацете се потпреме на подот. Подигне двете спротивни рака и нога до ниво на грбот, одржување рамнотежа на топката. Вежба зајакнува нозете и мобилизира торакалниот 'рбет.

5. Легнете на вашата страна со една рака остатокот од подот, а другата под главата, се стави на топката меѓу нозе продолжен. Изведување на карлицата лифтови - тоа ќе ја зајакне препоните. Повторете го истото со други пристапи на ногата.

6. Следете клупата од подот, ставајќи колена на топката. Нозете треба да биде исправен, рамни назад. Вежба е наменета за зајакнување на мускулите на рацете, рамената и грбот.

7. Ставете ја топката под стомакот, рацете остатокот од подот, да ги задржи вашите рамена и зглобовите на исто ниво. Подигнете исправен нозе. Го зајакнува нозете и мобилизира торакалниот 'рбет.

8. Ставете ја топката под нож, го следи подемот на карлицата. Чувајте ги вашите нозе од подот. Тоа мобилизира торакалниот 'рбет, зајакнување на карличните мускули.

9. Легнете на грб и ставете ја топката под свиткани нозе. го ролни во себе и за себе - го релаксира грбот.

Fitball за деца

Вежби за најмладите (од 2 недели до 6 месеци).
1. "тука и таму". Детето е на топката во стомакот, мајка ми има грб и полека се нишале и назад, лево и десно. Ние излезе со расадник рима за оваа вежба: "Оди нашиот син напред - на подот добива рацете! Нашиот син се враќа - нога покренува и задоволство! ". Се разбира, додека бебе прилично мал, нозете не е поставено, само да го допре подот со вашите прсти. Оваа вежба помага, меѓу другото, да се победи Газ автомобили и Чолиќ.
2. "пролет!". Дете е на стомакот на топката надолу, и мајка ми мека краток грчи турка назад и газ. Бидете сигурни дека за да се одржи на нозе трошки. Снимајте треба да биде: еден глуждот се земе помеѓу показалецот и средниот прст и палецот на иста страна затвора кругот околу други глуждот. Речиси половина од една година, може да отскокнување на грбот.
3. "Штиклирајте голем часовници". Дете е на удар во задниот дел, ќе се држи со него за градите и се ниша во круг во правец на стрелките на часовникот.
4. "напред и назад на грбот." Редоследот на движењата е иста како и во првата вежба, само трошка лежи на грбот. Во овој случај, бебето почнува да вирус на печатот, но 'рбетот во исто време совршено опуштено. Оваа вежба е најдобро да се обиде да го месеци 3. Детето може да не веднаш се допаѓа или не ви се допаѓа. Ако не е задоволен со трошка - не инсистираат. Кога на бебето почнува да седат, може да продолжи кон следниот блок на вежби. Вежби за деца кои можат да седат (од 6 месеци и постари).
1. "Автомобили". Дете е на стомак топката надолу додека го подигнете нозете. Чувајте ги вашите рамнотежа!
2. "Авион". Тоа е доста тешко во изведувањето на вежбата. Чуваш право теле и десната рака на бебето во рацете и ламиниране неколку пати на левата страна на лево и десно. Потоа повторете го истото во друга насока.
3. "Hvatayka". Оваа вежба е слично на "тука и таму", само пред бебето лежи на стомак на ширењето на подот во неколку играчки, удобност зафат.

Видео: Вежба со вашето бебе по раѓањето

4. "велосипедист." Дете лежи на грбот, ќе го задржи за подлактицата, топката се тркалаат назад на себе и внимателно да се преведе на детето во седечка положба. Малку неколку секунди биланси, а потоа ќе го врати, валани топка за себе.
5. "Чувајте ги вашите биланс!". Стави rebonochka на топката, го одржи првиот нервничене телото, а потоа, кога бебето да научат, миеше рацете надолу и надолу. Ова ќе предизвика бебето да се балансираат и да научат да се чувствуваат вашето сопствено тело.
6. "војник". За да започнете со оваа вежба е подобро во 8-9 месеци. Бебе нозе на подот, рацете и стомакот, тој се потпира на топката. Чувајте ги трошките, а наскоро тој ќе се потпира на fitball. Овие вежби се темел. Заедно со вашето дете, ќе бидете во можност да излезе со нови активности кои се жалите до вас срце. На топката, можете да плескаат со раце, можете да се прошетаат. Оди во за 10-15 минути на ден, и вашето дете ќе биде забавно, радосен, се вклопуваат, и тоа сигурно ќе има позитивно влијание врз неговата интелектуален развој.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Фитнес и вежбање во панкреатитФитнес и вежбање во панкреатит
Терапевтски вежби и гимнастика за гастритисТерапевтски вежби и гимнастика за гастритис
Како Спорт на beremennost.yavlyaetsya дали спорт за вас на опасност или благослов?Како Спорт на beremennost.yavlyaetsya дали спорт за вас на опасност или благослов?
Fitball за децата на предучилишна возраст.Fitball за децата на предучилишна возраст.
Вежби со пролапс на дебелото цревоВежби со пролапс на дебелото црево
Гимнастика за бремени жени на првиот триместар. Полнење време на бременоста од страна на триместар.…Гимнастика за бремени жени на првиот триместар. Полнење време на бременоста од страна на триместар.…
А сет на вежби за спречување на хемороидиА сет на вежби за спречување на хемороиди
Што вежби не може да се направи за бремени жени. Вежби за бремени жени во термин. Гимнастика за…Што вежби не може да се направи за бремени жени. Вежби за бремени жени во термин. Гимнастика за…
Терапевтски движење за различни мускулни групиТерапевтски движење за различни мускулни групи
Гимнастика и физички вежби за бремени жениГимнастика и физички вежби за бремени жени
» » » Fitball по раѓањето и пред тоа. Гимнастика со fitball по породувањето