ma.gurushealth.ru

Како да се добиваат на тежина по породувањето совети и rekomendatsii.ne залудно доењето се смета за ефективен начин за борба против вишокот тежина по породувањето.

Во оваа статија ние ќе ви објасниме како да се добиваат на тежина по породувањето, по примерот на одредена жена. Пред раѓањето на Галина тежина е 50 кг, со висина 172 см. Бременост мина добро, но по раѓањето на нејзината тежина е драматично променета, и таа почна да тежат 40 кг. Тоа беше на ендокринолог: сите анализи на хормони во норма. Гастроентеролог, исто така, не најде ништо страшно. Гинекологот рече дека е хормоналната нерамнотежа, иако женските тела во ред. Многу интересен феномен. Во овој случај, треба да се анализира генетски "меморијата". Сигурно еден од предците, исто така, беше минијатура. Во овој случај слаб генетски програмирани.
Како да се добиваат на тежина по породувањето - совети и rekomendatsii.Ne залудно доењето се смета за ефективен начин за борба против вишокот тежина по породувањето.

Во нашата статија ние ќе се каже како да се добиваат на тежина по породувањето примерот на одредена жена. Пред раѓањето на Галина тежина е 50 кг, со висина 172 см. Бременост мина добро, но по раѓањето на нејзината тежина е драматично променета, и таа почна да тежат 40 кг. Тоа беше на ендокринолог: сите анализи на хормони во норма. Гастроентеролог, исто така, не најде ништо страшно. Гинекологот рече дека е хормоналната нерамнотежа, иако женските тела во ред. Многу интересен феномен. Во овој случај, треба да се анализира генетски "меморијата". Сигурно еден од предците, исто така, беше минијатура. Во овој случај слаб генетски програмирани. Предложете Галина да бидете сигурни да се тестираат за црви (хелминти), предавање не само постојано изметот, но, исто така, крвта (каде што е можно да се идентификуваат антитела на црви, многу внимателно "маскирани" во телото). Ако гинеколог ќе се открие нејзиниот нерамнотежа на женски хормони, ваквите проблеми им помага за решавање на гинеколог-ендокринолог. Во секој случај, медицинска интервенција за тежина може да биде полн со појавата на други здравствени проблеми. На пример, зголемување на бубрежна болест, пиелонефрит - кога на телесната тежина е 40 кг бубрезите otsupayuschey добро со течност во телото, и тежина е 60 килограми проблеми почнат да работат на бубрезите желка побавно. Затоа, со цел да се опорави малку, потребно е да се јаде повеќе скован храна во текот на ноќта (колачи, торти со сладок чај). Може да се земе лекови ензими кои ја подобруваат работата на желудникот сок и панкреасните секрети, - тоа ќе се подобри асимилација на "градежни материјали". Но, ние мора да бидат подготвени за фактот дека тоа ќе се зголеми на телесните масти, а не мускулната маса. Бидејќи Галина нема сериозни болести, нема смисла да се пробие утврдена стапка постпартална метаболички и фигура. Сосема е можно, тоа ќе биде потребно да се побара помош од психолог, да престане да се грижи за нејзината личност. Главната работа - да се жедни за да се опорави и да го порази депресија. Знам дека мисли имаат тенденција да се материјализира, и тоа е можно, околностите ќе се развие во таков начин што на тежината повторно станува еднаква на 50 килограми.

Причините за губење на тежината, додека дојат

Жените кои сакаат да изгубат тежина по раѓањето на бебето, лекарите советуваат задолжително доење - тоа не е само корисна за мајка и дете, но исто така придонесуваат за губење на тежината!

Да, за време на доење млада мајка обично се буди брутална глад, и таа е подготвена да се џвака околу часовникот. Да, и спортски веднаш по породувањето (особено царски рез) лекарите не се препорачува. Секако дека во такви услови исто така е можно да се губат телесната тежина?

Како што се испоставува, ти можеш! И за тоа, постојат неколку добри причини.

Прво, додека производството на млеко согорува околу 500 калории на ден. И ова е само екстра калории - не броење на калории во прилог - за физичка активност, одење, за одржување на живот, па дури и, замислете гледање телевизија! Значи, доењето жената може да си дозволат дополнителни третираат без штети на бројките.

Второ, колковите брзо опаѓање на доењето. Ова обично се случува по околу три месеци по породувањето. И во период од 3-6 месеци по раѓањето започнува особено интензивна губење на тежината. Се разбира, имајќи во предвид дека сте доење на бебето.

Трето, по породувањето ќе почне да се движи многу - дури и ако не се направи дневна плаќање, и пред раѓањето. Обично, сите грижи на мајката на бебето лежи на грбот на еден млад татко е постојано на работа и се врати дома уморен, и баби и дедовци не секогаш може да се донесе на заштита на детето. Во овој поглед, многу часа пешачење, пеглање, стои во шпорет, чистење, менување на пелени, храна за ноќ, често несоница кај младите мајки и бебе капење лежат на рамениците на млада мајка. Не е изненадувачки, живот во ритам многу промовира губење на тежината! Доењето се смета за ефективен начин за борба против вишокот тежина по породувањето

Четврто, во периодот по породувањето е многу нестабилен во хормоналниот план, и внатрешните органи може да игра трикови. Затоа, ако сте навистина се изгуби тежина по породувањето, не се чувствувате добро или лежи на троседот деноноќно, така што вие сте во можност да се вработи дадилка и следење на деца - и тежината се уште е надвор - на лекар. Неоправдано губење на тежината, додека доењето може да предизвикаат проблеми, со хормонални или дигестивниот тракт.

И, се разбира, не попуст на наследство и природните устав. Ако вашата мајка по раѓањето беше многу тенка, и вие сте по природа тенок - тоа не е чудно што вие брзо ќе дојде до doberemennuyu форма по породувањето. Но, учат, тоа е само кога ќе јадете она што го сакате, без ограничување на себе, а не примена на строга диета - и се уште не се подобри. Во сите други случаи, методот не функционира.

Како да се добиваат на тежина додека дојат?

Има неколку корисни совети кои ќе ви помогнат да се добиваат на тежина додека дојат.

1. Јадете малку и често

Тоа е хармоничен дел од совети за секој кој сака да ги нормализира неговата тежина. Често неможноста да се добиваат на тежина, а доењето е поради едноставна недостаток на време се обидува да нормално, тивко се седне и да јаде. Ако се плашите да се заборави за следниот оброк - се стави на будилникот да ве потсетам на тоа. Јадете колку што е можно и постепено. И не се голта храната без џвакање, и да почне вашиот оброк во добра рамка на умот за време заборавање за сите проблеми и да не размислувам за тоа како да имаат време да туп сите алишта, па дури и се готви вечера за доаѓањето на својот сопруг. Сопственото здравје е поскапо сите.

2. Внесете во исхраната на повеќе месо, протеини и брашно производи

Добро познат факт: на протеини и леб помага да се опорави дури и на повеќето тенки за природата на луѓето. Да, не на фактот дека ќе стане една жена со тежина "под hundredweight" - да за вас, тоа веројатно не е потребно. Но, тука нивните тркалезна форма и добиваат на тежина додека дојат таква диета ќе ви помогнат. Едноставно следете околу мерка - тоа не е неопходно да се потпреме на месо наутро, на ручек и во вечерните часови - вишок на протеини исто така е многу штетно за телото.

Внесете во исхраната на повеќе месо, протеини и брашно produktov3. Прошири вашето мени со свежо овошје и зеленчук, или витамин комплекси

За нормализација на телесната тежина, ви треба доволно хранливи материи и витамини, кои лесно може да се добијат од свежо овошје и зеленчук. Единственото нешто што треба да биде табу тема за вас - тоа е алергиските храна. Ако вашето дете има осип - исклучи производ-алерген од вашата исхрана.

Ако не сте во можност да јадат многу овошје и зеленчук, да се добиваат на тежина, а доењето е можно и со помош на употреба на витамин комплекси. Но, изборот на витамин комплекс за себе треба да биде во согласност со вашиот лекар за да направи никакво зло.

4. Внимавајте на спиењето

Ние разбираме дека има мало дете, да го набљудуваат спиење многу тешко. Во овој случај, обидете се да се побара некој од роднините или пријателите да седат со вашето дете додека да се опуштите. Причината е во тоа да се добиваат на тежина додека дојат без барем 6-8 часа спиење на вечер е невозможно. Ако недостатокот на сон предизвикана од несоница - се обиде да започне преземањето на седативи во текот на ноќта светло. Ова може да биде екстракт од Leonurus. Но, пред да започнете со земање на одреден лек, консултирајте се со специјалист. Некои билни седативи може да биде алергени за бебето.

Ако никој не рецепт нема да ви помогне да се добиваат на тежина додека доите, консултирајте се со вашиот доктор, нутриционист, ендокринолог или гастроентеролог. Можеби причината некои внатрешни болести. И се утеши со мислата дека кога ќе престане доењето - тежината дефинитивно ќе се врати во нормала. Во меѓувреме, млекото навистина треба мал малку на вас најмногу! И за ова, може да почека малку подолго.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Лек за дијабетес помага да се ослободи од вишокот на тежинаЛек за дијабетес помага да се ослободи од вишокот на тежина
Кога се приближува крајотКога се приближува крајот
А многу на телесната тежина за време на бременостаА многу на телесната тежина за време на бременоста
Gainer панкреатитGainer панкреатит
Физички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породувањеФизички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породување
На тежина (маса) на панкреасотНа тежина (маса) на панкреасот
Алтернатива испоракаАлтернатива испорака
Оброци, ако имаат близнациОброци, ако имаат близнаци
Јас сум собирање на многу голема тежина!Јас сум собирање на многу голема тежина!
DitokiaDitokia
» » » Како да се добиваат на тежина по породувањето совети и rekomendatsii.ne залудно доењето се смета за ефективен начин за борба против вишокот тежина по породувањето.