ma.gurushealth.ru

Болки во грбот по породувањето.

За време на бременоста и по породувањето, телото на жената е подложен на серија на промени. Природа, под услов тие да се помине без сериозни последици за здравјето на младите мајки. Но, во реалноста многу жени се соочуваат со голем број проблеми се соочуваат во текот на бременоста или по породувањето. Болки во грбот и држење нарушувања - најчестиот од нив ..

Видео: Болки во грбот по породувањето. Интимниот живот и назад

Болки во грбот по породувањето.

Ако болката во грбот се појави одеднаш и да застане ја нема сила, може да се пријават помош на лекови. Доење со тешка болка во грбот, можете да го користите парацетамол nimesil, диклофенак - се разбира, во разумни граници. Ограничување на вашата физичка активност, ќе легнете во удобна положба, да се релаксираат. Во блиска иднина активно мама ќе ти каже што значи за спречување на болки во грбот таму, и како да се задржи правилната положба на телото по раѓањето.
промени држење на телото во текот на бременоста - ова се должи на растот на фетусот и поместување на тежиштето бремена мајка. Бедрата неколку кривини, другите делови на 'рбетот, напротив, се исправи. Ова е неопходно со цел да се бремена жена без проблеми отиде директно, како и за амортизација суспензија на внатрешните органи прикачени на него ..

промени држење на телото во текот на бременоста - ова се должи на растот на фетусот и поместување на центарот на гравитација на телото на идната мајка. Бедрата неколку кривини, другите делови на 'рбетот, напротив, се исправи. Ова е да се осигура дека на бремена жена без проблеми отиде директно, како и за амортизација суспензија на внатрешните органи прикачени на него ..
Што се случува со држење за време и по бременоста?
промени држење на телото во текот на бременоста - ова се должи на растот на фетусот и поместување на центарот на гравитација на телото на идната мајка. Бедрата неколку кривини, другите делови на 'рбетот, напротив, се исправи. Ова е да се осигура дека на бремена жена без проблеми отиде директно, како и за амортизација суспензија на внатрешните органи прикачени на него.
Ако се користи за време на бременоста, овие промени се случуваат постепено по породувањето центарот на гравитација на телото на една млада мајка се движи во прашање на часови. Ова доведува до прераспределба на товарот на 'рбетот, промена во интеракцијата на своите зглобови. Од сега па натаму, жената се појавува доилки држење на телото.
Како што беше потврдено од страна на болки во грбот по породувањето?
Се е добро, но тоа е само на бременоста и породувањето може да стане еден вид на активирањето поттик за многу болести, вклучувајќи ја и појавата на проблеми со грбот. Достапен за бременоста и породувањето полесни повреди на 'рбетот може да доведе до сериозни повреди на зглобната подвижност и да доведе до фактот дека болки во грбот по породувањето.
Со текот на времето, ситуацијата се влошува со: на располагање на пред бременоста сколиоза на жената, приведен и други повреди на држење додава долго носење на бебе во рацете, недостатокот на соодветна спиење, стрес и замор. и болки во грбот по породувањето да предизвика проблеми со голем број на внатрешни органи: Срцето, белите дробови, желудникот, жолчен меур, матката и јајниците.
Неправилното држење на телото по раѓањето може да доведе до акумулација на течност во телото - тоа е, пак, е полн со појавата на вишокот тежина. Еден добро познат проблем за многу доилки - lactostasis - како што често се случува поради неправилно држење на телото. Исто така, се покажа директна врска болки во грбот и постпартална депресија - затоа што кога повредите се случуваат држење сериозна нерви во 'рбетот.
По породувањето, болки во грбот - што да правам?
Жените кои се загрижени за болки во грбот по породувањето, Веднаш треба да се консултираат со лекар, невролог. Можеби тоа не е толку страшно, и млада мајка облечен ограничена постпартална завој или корсет за одржување на држење на телото, вршење на сложени постнаталниот гимнастички вежби (тоа обично за секоја мајка ќе биде излишно).
Ако болката во грбот по породувањето, и да ви помогне да масажа и авто-масажа на грбот и, особено, рачна терапија. Минус само последната е дека во текот на курсот и за 3-4 недели на крајот на неговата мајка не треба да носат товар со тежина од повеќе од 3 килограми - тоа се чини сосема нереално, особено ако жената се занимава со подигање на дете со себе.
Ако болки се повеќе заинтересирани и редовно, во задниот дел, "пука", треба посериозен третман. Најверојатно, тоа е проблем со интервертебралните дискови. Прво на сите, треба да имате на МНР (магнетна резонанца) - тоа не е контраиндициран за време на доење и да помогне да се елиминира (или докаже) постоењето на интервертебралните хернија. Лекарот ќе ви препише сеопфатен третман. Во текот на рачна терапија (допрва треба да го реши проблемот со некој кој е наместо мајка повлечете на рацете на едно дете за неколку недели - се проблеми со грбот е итно!), Лекови, физикална терапија ќе ја олесни состојбата на мајката.
Болки во грбот по породувањето може да биде знак за проблеми со внатрешните органи. Ако МНР е "чиста", на листата на студии надополнува ултразвук на внатрешните органи и биохемиски тест на крвта - и тие ќе ви помогнат да се утврди изворот на проблемот.
Ако болката во грбот се појави одеднаш и да застане ја нема сила, може да се пријават помош на лекови. Доење со тешка болка во грбот, можете да го користите парацетамол nimesil, диклофенак - се разбира, во разумни граници. Ограничување на вашата физичка активност, ќе легнете во удобна положба, да се релаксираат.

Превенција на болки во грбот по породувањето

Бременост става тежок товар на 'рбетот. Зафатен живот со мали деца и понатаму се протегаат на пршлени, особено ако не секогаш стојат добро држење на телото. Последица на тоа ќе биде болка во 'рбетот. Тоа е дополнително предложи неколку совети кои можете да Ергономски да го организира нивниот секојдневен живот, со бебиња и мали деца: висина на маса за промена мора да биде таква што не ќе мора да се наведнуваат надолу. Оптимално држење на телото се добива кога ќе треба периодично неколку лифтови и капка една нога и се потпреме на еден лакт. Кога ги хранат, се обрне внимание на релаксирана положба на телото. Нозете треба да биде малку, освен на подот или на подложка за нозе, лактите треба да се подготви од страна, и ќе мора да седат исправено - вратот и задница треба да се формира една линија. Перница во сакрум ќе биде корисно. Потпирачи се чувствуваат поудобно во присуство на клин на површината на седиштето, која густо кон задниот дел. Во прво време, бидете сигурни дека вашето дете да лежи во кревет, како е можно. Дури подоцна од безбедносни причини лежи површина треба да биде во близина на подот. Ако треба да се подигне дете да ја преместите, коленичат, држете го горниот дел на неговото торзо исправено и се движи од сквотирање неговата позиција да стоечка позиција. Ова ќе ви овозможи да се задржи правилната положба на сите товари. Ако ви треба да бидете со вашето дете, тоа е најдобро да го стави на бутот. Обидете се да се укине една нога на чекори, на работ на тротоарот или на било кој стои. Сепак, зајакнување на стомачните мускули и олеснувања, исто така, задница! Тоа ќе биде голем превенција на болки во грбот по породувањето. Како да се справи со васкуларни грчеви? По породувањето, не се слободни од можни вазоспазам: ткаенина се уште е мека, вени можат да покажат почитување и по истоварувањето. Затоа, во првите недели по раѓањето, секогаш носат тесни еластична панталони. Наместо да се седне, тоа е подобро да се укине нога. Се направи колку што е можно повеќе движења во нозете. Располага со два дополнителни вежби против vasospasms: Лежиш на тврдото крило. Наизменично се укине една нога се прошири и ротирање на ногата. - Ова е вежба можете да го направите само кога стомачните мускули се зајакнати повторно. Лага, како што е опишано погоре, и го прави движењето во вертикална рамнина, како кога велосипед - првите 2 минути, а потоа до 5 минути.

Болки во грбот: Акушерски компликации

По раѓањето, жените често се жалат на болки во грбот. Причините за ова може да биде многу, но како по правило, болки во грбот се јавуваат како резултат на промените во телото за време на бременоста - хормонални промени, зголемен растегливост и еластичност на ткивата, зголемена телесна тежина, а во исто време, се намали моторна активност. Со цел да се роди детето, се менува дури и скелет на една жена - отворен срамната коска и tailbone е свиткан. Сето ова може да предизвика сериозни болки во грбот.

Погрешна позиција на кокцигеумот корегира osteopath. Една или две сесии на рачна терапија - и болки во грбот ќе оди далеку. Освен, се разбира, причината е токму тоа. А причина можат да бидат различни.

На пример, како се опуштена стомакот после породувањето и болки во грбот? Чудно но вистинито - овој однос постои. Фактот дека почнува доделување стомакот да се префрлат и цревата, се протегала лигаментите кои ја поддржуваат внатрешните органи. А црево лигаментите прикачени директно на 'рбетот, па оттука се префрли телесна тежина претставува дополнителен товар. За да се зачува вертикалната позиција на лумбална мускули треба да се обидуваат. Овој константен напон и причини за болки во грбот. Покрај тоа, таа може да се забрза развојот на остеоартритис и ишијас.

Видео: Енергетската доктор: Болки во грбот по породувањето

Друга причина зошто има болки во грбот и може да направи е далеку од 'рбетот. Лумбална-илијачна мускулите - еден од мускулите наоѓа во стомачната празнина. Згора на тоа се бубрезите. Ако еден од бубрезите наоѓа во погрешна позиција, намали или распоредени, постои напон продолжен лумбален-илијачна мускули. Последица на тоа е досадна болка во долниот дел на грбот, особено забележливо во вечерните часови, кога замор на мускулите се акумулира. Болката може да се случи само во грбот, но во препоните област, па дури и во коленото. Овој проблем може да се реши osteopath.

Мите воведе и постојана оптоварување на 'рбетот, од кои, за жал, не се осигурани од страна на некој млада мајка. Неопходно е да се укине и да го носи детето чија тежина се зголемува секој месец, а сепак има тешки шетач и торби на намирници, и миење подови. Ако веќе имате болки во грбот - се грижи за него. Користете прашка е совршен уред значително го намалува товарот на 'рбетот за вршење на детето. Можете да го користите за секојдневна облека бебето дома, па дури и наместо на колички. Особено добро прашка-шамија, тежината на детето е дистрибуиран како подеднакво како е можно, и детето, а мајка ми се чувствуваат многу удобно. Со четка со долга рачка vysmozhete произведуваат влажно чистење без непотребни падини. И ако купите производи не можат да се пренесат на друг член на семејството, користете ранец наместо кеси. Друга опција од моето лично искуство: дека не постои болка во грбот, кога ќе одите на шопинг, sadite бебето во прашка, и употреба на инвалидска количка како кукличка за тешки торби.

И што е најважно, ако постои болка во грбот - не заборавајте да ја посетите лекар. Тоа не е исклучено дека ќе треба да се направи на Х-зраци и томографија - пресметани или магнетна резонанца. Овие студии ќе ви помогне да се елиминира развојот на интервертебралните хернија, или да потврди своето присуство. Интервертебралните хернија - сериозна состојба која бара широка третман и терапија, масажа во овој случај не секогаш помага. Понекогаш тоа може да биде потребно дури и во функција на удар, а во последно време се повеќе и повеќе станува популарен е myorelaxation влечење терапија - третманот на дегенеративни диск болест во услови на мускулна релаксација. Но, не слепо му верувате на рекламирање - се консултираат со лекар мора да мора да му претходат лекување на болки во грбот.

техники авто-масажа се поделени во неколку вида: галење, триење, месење, effleurage и туп. За возврат, од кои секоја содржи голем број на техники.

Галењето - само-масажа техники кои придонесуваат за подобрување на првенствено на циркулацијата на крвта во капиларите ја зголемува количината на кислород, кој потоа влегува во ткивото. Замазнување треба да се врши полека, но ритмички, лизгачки движења.

Во зависност од она насока на замазнување движења разлика вида на мозочни: pryamolineynoe- zigzagoobraznoe- spiralevidnoe- kombinirovannoe- krugoobraznoe- концентрични и надолжно. Исто така, методи за помошник користи кога качувајќи: grebneobraznye- grableobraznye- schiptseobraznye и пеглање.

Следниот метод за авто-масажа триење. Овој метод се врши на различни начини. Ова триење на вашите прсти, дланка ребро и поддршка дел на раката. Постојат видови на мелење: прав, кружни, спирала, шрафирање, планирање, пила, peresekanie. Како и во начинот на милува, има schiptseobraznoe и чешел облик grablevidnoe триење.

Стегајќи - авто-масажа техники, овие методи се малку потсетува на галење, но ова движење повеќе енергија и се врши со поголема брзина. Основните техники на стегајќи: крст vyzhimanie- стегајќи спроведена ребро ladoni- стегајќи спроведена база на дланката и цедење, кој се одржува со две раце.

Razminanie- можеби една од основните техники на масажа. Тоа се врши со помош на палците, прстите и на врвот на дланка. Во овој метод, движењата се кратки, но брзо и лизгање. Методи за mashing: надолжно и попречно.

И некои авто-масажа техники-вибрации. Тие заклучија дека масира областа пријавени флуктуации и амплитуда различна брзина преку раце. Се направи разлика помеѓу континуиран и повремен вибрации. Со континуирано се: potryahivanie- vstryahivanie- туркање и тресење. И на повремен: punktirovanie- pokolachivanie- rublenie- туп и ватирана.

Видео: Долниот дел на грбот по породувањето. Третман. Emendichesky масажа

Постпартална жени не треба да се направи тешка работа. Фактот дека на друго место 5 месеци по доставувањето на грбот и стомачните мускули ќе остане многу ранливи.

Тоа треба да се усогласат со многу едноставни правила кои можат да помогнат да се ослободите од различни болки во 'рбетот и зглобовите:
- пред преземањето на бебе во рацете на седиштето на прв, виткање колена и чување на грбот исправен;
- треба да се прилагоди на висината на креветчето така што таа е во вашиот раст. Лента треба да се стави на посебен штанд, тогаш вашиот грб нема да бидат преоптоварени;
- Обидете се да носат вашето бебе во кенгур. Се оние модели кои не може да преоптоварување на мускулите на грбот, но напротив, поддршка;
- Собереш удобна позиција да се хранат вашето бебе. Исхрана не треба да предизвика непријатност. Многу млада мајка хранење на бебето лежи на својата страна. Што удобно може да се хранат во столот. Главната работа е дека вие и вашето бебе се чувствуваат удобно;
- треба редовно да се изврши вежби за зајакнување на грбот и стомачните мускули;
- треба да се нормализира телесната тежина. Дополнителна тежина може само да ја влоши болката во грбот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Долниот дел на грбот: пет митовиДолниот дел на грбот: пет митови
Болки во грбот во болести на срцетоБолки во грбот во болести на срцето
Дијагноза на болки во грботДијагноза на болки во грбот
Вежби за да се врати фигурата по породувањетоВежби за да се врати фигурата по породувањето
Првите знаци на почетокот на породувањетоПрвите знаци на почетокот на породувањето
По раѓањето, болки во нозете, зошто?По раѓањето, болки во нозете, зошто?
Удобно држење на телото за време на породувањетоУдобно држење на телото за време на породувањето
Алтернатива испоракаАлтернатива испорака
Болки во грбот со болката во пределот на рамотоБолки во грбот со болката во пределот на рамото
Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.
» » » Болки во грбот по породувањето.