ma.gurushealth.ru

Како болки во зглобовите после породувањето?

Видео: секс после породувањето

Се сеќавам дека јас едвај perezhvigalas со своите рабовите, вистината е понекогаш се заборава, и се обиде да седат на газот)) што го направи, кога неколку дена подоцна ми беше дозволено да се вратат дома. Дојдов и како од целиот маха потона во столот ... Што имав тогаш моите очи, немаше болка, но после слушање на приказни кои сите може да оди далеку, а потоа одново ќе биде да се шие - Се плашев.

Видео: видео блогови: мајки ден, конци, мојот стомак по породувањето, LCD !!

Како болки во зглобовите после породувањето?

"Тие велат дека мажите сакаат да се каже колку тие се бореле, и жените - тие го родила. Сличноста помеѓу бојното поле и болница на породилно не е ограничена на само тенденција да се претера, која може да се спознае во приказните на ветерани. Тоа може да се гледа како на уште една аналогија: по посетата на болницата, откако на бојното поле, младите мајки често се земе за патарина за меморија свежи лузни. Каков вид на лузни, кога и каде ќе се појават, се што и како да се направи овие лезии се помалку болни и повеќе естетски - ние ќе зборуваме за тоа.
Конците на грлото на матката наметнати од страна на грлото на матката прекин за време на раѓањето канал инспекција, која се врши веднаш по раѓањето. Празнини се случи во типичен места почесто: на 3 и 9 "часови" (ако грлото на матката, како што е обичај кај акушери, претставен како часовникот). Затворање на празнините не бара анестезија - постпартална грлото на матката е нечувствителен на болка. Најчесто се користи апсорбирачка сутура материјал - биолошки материјал струна (направени од тенкото црево на добиток или овца), или полу-синтетичко предиво: Викрам PGA kaproag. Конци може да биде одделен (серија од кратки нишки, од кои секоја е фиксна јазол) или континуирано, при што јазол е врзан само на почетокот и на крајот на линеарна јаз. Посебно внимание во постоперативниот период, овие зглобови не бараат и не предизвикуваат проблеми.
Конците во вагината се преклопуваат со дисконтинуитети вагинален ѕид. Да полагам поединечни конци или континуирано шиење и се користат resorbable материјали. Тоа е повеќе болна операција бара аналгезија - Локално (новокаина, лидокаин) или општи (кратка интравенска анестезија). посебна грижа рабовите не бараат. Шијат вагинален солзи може да биде умерено болно за неколку дена по нивното изрекување.
На рабовите на перинеумот во случај на надредениот перинеумот за време на породувањето или дисконтинуитети вештачки своите дисекција.
Разликуваме три степени на перинеална солзи: - прекин на кожата задниот само комисура vlagalischa- II - празнина на кожата и мускулите на дното од карлицата и III - пробие кожата, мускулите и ректален ѕид.
Perineotomy наречен препоните дисекција во средната линија на задната комисура на вагината кон анусот. Епизиотомија - исто сече со потекло од задната комисура, но под агол од околу 45? На лево или десно (обично на десно).
Дисекција на перинеумот може да се изведува под локална анестезија Novocain или лидокаин, но може да се - без анестезија, со оглед дека постојат голем број на физиолошки механизми за заштита на перинеумот болка за време на породувањето. хируршки рез смисла, постојат бројни предности за перинеална секција преку директно работ (и лузна, како резултат на тоа, што е повеќе естетски), намалување е направен на саканата длабочина и релативно ретко спонтано да се прошири на околните органи.
Перинеална солзи се шијат во слоеви: прво, специјални конци шијат во близина на ѕидот на дебелото црево (се разбира, ако е потребно). Потоа, користејќи resorbable шиење материјал (струна, vicryl, PHA) се поврзани мускулите перинеална и само тогаш - на кожата. На кожата обично се затворени со зараснување на не-апсорбирачки материјал - свила, најлон или nikanta (најлон импрегниран со антибиотик гентамицин или тетрациклин). Истиот принцип е забележан и на враќање на интегритетот на перинеумот по perineotomy или епизиотомија.
техники за шиење
Ако намалување на рабовите доволно мазни, тоа е можно да шалче козметички интрадермален шиење. Ова дојде во заедничка операција на козметологијата. Нејзината суштина меша техника е дека темата е во кожата во цик-цак начин, оставајќи ги само на почетокот и на крајот на сече. Како резултат на тоа, лузната е посуптилен и лишен од одредена материјали хируршки шиење како знаци на игла пункција и темница, проследено со "нормална" цвест на двете страни.
Се применуваат и техника во која една нишка шевовите веднаш и мускулите и кожата. Оваа техника овозможува добар натпревар ткиво процесот на лекување е помалку болно. Таквите апсорбирачка сутура материјал се применува.

период zazhivleniyaili како болки во зглобовите после породувањето?

шиење рани во перинеумот малку попроблематичен отколку конци на грлото на матката и вагината. За добар оздравување на секој рана бара неколку услови, меѓу кои се важни за одмор и асепса (односно, максимална заштита од патогени). Пред неколку децении, по пауза или намалување на препоните на остатокот на пациентот кревет за неколку дена, што е многу добро промовирани заздравувањето на раните. Во моментов, поради сеприсутноста на најниска мајки и бебиња во постнаталниот одделението да се обезбеди целосна препоните остатокот проблематична.
Тешко е и да се обезбеди асептични услови неопходни за исцелување. Постојан контакт со празнење после породувањето (лохиите), како и недостатокот на можности за да се утврди рана стерилна газа - тоа се факторите кои создаваат тешкотии во третман на рани во препоните.
За да им помогне на вашето тело да се надминат овие проблеми, тоа е потребно прво да се следи чистотата на наведената област. На секои 2 часа треба да се промени влошки. Во болницата обработка на фуги со антисептик решенија обично се спроведуваат од страна на персоналот на гинеколошки стол или на креветот еднаш дневно. По секоја уринирање и дефекација чистење потребата за производство на топла вода или со слаб раствор на манган, и движења а потоа суво blotting цвест регионот со чиста крпа. Препорачливо е да се направи и во болница и дома за 1,5-2 месеци по породувањето.
Ако има зглобовите во препоните shchazhenie потребно механички (одмор) за мускулите и регионот поврзани со кожата. И покрај фактот дека вкупно неподвижност во родилка, како по правило, не е можно, движењето треба да биде минимално и претпазливи. Постпартална жени со конци во рок од 10 дена од денот на доставувањето не може да saditsya- неуспехот да се усогласат со оваа препорака може да доведе до разидување на рабовите. За погодност на младите мајки оддел постпартална опремен со "коктел" маси за јадење, додека стои, може да се јаде во кревет, исто така, на посебен кревет. Во рок од 2-3 дена по раѓањето не се препорачува да се јаде леб и други производи од брашно и жито до максимум одложување на офанзивата стол (иако по клизма во породилното одделение на еден стол, и така ќе има 2 или 3 дена).
На рабовите на не-апсорбирачки материјал обично се отстранува 6-7 дена по нивното изрекување. Ако puerpera веќе отпуштени од болница, конците се отстранети во клиниката на жените. Тоа е едноставен и maloboleznennaya постапка. Но, по потребата да се продолжи да се придржуваат строго до правилата на хигиена. Само не порано од 10 дена по раѓањето на породувањето можат да седат, и прв на тврда столица и само тогаш - на меки софи и фотелји.
Со некои тешкотии што ќе вклучува патување дома од болницата. За да се избегнат проблеми, треба да се полулегнал позиција на задното седиште на автомобилот. Предупреди вашето семејство дека покрај новите родители и бебе во автомобилот може да оди само едно лице, поради слободната волја е само на предните седишта. "

На крајот на мене во болница неколку конците отстранета, а потоа имам неколку пати врска нодули падне себе.
И како прашање од вас oobstoyalo ... колку брзо сте биле во можност да се седне по шиење?

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Анестезија за време на породувањето, ефектиАнестезија за време на породувањето, ефекти
Стрии на стомакот после породувањето: Како да се отстрани, да се ослободи од домаСтрии на стомакот после породувањето: Како да се отстрани, да се ослободи од дома
Како постпартална крварење?Како постпартална крварење?
Прашања кои се појавуваат на младите мајкиПрашања кои се појавуваат на младите мајки
Здравјето на бремените жени во породилноЗдравјето на бремените жени во породилно
Постпартална рехабилитација на женитеПостпартална рехабилитација на жените
Кафе за време на бременоста не влијае на соништата на иднината бебеКафе за време на бременоста не влијае на соништата на иднината бебе
Заеднички породувањето ексклузивни коментариЗаеднички породувањето ексклузивни коментари
Физички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породувањеФизички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породување
Помош за фазите на медицинска евакуација кога загуба на крвПомош за фазите на медицинска евакуација кога загуба на крв
» » » Како болки во зглобовите после породувањето?