ma.gurushealth.ru

Црвени очи по раѓањето. Црвенило на окото по Совети раѓање

По одмара малку по породувањето процедури, млада мајка сака да се стави во ред. И првото нешто што ќе трае до огледалото, гледа ... и гледа нешто црвено, како странец. Што се случи? Очите црвени и неговото лице многу кафеави точки, како мајка учествуваа вчера во голема борба ...
Црвени очи по раѓањето. Црвенило на очите по раѓањето - Совети

Секој знае дека породувањето е проследен и, како по правило, болката на раѓањето. Стави крај на обидите на испорака, во кои мајката обично плаче и напрегање. Запомнете, плаче мајка ми ќе ја преземе власта и ја зголемува страдањето на детето.

Неточни обиди да се направи неефикасни и продолжен период на детето раѓањето канал. Управува нивниот огромен напори "не одат таму," Мамо исто, држи детето во себе. Неточни обиди не само што не успеа да се промовира на бебето, но, исто така, го спречи тоа.

Ајде да видиме како неточни обиди се преземат. Главната причина за неточни обиди во многу несреќна позиција, која се користи во нашата земја за спроведување на лого надолу период.
Позиција, лежи на грб со својата нозе Тој не дозволува телото да со сигурност да се утврди каде неговата "дното", па нешто и ќе мора да се подигне главата и рамениците малку да се ориентираат. Во оваа позиција, раѓање канал на жената се на 45 степени нагоре. Во овој случај, прво, бебе качување од тесна, ние имаме повеќе и лази. Второ, притисок главата на детето на нерви на карличните мајки не се доволни, а всушност го предизвикува рефлексот исфрлувачот намали стомачни и дијафрагмата, кои се нарекуваат залудни обиди.

А црвени очи по раѓање Се чини поради неточни обиди во втората фаза на породувањето. Ако жената е во овој момент го држи својот здив, притисокот во крвните садови на главата се крева остро, што доведува до нивните прекин. Затоа, redden очите, и покрај тоа, може да се формира темни кругови под нив.

Како да се помогне да се врати на старите бели очи и да се ослободи од црвенило? Впрочем, и покрај фактот дека знаете како да се наслика очите и се кријат мали недостатоци козметика, ова нема да работат тука.

Најмногу правилна одлука во случај на црвени очи по породувањето мора да почека. Но, не грижете се, тоа не е долго време, по само 1 или 2 недели се ќе помине само од себе. Но, може да помогне малку да се забрза процесот на лекување. За таа цел, ладни облоги се соодветни. Тие се применуваат за око и се чуваат за 10 минути. Оваа постапка се повторува 2-3 пати на ден. Ова ќе компресира смирувачки ефект, и дека ќе биде од корист за побрзо закрепнување. Хеморагии на лицето исто така ќе помине по 1-2 недели.

Црвенило на очите по раѓањето - Совети

И тоа е она што го доживеа тежок процес на раѓање, што си сигурен дека сè е во ред со бебето, имаше одмор, и сега може да се омилен неколку часа. Можете да огледалото, и од таму ќе изгледа слаба жена со отечено лице, порозна кожата и црвени очи. Тоа не е неопходно да се сомнева, тоа е апсолутно природен процес, со текот на времето, се враќа во нормала. Сега ајде да зборуваме за вашите очи.

Црвени очи по раѓањето

На црвено-око помина, вие само треба да се чека

Прв поглед во огледалото по породувањето е малку веројатно да ве доведе во занес, туку спротивното. Но, немојте да бидете премногу picky за себе. Дали ви се види изгледот на спортисти, само ослободен од салата? Црвено лице, испотени тела - сите последици на тешки физички стрес на телото. А трудот - е оптовареноста на пати посилна од секоја обука, не само физички, туку и емоционално. Значи, се смири и се дозволи да биде таква, она што сега го имаме.
Зошто пукна капилари

Причината лежи во капилари ред залудни обиди на раѓање. Ако жената е во овој момент има неговиот здив, а потоа во сите садови под притисок на главата се крева остро, што доведува до солзи. Исто така, од истата причина по раѓањето може да се појави темни кругови под очите.

Што да направам?
По породувањето, капки не се потребни

Масти и капки во такви случаи не се применуваат

Како да се справат со проширени капилари и да се врати на вообичаените бела, и изгледа здраво око?

Тоа е едноставно. На црвени очи по раѓањето се одржа, треба да се почека. Фактот што не маст и капки во такви случаи не важи бидејќи причината на проблемот - над-напон, и тоа не може да се излечи, само може да се избегне. Затоа, не грижете се, црвенилото ќе дојде природно за две недели.

Ако, сепак, сакате да се забрза овој процес, користете ладни облоги. Најдобро да се наметне до три пати на ден, не повеќе од 10 минути. Исто така можете да го користите овој за ладни супа од камилица. Истата постапка ќе помогне да се забрза усогласување на тен.

Не плашете се од природни промени во организмот по раѓањето, туку тоа е неопходно за нив да бидат подготвени ментално и физички.

Породување - наплата по породувањето

Наплата по породувањето - одреден период во животот на жената, таа има свои карактеристики, и останува во меморијата, како по правило, не е најдобар спомени. Сепак, закрепнување од породувањето може да помине полесно и побрзо, ако знаеш што ќе се случи во овој период и како да се надминат проблемите кои можат да произлезат. Се разбира, за 9 месеци од бременоста, телото е подложен на значителни промени, и очекуваме да исчезнат веднаш по раѓањето не е потребно.

Важно е да се запамети дека реставрација - е постепен процес, одбројувањето на она што беше пред бременоста телото. целиот процес на наплата може да се подели во следниве фази:

1. Првата 2 часа после раѓање

Во тоа време, пред да биде префрлен во постнаталниот одделение, жената е секогаш под медицински надзор, бидејќи тоа е во овој момент е можно да се открие компликации како што се крварење, зголемување на притисокот или температурата на телото. Во оваа фаза на задолжителниот преглед на матката со масажа, ако е потребно. По некои постапки се спроведува под надзор на лекар, доаѓа во кревет - околу 6-8 часа по раѓањето.

Во текот на овој период може да се симптоми како што се треска поради дехидрација, треска, чувство на жед, тежок замор од пролонгирано породување, царскиот рез - болката во зглобовите и вкочанетост место во оваа област.

2. Во првите неколку дена по раѓањето

Внимание на лекарите постепено слабее, и млада мајка остави на своите уреди. Сепак, ако сметаш дека тоа го подобрува поглед во огледалото тоа му дава малку задоволство. Поради породувањето може да се појават значителни промени во изгледот: црвени очи поради пукната крвните садови и кафеави точки на неговото лице, како крт - не повеќето непријатно за нив.

По породувањето може да се појави болка во мускулите на телото, грчеви болки во стомакот, кои ќе се интензивираат во текот на доењето. На вториот се должи на постпартална контракции. Се разбира, постојат болка во перинеумот, која може да биде поврзана со прекини, и без оглед на нив. Во пределот на градниот кош постои arching болка, но млеко се појавува само 2-3 дена, а во раните денови наменети колострум - дебел жолтеникава течност. Сето ова - нормална појава што се случуваат во секоја жена и може да биде и сериозни и почувствувана на сите, во зависност од индивидуалните карактеристики на организмот.

Во овој период, има активен исцелување, така што може да има многу ограничувања - на пример, не е дозволено да седат поради ризикот на зглобовите олеснувања, како и во рамките на 7-10 дена медицински сестри се вршат редовни истражувања за следење на процесот на заздравување по испорака на секоја фаза.

Царски комплицира овој период дека првиот ден по операцијата дозволено да се пие само вода и сок од лимон. Сепак, на вториот ден после царски веќе префрлени на постнаталниот одделение, каде една млада мајка може веднаш да започне да ја води релативно активен начин на живот, вклучувајќи доење.

3. Првиот недели по раѓањето

Првите недели по раѓањето на жената се уште чувствува болка: на пример, болка во градите, особено во време на хранење. Исто така, продолжува изолација - тие може да трае од два до шест недели. На рабовите по епизотомија потребно е внимателно да се следат, особено додека се туширам.

После царски рез Сестрата секојдневните процеси антисептици споеви. Кожен лузна форми само една недела по операцијата, тогаш станува можно да се безбедно се истуширам без нарушување споеви. Во отсуство на празнење компликации јавува 7-10 дена по раѓањето, но за некое време после тоа, жената се препорачува да се воздржат од патеките поради лузна.

Во споредба со поединци, може да стане многу посилна психолошка непријатност. Ова е - чисто индивидуален процес, се чини дека воопшто не и зависи од многу фактори. Меѓутоа, кога се опоравува од породувањето станува прилично честа постпартална депресија.

Главната работа е да се запамети почетокот тоа беше - во ред. Жената има голема одговорност паѓа по породувањето отколку во текот на бременоста. Родови осиромашуваат неговото тело, а по тие почнуваат зголемување на производството на хормони, кои вкупно води за период од ментална нестабилност. По занес во првата недела од бременоста често доаѓа апатија, замор и фрустрација во врска со недостатокот на истата силни емоции спрема детето. Ова е - резултат на стабилизирањето на нивото на хормоните, која е причината зошто младите мајки се препорачува да одат повеќе, да се релаксираат, да се фокусира само на позитивни емоции и поддршка на наплата по раѓањето на природниот организам производи.

Остеопатија за брзо закрепнување по породувањето

побрзо закрепнување од породувањето и помага остеопатија. Многу од нив се свртуваат кон нас како остеопатија не може да биде подобро, поефикасно и побезбедно враќа здравјето на жената после породувањето, без прибегнување кон сомнителни лекови и лекови.

1. лузни по царски рез. И покрај фактот дека остеопати се препорачува да се направи царски рез само во екстремни случаи, последиците може да биде и треба да се коригира со помош на остеопатија. Ако преостанатото лузна проблематично - тоа не е нормално, тоа можат да го нарушат функционирањето на сите системи на телото, која е причината зошто треба да се отстрани лузни Остеопатска техники, без болка, и таблети.

2. Остеопатија значително го забрзува регенерација на телото по бременоста, вклучувајќи ги и нејзините природни регенеративни процеси (serdtsechno-васкуларни и ендокриниот систем, урогениталниот органи, дигестивниот тракт, и повеќе);

4. за отстранување на проширени вени без операција, преку дејствување на системот за крвоток;

5. Враќа на држење на телото, го олеснува тензијата во 'рбетот и го олеснува хронична болка во грбот за време на опоравување на породувањето.

Како да им помогнам на за време на испорака

Да се ​​породи за прв пат е тешко и страшно, па мислам дека идните мајки. "Еве бабица ме праша да се направи обид, но јас не знам како да го направи тоа." Што треба да знаете за она што е пожелно и залудни обиди да се учат во однапред.

Многу корисно за време на бременост посетуваат курсеви за бремените. Ќе кажам во детали како да се развие вашето бебе кога тоа е раѓање, што да правам и како да си помогнат.

Се разбира, вие знаете дека бебе Таа поминува низ породилниот канал. Но, овој пат не е лесно. Впрочем, на чело на детето постепено се прилагодува на големината на карлицата и жените постепено се претвора прилагодува на тесен и нерамен премин. Со цел да бидат во можност да го конфигурирате на главата и се посакуваната форма, боја на располагање зглобовите и извори, кој ви овозможува да се компресира на главата, без да предизвика штета на мозокот.

Родени се случи само во моментот кога грлото на матката целосно се подготвени за овој процес, колку што е можно кога е отворен, тој се обидува да се започне. Сега ќе мора да им помогне на дете и построги. Но, како? Што е најважно - не паника. Вашето тело ќе ви помогнат. За време на обидите да се добие несакајќи желба да им помогнам. Рефлекс процес, при што постои намалување матката, стомачните мускули и дијафрагмата.

Но, не му наштети себе си и вашето дете?

Ако ви се даде слобода на жената, таа сигурно може да се породи кон себе, и без помош на акушерка, но ако паника избувна во процесот, последиците би можеле да бидат многу непријатни. Најважната работа за време на обидите да ги слушаат советите на лекар и бабица. Тие треба да го контролираат вашиот генерации.

Ако жената ќе им помогнам на случаен избор, главата на детето ќе направи движења напред и назад низ породилниот канал. Можете ли да замислите што детето кога главата, триење во тесен, нерамна премин. Еве и во близина на раѓање траума. Пред да го стори тоа, мислам дека, по сите овие 15-30 минути на обиди можат да влијаат на здравјето и животот воопшто во иднина бебе.

Тоа се случува дека во критичниот момент кога на чело беше намален, жената одбива да им помогнам понатаму, велејќи дека е уморен и не сили. И сега мислам дека тој се чувствува бебето, е роден на главата, го напуштиле рамениците, телото на бебето цврсто притиска папочната врвца во породилниот канал и крвта не тече речиси во овој момент во бебе телото, и без тоа нема кислород. Што може да биде исходот во таков случај. Во најдобар случај, тоа ќе биде мртов фетална хипоксија ...

Кога е време да се направи обид?

Ако сте нови генерации, вашето тело ќе ви каже кога "Време". Непосредно пред рунда како залудни обиди да се смири. Постои силна желба да се построги "да одат во повеќе" и дека се обидува да го преземе целиот борба. Постои желба да се во исправена положба и се потпреме напред - оваа ситуација придонесува за повеќето оптимална положба на плодот и го намалуваат ризикот од фрактури.

Големи грешки за време на обидите

Нема потреба да се преправам дека сте tuzhites и кои имаат моќ да се направи обид во лицето на таквите напори не ќе им помогне на излезот од дете, но само да доведе до фактот дека капилари на лицето и во очите пукна, а следниот ден ќе мора да го стави благо, збрчкана лицето.

Нема потреба да се направи напор, ако нема обиди. Вие сте само губи својата сила и нема да биде во можност целосно да построги време. Слушајте ги желбите на телото и не заборавајте да се слуша на акушерка, бидејќи сите нејзини совети фокусирани само на она што ќе се вашиот генерации, побезбедно и побрзо.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Стравот од породувањето, што да правам, како да се справатСтравот од породувањето, што да правам, како да се справат
Слаба трудот (dystocia): причини, знаци, симптоми, третманотСлаба трудот (dystocia): причини, знаци, симптоми, третманот
Раѓањето на две или повеќе децаРаѓањето на две или повеќе деца
Вториот период (или обиди протерување на фетусот)Вториот период (или обиди протерување на фетусот)
Петата недела по испоракаПетата недела по испорака
Натал развој на детето за недели и месеци, фазитеНатал развој на детето за недели и месеци, фазите
Третата фаза на работна сила (исфрлање на плацентата)Третата фаза на работна сила (исфрлање на плацентата)
Детето не сакаат да ги споделат мајка ми со никого, што да се правиДетето не сакаат да ги споделат мајка ми со никого, што да се прави
Период исфрлање на плодот, обиди чекорПериод исфрлање на плодот, обиди чекор
Нормално вагинално породувањеНормално вагинално породување
» » » Црвени очи по раѓањето. Црвенило на окото по Совети раѓање