ma.gurushealth.ru

Ако болно клиторисот по породувањето? Постпартална обновување клиторисот. Како го прави телото на жената после породувањето

Целото тело на жените за време на породувањето се подготвува за настап на бебе во светот. Веќе во времето на испорака се предмет на промена во вашиот градите, колковите, стомакот, женскиот репродуктивен систем. Женскиот репродуктивен систем - тоа е gonads (јајниците), внатрешните и надворешните гениталии и градите. Внатрешна репродуктивните органи се нарекува матката, вагината и јајцеводите. Надворешните гениталии - мали и големи усни, клиторисот, трема.
Ако болно клиторисот по породувањето? Постпартална Обнова - клиторисот. Како го прави телото на жената после породувањето
клиторичен функција на концентрацијата и акумулацијата на сексуалните чувства на жените. Побудување клиторисот (ерекција аналоген човечки пенис ерекција) е главната карактеристика на женската сексуална возбуда. Додека ерекција на пенисот се случува речиси моментално, клиторичен ерекција се случува само во 1-2 минути по стимул.
Каде што е клиторис?

Клиторисот се наоѓа на горниот крај на малите усни, тоа е мал и повеќето од тоа е скриено под наборите на кожата. Само главата на клиторисот штрчи над површината.

Видео: Прво ... Губењето на невиноста код мажи Telegoniya ЗАКОНИТЕ НА РИТА

Ако не можете да најдете на клиторисот во женското тело, тоа е можно да се обиде да се чувствуваат вашите прсти. На допир, клиторисот како малку мека брадавица или мала грутка со големина на зрно ориз. Обично, кога жената е возбудена, клиторисот станува густа и јасно се издвојува.

Изглед на клиторисот и неговата вредност е индивидуална и многу променлива. Сепак, на клиторисот, без разлика колку тој не беше, се прави разлика помеѓу нозете и главата на клиторисот, чија нога завршува.
клиторисот должина во повеќето случаи е 4,5 мм дијаметар од 2,3 до 12 mm.

Шефот на клиторисот - еден од најчувствителните делови на женското тело, таа е полна со крвните садови и разни нервни завршетоци. Главата се покриени со кожа пати се нарекува препуциумот или клиторичен хауба. На одмор на главата или не се видливи на сите или види само мал дел од неа.

Кога сексуална стимулација јавува ерекција на клиторисот, отекува клиторисот и се зголемува во големина. Кога директна стимулација на клиторисот се зголемува повеќе од другите од ефектите на сексуална стимули (на пример, стимулација на градите на жената или сексуални фантазии). Непосредно пред оргазам клиторисот се сече на половина. Тоа е показател за степенот на сексуална тензија. Интересно е тоа што за време на оргазам не се почитува секоја карактеристика реакција на клиторисот. По 10-15 секунди по оргазам клиторисот се враќа на нормална големина.

Во зависност од локацијата на партнерите на гениталните органи за време на сексот, директен контакт на клиторисот со машкиот пенис е практично исклучени. Меѓутоа, кога парење се јавува секундарно стимулација на клиторисот со истегнување на пенисот на малите усни, тие, исто така, го стимулира клиторисот. Така, активно движење на пенисот за време на сексот имаат значително стимулација на клиторисот за време на сексот било која позиција.
Причините за појава на болка во клиторисот:

Видео: Како да се провери невиноста Гинеколог

1. Болка клиторисот забележани во болести, сексуално преносливи инфекции, како што дрозд (кандида вулвовагинитис), генитален херпес.

2. Искоренувањето клиторисот по раѓањето може. Болката обично поминува за неколку недели без терапија.

3. Ако е неточна техника кунилингус, како клиторисот е многу нежен и чувствителен орган, тоа е многу повеќе нервни завршетоци од главата на пенисот, па дури и на јазикот на вашиот партнер може да предизвика болка.

4. Повреди клиторисот (гребнатини, иритација на акција со вашите раце или уста), исто така може да доведе до болка во клиторисот. Траума може да биде. На пример, ако притискање е премногу силна љубов (прекумерна стимулација на клиторисот) може да доведе до појава на модринки во клиторисот. често доведува до отекување и формирање на хематом, па оттука и болка.

5. Доколку не се почитува личната хигиена.

6. клиторисот често се покриени од страна на кожичката, кој е многу лесно да се префрлат во сексот. Ако кожата е долга, станува тешко да се отстрани акумулирани smegma (нагласување) околу клиторисот. Резултатот е црвенило, чешање, иритација и болка во клиторисот. Таквите жени се направи сунет, и за мажите.

7. зона главата на клиторисот, исто така може да предизвика непријатност и болка. Клиторисот е како под капакот на моторот. Понекогаш постојат smegma акумулира, и кога за време на сексот се отвори капакот на моторот, има болки во клиторисот. Во овој случај, нежно и внимателно се мијат со вода и клиторисот хауба.

Постпартална Обнова - клиторис

Клиторисот болка за голем број на причини, болката може да бидат предизвикани од страна на следниве болести:

1. Механички оштетувања клиторисот, предизвикани од остар или груб акции страна допира устата може да предизвика болка клиторисот. Ова се должи на фактот дека прекумерен притисок може да предизвика мало крварење во оваа област. Постои оток, постои мал, но многу болно хематом.

2. Неправилност хигиена може да предизвика иритација и болка во клиторисот.

3. Во структурата клиторисот има некои заеднички карактеристики со машкиот пенис, особено, тоа е, исто така, се опфатени со мал кожен набор - кожичката. За време на сексот, ова пати е постојано се менува. Во некои случаи, кожичката е премногу голем, а под него е акумулирано smegma - .. честички на ткиво, жлезди и распределба, итн Поради ова, постои иритација, црвенило и болка во клиторисот. Затоа пациентите, лекарите препорачуваат обрежувањето, кое се врши на ист начин како и мажите.

4. Често клиторисот боли само во главата, тоа е исто така поврзан со акумулирано под хауба опфатени smegma неговата. За спречување на такви услови жената мора внимателно да ги мијат областа на клиторисот со чиста вода, малку кревање на аспираторот.

5. причина за болка во клиторисот може да стане болест стекнати преку сексуален контакт, како на пример херпес. Тоа предизвикува болка и дрозд (кандидијаза).

6. По раѓањето, некои жени, исто така, се жалат на болки во клиторисот. Најчесто, што нема потреба од медицинска интервенција, и престанува по неколку недели.

7. клиторисот фокусирани многу нервни завршетоци, што го прави исклучително чувствителни. Оваа нежна телото може да предизвика болка дури и за време кунилингус, притисни премногу тешко јазик.

Доколку чувствувате болка во клиторисот треба да се консултираат гинеколог.

Како го прави телото на жената после породувањето

Целото тело на жените за време на породувањето се подготвува за настап на бебе во светот. Веќе во времето на испорака се предмет на промена во вашиот градите, колковите, стомакот, женскиот репродуктивен систем. Женскиот репродуктивен систем - тоа е gonads (јајниците), внатрешните и надворешните гениталии и градите.

Внатрешна репродуктивните органи се нарекува матката, вагината и јајцеводите. Надворешните гениталии - мали и големи усни, клиторисот, трема.

За време и по бременоста се менува телото на жената е изложена на целина, но особено силно се промени во пределот на гениталиите. време бременост матката се зголемува во големина во неколку пати, а тоа се разликува асиметрично стекнување на различни форми. првично матката сличен на круша, тогаш станува круг, а потоа во облик на јајце. на матката за време на бременоста се зголемува за 500 пати, а тежината на матката десет пати.

По раѓањето, на матката може да се појават разни оштетувања како што се кине или се протега на ѕидовите. Во принцип, најчесто по првото раѓање, се враќа на големината на матката, но откако повтори породувањето, најверојатно, ќе мора да побара помош од лекар и да започне третман што не се случи матката пролапс или развој на други болести.

Исто така ја менува состојбата на крвните садови на матката, нивниот број се зголемува, подобрување на понудата крв матката, јајцеводите се згусне. Како што се зголемува големината и јајниците, менструација запира, јајниците се промени нивната локација и се надвор од карлицата. A задебелување и издолжување на лигаментите на матката, која е придружена со болка во долниот дел на стомакот за време на бременоста и феталниот раст.

Одредени промени во гениталиите по породувањето се применуваат и на вагината. За време на бременоста, го подобрува протокот на крв во вагината ѕидови, тие се силно протегала во текот на породувањето. За време на бременоста, на вулвата станува кршливи, кој е зошто по одредено време по породувањето, многу жени се решаваат да се изврши интимен пластика.

Во однос на секундарни сексуални карактеристики женски - виме, дури и во овие промени се случуваат. За време на бременоста, на градите се издува, расте вроден ткиво, ја зголемува млеко канали. по раѓањето на детето и по завршувањето на процесот на хранење, градите губи својата поранешна форма, станува помалку еластични, дисторзии, стрии може да се појави на кожата. Промени од овој вид можат да се отстранат со помош на козметички и пластична операција. Во моментов се врши на градите лифт, отстранување на стрии, зголемување или намалување на градите.

За време на бременоста, исто така, се зголемува ореол на дојка, па ако сакате да се намали, исто така може да се сврти кон пластичната хирургија. По породувањето, матката инволуција се случува - стеснување на ѕидот на матката, кои наскоро измазнуваат. Намалување на тежината и волуменот на матката, матката станува еден месец антенатална показатели за големината и тежината.

контракции промовира доењето. По раѓањето, може да има дистензија и солзи на грлото на матката, како лекување е потребно време, обично до 13 недели. Вагината родилките нормално станува поширока и порано се врати нејзината големина може да биде само со помош на пластична операција.

За разлика од вагината, гениталиите врати нивните мускули тон во рок од 2 недели. Физиолошки промени во женскиот репродуктивен систем, како и промени во природата на ментални и емоционални влијание врз квалитетот на сексуалниот живот поле раѓања. Несакани секс до целосно заздравување на матката, тоа трае до 6 недели.

Овој фактор е исто така важно. Се разбира, сложена операција е поскапо од едноставна операција. Но, ако се спореди комплексни стомакот навивам и градите и двете од овие постапки извршени за време на одредени операции, станува јасно дека првиот е многу поевтино затоа што може да се добие значителен попуст на одржувањето на двојна операции.

клиторисот

Клиторисот - женски полов орган, кој се состои од тело формирано од страна на две corpora cavernosa, главата и на "нозе". "Нозе", а телото не е видлива, бидејќи тие се наоѓаат во истата глава може да се види на местото каде што се спојуваат на горниот крај на labia усни.

Функцијата на клиторисот - акумулацијата и концентрацијата на пријатно чувство жена за време на сексот, а потоа се претвора во сексуално задоволство преку различни нервни завршетоци и крвните садови. 10 сантиметри - е просечната должина на сите на клиторисот целосно. За повеќето жени, шеф на клиторисот е со должина од околу 5 милиметри во дијаметар - 2-20 мм. Норма е различна слетување на клиторисот и нејзините различни димензии на секоја жена.

Во многу жени клиторисот - ова е главна ерогена зона. Обично за време на сексуалната возбуда жлезди произведуваат голема количина на лубрикант да се накваси и лесно пенетрација на пенисот мажи, клиторисот е на сексуалниот чин, како по правило, е возбуден одеднаш, што е спротивно на пенисот, а по околу половина час по почетокот на стимулација, што е евидентно од недостатокот на подмачкување. За делумна заштита на чувствителните делови од понатамошно стимулирање на клиторисот и, следствено, на непријатност за некое време да доживеат оргазам се намалува нејзината големина.

Некои жени за време на возбуда клиторисот не може да се промени големината на другите се зголеми за речиси 2 пати. Ако побудување е силна и долготрајни, телото на главата може да биде целосно скриен поради оток на малите усни. Пред почетокот на големината на клиторисот за да се исполнат на престанок на околу половина, и се враќа во неговата оригинална големина по неколку секунди.

Клиторисот - главната причина за задоволство на сексуален однос, туку затоа што на карактеристики на структурата на женското тело, во некои случаи, не постои соодветна стимулација на клиторисот се должи на директните ефекти од машкиот пенис, како неговите движења се во вагината. Во повеќето случаи, појавата, растот на побудување и да се постигне задоволување доволно клиторичен стимулација од страна на други делови на женските гениталии, но понекогаш се уште треба повеќе стимулација на прстите.

Фактори кои предизвикуваат појава на болка во клиторисот, во случај дека треба да се оди на специјалист, може да биде следново - не-почитување на правилата за лична хигиена, појава на инфекции, вклучувајќи болести кои се пренесуваат преку сексуален контакт. Појавата на повреди како резултат на, на пример, со притискање на силна, неправилни рацете и устата стимулација телото може да доведе до непријатност. По породувањето, клиторисот може да биде болен, но во овој случај, на непријатност оди без лекарска интервенција по одредено време.

Првиот секс после породувањето, кога ќе може?

Прашањето за тоа кога да почнете да имаат секс после породувањето нега секоја жена. Лекарите веруваат дека ако на трудот беа нормални, без оштетување на интегритетот на перинеумот, а потоа 6 недели подоцна, може да почнат да има сексуален однос.

И така, кога можете да почнете да имаат секс по породувањето, ако имате компликации?

Ако, за време на породувањето или компликации да се случи, особено на грлото на матката прекин со шиење, држејќи период се зголемува, тоа може да трае од половина до два месеци, во зависност од она што беше оштетен за време на породувањето. Ако имаше големи празнини, приближниот период на апстиненција од 2,5 месеци до 3,5. Ако сте имале микроскопски пукнатини, можете да почнете да имаат секс, 5-6 недели по раѓањето.

За време на првиот секс можно непријатност во препоните многу нервни завршетоци, тие се во повреда на интегритетот на перинеумот оштетени. Во суштина, сите жени е психолошки "не сакаат", "страв", бидејќи тоа не се истакнува дека маснотиите од непријатност и болка.

По раѓањето, гениталниот тракт на жената изложена на било каков вид на инфекција, па после секс мора да значи треба да се измие, и тоа е подобро да го направи тоа со сапун, го убива сите "чума". Ако не сте слушнале дека овој сапун се користи за такви цели, довербата е добар начин, како и во многу болници се препорачува да се користи веднаш по породувањето!
Не заборавајте дека вагината промени по породувањето големина, станува помалку еластични, а со тоа и повеќе тешко да се добие оргазам жена, но тоа нема да трае долго, главната работа е да не комплекс!

Тоа се случува дека жената едноставно ужасно се плаши и да размислуваат како таа ќе првиот секс, главната работа е да се разбере она што го родила сите и секогаш, толку повеќе ќе се воздржани, толку помалку непријатност. Ако не сте подготвени да чекаат толку колку што треба да се разбере најважно жена дека таа е подготвена, па дури и подобро, и треба да се оди на гинеколог. Бидејќи не постои член кој не е замена за внатрешна анкета на лекар! Со среќа!

Ако имате било какви прашања во лево, во овој случај, ви препорачуваме да ја посетите форуми на жените, каде што ќе добиете многу корисни совети и најдете многу корисни информации.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
1.Htm1.Htm
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Урогениталниот синус ембрионот. Развој на сексуалните органи на фетусотУрогениталниот синус ембрионот. Развој на сексуалните органи на фетусот
Формирање на надворешните женски гениталии. Аномалии на гениталните органиФормирање на надворешните женски гениталии. Аномалии на гениталните органи
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
EpispadiasEpispadias
Изолирани повреда на женските гениталииИзолирани повреда на женските гениталии
Тоа се случува кај жените на возраст од 60 до 70 години или постари. Развој на рак на локализација…Тоа се случува кај жените на возраст од 60 до 70 години или постари. Развој на рак на локализација…
Женски полови органи на ембрионот. Дополнителен половите жлезди на фетусотЖенски полови органи на ембрионот. Дополнителен половите жлезди на фетусот
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
» » » Ако болно клиторисот по породувањето? Постпартална обновување клиторисот. Како го прави телото на жената после породувањето