ma.GurusHealth.ru

Ако болно газ по породувањето? Дали можете да имате хемороиди?

Болки задник (не ssmeytes молам) постпартална 3 месеци и сега почна да боли страшно да се оди во тоалет некој може да ми каже дека во такви случаи?
Ако болно газ по породувањето? Дали можете да имате хемороиди?

Ако тоа е хемороиди, најдобро е да им помогне на "хомеопатски свеќи"Тие се нарекуваат, во Санкт Петербург се продаваат во хомеопатски аптека, но тоа е можно, можеби, да се погледне во други градови. Јас не им помогне на другите.
Уште е многу добро да се седне и да се 20 минути за да седат во супа од кромид - 4 светилки добар миење, се готви директно од кора, а потоа мачкам "pyureshnitsey" и во овој случај, се земе веднаш штом се излади доволно за да може да се толерира.
Ако тоа е старомоден пукнатината (што се случува со запек), а тоа е, маст, што се продава во "продавница живот" и повика на (не смееш, девојки) "Маст за заштита на моите нозе" - лечи пукнатини на сите за еден ден, на секое место, се проверува.
Но, тоа е само откако докторот вели дека е.

причини болка во газот по породувањето Тоа може да се постави, и овој сет може да биде само лекар по прегледот, но тоа е она што можете да направите дома за да се намали stradaniya.Vo Првиот е лаксатив исхрана, т.е. пожелно е да се ништо или многу малку пржени, тоа е најдобро да се готви зеленчук со масло од сончоглед, е многу добра vronaya репка, kompotik сливи или суво овошје, па јадат дури и да бидат потребни во тоа време, се додека болката станица и да се лекува фрактури и болка често се должат nih.Vo во секунда, повеќе движење, при одење масиравме и стимулирани мускулите одговорни за успехот на процесот defekatsii.V третина, не заборавајте да се лекува на пукнатината, тоа е можно, особено со помош на горенаведените лекари или додека не се постигне со помош на vechek (супозитории) со морето buckthorn нафта или прополис, природни состојки кои се промовира исцелување, жал, анален слузница.

Како да се третираат хемороиди по породувањето

Хемороиди по породувањето се често, но нејзината причина не е процесот на испорака. Обично, хемороиди прави самата веќе се чувствува во текот на бременоста. За жал, тоа е често бремените жени се изложени на ризик. Ако сте само слушнале за хемороиди, во прекрасниот месеци на исчекување на чудо тоа дури и може да "чувствуваат", и после породувањето болест ќе се влоши.

Хемороиди - тоа воспалени проширени состојба на вените на ректумот. Тоа произлегува од стагнација на крв во вените на анусот. Во оваа насока стане проширени, glomerate често "падне" во надворешно или воспалени нив, и хемороиди. Хемороиди носи многу проблеми на болниот. За оваа болест е многу непријатно, така да не треба да го одложи третман.

Во принцип, тоа е разбирливо зошто хемороиди како што често се случува за време на бременоста и по породувањето е воспалени. Зголемената матка врши притисок врз интраперитонеална регионот, уште потешко одливот на крвта од вените на ректумот. Бремените жени се повеќе склони кон проширени вени, особено на долните екстремитети. Тоа придонесува за ова зголемување на телесната тежина, седентарен начин на живот, лошата исхрана, поради што има чести запек. Генерички обиди да стане "кулминација" на притисок врз воспалени хемороиди.

Многу лекари велат дека постпартална хемороиди ретко бара сериозен третман (особено хируршки). На почитување на едноставни правила, тој се одржува за неколку месеци по раѓањето. Сепак, само во случај на болест се појавува во периодот на бременоста и по раѓањето, а не долгогодишна болно.

Во овој напис, ние ќе ви покаже како да се третираат по породувањето хемороиди со благи. Главен услов за успешен третман е навремен пристап до специјалист. Ако за време на бременоста хемороиди сретнал некои тешкотии (многу лекови за хемороиди се контраиндицирани за време на бременоста), по раѓањето на бебето за лекување на болеста полесно. Но, сепак постојат некои нијанси, во случај ако се дојат своите трошки. Но, прво првите работи.
исхрана

Правилната исхрана е од суштинско значење за успешно лекување на хемороиди. Да, и здравјето на вашето бебе, тоа е крајно неопходно. Зошто треба диета за хемороиди и што е тоа? Со корекција на моќ што ја имаме за да се излечи хроничен запек, што е една од причините за хемороиди. Прехрана доилки кои страдаат од хемороиди треба да бидат здрави и богати со растителни влакна. Вашето мени треба да се појави сливи или суви кајсии, банани и јаболка, леќата, овес, јачмен и јачмен житарици, пченични трици, растително масло. Многу корисни наутро на празен стомак да се напие чаша ладна вода со една лажица мед. И количината на потрошена течност мора да биде доволно (барем 1,5 литри).

Исто така е корисно да се јаде месо, риба, карфиол, свеж кромид, лук, суровини моркови. Но, сите слатки, месо и зачини треба да се каже на фирмата "не". Бескорисни, исто така, имаат ориз и гриз, брашно производи и засладени газирани пијалаци. Во листата на табу храна, исто така, вклучува: ротквица, киселица, репа, кафе, чоколадо, црн пипер, сенф, грав.
Спорт

Тоа е преку вежба, може да се зајакне вашите мускули (анусот, како и). Во принцип, постпартална начин на живот треба да биде активен: пешачење и џогирање, специјални вежби, кои се нормализира циркулацијата на крвта во карличната област.

Може да се врши на следниве едноставни вежби:

Во стоечка позиција ќе треба да ја премине моите нозе и ритмички да вирус на мускулите на анусот;
истата вежба Можете да го направите седи на тврда столица;
во лежечка позиција со директно нозете наизменично подигне секоја нога;
лежи на грб нозете за да се изврши на вежбата "ножици";
лежи на грб со нозете свиткани во колената (рамо ширина распаѓа) треба да се подигне на карлицата, а остатокот на рамената и нозете;
лежи на вежбата "велосипед" на грбот.

хигиена

Здравствени хемороиди вклучува природно совршена чистота на сите органи. По стол на воспалените места надвор треба да се измие. Пожелно е во ладна вода, бидејќи на овој начин ќе се отстрани болката и воспалението. Тоа е најдобро да се користи влажна тоалетна хартија или дури и меки. со хемороиди топли кади и сауни се контраиндицирани, но со топла лушпа или ладна тоа ќе биде многу корисна.

Седечки бања во ладна вода земени во 5 минути наутро и навечер.

Топло бањи со билки (камилица, даб кората, мудрец лисја, невен цвеќиња) ќе им пријде на егзацербација на болеста.

Исто така треба да се избегне со хемороиди анален секс. Тоа е овој вид на сексуален однос станува честа причина за појава на болеста.

Симптомите и причините за хемороиди

• Крварење на рана по движењето на дебелото црево

• Болни отоци околу анусот

• пукнатини или инфекција

• иритација и чешање
Причини за хемороиди

За време на бременоста, вени на растечкиот фетус и матката врши притисок наоѓа во карличната област: причините за хемороиди на долната шуплива вена, големата вена на десната страна од телото, што пумпа крв од долните екстремитети. Ова може да го забави враќањето на крвта од долната половина на телото, а со тоа зголемување на притисокот врз вената подолу матката.

Зголемување на телесната тежина над нормалното, се препорачува за време на бременоста, лекарот може да го зголеми ризикот од хемороиди, бидејќи тоа може да го зголемат притисокот во карличната област.

Продолжен престој во седечка или стоечка за долг период на време, исто така, може да придонесе за појава на хемороиди.

Хормоналните промени во текот на бременоста, исто така, влијае на проширување на крвните садови на hemorrhoidal. За време на бременоста, природен прираст хормонот прогестерон доведува до фактот дека на ѕидовите на вените се релаксираат, овозможувајќи им да расте побрзо. Прогестеронот исто така може да го забави варењето на храната, што доведува до појава на запек во текот на бременоста.

Тензиите карличните мускули за време на породувањето на запек може да предизвика или влоши хемороиди.

Видео: Живеат здрав - карличните мускули по породувањето

Третман на хемороиди по породувањето дома

• Чувајте ги чисти анален област. По секоја движењето на дебелото црево, нежно, но темелно чистење на погодената област. Може да го измиете со супа во серија или паричка. Наместо сува тоалетна хартија, обидете се со користење вештерка леска брише кои се направени специјално за лица со хемороиди.

• Ако користите panty облоги, купи мека, бела, без мирис, кои имаат тенденција да предизвикуваат помалку иритирање од боја или мирис. Осигурајте се дека вашиот долен веш не е конците минува низ анален област.

• Носете памучна долна облека за да се спречи акумулација на влага, која може да ја надразни хемороиди. Носете лабава облека за да се овозможи слобода на движење и да се намали притисокот врз анален област.

• По секое столче со користење на мраз пакет (со мека слој). се примени на неколку пати погодената област на ден. Мраз може да се намали отокот и непријатност. Некои жени ги користат ладни облоги потоната во вештерка леска, која има смирувачки ефект.

како да се излечи хемороиди дома

• Земете седечки бања со топла вода. Тоа ќе помогне да се намали чешање и олеснување на непријатност. Седнете во топла вода за 10-15 минути. Важно е да се исуши на анален област по секоја седечки бањи за да се минимизира иритација на кожата околу анусот.

• Користете сапун кој не содржи парфеми и бои.

• Кога хемороиди се обиде за долго време нема да седат и да не стои, ако тоа не е можно, а потоа седат на перница или не загревање вежби. Не креваат тешки предмети.

• За привремено олеснување, може да се земе ацетаминофен или ибупрофенот, дури и ако доите. Вие не треба да се користи аспирин или производи кои содржат аспирин. Не земајте повеќе од препорачаната норма. Ако болката продолжи, консултирајте се со вашиот доктор или бабица.

медицина

Лекови пропишани од само лекар! Особено за време на доењето. Тоа лекови (масти, супозитории или таблети) ќе ви помогне да се отстрани оток, вкочанетост грчеви и обновување на ткивото. Обично препише лекови кои се подобри циркулацијата на крвта, болки и лаксативи. По сите, главната цел на лекувањето е да се намали болката и да се намали воспалението.

Аналгетици (масти, гелови и супозитории), главно, произведува локален ефект. Тие вклучуваат лекови: Neflubin, бупивакаин, Anestezin, лидокаин. Кога крварење можете да го доделите Vikasol, Detraleks, Glivenol, Endotenol. Овие лекови, исто така, подобрување на тонот на вените.

Изборот на дрога на прво место зависи, на она што се хранат вашето бебе. Впрочем, кога доењето е контраиндициран многу лекови (на пример, Detraleks, Proktozan, Troxevasin). За помалку тешка болест, лекарот може да чека да биде назначен до моментот додека не ја прекинете доењето.

За време на периодот на лактација треба да се користи со претпазливост лаксативи. Впрочем, тие имаат многу несакани ефекти, а не се отстрани причината на запек, туку само нивните "оштетен".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Психологија и психотерапијаПсихологија и психотерапија
Судска медицинаСудска медицина
Медицинското право: право, документи, одговорности, правила акти.Медицинското право: право, документи, одговорности, правила акти.
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Hemorrhoid третман свеќи и масти НевенHemorrhoid третман свеќи и масти Невен
Маст "psoriasin" (ungentum "rsoriasinum"). Маст содржи dihlordietilsulfida…Маст "psoriasin" (ungentum "rsoriasinum"). Маст содржи dihlordietilsulfida…
Маст "ungapiven" (unguentum "ungapiven"). Масти бели со сива или жолта боја.…Маст "ungapiven" (unguentum "ungapiven"). Масти бели со сива или жолта боја.…
Зборот "Госпоѓица" од сега па натаму има на францускиЗборот "Госпоѓица" од сега па натаму има на француски
» » » Ако болно газ по породувањето? Дали можете да имате хемороиди?