ma.GurusHealth.ru

Вени на нозете по раѓањето. Отекување на нозете по раѓањето. Проширени вени се причините.

Историјата на проширени вени се навраќа неколку векови. Денес, меѓутоа, кога еден маж и патувал во вселената, а научил да клонираат жива клетка, болеста почна да напредува, кои влијаат дури и многу млади луѓе. Научниците ја припишуваат оваа ситуација да се промени во животната средина и начинот на живот на една личност. Постојат многу фактори кои ја зголемуваат веројатноста за појава на проширени вени: наследноста, дебелината, проширени вени често се манифестира по раѓањето.
Вени на нозете по раѓањето. Отекување на нозете по раѓањето. Попуштени вени - причините.
Развојот на проширени вени по раѓање

Видео: Попуштени вени: Причини

Вени на нозете после породувањето и за време на бременост се прошири, благодарение на зголемената стегајќи матката ретроперитонеална вени. Поради ова, вентилите се нарушени, крв Таа почнува да циркулира правилно и да се обезбеди зголемен притисок на ѕидовите на крвните садови.
време бременост Тоа ја зголемува веројатноста за развој на болеста, но во моментов нивото на медицина-phlebologists лекарите кои учествувале во венски болести, можност да ги собереш пари, може да се спречи, го инхибираат развојот на проширени вени, или ублажи состојбата, ако веќе се развива процес.

Дополнителни фактори на ризик за проширени вени по раѓањето се дебелината, седентарен начин на живот, особено ако жената поминува многу време стои или седи. Вишокот тежина доби до бебе до една година, има потреба од мајчиното млеко, може да предизвика засилување на непријатните симптоми на болеста. Повторено бременоста, исто така, се зголемува веројатноста за развој на проширени вени.
Наследноста игра важна улога, во присуство на членови на семејството со проширени вени болест може однапред да се направи превентивно одржување, со што значително ќе се намали тежината на болеста, па дури и го одложи неговото манифестирање.

Превенција од проширени вени по раѓањето

Медицински и хируршки третман на проширени вени за време на бременост и доење не е пожелно, па лекарите укажуваат на жените, се најде себеси почеток вени, ќе се применуваат превентивни мерки. Тие вклучуваат физиотерапија, облечени во специјални облека и правилен начин на живот.

Видео: Попуштени постпартална Како да се излечи проширени вени

За време на бременоста и по породувањето, ако не постојат контраиндикации, жената може да бидат ангажирани во медицинска гимнастика, да се подобри циркулацијата на крвта. Еднаш или два пати на ден, лекарите препорачуваат да се направи едноставна, добро познат вежба "велосипед", редовно одиме на нога, на пример, не ги купуваат детски хеланки големо, туку уште еднаш одите на шопинг. Бебе 5 месеци Тоа треба дневни прошетки, при што мајката не е потребно да се седи на клупата, и подобро 2-4 часа на ден да се движат активно, менувајќи се бавни и брз чекор.

Пешачејќи е најдобро да се носат удобни чевли со ортопедски стапала, кои еднакво ќе ги дистрибуира товарот на ногата. Се откаже од пета е во вредност од најмалку затоа што овие чевли е исто така фактор на ризик, зајакнување на вени по породувањето.

Спречување на понатамошен развој на веќе започнатите проширени вени кај бремени жени и доилки и е облечен во посебна поддршка долна облека, како чорапи. Не ги мешаме со било слабеење облека, гаќи со тесни еластична бендови, напротив, ќе придонесе за појавата на проширени вени. Чорапи и чорапи во превенција од проширени вени се облекуваат во посебен начин, во утринските часови, дури и пред тие да станам од кревет и полетување во вечерните часови, пред ноќен одмор. Облеката поддржува вените и го намалува товарот на нив.

Грижа за бебето во текот на постнаталниот период, тоа е вреди да се размислува за себе, бидејќи здравјето на мајката, порано или подоцна ќе влијае на детето. На пример, тоа не е неопходно посветеност zastiryvat раце пелени или укине тежини. Почит за себе и вашето здравје ќе резултира во корист и за бебето.

Отекување на нозете после породувањето

Отекување појавуваат за различни причини, вклучувајќи: недостаток на протеини, проширени вени, како и болести на бубрезите, срцето и тироидната жлезда. За бремени едем малку се нормални, односно. К. предиспозиција за оваа појава хормони. Сепак, товарот на вените на нозете се јавува и поради дополнителна тежина во подоцнежните фази. Ако на крвните садови во здравјето на жените по раѓањето оток на нозете мора да помине. Но, постојат моменти, кои тие не само што нема да исчезне, но стануваат поголеми. Ова може да се објасни на слабите резултати на внатрешноста на вентил и надворешноста на долните екстремитети.

Постојат комплексна состојба, како длабока венска тромбоза на долните екстремитети, што е блокадата од страна на тромб, а оштетен крв одлив. Подложност на болест и бремените жени кои родиле се должи на стагнација на крв и хиперкоагулабилни (згрутчување на крвта), како резултат на подготовка на телото за претстојната загуба на крв за време на породувањето. Но, се неопходни не само овие два фактори за развој на тромбоза. Неопходно е да се оштети внатрешниот ѕид на садот каде што на тромб, всушност, е спроведен.

го предизвика за време на бременоста може да се настинки, вагинален студија или автоимуно нарушување. Постојано зголемување на тромбоза ризик во текот на самите породувањето, особено во случај на царски рез. Третман на едем по раѓањето Насловна лекови за оток нозе Физиолошки нога оток по породувањето треба да се одржи свој во рок од неколку дена, тие не бараат третман. Можете да се помогне, пробајте ги следниве вежби за да се подобри циркулацијата на крвта: Одење на прсти за 2-3 минути. Алтернативен одгледување и собирање на прстите. Дигање исклучување на подот мали предмети (молив, топка) со боси нозе. На ротационото движење на ногата во различни насоки (внатрешно и надворешно). Стои на прсти за неколку секунди, а потоа скока (5-10) на прсти. Остро флексија и екстензија на прстите. За дома лек за едем вклучуваат: бањи со морска сол и контраст бањи. Нога масажа (можно со коцки мраз). Доволно е да се спроведе на свој. Диуретици обвиненијата за коњско опавче, knotweed и бреза бубрезите, исто така, да ви помогне да се намали отокот. Количината на потрошената во вечерните часови течност треба да се намали. Јас треба да спијат со малку покачена нозе, на пример, поставување на перница под нозете.

Ако третман со лекови, дури и по сите овие препораки отекување на нозете не се намали или зголеми, треба да се консултирате со лекар. Cheerleaders не треба да помине долго време по раѓањето отекување на нозете, кои се придружени со болка и тежина во нозете. Исто така опасно асиметричен едем (една нога) со симптоми на оток, гори и црвенило. RodovSamostoyatelno оток по преземањето на било кој лек не се препорачува, тие може да имаат негативен ефект врз телото и да се добие леунка со млеко неа во крвта на бебето. За возврат, лекарот може да ви препише однесување phlebologist дуплекс angioscanning вена (површни и длабоки) на долните екстремитети за да се утврди состојбата на крвните садови. Оваа процедура е неопходна за жените со појава на постпартална едем, особено оние кои се подложни на оваа појава. вени испит по породувањето мора да се изврши ако има дополнителни фактори: Родителите страдаат од проширени болест.

Жена на возраст од 35 години. Пушењето и употребата на хормонална контрацепција. Со прекумерна тежина. Присуство на симптомите како што се тежина во нозете, грчеви во мускулите на листот. Третман со лекови ќе зависи од причината за едем. масти обично се поставени врз основа на хепарин, рутин ( "Essaven", "Lioton") или композиции врз основа на растителни компоненти за зајакнување на васкуларниот ѕид и отстранување на микротромбите. Спречување на нозете оток по породувањето може да се спречи развојот на оток, ако за време на бременоста да се следат неколку препораки: Спиење со кренати нозе нозе Давање на одмор, масажа да се намалат сол и внес на течности во вечерните часови носат специјални еластична долна облека и чорапи за компресија. Се сеќавам дека главната работа во случај на оток во постпарталниот период - време за да ја видите лекар. Здравство за вас, драги мајка!.

Попуштени вени - причините

Во моментов, постојат многу теории за појава на проширени вени. Сепак, конвенционален главната причина за проширени вени на нозете се смета за повреда на венскиот апарат вентил. Како што веќе рековме, венски вентили овозможуваат крвта да се движат во спротивна насока, и да се обезбеди проток на крв во само срцето. Причини за недоволна функција на венски вентили се различни: ова тромбоза, нивната вродена слабост, итн, бр. Исто така, слабоста на ѕидовите на вена исто така, резултира со неуспех комуникација функција вени.

Кои се причините за неуспехот на вентилите на вени? Кога човек добива на нозе, крв под влијание на гравитацијата swoops.

Кога мускулите околу tibia длабоките вени се намали (како што се случува при одење), овие вени се празнат, а со тоа подобрување на венски притисок.
Со комуницирање вени со недоволна вентили, крв влегува во површни вени.
Како резултат на тоа, во површинските вени тоа е дури и повеќе крв, кој се манифестира во форма на истегнување и проширување - проширени вени.

Во раните фази на болеста се уште е реверзибилна проширување и не изрази Меѓутоа, со оваа екстензија станува трајна текот на времето, односно, од вените "не подредени". Кога нозете се крена вени може да се испразни, но притисокот е веќе не се случува насекаде.

На развојот на проширени вени е под влијание на многу фактори:

Бременост. Кај бремените жени, многу често има проширени вени. Вреди да се напомене дека повеќето од овие вени е реверзибилна и по раѓањето постепено исчезнуваат. Попуштени вени во текот на бременоста е поврзан со зголемување на волуменот на крвта во телото на жената. Покрај тоа, на матката со фетусот има чисто механички притисок врз вените, кои се движат од нога. Имајте на ум дека вена, дури и централна, тоа е многу подложни на надворешни влијанија, за разлика од артериите. Покрај тоа, во текот на бременоста на ѕидот на вената е под влијание на хормони како естроген и прогестерон.
Продолжено стоење. Одредени категории на луѓе се повеќе склони кон проширени вени на нозете, со оглед на нивната професија е поврзана со продолжено стоење. Овие се наставници, хирурзи, и други.
Дебелината.
Зголемување на интра-абдоминална притисок. Како што веќе рековме, дијаметарот на вената варира во согласност со фазата на дишење: вените стегаат инспираторен и експираторен - проширување. Протегаат кога абдоминална притисок се зголемува, постои дилатација, која е поврзана со обратна проток на крв низ нив. За условите, кои се придружени со напрегање, се: хроничен запек, простатата аденом, хронична кашлица, итн Покрај тоа, овие фактори придонесуваат не само да се прошири на вени на нозете, но во други вени, на пример, ректална, која се манифестира развој на хемороиди, како и, според некои студии, и вените на сперматичната врвка, која е придружена од страна на варикоцела.
Траума и операција на ногата исто така може да придонесе за проширени вени.
Возраст. Со текот на годините, на ѕидовите на вените и нивните вентили, возраста и стануваат слаби. Тие губат својата еластичност, што резултира со истегнување.
Длабока венска тромбоза. Многу пациенти погрешно веруваат дека проширени вени промовира тромбоза на површни вени додека крвта може безбедно да се оди длабоко во кршење на проодност на површните вени (на пример, тромбоза). Попуштени вени не се случува (длабоките вени не се шири!). Длабока венска тромбоза се зголемува притисокот во нив, да го достигне такво ниво што крвта поминува низ перфорирање вени на површината. И тоа, пак, доведува до нивно проширување.
Конгенитални абнормалности на крвните садови, исто така може да доведе до развој на проширени вени. На пример, во артериовенски фистули (фистули), кога постои директно испуштање на артериските крвни во вени, што резултира во зголемен притисок и кој произлегува варикси.

Народни лекови за лекување на проширени вени

Добар ефект во третманот на vaoikoza дава туш покрај медицинскиот третман може да се обидете да го користите народни лекови. Значи, добар ефект дава туш. Постепено, во текот на неколку дена, треба да масажа на нозете млаз вода од туш. Секој ден, малку намалување на температурата на водата, можете постепено ќе оди на ладна вода - и ова ќе им даде на повеќето значајни резултати. Ако тоа е тешко да се прелива себе ладна вода, организира самите туш: за неколку секунди вклучува топла, а потоа ладна вода, и постапката за завршна обработка мора нужно ладно. По таква душа нозе треба руменило. Пасира ги со крпа и четка со негување крем.

Па помогне нога бањи. Имајте на ум дека со проширени вени не може да се топли бањи.
Дека нозете не се уморни во текот на денот, се бања во утринските часови за овој рецепт. Бреза лисја, burdock и коприва (секој зема 1 лажица) се мешаат со 1 литар врела вода и внесе за половина час. Следно, како резултат на супа мора да се разреди со топла вода (за да се прилагоди на температурата на телото), и може да биде во када. Чувајте ги вашите нозе во супа ви се потребни најмалку 20 минути.

Тоа тонови садови на нозете и пепелниците од маточина, риган, камилица и коприва. Земете 2 чаши микс (сите билки, се меша во еднакви делови), како и производство на еден литар врела вода. По супа колби рефил 2 литри вода и да ја задржите на топла бања нога во 20 минути.
Имајте на ум дека традиционалните лекови не може целосно да ве ослободи од проширени вени, но само го суспендира својот развој.

Симптомите на проширени вени

Првични знаци на вени претпоставува појавата на површината на кожата на малите крвни садови. Тие се појавуваат во мали групи на колковите. Ова е особено забележливо целулитот. Патем, целулитот е директно поврзана со проширени вени. Пат е изменета на целулитот масното ткиво попречува одливот на крв од долните екстремитети и го зголемува ризикот за проширени вени. Колби, кои се појавуваат на кожата лекарите наречен телеангиектазии. Овие васкуларна мрежа формирана малите крвни садови, кои можат да бидат едноставни козметички недостаток и може да биде показател на почетокот на проширени вени.
За да дознаете дали вашиот попуштени вени не се загрозени, MirSovetov препорачува да се консултирате со вашиот лекар. Лекарот ќе ги советува и метод, кој треба да се третира со васкуларна мрежа. Друг знак на проширени вени може да се отекување на нозете. Сепак, нозете може да отече и други болести (болести на бубрезите, срцето, итн), така што, прво е потребно да се елиминираат овие болести. И на крај, повеќето срамно и индикативни симптомите на проширени вени - болка во нозете. Болката обично се случува во попладневните часови, на полето на тежок физички напор. Болки во мускулите на листот, влечење на болка и не е многу силна.
Значи, ако ви презентираме овие симптоми: васкуларна пајакот вени, отоци, болка во ногата - треба да се оди на лекар.

Дрога третман на проширени вени

компресија трикотаж Постојат многу ефикасни лекови во раните фази на третман на проширени вени. Оваа т.н. венска лекови. Тие даваат видливи резултати само во лекувањето на (Detraleks, Lioton-гел Venoruton, Troxevasin и други). Па како за подобрување на дејството на venotoniki, пациентите вени секогаш треба да носат чорапи за компресија. Оваа специјална чорапи, чорапи и хулахопки. Тие нежно компресира заболениот екстремитет, не peredavlivaya садови. Така вени добиете дополнителен тон, и што болеста напредува бавно.

Сепак, списанието се фокусира на фактот дека лекувањето не може целосно да ве ослободи од проширени вени. Ова е само намалување на венска инсуфициенција, спречување на тромбоза (кои често го отежнува животот на луѓето со напредни проширени вени).
Лекарот може да го советува пациентот да се подложи на текот на лимфната дренажа. Ова е специјална масажа врши рачно или хардвер. По лимфна дренажа намалува едем, подобрување на крвта и лимфата одлив од долните екстремитети. Сепак, ефектот на оваа постапка е привремено, краткотрајни, па престанете со земање venotoniki и носи чорапи за компресија не може.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Проширени вени на хранопроводот и кардијата се честа причина за појава на гастроинтестинални…Проширени вени на хранопроводот и кардијата се честа причина за појава на гастроинтестинални…
Стагнација на млеко е резултат на зголемување на производството или попречени одлив на млеко од…Стагнација на млеко е резултат на зголемување на производството или попречени одлив на млеко од…
Крварење од езофагусотКрварење од езофагусот
Проширени вени на сперматичната врвца кај мажите на возраст од 20-30, обично на левата страна. Лево…Проширени вени на сперматичната врвца кај мажите на возраст од 20-30, обично на левата страна. Лево…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
На вентили на вени и венска пумпа. Неуспехот на венски вентилиНа вентили на вени и венска пумпа. Неуспехот на венски вентили
По раѓањето, болки во нозете, зошто?По раѓањето, болки во нозете, зошто?
ХирургијаХирургија
Постпартална тромбофлебитис може да се случи во површните вени на екстремитетите, на матката вени,…Постпартална тромбофлебитис може да се случи во површните вени на екстремитетите, на матката вени,…
Фармакотерапијата во третманот на хронична венска инсуфициенција на долните екстремитетиФармакотерапијата во третманот на хронична венска инсуфициенција на долните екстремитети
» » » Вени на нозете по раѓањето. Отекување на нозете по раѓањето. Проширени вени се причините.