ma.gurushealth.ru

По раѓањето, болки во нозете, зошто?

Бременост и, што е најважно, работна сила, се огромни оптоварување за секоја жена, по што таа се чувствува скршен, бидејќи за разлика од стрес, телото е во болка, царски рез, внатрешна лацерации и намалување на многу на стрес за телото на млада мајка. Покрај тоа, овој потег е исто така повреден, бидејќи потечени и болки во нозете по породувањето. Со она што може да се поврзе и што да направите за да се ослободи од Досаѓање болка?

ќе постпартална болки во нозете и да не знаете зошто? Работата е дека за време на испорака, кога породилниот канал напушта овошје, жената се протегала карличните мускули, 'рбетот, лигаментите на срамни заеднички, кој првично може да се даде во долниот дел на грбот и да се движат нозете. Жената во исто време доживува Досаѓање болка и слабост во нозете.
Болка во нозете може да се зборува за проширени вени. Поентата е дека зголемувањето на крвниот притисок за време на бременоста и зголемената матката на вени изложени, продолжување и ги проширува. А васкуларни вентили не можеше да се справи со повратен проток на крв, што доведе до стагнација на долните екстремитети. Во овој случај, протокот на крв во нозете забавува. Постојат специјални "antivarikoznye" чорапи за да помогне да се справат со симптомите на болеста, и да ги стави на нозе треба во утринските часови, додека не постои оток, без да се излезе од кревет. Тоа треба да се грижи за нозете, инаку се избегне тромбофлебитис.
Покрај тоа, болка во нозете по породувањето често предизвикуваат грчеви. Постои јасна проблем во недостаток на калциум во телото. Тие повикуваат на оваа болест "синдром на немирни нозе". Обично тоа е придружено со недостаток на железо, честите потрошувачката на кафе и анемија. Најчесто напади се случи во текот на ноќта. Вие не треба да се само-лекувам, доктор по воспоставувањето на симптомите на болеста ќе ги пропише витамини и минерали за обновување на фолна киселина, железо и калциум во телото, и наскоро ќе заборави за оваа непријатна болест.
Не само во фактот дека нозете боли по породувањето, драми и оптоварувањето на нозете во текот на бременоста. Дополнителни 10-15 килограми, која жената родила на нозе, почнуваат да се манифестираат по породувањето.

Ако болки во нозете по раѓањето, а потоа еден излез - треба да се однесува на chiropractor или кинезиологија. Впрочем, chiropractic е посебен систем на рачни техники кои можат за кратко време да се елиминира оваа болест, предизвикана од раѓање, и во зглобовите, лигаментите, мускулите и 'рбетот. Прирачник терапевт ќе ви помогне да се вратам во нормала, да се ослободи од болката со враќање на нормална позиција на зглобовите и лигаментите, како и влијанието на пациентите преку областите во близина здрави мускули. Лекарот ќе ви помогне да се врати природната мобилност, враќање на позицијата на пршлени, подобрување на системите на внатрешна и лигаментите.
Кинезитерапија е исто така одличен начин на заштеда од болки во нозете. Во принцип, ова физикална терапија, посебно помага да се врати на мускуло-скелетниот систем, влијае на лигаментите, мускулите и зглобовите. А сет на вежби нежни, но многу ефикасен и многу кул помага за одржување и зајакнување на 'рбетот, додека се обезбеди дека движењето на зглобовите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Постпартална рехабилитација на женитеПостпартална рехабилитација на жените
Зошто да се има проблеми со вените и како да се намали притисокот на нозете бремена?Зошто да се има проблеми со вените и како да се намали притисокот на нозете бремена?
Испорака со царски резИспорака со царски рез
Вежби кои се олесни болката во грбот. сила за обукаВежби кои се олесни болката во грбот. сила за обука
Постпартална тромбофлебитис може да се случи во површните вени на екстремитетите, на матката вени,…Постпартална тромбофлебитис може да се случи во површните вени на екстремитетите, на матката вени,…
Алтернатива испоракаАлтернатива испорака
Прва помош за повреди на 'рбетот и' рбетниот мозокПрва помош за повреди на 'рбетот и' рбетниот мозок
Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.
Јога вежби за бремени жениЈога вежби за бремени жени
Ако се загрижени за болка во долниот дел на стомакот за време на бременостаАко се загрижени за болка во долниот дел на стомакот за време на бременоста
» » » По раѓањето, болки во нозете, зошто?