ma.gurushealth.ru

Како најдобро да се заштитат себе си по породувањето? Основни методи на контрацепција по породувањето.

Значи, новите родители се прашуваат кога тоа ќе биде можно да се води љубов, и дали поговорка акти кои доилки не може да забремени. Во овој случај, можеме да ви помогнеме. Во пракса, па советот. Најверојатно, двојката ќе го избере "исти" кога интимност ќе биде пожелно и удобно, но лекарите советуваат да се даде на женското тело 4-6 недели на рехабилитација.

Видео: Како да не се бремени. Методи (процесите) за контрацепција. Douching. Несакана бременост.

Како најдобро да се заштитат себе си по породувањето? Главните методи на контрацепција по породувањето.

И така. ќе видиме како подобро да се заштитат себе си после породувањето? види:
Но на чудесен ефект на хранење на можноста за забременување - па тоа не е само народна мудрост, но научно докажано феномен. На паметни нешто што се нарекува лактација аменореа - отсуство на менструација за време на доењето. Всушност, овој имот на организмот е прекрасен метод на контрацепција. Не се потребни никакви надворешни влијанија, без несакани ефекти, тоа е за сите природни и е од корист не само за мајката, но исто така и за бебето. Меѓутоа, ова бара дека мајката хранат на детето, на редовна основа и без сите видови на комплементарни храна и додатоци во исхраната. Особено тоа дете во овој период од животот на мајчиното млеко е повеќе од доволно за храна и заштита од болести. Недостаток на овој метод е тоа што важи за период не подолг од шест месеци. Тогаш процесот на потиснување на овулација запира и ви треба други методи на контрацепција. На пример, бариера. Тие вклучуваат капи, дијафрагми и кондоми.
на грлото на матката капачиња направени од мека гума и се поставени на грлото на матката. Таму се одржа лукав начин на интеракција на раб на капачето од грлото на матката. Капа не навлезат на спермата во фалопиевите цевка, со што се спречува несакана бременост. Капи привлече лесна за употреба, безбедност и можност за трајна примена во пракса. Иако првично е неопходно да се консултираат со лекар, да се слушне од него кратко упатство за користење и заштита на капа. Тоа не треба да се користи повеќе од 40 часа, во спротивно постои можност за стекнување на токсичен шок синдром и непријатен мирис. Понекогаш тоа може да се појави непријатност и иритација на кожата.
дијафрагмата слични во функција и употреба на капа. Неа, како и, не мора да се отстранат со повторно полови дејствија, потребно е да ја извадиме

Девет месеци без "критичните денови", што би можело да биде подобро? Но, бидејќи тоа не може да трае вечно - тоа е време да се размислува за контрацепција.

Контрацепција по породувањето

Секс после породувањето

Видео: Секс по rodov.Metody контрацепција. 18+

Значи, тоа се случи! Ќе си дојдеш дома со бебето, и постепено да се прилагодат на новиот живот. Животот во која никој не треба да бидат лишени chuvstovovat себе - ниту на детето, ниту сакана. Тие беа толку потребното внимание, а вие ќе се согласите, тоа е убаво да се чувствуваат не само старечки мајка, но сепак - или дури и повеќе - пожелно жена. И што е сега ќе биде за тоа како да се комбинираат доење и хранливи, вклучувајќи интимна комуникација со својот сакан сопруг.

Привлекување по породувањето

Многу мажи како на промените кои настануваат во врска со бременоста и породувањето на неговата сопруга. Тие се многу интересни за да се види хранење на син или ќерка, а некои дури и би сакале да се знае (или се сеќавам) вкусот на мајчиното млеко. Ако вашиот партнер добива од оваа естетска и еротско задоволство, обидете се да ги споделат неговата радост - тоа сигурно ќе биде нов чекор за разновидноста на вашиот сексуални односи.

Патем, идејата дека после породувањето атракција е намален само половина вистина. Желбата на жената е под влијание на многу фактори, но ако сте биле во можност да се релаксира малку, ако брачниот другар зеде дел од домашните обврски, ако се создаде романтична атмосфера, и само се појави став - не негираат ниту мојот сопруг ниту себе во добивање на задоволство. Само не заборавајте дека за време на периодот на доење, дури и во полна побудување можат да бидат доделени многу помалку масти отколку порано. Причината - на хормонални промени кои се случуваат во овој момент во телото. Затоа, за да се избегнат можните болка, во прво време, треба да се користат вештачки средства за подмачкување.

Видео: Контрацепција од А до Ш: Методи, рејтингот, добрите и лошите страни

На дојката по раѓањето

Сега вашите гради се сосема изменета: станаа поголеми, помек, повеќе чувствителни. Ако се плашите дека, гушкање нејзините брадавици, нејзиниот сопруг ненамерно може да се врати бактерии, кои потоа ќе бидат предадени на дете, се обиде да постави ново правило: може да се види, не може да се допре. Како што е познато, забранетото овошје - особено слатка. Најдобра позиција во овој случај - жената на врвот. Така човекот ќе уживате во погледот, и да си одат како што задоволни. Но, ако сте како повеќето вашата нова форма, можете да бидете сигурни: сакана ќе ги ценат премногу. Најдобро е да се има секс веднаш по хранење или транспорт, додека градите не е многу млеко. И не се плашете да изгледа грдо, само затоа што во моментов се убави, откако ќе се стане мајка ми, разбуди сите ваши женски суштина.

Контрацепција по породувањето

Но, давајќи и доживува задоволство, не заборавајте дека и покрај доењето, ризикот од добивање на бремена повторно е доста голем. За да се избегне несакана бременост во текот на доењето, голем број на правила мора да се следи:

Видео: Како да се избегне несакана бременост? видови на контрацепција

Прво - што треба да дојат најмалку 7 до 8 пати на ден во временски интервал од не повеќе од 4 часа на ден и 6 часа на вечер. Во исто време, целосно исклучени дополнување
Вториот - недостатокот на потребните месечни
Трето - овие правила мора да се следи за 6 месеци по раѓањето, како и по шест месеци од оваа метод на контрацепција како лактација аменореа, неефикасен. Тоа е, ако повредени најмалку една од трите правила - потребата од дополнителна контрацепција

Затоа, тоа не е неопходно да се потпираат на случај во рок од 5 до 6 недели по породувањето. И, иако статистичките податоци во доилки концепција се случува поретко од оние кои не дојат, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар за спречување на лактација.

За контрацепција за доење

Секс после породувањето, контрацепција по rodovNe треба да бидат водени од страна на метод на календарот на контрацепција. Дури и ако на првиот период доаѓа на живот, не можеме да бидеме сигурни дека циклусот е целосно обновен. Можеби меѓу предложените видови на контрацепција во на прво место ќе биде користењето на кондоми или спермициди - најстариот едноставен и сигурен начин. Покрај тоа, лекарот може да препорача контрола на раѓањето апчиња за доилки. Овие таблети се различни од конвенционалните во тоа што тие не содржат естроген, па не влијае на млеко на дојка, нејзиниот квалитет и состав, и што е најважно - на раст и развој на бебето.

Денес, постојат три видови на контрола на раѓањето апчиња во Русија за доилки: тоа Ekslyuton, Mikrolyut и Charozetta. Доење исто така може да го користите овој метод на контрацепција како IUDs (тој го стави не порано од 8 недели по раѓањето, и, се разбира само по консултација со специјалист), импланти (вбризгува под кожата во рамото, акцијата на 3 години), лепенки, супозитории, вагинален капи. Како што можете да видите алатки кои може да се спречи нова бременост во текот на доењето, доста. Изберете што ви одговара и нека ништо Марс хармонијата на вашиот интимен однос.

А мајка која не можете да забремените?

Меѓу младите мајки се верува дека една жена не може да остане бремена во тоа време, како што таа го храни градите на бебето. Како точно е оваа изјава, вели акушер-гинеколог Наталија Aganezova:
"Во тоа време на хранење во мозокот на жените во значителен број произведува хормонот пролактин, кој е одговорен за производство на млеко. Повеќе мајката го храни, толку е поголема нејзината пролактин. Високо ниво на пролактин обично инхибира растот и овулацијата фоликулот во јајниците, а со тоа и на менструалниот циклус не е вратена. Се разбира, без овулација бременоста невозможно. Така, доењето сигурно спречува една жена од зачнувањето, но само под одредени услови:

1 ексклузивно доење

Бебе дои толку често и толку долго (за еден хранење) како што тој сака, и еден ден и, уште поважно, во текот на ноќта.
На пауза помеѓу хранење на детето не треба да надминува 3-4 часа во текот на денот и ноќта пауза нема да трае повеќе од 6 часа.
Мамо не нуди детето било кој друг пијалок (на пример, некои вода).
До 6 месеци новороденчето добива само мајчиното млеко.

2 отсуство на менструација

3 Само во првите 6 месеци по раѓањето

Ако барем еден од условите не е исполнет (продолжи менструацијата, и / или доење промени условите и / или помина повеќе од шест месеци по раѓањето), тоа е потребно да се користи на други, повеќе сигурни средства за заштита од несакана бременост. "

Кога ќе можам да почнете да имаат секс после породувањето?

Се препорачува да почнете да имаат секс не е порано од 4-6 недели по раѓањето. Но, во исто време, според статистичките податоци, околу 98% од паровите се сексуално активни во првиот месец по раѓањето.

Важно! Бременоста може да се случи дури и пред првиот менструален период, кој е зошто тоа е потребно да се користи една или комбинација на неколку методи за заштита од развојот на несакана бременост уште од самиот почеток на сексуалната активност по породувањето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Pfizer е сеќавајќи се серија на контрола на раѓањето апчињаPfizer е сеќавајќи се серија на контрола на раѓањето апчиња
Хормонална контрацепција: Метод на инјектирањеХормонална контрацепција: Метод на инјектирање
Ефикасност лактација контрацепцијаЕфикасност лактација контрацепција
Итна контрацепција (таблети, дрога, методи)Итна контрацепција (таблети, дрога, методи)
Oviary не ќе го пропушти орални контрацептивиOviary не ќе го пропушти орални контрацептиви
Контрацепција како важна компонента на програми за планирање на семејствотоКонтрацепција како важна компонента на програми за планирање на семејството
Физиолошки метод на контрацепцијаФизиолошки метод на контрацепција
Untitled DocumentUntitled Document
Физички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породувањеФизички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породување
Како да се биде интимен со животот дои - дали хормонални контрацептиви да се заштитат себе си?Како да се биде интимен со животот дои - дали хормонални контрацептиви да се заштитат себе си?
» » » Како најдобро да се заштитат себе си по породувањето? Основни методи на контрацепција по породувањето.