ma.gurushealth.ru

Како да се нормализира столицата по раѓањето? Нормализацијата на дебелото црево. Хемороиди кај бремени жени и доилки

По породувањето, жените често се соочуваат со фактот дека тие имаат проблеми со стол. Може да се појави запек или хемороиди. Некои жени имаат страв од одење во тоалет ", од страна и големи", бидејќи тие се плашат од разликите на зглобовите и појавата на тешка болка. Овој страв е неоснован, бидејќи шевовите време празнење никогаш не пропушти и болка, и ако има, тогаш, не сите жени. Размисли за она што може да имаат проблеми со стол по раѓањето и како може да се ослободи од нив.
Како да се нормализира столицата по раѓањето? Нормализацијата на дебелото црево. Хемороиди кај бремени жени и доилки
Проблеми со првиот претседател
Како по правило, на првиот претседател збор за 2 или 3 дена по раѓањето. Ако тоа време помина, а што не оди во тоалет, се препорачува да се вклучат во секојдневна исхрана исхрана печени јаболка, суво грозје, суви кајсии, сливи и пијат повеќе минерална вода. Препорачливо е да се исклучи привремено силна месо чорби и производи од бело брашно. Подобро да се купи леб направен од целата пченица.

Како да се нормализира столицата по раѓањето, ако имате запек?
Запекот е многу честа појава по породувањето непријатност. Преполната "мрзливи" цревата предизвикува непријатност, се меша со процесот на соодветна контракции и токсините од таа активно се апсорбира во крвотокот, така што тие се појавуваат во млекото, што секако не е добро за бебето. Прво на сите, треба да ги следите посебна диета, според кој треба да се консумираат храна која содржи многу растителни влакна. Овие производи вклучуваат ореви, wholemeal леб, суви кајсии, сливи, квалитет на тестенини, трици, репка. Сите овие производи имаат стимулирачки ефект на цревата. Храна консумира во текот на доењето, млеко хранат бебето, а со тоа, тие се течни столици може да се нарече дете. Во оваа смисла, ние мора да се обиде да не се стимулира стол "ненадејно да се појави". Цревата, исто така, се активираат со вежбање и обилно пиење. Една опција е да се нормализира столицата по раѓањето, е клизма, но оваа постапка едно време, за да не стане навика. Преземање на какви било лаксативи, како и сите други лекови за време на доењето, да биде назначен лекар. Немојте да земате лекови без консултација со лекар.

Исхраната може да вклучува и потрошувачката на сива каша: yachki, 'рж, овес. Тоа е исто така корисен ефект на цревата обезбедува потрошувачката на млечни производи: урда, јогурт, јогурт. Вие исто така може да се пие чај од ѓумбир, да ги нормализира столицата по раѓањето. Да го направите ова, 1 чаша зовриена вода додадете половина лажичка ѓумбир. Инсистираат на водена бања за 10 минути. Овој чај пијалок ладни една чаша 2 пати на ден.

Поправат проблемите со стол по раѓањето е можно со помош на вежби, придонесе за нормализација на дебелото црево. Ако вежби не се произведуваат резултати, може да се обидете да го користите свеќи. Само претходно треба внимателно да се учат на инструкции, така што тие не се контраиндицирани за време на доењето.
Болка и крвав исцедок време столче по раѓањето

Појавата на овие симптоми укажуваат на присуство на хемороиди, која може да стане воспалени по породувањето и патриотски. Во овој случај, ќе бидете во можност да им помогне на искра пропишани од страна на лекар. Вие исто така може да се примени мраз на перинеумот, што е потребно прво да се замрзне на шишето. Болката нема да исчезне веднаш, на телото му треба време да се опорави. Но, тоа е полесно во целина.

Нормализација на функцијата на цревата

Луѓето кои се многу подложни на стрес, страв, нервоза, возбуда почесто искуство тешкотии поврзани со движењето на дебелото црево. Малкумина знаат дека запек поврзани со психо-емоционална состојба на една личност. Покрај тоа, цревата влијае храната што ја јадеме, современиот човек престана да јаде, јаде многу слатка, скован храна, масна, зачинета, пушеле.

Во антички времиња луѓето јаделе леб печен непречистени пченично брашно, овој леб обезбеди непроблематична операција на цревата.

Како да се нормализира функцијата на цревата во нашево време? Тоа е сосема можно и не е толку тешко како што изгледа. Заложно нормалниот стол - правилна исхрана. Од лошата исхрана, навиката на јадење ладна храна, предизвикува запек.

Одличен лек за запек е чаша ладна вода да се пие наутро на празен стомак. Човекот мора секојдневно јадат јогурт, салата од цвекло, морков и ротквица. Идеален појадок треба да се состои од огромен каша на вода. Не е за ништо на британскиот весник започне денот со овес, бидејќи токсини не се задржуваат во организмот, британските жени се познати по својата убава тен.

За повеќе информации за тоа како да се нормализира функцијата на цревата може да се најде во посебен литература за здрава исхрана, и користат традиционални лекови.

Хемороиди кај бремени жени и доилки

Официјалните статистички податоци Резултати од импресивно, но не е неверојатно броеви: 118-120 случаи на 1000 возрасни. Но, ако од магливата "возрасни" потенцира граѓани кои работат во канцеларија, на возраст од околу 35 години, и се додава на статистиката на луѓе кои со години страдал, без прибегнување кон уметноста (и, патем, хранење залудно илузии во планинскиот World Wide Web, на информации отпад "магичен куршум", ексклузивен комуникација со proctologist), горенаведените бројки ќе се зголеми многу пати. Јас се консултираат во клиниката 30-50 пациенти неделно за 14 долги години, вклучувајќи и комуникација со голем број на луѓе, без отворени Proctologic жалби, со цел да се бараат стручни испити, onkoosmotrov, диференцијална дијагноза, итн Значи тука е моето лично искуство ни овозможува да се каже со сигурност - ако живеете во вас градот некаде повеќе од триесет и пет години и никогаш не сте доживеале хемороиди, тогаш, или ако имате среќа, или сте монах-испосник, избегнување на сите зла на модерната цивилизација - автомобили, компјутери, телевизори, брза храна, итн

За жените, проблемот е уште посериозна, бидејќи најважните и очекуваниот период во животот на секоја девојка - бременост, хемороиди може да се претвори во кошмар. Според статистичките податоци, еден од пет бремени пред 30 години и секоја секунда постари од 30 години страдаат од оваа болест. Во овој случај, тоа е општо прифатено дека зачестеноста на одат на лекар за жените е многу пониска од онаа на мажите. Покрај традиционалните тезата дека послабиот пол е всушност многу повеќе пациенти и помалку склони кон патолошки нарцизам и страв за нивните драгоцено здравје, главната причина за ретка повикување на proctologist, според мое мислење, е уверувањето на голем број на фер секс во неизбежна појава на хемороиди во во текот на бременоста или по породувањето. Иако тоа не е така.

Хемороиди може да се комплицира себе (обично 2-3 триместар) бременост, или (почесто) постнаталниот период. Кога бременоста е главната причина за влошување на болеста - стагнација на крв во вените на карличните органи се должи на зголемување на интра-абдоминална притисок и директен притисок од матката на соседните органи.

Во текот на породувањето, фетусот кога главата минува во карлицата, анален сфинктер е објавено нарушен венски одлив, што резултира хемороиди отекуваат драматично се зголеми во големина, напрегање, истиснати, а понекогаш и прекин нивните ѕидови. По раѓањето, со постепено намалување на анусот сфинктер, внатрешните компоненти и намалување на намалување на сопствените, но ако контракција на сфинктер е брза, се прекршени овие јазли, и таму е акутна хемороиди, непријатност од која новата мајка може да се чувствува извесно време по раѓањето.

Според тоа, проблемот на спречување на влошувањето на хемороиди и потребата да се обрне внимание во секоја фаза:
за време на бременоста
во подготовка за породување
во почетокот на постпарталниот период
доење

За време на бременоста, главните задачи на терапевтски и превентивни мерки - нормализирање на столче фреквенција и конзистентност, намалување на непријатност поврзани со хемороиди. Манипулации се нуди само во екстремни случаи, со многу богати и редовно крварење, неподнослива за долгорочна болка на пациентот и .t.d.

Стандардна совети за начин на живот и исхрана, соодветни за сите пациенти кои страдаат од хемороиди, исто така погоден за бремени жени, со само протест - да бидат сигурни да се консултираат со акушер-гинеколог, што доведува на бременоста може да има некои од овие препораки за некои причини во врска со вашето здравје или карактеристики на бременоста, не ви одговара.

Ако не сте на породилно отсуство, и за неговата услуга многу седница, а потоа секој час направи 5-10 минути пауза да се шетаат или друга физичка активност. Фотелјата е подобро да се замени тешко.

Пожелно е, ако е можно да не се користи тоалетна хартија, а се мијат со ладна вода по секој движењето на дебелото црево.

Добар стимулира употребата дефекацијата висок и srednemineralizovannaya минерални води и води кои содржат магнезиум јоните и сулфати, како што се "Essentuki» № 4 и 17, особено наутро на празен стомак.

А многу важна точка - правилна исхрана, и иако повеќето препораки за исхраната на е прикажан во врска со бременоста, уште еднаш. Дефинитивно треба да се исклучат од употреба на остар, солено, горчливо и иритирачки храна Леќата и алкохол (особено пиво). Многу добар ефект на спречување на запек дава дополнување варени репа (во износ од 200 до 300 g, помина преку месо мелница со растително масло) или ситно сецкани и зачинета со растително масло или масло од сончоглед салата. Покрај тоа, се препорачува да јадат сливи, суви кајсии, суви кајсии и смокви, кои по миењето се истури врела вода и по оток се администрира во исхраната неколку пати на ден за 5-10 парчиња.

Комплексите на медицинска гимнастика, како стандард се препорачува за сите бремени жени може да вклучуваат вежби, мускулите слушателите глутеалната, анален сфинктер и стомачните мускули, кој ја подобрува локалната циркулација на крвта и одливот на крв од страна на органите на карлицата, и го стимулира утробата. Пред да се изврши вежби, консултирајте се со вашиот акушер-гинеколог. Јасно е дека не сите од овие вежби може и треба да се врши врз подоцнежните фази од бременоста, за да се зафатиме со ова прашање рационално. Тука е листа на вежби позајмени од нашите Москва колеги proctolog.ru сајт (се надевам дека нема да биде навреден во мене).
стои со скрстени нозе ритмички напнати мускули на задникот и анусот
седи на стол со крути наслонот е исправен, телото малку се наведна напред, ритмички напнати мускули на анусот
Легнат на грб со свиткани колена и стапалата, фокусирајќи се на нозе, кои се наоѓаат на ширина на рамената, освен, се одмара на нога и рамениот појас на, солза од подот и да ги укине карлицата
Легнат на грб, подигнете директно нозете наизменично
лежечка со покачени нозете исправени, нозе, се шири на страни, потоа стиснете и преминал како ножици
лежи на грб со нозете кренати, следи движењата на нозете, и за време на возење велосипед
лежи на грб, нозете свиткани во колената, цврсто притиснати на стомакот
од склони позиција, со лицето надолу, со фокус на колената, дланките и lokti- наизменично на двете страни се ротираат на карлицата, така што задникот допре подот.

Наплата по породувањето

минливи време и труд, на кој ќе се подготвува за толку долго, останатите&срамежлив Ние веќе се зад себе. Вашето дете дозирање тивко во неговата креветчето, и otdy&срамежлив-Hayot напорна работа и искуство добиени. Вашето тело претрпе многу промени, и сега тој треба да постепено се врати&срамежлив-schatsya во неговата оригинална состојба. Веднаш тоа нема да се случи. Немојте да се изненадите дека некое време ќе се чувствувате нема подобар Obra&срамат-зум. Наскоро, вашата состојба ќе се нормализира. И дека не се вознемирени од сомнение, ќе кажам за физиолошки процес на закрепнување по породувањето.

Значи мора да имаат работено и, раѓајќи извонреден стабилна колеги. Ова значи дека вашиот тренинг не помина на отпад. Ако се чувствувате дека сте веќе на се&срамежлив-оди во себе, тогаш ова чувство не е во ред. Зачувајте ја вашата сила, се додека тие се уште не е целосно обновен, да не скокаат од кревет наутро, за да не вртоглавица. Ова особено се однесува на жените кои имаат низок крвен притисок, како и оние за време на породувањето изгуби многу од Евреинот&срамежлив коска и се чувствува многу слаб.

Спиење и одмор после породувањето подобро на стомакот. Но, не носат долна облека тесни за себе не е особено се повлечете. Ако се чувствувате добро, обидете се да се движат повеќе, па дури и прават вежби за зглобови.

Сепак, во повеќето случаи, нормално себе обновување&срамежлив-чувствува нема прашува. Првиот чувство на неверојатна олеснување помина, и сега може да се забележи дека стомакот се уште е голем, па дури и малку болка малку. Не грижете се, цело време. За да го прифатите поранешниот големина, матката треба да биде долго и внимателно да се намали. Неговата тежина за 6-8 недели се намали од 1 кг до '50

Бидејќи контракции се случи како резултат на работата на мускулите е придружено со болка од различен интензитет, на&срамежлив-празнува лесно борба. Може да се забележи зголемување на болката за време на доењето на бебето. Работата е дека брадавица стимулација предизвикува зголемување на нивото на окситоцин во крвта, што придонесува за ма&срамежлив прецизни резови.

Тоа е забележано дека по повтори породувањето матката договори повеќе бо&срамежлив-leznenno од по првата. Но, овие чувства обично не се толку неподносливо да се користат лекови против болки. Лекови се прикажани во случај намалување, напротив, не е многу силна. Лекот се препишува само лекар кој ги проучува жени&срамежлив-schinu по породувањето.

Уште еден вознемирувачки факт - болка во перинеумот, да&срамежлив-torye се појави дури и ако разликата не беше лекар и не се направи сечењето. Ова се должи на фактот дека ткивото биле подложени на силна&срамежлив-Nome протега во текот на породувањето. Обично болката не е многу интензивна и тестирани во 2-3 дена. Но, ако има празнини или намалување на Интермедиа&срамежлив-Nost, болката може да трае подолго - 7-10 дена. Покрај тоа, тоа е потребно да се одржи на ден каутеризација антисептик решенија и отстранување на конците во неколку дена.

Постпартална жени државниот организам

женското тело, која стана мајка, треба да се опорави од еден толку важен и тежок настани во нејзиниот живот како раѓање. Во постпарталниот период, може да има некои проблеми поврзани со последиците раѓањето на детето и е, на почетокот на доењето, кои, сепак, тоа е лесно да се справи со:

проблеми:
1. Болка во долниот дел на стомакот. По породувањето, грлото на матката мора да се вратат во нивните димензии (помали од една тупаница жена), така што ќе почне да се намалува. Контракции се придружени со грчеви или цртеж болки Кога доењето, овие чувства може да бидат интензивни, како брадавица стимулација рефлекс ви помага да rabotke хормонот окситоцин, која го зајакнува контракции матката. Како по правило, една недела по раѓањето на болки постепено да се намалува и прекинат. Ако болката е доволно силна, можете да го користите таблети против болки во консултација со лекар. Вршење по породувањето, исто така, помага да се намали болката.

2. болка во перинеумот. Обично по перинеална солзи или намалувања. Како по правило, за лекување на зглобовите треба 7-10 дена. Сепак, жената може да доживее болка во перинеумот, дури и ако таа не се имате било какви паузи. Ова се должи на силна протега на ткивата во текот на породувањето. Таквите непријатност исчезне во 2-3 дена по породувањето. Со многу интензивна болка може да се земе лекови против болки кои ја советуваат лекар.

3. крварење од вагината. Празнење на крв од матката - е сосема нормално по породувањето, а се случува затоа што на матката почнува да се намали, и големите крвни садови во поранешниот местото на прицврстување на плацентата постепено се затворени.

Во првите 2-3 дена на испуштање крвави, изобилен и личат на менструалниот. Со 3-4-от ден по раѓањето, тие стануваат црвеникаво-кафеава боја, нивниот број постепено се намалува. Од 10-14-ти ден лохиите жолтеникава боја. По 5-6 недели после породувањето исцедок од матката запира, вагинален исцедок стекне со истиот карактер како и досега бременост. Како по правило, за време на доењето Анѓелковиќ станат богати. Во отсуство на лохиите или светло црвена и премногу обилно исцедок со згрутчување (мора да се промени неколку влошки на час), потребно е да се консултирате со лекар веднаш! Препорачливо е да се изгледа акушер-гинеколог во истата болница каде раѓање се одржа.

4. хемороиди. При породување при обиди жена доживува прекумерна облекување, зошто понекогаш може да се случи хемороиди. По раѓањето, тие можат да исчезнат, но во случаи кога не се издува и повредени. Намалување на болката со помош на замрзнат мраз во пластично шише, кој се применува на препоните 15 до 20 минути 1-2 пати на ден. Пред шише треба да се завитка во чисто, суво платно за да се избегне смрзнатини. За многу силна болка на рецепт може да се користи посебна искра.

5. запек. Како по правило, има еден стол за 2-3 дена по раѓањето. Многу жени се плашат дека ова може да се разликуваат на рабовите на препоните. Всушност, тоа никогаш нема да се случи. Да се ​​нормализира цревната функција по раѓањето, се охрабруваат да јадат грозје, суви кајсии, пијат повеќе минерална вода. Тоа придонесува за ова и вршење на пост-натална гимнастика. Ако на 4 ден по раѓањето на независна стол не е, тоа е подобро да се консултираат со лекар.

6. Недостаток на млеко. Редовен прилог на бебето на дојка - спречување на природни недостаток на млеко. Колку почесто бебето suckles, толку повеќе млеко е произведен од страна рефлекс кај мајката. Стагнација млекото го намалува неговото производство. Затоа, основно правило по породувањето - се хранат вашето бебе на првото барање, и остатоците од млеко мора да се изрази (повеќе за ова, види го делот за доење). Ако, и покрај на редовна исхрана, бебето не е стекнување на тежина, а потоа на млеко се уште не е доволно, а тоа е неопходно да се консултираат со лекар. Традиционална медицина препорачува на недостиг од млеко да пијат повеќе црн чај со млеко или зелен чај, јадат ореви AR4 парчиња на ден, како и 100 грама црна ротквица 2-3 пати на ден. Тие имаат добар ефект екстракти од коприва, оригано, анасон, копар и ким.

7. engorgement на дојка. Обично во првите 2-3 дена по раѓањето во мајчиното млеко не се произведува, и колострум. Тоа е течност, повеќе масти од зрели млеко, богато со протеини, масти, витамини и минерали, ензими и хормони, особено за новороденче во првите денови од животот. Колострумот е произведен во многу помали количини од мајчиното млеко. Затоа, кога 4-6-от ден по раѓањето доаѓа голем волумен на млеко, млечни жлезди за неколку часа се стврднува, зголемување на волуменот, да стане болно. Можеби дури и малку на треска. Ако жената и понатаму да го нахрани детето, и покрај болката, овие непријатни настани и самите се во 1-2 дена. треба да се посвети посебно внимание, ако температурата достигнува високо броеви (над 38 °), се многу остра болка, кожата на дојката станува црвена и пријатна на допир. Во овој случај, треба да се консултирате вашиот лекар веднаш! Ова може да биде показател на маститис започна во која третманот може да се бара. Продолжи со доење на бебето во исто време е дури и неопходно, бидејќи стагнација на млеко е токму причината за воспаление кое предизвикува маститис. Вие не може да се стави на бебето на градите само во случај на гноен маститис, кога капките на гној од брадавицата издвоите, и мајката, како по правило, лекарот атрибути на антибиотици. Продолжи со доењето е можно само по завршувањето на терапијата.

8. Разбиена брадавици. Како кожата на брадавица е многу деликатна, за време на бременоста треба да бидат подготвени да се хранат со користење на фротир, кои секојдневно треба да ги протриеш на брадавиците за 1-2 минути. Ако жената

7. Ова не го прави тоа, во раните денови од доењето за нив може да се формираат пукнатини. За да се избегне ова, прво мора да се стави на бебето на една дојка за 5-7 минути, а потоа - до друга како 5-7 минути. Можете да ги купите специјален крем во аптека да се спречи испукани брадавиците

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Спречување на хемороиди и пукнатиниСпречување на хемороиди и пукнатини
Симптомите (знаци) на хемороиди постпартална жениСимптомите (знаци) на хемороиди постпартална жени
Хемороиди излегува после одење во тоалет, запек, дијареа?Хемороиди излегува после одење во тоалет, запек, дијареа?
Многу силна хемороиди по породувањетоМногу силна хемороиди по породувањето
Стравот од породувањето, што да правам, како да се справатСтравот од породувањето, што да правам, како да се справат
Стравот од породувањето и постпартална депресијаСтравот од породувањето и постпартална депресија
Хемороиди за време на породувањето, тоа е можно да се породи на хемороиди?Хемороиди за време на породувањето, тоа е можно да се породи на хемороиди?
Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)
Што да се прави и како да се третираат запек во текот на бременоста?Што да се прави и како да се третираат запек во текот на бременоста?
Како да се ослободи од запек во текот на бременоста?Како да се ослободи од запек во текот на бременоста?
» » » Како да се нормализира столицата по раѓањето? Нормализацијата на дебелото црево. Хемороиди кај бремени жени и доилки