ma.GurusHealth.ru

Кога можам да се бања по породувањето? Начин на живот после породувањето. Сексуалниот живот после породувањето.

Во постпарталниот период, особено за жена во очајна потреба од спроведување на здрав начин на живот, за враќање на поранешната цветаат. Еден од главните услови за правилен начин на течноста е доволно потрошувачката на вода со кој се обезбедува нормално функционирање на телото да се врати и одржување на здравјето на луѓето. Ова е особено точно на доилките кои губат многу течност.
Кога можам да се бања по породувањето? Начин на живот после породувањето. Сексуалниот живот после породувањето.

Како по правило, лекарите им се забранува земање на бања се додека една жена целосно да го запре извршувањето на постпартална (лохиите) Од генитален тракт. Тоа е поврзано со фактот дека наводно постои ризик од инфекција од водата во бањата. Од сексуалните органи во овој момент е исто така подложни на инфекција, треба да се избегнува ризикот.

кога можете да се бања по породувањето? Бања по природно породување им е дозволено да се не порано од 6 недели, и бања по царски рез - 8 недели по операцијата. Идеално, по 1,5-2 месеци по породувањето треба да ја посетите гинеколог и по испитувањето да се добие својата "дозвола" за извршување на оваа постапка на вода. До овој момент, на жените им е дозволено да се истуширам.

Бања веднаш по раѓањето - заживување на старите традиции

Ако ние се сврти кон старите традиции на акушерките, излегува дека во Русија испорачани жена веднаш отиде во собата и поминал извесно време таму. Жешка пареа прилив промовираше подобра прочистува организмот млеко на штетни супстанции, кожата ажурирани и да стане еластична. Нова мајка, исто така, е дозволено да се бања.

Модерни лекарите се исто така се повеќе се забележи на позитивното влијание на топла вода во бања за мајките организам. Неодамнешните научни истражувања покажаа дека водата, а земајќи бања не се во вагината, Како резултат на тоа, ризикот од инфекција е сведена на нула. Затоа, многу модерни акушери не само што се дозволени, но дури и препорачуваат земање на бања во првите денови по раѓањето. Тие истакнуваат дека бањата промовира поефикасно отстранување на преостанатите исцедок од перинеумот и надворешните гениталии.

Особено добар бања по породувањето за да се забрза исцелување се случува кај многу жени кои родиле хемороиди. Топлата вода го намалува отокот и нежност на ткивата, што го прави полесно да се изјаснат за млада мајка.

Сепак, со земање на бања веднаш по раѓањето е можно само доколку природното породување. Бања по царски прифатени само со дозвола на лекар, а не пред 2 месеци по операцијата.

Како да се бања по породувањето?

Ако одлучите да се натопи во бањата во текот на првиот месец по раѓањето, не заборавајте за набљудување на некои важни правила:

  • бања треба да се добро исчистени;
  • температурата на бања не треба да надминува 40 степени;
  • Уживајте во бања е потребно, така што на градите е над водата;
  • времетраењето на приемот бања по породувањето - 15-30 минути;
  • Вие може да се додаде билки бања (на пример, многу добро постпартална бања со камилица) промовирање побрзо зараснување на рани.

Сепак, консултација со вашиот лекар за тоа дали е можно да се бања по раѓањето, ќе биде излишно. Само земајќи ги во предвид индивидуалните карактеристики на вашето тело, присуство (или отсуство) на акушерски компликации, лекарот ќе биде во можност да објективно процени ситуацијата и да се утврди добра или лоша волја да се има таква бања.

Начин на живот по раѓањето

Телото на секоја жена, исцрпени за време на бременост, раѓање и првите денови на интензивна нега за еден малку, бара обновување на сила и енергија.

Во постпарталниот период, особено за жена во очајна потреба од спроведување на здрав начин на живот, за враќање на поранешната цветаат. Еден од главните услови за правилен начин на течноста е доволно потрошувачката на вода со кој се обезбедува нормално функционирање на телото да се врати и одржување на здравјето на луѓето. Ова е особено точно на доилките кои губат многу течност.

Како по правило, млади мајки се соочуваат со возбудлив предизвик да се ослободи од екстра килограми стекнати за време за раѓање и обновување тенок фигура. Лекарите советуваат доилките седи на диета за слабеење. Моќ доилки мора да биде целосно и правилно избалансирана. Ова не значи дека треба да се јаде што е за два, само не треба да го злоупотребуваат е многу високо-калорична храна.

За одржливо враќање на нивниот поранешен граници тежина млада мајка се потребни за да се движат многу и да го изберат правото на храна. Веќе во првиот месец по породувањето, можете да почнете со вежби, ако тоа не предизвикува болка. Малку подоцна, можете да направите фитнес. Физички вежби треба да бидат насочени особено на бутовите групи, задникот и стомакот, кои се најмногу погодени за време на бременоста. Корисни се часови по танц и пливање.

Во однос на здрава исхрана, во нашето време е тешко, бидејќи производите се генерално расте во осиромашен почви третираат со хемикалии и се карактеризираат со високи калории ниска хранлива вредност. Како резултат на таквата потрошувачка на храна може лесно да се дебелината, слабост, намалена виталност и отпорност на болести.

Се разбира, тоа е невозможно со секое овошје или зеленчук избега од лабораторија за да се анализира. Во оваа ситуација, може да се купи нитрат, кој помага за неколку секунди за да се утврди содржината на опасни хемикалии во било каков вид на храна, како и во вода. Овој компактен и практичен уред може да се земе со нив во било која продавница или на пазарот и лесно да изберете еколошки производи.

Така, благодарение на комбинацијата на здрава и балансирана исхрана со вежбање и активен начин на живот може да биде уште девет месеци по породувањето да ја врати својата поранешна форма и се чувствуваат здрави и енергични.

Сексуалниот живот после породувањето

По породувањето, жената треба некое време за обновување на телото. Но, по овој пат тоа почнува стариот начин на живот, со исти проблеми, истите работи, иста ... секс.

Поранешните, но не е исто - велат дека многу гинеколози. И зошто по раѓањето може да се промени сексуален живот - што ќе видиме подолу.

Првата промена која е поврзана со секс после породувањето се нарекува хроничен замор. Телото толку исцрпени бременоста и породувањето, дека желбата за секс може едноставно да биде отсутен. Тоа е многу важно да се објасни на неговата сопруга, па тој не знаеше вистинската причина за својата неподготвеност. Се разбира, ако мажот оди да ви се исполнат и да им помогне на секој начин за нега на бебето, тоа ќе биде јасно како ќе се уморни.

Причината е следнава многу помал избор на подмачкување при сексуален однос, со што се намалува задоволството и предизвикува непријатност - тоа е забележано во 40% од сите жени. Овој феномен се објаснува со хормонални промени кои се случуваат во текот на бременоста. Излез од оваа ситуација е - тоа е вештачко подмачкување lubrikaty, кои може да се купат во аптеките.

Секс после породувањето е многу различен од поранешниот во врска со радикални промени во вашите гради. Доилки се многу почувствителни, многу помека. А многу важна улога игра како доењето се случува - не постојат проблеми со млеко, со различни пломби во градите, маститис. Премногу жени се премногу хипохондрик врз основа на тоа на допирање на раце, мажот може да ја напушти градите бактерии, кои се во телото по бебето. Маж во исто време почнуваат да изразат незадоволство, што доведува до контроверзии. Бидете сигурни дека за да разговараат за своите проблеми, вашите чувства, само во разговорите тука има излез.

Повеќето удобно со, во пракса, да имаат секс по хранење или транспорт, - мајчиното млеко не е истури, тоа е мека, не се болни.

Многу често жените се почне од комплекси по породувањето - на стомакот и градите може да се појави стрии, се чини дека во моментов да не биде секси, масти, или спротивното - тенка.

Често на иста основа на несериозен мајки веќе не се грижи за себе, што може да се одврати од своите сопрузи. Секс после породувањето - тоа е во ред, не се лажеш на непостоечки проблеми! Тоа треба да се разбере себеси, да се разбере она што го спречува, збунети, и зборува, зборува постојано за ова со својата "половина".
Секс после породувањето постепено се движи кон темата на контрацепција по раѓањето - тоа е исто така проблем е итна. Контрацепцијата е исто така релевантни, како што не е пожелно на бременоста. Иако многумина велат дека наскоро ќе се породи, додека телото се сеќава на повеќе државата - тоа не е вистина! Истражувањата покажаа дека женското тело е целосно обновен само од страна на трета година по раѓањето, за кое време тој има време да се релаксира, по бременоста, породувањето и доењето.

Првото нешто што јас би сакал да се напомене - забремени додека доењето е можно, па дури и многу брзо! Што доење ве ослободува од ризикот уште еднаш да стане мајка - мит!
Иако во овој поглед има заедничка мислењето на многу гинеколози: ако доите најмалку 8 пати на ден, немате месечно, а ние зборуваме за периодот на првите шест месеци по породувањето - најверојатно на бременоста не се случи. Но, тогаш повторно, не постои апсолутна гаранција!

Контрацепција по раѓањето и не можат да го користат методот на календарот - менструалниот циклус се уште е многу нестабилен, следи овулација невозможно.

Видео: Водич. По породувањето. Грижа за новороденчињата

И затоа што веројатно ќе бидат понудени гинеколози заштитени со користење на кондоми или спермициди. Спермициди - тоа контрацептиви кои содржат во својот состав, посебни супстанци кои ги уништуваат спермата во рамките секунди. Во надолна линија е дека ефектот на гаранцијата и не е толку високо како ние би сакале - околу 60%. Спермициди дојде во форма на креми, таблети, супозитории, аеросолни пени, - во зависност од тоа што ќе има повеќе на нивните потреби.

Се верува дека додека жената е доењето, не е ништо друго, освен горенаведените методи не се погодни за контрацепција. Премногу мајки бараат да се заштитат себеси во целост, за да се намали ризикот од можна бременост. Најдобрите форми на контрацепција се сметаат хормонални контрацептиви или спирала. Меѓутоа, додека доите, тоа е невозможно. Меѓутоа, вашиот лекар може да ве посоветува таблети, кои се дизајнирани специјално за доилки - тие се повеќе простувањето, бидејќи Таа не содржи хормон естроген, кој може да влијае на мајчиното млеко, развојот и растот на бебето. Таквите препарати може да назначи лекар, не постои "аматерски" е несоодветна, па дури и опасни!

Вежбање после породувањето

Првиот и најлесниот начин да се обезбеди на телото со соодветна физичка активност - одење. И да сфатите дека спортски проекти може да биде било мајка. Во "по породувањето", нов живот, многу е важна одговорност - да одиме со бебето. Ако сакате да ја врати хармонијата, не заборавајте: не постојано испрати бебе "Прошетка" на балконот. Одење надвор во дворот со приколка, НЕ perching на блискиот клупата! Одат на прошетка навистина, два пати на ден за неколку часа - и резултатот ќе биде достапен во две недели. Патем, позицијата на рацете, тркалање или турка количка со бебе - одлична вежба за бицепс и пекторални мускули!

Две недели по раѓањето, кога крварење ќе се намали и лохиите ќе биде leaner sukrovichny (розова) карактер, можете да почнете со намалување на салата. Овој период е погоден сите вежби се препорачува за време на бременост. Во една нормална комплекс за обновување вклучува во согласност тренингот на сите делови на 'рбетот, вежби за тензија и опуштање на мускулите на градите, да застане на страната падини, истегнување, ротација на карлицата (елементот на "стомачен танц"), одење на прсти, потпетици, внатрешната и надворешната страна на стапалото. Не само за жени, во која имало пропусти во испорака: во овој случај, треба да се воздржат од вежби за истегнување за да се заврши заздравувањето на перинеумот конците. Другата вежба може да се направи на вообичаениот износ.

Автор на најпознатите комплекси рехабилитација вежба често се препорачува пилатес вежби. вежба систем е создаден во почетокот на дваесеттиот век од Џозеф Пилатес и беше првично се користи за рехабилитација на ранетите војници и танчери по повредата. Обнова комплекс комбинира доза вирус на сите мускули на телото, 'рбетот, комбинира дишење и релаксација техники. За завршување на вежби не бара никакви физички тренинг или специјална опрема. Сите што ви треба - Водич за пилатес, фитнес МАТ и топка (fitball). Овие вежби се практично нема контраиндикации, дури и во најраниот период по раѓањето - тие може да стори сé што е!

Интимност по породувањето

НЕ, или ограничувања во интимниот живот на млада мајка се поврзани со две главни причини. Прво, по испорака на слузницата на гениталниот тракт остануваат благо оштетување или microtraumas. До целосно заздравување на дефекти на слузницата обиде сексуален однос може да даде една млада мајка значителна непријатност, па дури и болка. мускулите вагината и на дното од карлицата, уморен од по породувањето, исто така, треба да се одмори. секреторен функција вагината после породувањето врати во рок од еден до два месеци. Во тоа време, вагинален подмачкување потребни за удобно пол изнесува недостасува или е произведена во помал обем. Ако раѓањето одржа паузи беше изведена породилниот канал или епизотомија, од областа на спојки за долго време може да биде болно. На целосна исцелување на конците и исчезнувањето на непријатност во перинеумот, во овој случај тоа оди 1,5-6 месеци.

Уште една причина да не се во интимна врска во првите денови по породувањето е во висок ризик од инфекција. Пред целосното завршување на инволуција и регенерација процеси на слузокожата на грлото на матката и понатаму е многу ранливи на инфекција. За време на сексот веројатност кастинг инфективни агенси од вагината во матката преку цервикалниот канал отворени зголеми десеткратно.

Соодветно на тоа, во времето кога тоа ќе биде можно да се врати во брачни односи, како што е дефинирано од страна на две критериуми. Првиот критериум - здравствената безбедност бремена мајка. Што е дефинирано од страна на условите на инволуција на матката, ендометријален (матката слузница) регенерација и лекување на ткивата на генитален тракт. Од оваа гледна точка, во отсуство на конкретни препораки, гинеколог, продолжување на сексуалниот живот е можен целосен прекин лохиите (А пополнет Регенерација на ендометриумот), но не порано од 4 недели по породувањето. Во тоа време, во него се заклучува на грлото на матката инволуција, ја затвора цервикалниот канал и матката шуплина е изолирана од надворешниот генитален тракт, што значи - интимна врска нема да добиете било која инфекција на матката.

Внатрешно оштетување на породилниот канал (грлото на матката, вагината слузница) лекува доволно брзо - во рок од 2-3 недели. оштетување на кожата на перинеумот обновени многу подолго, и за прв пат по породувањето не може да се создаде физички стрес на перинеумот. Брачниот однос по раѓањето, во придружба на штета надворешни ткиво, ќе може да продолжи не порано од два месеци по породувањето. Пред продолжување на сексуални односи треба да се консултираат гинеколог.

Вториот критериум за утврдување на времето на одрекување од секс одредува самата жена. Тоа зависи од општата здравствена состојба (замор, емотивна состојба), присуството на непријатност во областа на гениталниот тракт, а главната работа - желба. Либидото, или сексуалниот нагон, различни се опоравува по породувањето. Некој излив на нежност се случува во рок од две недели по излегувањето, и некој мора да почека за промени за неколку месеци. Универзална времето на продолжување на сексуални односи со таа гледна точка не постои.

Пред продолжувањето на брачни односи е неопходно да се консултираат гинеколог за контрацепција по породувањето. Не заборавајте дека отсуството на менструација за време на доењето не е гаранција дека нема да забремени повторно.

Видео: Дали има секс после породувањето

Сподели на социјални мрежи:

Слични
КозметологијаКозметологија
Клиничкиот менаџмент на пост-породувањето периодКлиничкиот менаџмент на пост-породувањето период
Ароматерапијата при породувањеАроматерапијата при породување
Како постпартална крварење?Како постпартална крварење?
Постпартална рехабилитација на женитеПостпартална рехабилитација на жените
Наплата по породувањетоНаплата по породувањето
ХПВ кај деца: третман, симптомите, причините, симптомитеХПВ кај деца: третман, симптомите, причините, симптомите
Физички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породувањеФизички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породување
Сексуален живот по породувањетоСексуален живот по породувањето
Лохиите по породувањетоЛохиите по породувањето
» » » Кога можам да се бања по породувањето? Начин на живот после породувањето. Сексуалниот живот после породувањето.