ma.gurushealth.ru

Ако косата да падне надвор силно по породувањето? Косата по породувањето

За многу жени после породувањето многу косата почнува да падне надвор. Ова се случува околу четвртиот до шестиот месец по појавата на бебе во светот. Главната причина за оваа непријатна појава - нашите хормони почнува да се врати во нормала. Естроген губи својата позиција како раст стимуланс на косата, како резултат на тоа тие да почнат да се брзо паѓа.
Ако косата да падне надвор силно по породувањето? Косата по породувањето

Научниците проценуваат дека густината на косата во бременост Се зголеми на 30%, па коса падне жестоко по породувањето и може да poredet за истите 30%.

Умерена количина на изгубена коса не треба да се мачат младите мајки. Овој проблем најчесто се решаваат во рок од 6-12 месеци по породувањето. нивото на хормони врати, губење на косата запира. Меѓутоа, ако косата опаѓа во купчиња, главата е значително разредена, веднаш треба да се консултираат со лекар trichologist и се направи една анкета. Ваквите случаи не се толку многу, така што тие бараат соодветен медицински третман. Во оваа статија ние ќе се зборува за предизвиците на младите мајки можат лесно да се справат сами на себе, да се прилагоди на некои од нивните навики. Се надевам дека ќе имаат губење на косата по породувањето веќе нема да биде проблем!

Библијата коса

Почитувани Momma, не веднаш брзаат да аптека и салони за убавина за медицински тегли, напивки, лосиони, кои не секогаш може да се добие посакуваниот резултат. На прво јас препорачувам да го смените односот на косата и го следат советот на комплексна програма, која успешно се користи. Што да правите ако постпартална коса почнаа да паѓаат?

Така, Одборот №1 - никогаш не се мијат косата со вода од чешма! Вода од чешма - е број еден непријател за нашата коса. Тоа им предизвикува повеќето страшни, непоправлива штета, ја расипам и да ги уништи многу повеќе од фенови за коса, маша или со палење на топлото сонце. И сите на фактот дека водата од чешма истура коса коктел на магнезиум, калциум, хлор, перхлорна киселина, фосфати и се уште не се знае што. Како резултат на тоа - косата стануваат кршливи, тие губат сјај, растат лошо, брзо се расипуваат и шлаг. Во принцип, да донесе многу проблеми и минимум пријатни чувства.

решение - вода од чешма да се ублажи во неколку начини:

  • потребно е да им се овозможи на вода за да се тиња најмалку шест часа. А еден час пред супернатантот во водата за перење треба да се додадат неколку капки на амонијак и половина сок од лимон;
  • суво бело или црвено вино, исто така, се елиминира вишокот на вода од цврстина;
  • вода може да се направи помек со помош на лажичка боракс или глицерин.

Ако редовно миење на вашата коса creamed омекнат вода, тие ќе станат меки и податлив. Но, водата за пиење не е погодна за миење на косата, бидејќи тоа го прави на вода помек, но косата во исто згаснат.

Кога се планира да се мие косата, а потоа во вечерните часови за да се подготви вода во чиста, добро измиени бања (користење на сода или сапун, а потоа ќе добиете на косата остатоци чудо детергент), го остави во текот на ноќта. И само тогаш, еден час пред миење омекне вода со еден од следниве методи. Водата се загрева со електричен котел мојата глава и старомоден, во леген. На прв поглед, се разбира, непријатно, но потоа брзо се вклучат, толку повеќе чувство на сила.

Совет број 2 - заборавам на топла вода! Идеална температура за миење на косата - триесет и шест степени. Патем, од мрсна коса, кулер треба да биде вода од вода ладилникот, посветла сјај.

Совет број 3 - изберете шампон мудро! Главната задача на добар шампон - квалитативно да се чисти косата без нивно оштетување, и тоа е она што тој може да го направи! Пред купување, бидете сигурни да проверите на составот на тегла. Првото нешто за да дознаете што детергент што го содржи. Најагресивни и најчести се следниве хемикалии: амониум лаурил сулфат или амониум laureth сулфат. Следните градители се релативно подобро: натриум лаурил сулфат или натриум laureth сулфат. Но, тука се побезбедни овие градители: TEA лаурил сулфат или TEA laureth сулфат. Види ги на тегла, смело се стави на шопинг торба.

Јас нема да кажам од искуство, отидов низ многу шампон во продавница, но го најде вистинскиот дел е многу тешко. Значи, ако се уште не ќе биде во можност да се најде безбедно компоненти, стручни совети за да купи шампон, нивниот квалитет е многу подобро.

Но, никогаш не се што е направено, тоа не може да биде 100% природни, па јас препорачувам почеста употреба на домашна шампони. Најлесен и ефективен рецепти ќе научат од статијата "Природната козметика за коса. Шампон ".

Совет број 4 - ние изберете климатик! За разлика од шампони, балсами и воздух мора да содржи медицински адитиви - сите можни протеини и екстракти. На повеќето лековити ефект на балсам, бидејќи содржи од најкорисните додатоци. Климатизери и изплаква само што овозможува брзо сушење на косата по миењето, чешла и да придонесе за лесно да ги отстраните статички електрицитет, тоа е се. Никогаш не користете клима или изплаква на коренот на косата. Ова дополнително ги влошува. Ако имате мрсна коса, тоа е подобро да се одбие апсолутно мелеми, како и употреба на клима уредот или уред, да ги применуваат само на совети. И не заборавајте како да се мијат темелно косата, ако тие не се доволни за да се измијат, може да се појави првут. За мелеми, уреди и изплаква домашна прочитате написот "мелем со свои раце."

Советот №5 - корекција на технички грешки! Покрај тоа внимателно избрани производи за нега, се уште треба да знаете како правилно да се мијат косата. Тука се основните совети кои треба да се следи:

- што не може да се мијат косата во туш, бидејќи тие neotstoyavshayasya паѓа, тврдата вода и тенок "тесни" браздичка постојано се проширува со шампон и не дозволуваат до крајот на својата исперам, што доведува до прекумерно првут и мрсна коса;

- се применува на косата шампон минимално количество на, разредување со вода во дланката на богата пена. Така косата се помалку изложени на детергенти, шампони;

- Шампон треба да се нанесуваат само во коренот на косата и никогаш нема да се применуваат на совети, или тие ќе се шушка и се откинуваат;

- мелем треба да се чуваат на косата не повеќе од две минути, но косата исплакнете по шампон и балсам треба да биде темелно и netoropyas;

- исуши косата со користење само на вистински крпа крпи. Не три главата во различни правци, и завиткани во крпи направени од лен или памук за 15-20 минути;

- крпа треба да биде топло, особено за време на студената сезона;

- Ако вашата коса нема сјај, избришете ги со шамиче направени од природна свила;

- исчешлана коса само пресуши. Ние тоа го прават со дрвен чешел со тапи, неколку заби. За железо чешли и schotkah треба да се заборави;

- ако сте со користење на фен за коса за стилизирање на косата во овој момент треба да биде влажна, во спротивно ќе ја оштети кератин размери и скалпот. Најдобриот метод на врска - наизменични топла и ладна воздух;

- не заборавајте да се 2 пати на ден, наутро и навечер, да чешел косата од 100 и до 200 пати. Многу корисни и неопходни масажа која ја стимулира растот на косата!

Во текот на губење на косата, Силно препорачувам да не се користи фен за коса, маша и различни. Ова исто така важи и за поставување средства (пени, гелови, mousses, лакови). Даде на вашата коса шанса да се одморат и да се опорави. Ако не мислам дека нејзиниот редење без овие практични алатки, ограничување на износот на употреба, повеќе, така што кратко време по овој третман, вашата коса ќе стане поубаво и послушни во себе. Тоа не може да се стави било фен за коса!

И најважното правило - постојаност! Ако веќе сте на патот на убавината и здравјето, секогаш го следат, не оди на дистанца, затоа што косата - тоа е една од главните предности на жена!

Оваа статија е изготвен врз основа на книгата Лера Galiullin "Многу корисна книга за коса".

Губење на косата и бременоста

Најчесто, косата опаѓа активно за околу три месеци по породувањето. Зголемено ниво на хормони во текот на бременоста не го "носат" косата опаѓа во догледно време, тие. По раѓањето, содржината на естрогенот во телото на една жена паѓа, хормони се врати во нормала нивоа, и тоа влијае на должината на животот на косата.

Интензивна падот на косата кај младите мајки кои не дојат. За жал, се должи на фактот дека природниот циклус на животот на косата за време на бременоста е продолжен, "надживеа" нивната коса падне по раѓањето речиси истовремено.

Една млада мајка во фаза на мирување може да оди до 60% од косата и да се врати на фоликулите на косата и раст на нова коса ќе биде потребно време. Обично, за целосна шеф на коса реставрација бара 6 до 12 месеци.

Ако една година по породувањето состојбата на косата не е подобрена, а тие продолжија да паѓаат брзо, треба да се испита и да се консултираат со специјалист - интернист и дерматолог. Можеби вашето тело му недостига железо и други хранливи материи.

губење на косата - природните методи на лекување

Губење на косата за време на бременоста - е ова нормално?

Губење на косата поврзани со бременоста обично започнува по раѓањето. За време на бременоста, коса оди во фаза на мирување. Ова е нормален циклус на косата. Ако сте загрижени за тоа е многу силна губење на косата за време на бременоста, може да биде предизвикана од недостаток на витамини и минерали. Исто така, на косата ќе падне повеќе, ако имаат ниско ниво на хемоглобин и низок крвен притисок.

Косата по породувањето - нега

Кога луѓето зборуваат за главниот женски убавина во текот на бременоста, тоа не е последната работа што ја имаме во предвид одлична состојба на косата. Повеќето бремени жени коса стане погуста и повеќе Реџина, тие практично да испадне и изгледаат одлично. Ова е особено забележливо во подоцнежните фази од бременоста.

Таквите косата на својата одлична состојба, сепак, како ноктите и кожата на бремената жена помага наситен на телото со витамини, хранливи материи и корисни хормони.

Сепак, ништо не трае вечно, и некое време по раѓањето на млада мајка неволно открива дека косата од "шокови", се восхитуваат мажите и светлина завист девојки се претвори во "Patli" многу жална глетка. Во овој случај, секој пат парчиња се губат косата на чешел, перница јака.

Жена, и тоа не е обично многу задоволни со нивниот изглед во текот на овој период, често паѓа рацете и се подготвува да ги преземе остатокот од твојот живот во перика. Меѓутоа, сите не е толку лошо, и да каже збогум на убава густа коса по породувањето, во најмала рака, е прерано.

Единствениот разочарувачки вести за овој резултат збор за русокоси, затемнети по раѓањето - нивната оригинална боја на косата ќе останат само во слики. Затемнување на косата по породувањето - ова е доста честа појава поврзани со хормонални промени на телото по бременоста, породувањето и за време на доењето.

Што се случува со косата по раѓање и што ја предизвика такви непријатни за жените да се промени во нивниот број и структура? Постојат неколку причини.

Прво, косата опаѓа постојано, бидејќи здрави човечки скалпот е постојано се ажурираат. Сепак, косата опаѓа во мали количини, па "голо око" промени не се забележителни. За време на бременоста, косата навистина не падне, така што телото по раѓањето, "фаќање". Ако состојбата на скалпот и промет крв нормално, прекумерно губење на косата не се случи, и завршува процесот брзо.

Друга причина за губење на косата после породувањето дека по породувањето, за време на доењето, телото на жената ќе падне нагло нивото на женски полови хормони - естроген, кој, особено, "одговорен" и за состојбата на косата. Околу истата причина косата често чистење по менопаузата.

Видео: trichologist за губење на косата после породувањето

Покрај тоа, косата може да падне поради стрес, хроничен недостаток на сон, лоша исхрана, недостаток на одредени елементи во трагови, како што се калциум, недостаток на исхрана на коренот на косата, слаба циркулација на крвта. Конечно, процесот на губење на косата може да влијае на жената пренесува на работењето со употреба на општа анестезија, вклучувајќи итен царски рез.

Значи дека причините за губење на косата кај младите мајки, особено на доењето, изобилува. И недостатокот на сон и постојана возбуда - тоа е постојани придружници на првите месеци на мајчинството, а ако се земе во предвид и хормоналните промени, ситуацијата со косата станува сосема разбирливо.

Значи можеме да кажеме дека интензивно губење на косата - тоа е природен процес. И како и секој природен процес, што има почеток и крај: по околу шест месеци по раѓањето завршува хормонални промени на телото, а заедно со него и со проблеми со губење на косата.

Сепак, други причини за опаѓање на косата по породувањето и може да траат и по воспоставувањето на хормонални позадина. Затоа, млада мајка од првите недели или дури и денови, по раѓањето, тоа е императив да се најде време не само да се грижи за трошки и вечера, готвење, неговата сопруга, но, исто така, да се грижи за себе, а особено на косата. Со соодветна нега претерано тешка загуба и проретчена коса може да се спречи и оштетена коса и скалпот да се врати.

Со цел да се помогне на слабите и косата опаѓа по породувањето е неопходно да се зајакне. За да го направите ова, добро се вклопуваат со векови покажаа популарни рецепти за маски за коса направени од 'ржан леб, жолчка од јајце, топло сурутка. Можете да ја исплакнете косата лушпа од билки како коприва или трска и burdock корени. Многу млади мајки е многу добро триење на коренот на косата на burdock масло или масло од јојоба. Ваквите популарни рецепти за зајакнување на косата - голем избор, и секоја нова мајка ќе биде во можност да го изберат најсоодветен за себе.

Логично е да се постпартална косата пократко, тоа ќе ви помогне да се продолжи со интензивен раст на нова посилна коса. Не мора да се направи краток намалување, што е доволно само да се "освежат" на косата.

Многу лекари советуваат по породувањето, особено за време на хранење, продолжуваат да пијат витамини - посебен мултивитамини е најдобро за доилки. Тие ќе ви помогнат да се компензира за недостаток на елементи во трагови потребни од страна на телото, кои, се разбира, ќе влијае на состојбата на косата.

Ефект на косата после породувањето и исхрана на жените. Повеќе свежи и природни производи се користат во храна, толку подобро за коса. Тоа е подобро да се избегнат солени, пушеле и кисела храна: Оваа препорака се однесува само на доилки, но сите жени во постпарталниот период.

Мијат косата, можете да не само лушпа од билки, но, исто така, посебен ресторативна шампони и по миење за жените во постпарталниот период е особено важно да се користат мелем-уред. Тие ќе направат косата помеки, послушен и ќе им помогне полесно да чешел.

Во тоа време тоа е подобро да се откаже од метал чешли и четки што се повлече коса: чешел треба да биде многу мек. Добро е да се користат чешел направени од дрво или четка направена од природни материјали.

По шампоан не е потребно да се користи фен за коса - топол воздух рамнодушен и совршено здрава коса, да не зборуваме за косата по породувањето - слаба и има потреба од заштита.

Од истата причина, не одат надвор во сонце без капа. Сите овие правила се лесно да се примени, но нивното спроведување ќе ви помогне да го одложи идејата носи перика на неодредено време.

Конечно, треба да се каже дека состојбата на косата после породувањето е многу под влијание на внатрешната состојба на жените, отсуството на силни стрес, постојан замор.

Ако жената после породувањето е време, не само за децата, туку исто така и за себе и за своето семејство им помогне и да ја поддржат, а потоа сите проблеми со косата и кожата после породувањето наскоро ќе поминат, а младите мајка ќе биде еднакво убава како порано.

Видео: Губење на косата по раѓањето причини и борби

Третман на косата почнува со висок квалитет на дијагностички структурата на косата и скалпот, се идентификуваат причините за оштетување и губење на косата. Најновите техники овозможуваат симултан со примена на терапевтски лекови на косата, масажа на скалпот вежбање.

Сето ова придонесува за брзо обновување на косата убавина и здравје после породувањето. Конечно, млада мајка не само што може да се врати на старите енергија на косата, но, исто така, да се релаксира малку за постапките, со комбинирање на бизнис со задоволство.

На располагање на лекарите trichologists има голем арсенал на нега на коса дома, што е важно за една млада мајка, која во првите месеци по раѓањето на детето не многу време да ја посетите салони, фризери, итн

зајакнува косата

Со соодветна нега интензивна губење на косата може да се намали, ако не запре, а останатите се зајакне.

нема да го спречи главата масажа, ја подобрува циркулацијата на крвта, проток на енергија на фоликулите на косата.

Редовно негување и зајакнување maski.Dlya овој идеал јајце маска, детални рецепти може да се најде тука.

Обидете се колку што е можно да не го користите фен за коса, коса curlers и други слични објекти.

Отфрлите метал и хард пластични чешли со остри zubyami.Oni може да го оштети фоликулите на косата.

Бидете сигурни да се земе мултивитамин комплекси за медицинска сестра.

По раѓањето, кожата често страда од прекумерна сувост, и овој случај е многу корисно да се фаќа за глава на burdock масло.

Исто така, на состојбата на импликациите на косата хронични лишување од сон влијае негативно, постојан немир и чувства, бидејќи на детето, особено ако тоа е првиот роден.

Видео: Зошто косата да падне надвор

Како да се намали за време на губење на косата Бременоста и после породувањето?

Губење на косата по раѓањето на бебето - природен процес. Вие само треба да се исплива од тежок период за главата на косата.

Постојат неколку едноставни, но ефикасни начини за да се подобри состојбата на косата во текот на бременост и по испорака и намалување на губење на косата.

Консултирајте се со лекарот или општ лекар, како и гледање на вашиот гинеколог. Важно е да се осигура дека вашите хормони се нормални.
Носете нежна коса. Избегнувајте тесни плетенки и конска опашка фрли тесни еластична бендови и метални игли, која може да ја оштети структурата на косата.
Јадете што повеќе овошје и зеленчук и да пијат зелен чај. Тие содржат флавоноиди, кои се природни антиоксиданси кои ги штитат фоликулите на косата и го стимулира растот на косата.
Грижете се да имате во вашата исхрана постојано присутни храна богата витамини и хранливи материи, особено Б, биотин, витамин Ц и Е, цинк. Дознај повеќе за тоа што треба да јадат, со цел да се зајакне на косата, можете да прочитате во овој член.
Земете мултивитамин комплекси за доилки.

Видео: губење на косата после породувањето (со Ана Birjushina)

Користете шампони и балсами, кои вклучуваат витамини, особено биотин. Маскира тенка коса помош шампони кои даде волумен. Обично тие содржат силикон дека капути на косата и се зголемува обемот на косата.
Влажна коса е особено кревка, па бидете внимателни со нив по перење и чешла кога е сув. Ако е можно, не користете фен за коса, коса железо, или виткање.
Често промена на чешел и четка редовно и измијте ги со топла вода и сапун за да се избегне растот на бактерии. Им даде предност на чешел изработени од природни материјали.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Jak-инхибитори за третман на алопеција кај мажитеJak-инхибитори за третман на алопеција кај мажите
КозметологијаКозметологија
Феталниот на косата. развој на косата кај ембрионотФеталниот на косата. развој на косата кај ембрионот
КозметологијаКозметологија
Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…
Плешивост (алопеција) причини, превенција и третман на алопецијаПлешивост (алопеција) причини, превенција и третман на алопеција
Алопеција ареата: третманАлопеција ареата: третман
Рецептор потенцијали на клетките на косата. endocochlear потенцијалРецептор потенцијали на клетките на косата. endocochlear потенцијал
Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…
Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.
» » » Ако косата да падне надвор силно по породувањето? Косата по породувањето