ma.gurushealth.ru

Постпартална грлото на ерозија, третман. Колку опасно е грлото на ерозија? Лечење на грлото на ерозија

Видео: ерозија на грлото на матката: опасноста од болести и како да се третираат?

Грлото на ерозија (мукозна дефект) е еден од најчестите гинеколошки болести. Милиони жени секоја година се стави на дијагнозата. Што е грлото на ерозија, зошто постои и како да се третираат? За подобро да се разберат причините и механизам на грлото на ерозија на грлото на матката се разгледа карактеристиките на структура и промените во текот на менструалниот циклус.
Постпартална грлото на ерозија, третман. Колку опасно е грлото на ерозија? Лечење на грлото на ерозија

Што е ерозија на грлото на матката? Грлото на ерозија (мукозна дефект) е еден од најчестите гинеколошки болести. Милиони жени секоја година се стави на дијагнозата. Што е грлото на ерозија, зошто постои и како да се третираат? За подобро да се разберат причините и механизам на грлото на ерозија на грлото на матката се разгледа карактеристиките на структура и промените во текот на менструалниот циклус. На матката е шупливо тело, кое е најголемиот дел од мускулното ткиво. Од рамките на ова тело е наредени со ендометриумот - специјална ткаенина која може лесно да се промени и да им помогне на оплодените клетки да се развие. Според својот облик потсетува на превртена матка е круша. Помеѓу телото на матката и вагината е на грлото на матката - на каналот што ги поврзува двете тела. Во внатрешноста на грлото на матката е обложена со специјална ткаенина - цилиндричниот епител чии клетки се тесно во непосредна близина на едни со други и се наоѓа само во еден слој. На надворешниот дел што оди во вагината лумен, е обложена стратификуван епител чии клетки формираат повеќе слоеви. Тој има истата структура како лигави вагината и го покрива цервиксот на рабовите на надворешниот дупки - надворешен цервиксот.

Таму е неговата врска со друг вид на епителот - цилиндричниот епител. Ова епител покрива внатрешноста на грлото на матката канал, кој води во празнина matki.V нормални транзиција од еден вид во друг епител е постепен. Цилиндричниот епител на цервикалниот канал издвојува цервикалниот мукус, која ја менува својата заштитни својства под дејство на јајниците хормони. До средината на менструалниот циклус цервикалниот мукус содржи најголема количина на вода станува помалку слатка и е добро порозни на сперма. Активирањето во развојот на грлото на ерозија е најчесто инфекција. Стафилококи, стрептококи, ешерихија коли, ентерококи, како и патогени, кој му припаѓа на категорија "латентни инфекции"Сексуално преносливи болести: микоплазма, Ureaplasma (член "Ureaplasma излечи целосно urealitikum"), Gardnerella, Chlamydia (член "Chlamydia trachomatis како причина за кламидија") И развојот на грлото на ерозија .Infitsirovaniyu од различни микро-трауми, лацерација на грлото на матката за време на породувањето, грлото на повреда за време на медицински абортус, како и воспалителни болести на вагината и грлото на матката.

Локална мукозна воспалителниот процес е придружено со зголемена секреција, т.е. формирање на leucorrhea (талози). Оваа доведува до дополнителни иритација и нарушување на нормалната структура на грлото на матката мукоза. Епител исчезнува површината на слузокожата оголена - ерозија се случува. Таа крвари лесно и "прифаќа" инфекција. Во овој случај, крвните садови се оштетени, жената може да се жалат дури и Анѓелковиќ по сексуалниот однос. Значи, не постои вистински ерозија. Таа има неправилна форма, светло црвена боја и крварат при допир. По 1-2 недели по почетокот на вистинската ерозија или исчезнува или станува "на грлото на матката псевдо" и дефект стратификуван сквамозен епител се заменува со цилиндрична епител на грлото на матката канал. Кога жената гинеколог вели дека на грлото на нејзината ерозија, генерално тоа не е вистинската ерозија, бидејќи таму е вистински ерозија кратко време (1-3 недели), а за време на нејзиниот изглед е речиси невозможно да се фати, но на ектопична или псевдо.

Псевдо-нарекува патолошка лезија мукозните вратот, назначена со тоа, нормално стратификуван епител рамен надворешниот дел на грлото на матката супституиран цилиндрични клетки од грлото на матката (цервикален) канал. Не епител дефект во оваа болест не се случи. Еден слој епител на грлото на матката канал се отвора кон надворешниот дел на грлото на матката и во еден сосема различни "живеалиште". Под влијание на киселата средина на вагината и под овие точки епителните клетки почнуваат повеќе или помалку активно расте. Така се случува огништето на грлото на матката прогресија ерозија. Причините на грлото на матката ерозија: генитални инфекции, вагинален dysbacteriosis и воспалителни болести на женските репродуктивни органи. Сексуално преносливи инфекции - трихомонијаза, кламидија, херпес симплекс вирус, итн На почетокот на почетокот на сексуалната активност .. Слузницата на женските генитални органи конечно созрева 20-23 години. Ако ова деликатно процес се меша со инфекција, псевдо не помине.

Повреди женските гениталии. Главната причина за овие повреди, се разбира, се породување и абортусот. Впрочем, грлото на матката, треба да ја прескокнете главата на детето. Често тоа е скршен. Проблеми во хормоналната позадина. Намалување на заштитни функции. Така, повеќето милување надворешниот зони на грлото на матката црвена, обединети под општото име "ерозија"Се бенигни промени. Затоа, лекари - гинеколози често се нарекува ерозија на друг начин - ектопија или псевдо. Локализација на ектопична може да биде многу различни. Понекогаш ерозија е речиси целосно го покрива цервиксот, и многу повеќе ерозија се јавува како областа околу надворешните цервиксот, или виделе само изолирани острови на цилиндричниот епител на позадината на мулти-слој. Како да се третираат ерозија? Во моментов, постојат неколку методи на лекување на грлото на ерозија. Изборот зависи од стадиумот на изразување на ектопична, големината на лезијата и структура.

Целта на овој третман - за отстранување на абнормални ткиво. Во присуство на воспалителен процес на вагината и грлото на матката е потребно прво да се идентификува патоген и изврши текот на терапија со антибиотици. За третман на псевдо-се користи хемиски коагуланти, како што се Solkovagina и Vagothyl, како апликации за да се слузокожата на грлото на матката. Потоа следува разбира, намалување на мукозна (methyluracyl, solkoserilovaya маст итн) Сепак, повеќето склопот и ефикасни третмани се fiziohirurgicheskie ектопија. Овие методи вклучуваат diathermocoagulation (electrocoagulation) - moxibustion електричен шок криотерапија (употреба при ниски температури ефект) - Метод за замрзнување користење на течен азот, ласерска коагулација - ласерска обработка raznovolnovuyu хирургија. Грлото на ерозија cryodestruction Кога грлото на матката е обработени од страна на течен азот (ултра-ниска температура), на оштетена површина "замрзнати од" на здравото ткиво. Методот е безболна и не остава лузни. Во Москва, цената на грлото на ерозија kriodistruktsii околу 1500 рубли. Пред и pocle diathermocoagulation користат свеќи Hexicon - антисептик подготовка за локална апликација. Hexicon свеќи може да се користи во текот на бременост и доење, подготовката нема контраиндикации такви. Raznovolnovaya хирургија - најефективниот хируршка техника која користи радио бранови, како нож. Чини radiokoagulyatsii грлото на ерозија - од 3500 рубли. Третманот со ласерска коагулација ќе ве чини 1.200 рубли. Овие цени треба да се додаде цената на консултација со гинеколог (600-700 рубли) и на грлото на биопсија (околу 600 рубли).

Колку опасно е грлото на ерозија?

Сериозноста на грлото на ерозија како гинеколошки болести, постојат две сосема спротивни ставови:

Првата е дека на грлото на матката ерозија е сериозна гинеколошки болести, која е предизвикана од страна на разни инфекции и хормоналните нарушувања кај жените и бара задолжително лекување.

Вториот е дека "грлото на ерозија" се однесува на група на т.н. "митови во медицината" земјите од поранешниот Советски Сојуз, тоа не е болест и затоа не бараат било каков третман.

Треба да се напомене дека двата погледи имаат симпатизери во редовите на компетентни професионалци.

Подолу, со цел да им помогне на читателите се разбере проблемот на грлото на ерозија, ние ќе се погледне на фактите врз основа на кои секој од овие точки на гледање.

Еден од главните аргументи против теоријата дека ерозија на грлото на матката е болест (и повеќе сериозна и бара задолжително лекување) е отсуството на таква дијагноза во класификацијата на болести во странски земји (особено во Западна Европа и во САД).

Всушност, терминот "грлото на ерозија" ретко се појави во странска медицинска литература. Причината за ова се разбира не е фактот дека жените во западните земји, некои "чудесното" се заштитени од оваа болест. Всушност, странските експерти го користат терминот "грлото на ерозија" што се однесува прилично ретки болести, против кои постои улцерација на вагиналниот површината на отворот на грлото на матката. Руската аналоген на странски терминот "грлото на ерозија" е термин ерозивни ектропија на грлото на матката.

Во пост-советските земји, вклучувајќи ја и Русија, терминот "грлото на ерозија" многу често, и сосема погрешно се користи за да се однесуваат на т.н. псевдо-ерозија (т.е. не се вистински ерозија), која може да се појави да биде слично на вистинска ерозија кои се познати и во странство, сепак, е во својата суштина и потекло се значително различни од минатата година.

Видео: Третман на цервикален ерозија, морето buckthorn нафта

не псевдо болест и, во отсуство на знаци на воспаление и инфекција, треба да се смета како нормална (физиолошки) феномен, кој не бара било каков третман.

Лечење на грлото на ерозија

Третман на ерозија и дисплазија на грлото на матката зависи од многу фактори, а одлуката за тоа кој метод е најдобар, е направена врз основа на детална анализа на сите околности во поединецот.

Целта на третманот на ерозија и дисплазија - отстранување на абнормални ткиво од површината на грлото на матката и цервикалниот канал, со цел да се избегне опасноста од дегенерација на клетките и развојот на ракот на грлото на матката.
Кои околности се земени во предвид при планирањето на третманот на ерозија

Степен на дисплазија во текот на ПАП тест (микроскопски преглед на клетки од ерозија на површината по боење специјална материја). Доколку се открие дисплазија CIN I или само метаплазија епител често не бараат било каков третман. Обично, овие ерозии се лекува на сопствените. За контрола на колпоскопија изведена 1 пат во рок од 3 месеци 6 месеци. Ако ерозија не се лекува на своја рака, тоа треба да се третира. Потешки дисплазија се третираат без да успее.
Ако присуството на дисплазија или ерозија CIN I најде во исцедок од грлото на матката папиломавирусите високо онкогени ризик (тип 16, 18, 31, 33) - дури и да се третираат блага дисплазија.
Возраста на пациентот. Во случаи кога жената не родила, и таму е дисплазија на блага до умерена, се применуваат само поштеда третман (аргон плазма коагулација).
Во лезии на грлото на матката conization каналот се користи конусни зона намалување на трансформација. цервикалниот канал trudnodostpuna површина за следење и визуелна проценка, па кога прима податоци за достапноста диспластични клетки се спроведе целосно отстранување зона во која може да се развие рак.

Кои се третманите за ерозија и дисплазија

Видео: Како да се третираат на грлото на матката ерозија

Dyshormonal efffektivnost грлото на ерозија се излечи со враќање на нормалната хормонална функција на жената. Најчесто, во случаи dyshormonal грлото на ерозија, moxibustion грлото на ерозија не врши. Покрај тоа, по каутеризација dyshormonal eroziisheyki матката и никогаш не се врати хормоналната рамнотежа: грлото на ерозија се појавува повторно. Кога трауматски грлото на ерозија (ерозија по раѓање или абортус) се применуваат различни деструктивни методи на лекување или moxibustion грлото на ерозија. Супозитории, масти, влошки за лекување на грлото на ерозија се користи како помошен постапка промовира брзо зараснување на грлото на ерозија, пред и по каутеризација, но како независна средства за лекување на грлото на ерозија, тие не се ефективни. Тоа е клинички докажан факт.

Хемиски коагулација на грлото на ерозија. Dostpunaya повеќето, но, исто така, најмалку ефикасна постапка. Тоа се состои во примена на ерозија решение Solkovagina што предизвикува коагулација на погодените ткива. Манипулација се врши под контрола на колпоскопија (третирани со зголемување на полето) за поточни примена на лекови. По неколку дена на отфрлање на мртвите клетки започнува по Solkovagina обработка ерозија. нов слој е формирана на здрав епител под. Процедурата е безболна и не е забележано компликации. За жал, на ефикасноста на третманот Solkovagina мали и често тоа е потребно да се спроведе повтори третмани. Покрај тоа, третманот дури и благо дисплазија не може да се спроведе со користење на Solkovagina

Лечење на ерозија од страна на течен азот. А многу ефикасен метод. Врз основа на брзо замрзнување на погодените ткива. Сепак, постои ризик на пенетрација е премногу длабоко ладно и како последица на тоа, формирање на лузни на грлото на матката. Лузни доведува до нарушување proekaniya бременоста и породувањето

Electrocoagulation (дијатермија) - ефекти врз ткивата електрода која се загрева со електрична струја. Механизмот на дејство е термички изгореници, кои можат да бидат болни и бара анестезија добро. Исто така, поради ограничени слики (обработени област брзо се опфатени со краста) во овој метод во рамките на третираната површина делови може да остане нелекувана фокуси на дисплазија, што доведува до можно повторување на дисплазија.

Ласерски третман на ерозија - доволно безбеден и ефикасен метод. Меѓутоа, овој метод бара високи вештини од лекар, бидејќи грешките може да доведе до големи изгореници и лузни на грлото на матката.

Radiowave хирургија - ја користи енергијата на висока фреквенција радио бранови кои предизвикуваат некроза на ткивото третираат инстант, имаат поголема длабочина на пенетрација. Може да се користи за биопсија (парче ткиво за испитување).

Лечење на грлото на ерозија од страна на аргон-аблација (коагулација). Напредна нов метод на третман на грлото на ерозија е аргон-аблација (коагулација) на грлото на матката. аргон плазма аблација (коагулација) - е влијанието на плазма ткиво формирана од страна на дејонизирана аргон. Оваа постапка не-контакт, без да се допира на алатката до ткивата. Безбедна ефект на ткивото поради прецизно да се контролира длабочината на пенетрацијата. Без изгореа и нервира ткива, отсуството на непријатни мириси во текот на ракување. Ефективно да се користи за површински коагулација, хемостаза и devitalization хомогена ткиво. Нежна третман на цервикална болест - дисплазија на грлото на матката, грлото на ерозија - е речиси безболна, не остава лузни и нашироко се користи за лекување на грлото на ерозија и грлото на матката дисплазија кај нулипарите жени. Постапката е целосно безбеден, бидејќи пенетрација длабочина од аргон плазма факел на е 0.5 mm до 3 mm.Estestvenno, аргон плазма аблација е широко се користи во мултипара жени, поради својата сигурност, ефикасност и безбедност.

Модерни апарати за лекување на грлото на патологија "Fotek 401" е комбинација на можноста за радио бран коагулација (за третман на подлабоко лезии, особено во тешки деформации на вратот по раѓањето, во комбинација со цервикален ерозија) и аргон плазма аблација - грлото на ерозија. Слични објекти во Украина не е многу од тоа се должи на нивната релативно висока цена. Во извршувањето на коагулација аргон, нежност малку или речиси целосно отсуствува. По завршување на постапката, мора да се усогласат со сексуална остатокот 1 месец. Распределба по грлото prizhiganiyaerozii од гениталниот тракт малку може да се зголеми, но тоа нема да предизвика непријатност во секојдневниот живот. Целосно лекување се одвива во 2 месеци. можно во рок од 3-6 месеци по завршување на постапката за планирање на бременоста.

ethnoscience

Тампоните на стерилни сончогледово или маслиново масло да се стави на грлото на матката. Менува секој ден.

Инфузии пелин и armaalakazii лекува ерозија и белците кога syringing разредување: 1 лажица масло 700 ml од вода.

Божур (Marin корен) во Тибет и сибирски лек кој се користи за третман на ерозија, рак на матката и стомакот.

површината на примената на грлото на матката чиста добра ела масло. Времетраење на третманот 15 минути. Бројот на процедури 15 - 20 го прави дека е пожелно во антенаталната клиника! Се препорачува само на грлото на ерозија.

Инфузија на сува трева celandine се 2 пати на ден (наутро и попладне) за 15 минути пред јадење. Голтање и Douching ерозија лекови и во пукнатината на грлото на матката, габи, фибром на грлото на матката, јајниците.

Наједноставниот метод за третирање на грлото на ерозија: Douching раствор од 100 g на натриум хлорид во 1 литар врела вода. Бахтин ЗВ од Biysk јас проверив на овој метод за себе. Тоа помогна.

Божур (Marin корен): 50 g мелени корен до 0,5 литри.. вотка, инсистираат во темна сад од 10 дена. Земете 3 месеци 3 пати на ден за половина час пред јадење, за 30 - 40 капки да се добие. Максималниот ефект се постигнува кога се придружени со инфузии на Bergenia, celandine, Eleutherococcus.

Лек грлото на ерозија syringing доенчиња урината загрева (загреани до 80 степени, се лади до 37 степени). Пиењето урина неговата, чистење на урина, и така натаму. Д. едноставен и ефективен.

Оригиналниот метод: тиква пулпа (во која семето се) во форма на тампон (пулпа во газа) се внесува во вагината. LV Grishin знае доволно да се направи 3 третмани.

Ерозија на грлото на матката, матката fibroids, маститис. 1 лажичка живо дрво сок се меша со морето buckthorn нафта во '50. Смесата е малку загреани. Vatno- газа рампа за да влезат во текот на ноќта. Во утринските часови се отстрани стапче. Потоа prosprintsevatsya свежа урина или armaalakaziey. Во текот на третманот е 21 дена. Со интервал од 10 дена да се спроведе на 3 предмети.

Видео: Живот здрави! на грлото на матката леукоплакија

Миомот, ерозија. 3 g камен масло растворени во 1 литар врела вода. Пијте 1 чаша 3 пати на ден за 20 - 30 минути пред јадење. Со зголемување на киселоста - 1 час пред јадење. За Douching и (или) се раствораат 3 g приклучување камен масло во 500 ml вода. Тампон вметнува во вагината во текот на ноќта.

Од Evenkiya рече рецепт: 1 литар сок од burdock (стебла рипувате во свитокот јуни во мелница за месо, да се брани), се меша со 0,5 кг мед и едно шише ракија. Инсистираат 10 дена во темно место. Пијте една лажичка 3 пати на ден за 30 минути пред јадење.

Преземање на постот ела вода и тоа што го направи во рок од 2 месеци од апликација од бор масло, може да се ослободи од грлото на ерозија.

Жолчка од јајце рустикален пилешко и 1 лажиче мед се меша со 'ржано брашно. Направете чорба за тампони во текот на ноќта. Утро туш лушпа од камилица.

Borovaya матката (romishiya, ortiliya на страната). 20g сецкани билки прелева со 200 ml врела вода, 1 час, филтер за да се пие 1 лажица 3-5 пати на ден. 10 g трева истурете 100 ml вотка, инсистираат 7-10 дена. Вирус. Пијалок 30-35 капки 1-2 пати на ден.

20 g на прополис и 2 лажици вазелин или ланолин. Прополисот 03:00 задржи во фрижидер, а потоа мелени (намалување). Потоа мелење во порцеланска малтер (сите трае 4 часа). Маст да се стави во тегла со капак. Направете 12 тампони. Поучна историја: Дали moxibustion, не pomoglo- подготвува за операција за отстранување на грлото на матката. По приклучување маст ерозија исчезна!

15g сецкани корените на Chelidonium пијалак 1 лажица масло. врела вода, се загрева во водена бања под капакот на моторот за 15 минути. Кисна 1 час. Сместат до 2 дена. Пијте 1/2 чаша 2-3 пати на ден за 20 минути пред јадење. Келеш грлото на матката 1/2 чаша на инфузија.

Постпартална erozischa (!) Исцели. Решетки на глава кромид, направи тампон (ставете во газа), малку стискаш. Тампони во текот на ноќта. Туш свеж утрински урината. Кога покачен притисок е опасно.

Продолжува кромид теми. 2-3 кромид решетки, стискаш на сок. Тампоните се стави 10 дена. По паузата (10 дена) да се направи свеж сок и се повторува на курсот. Тампон се одржи од 12 часа.

Ротација на тема кромид. ладна вода сече кромид (подобро кромид пенкало) и да ја доведе до вриење, се вари 2 - 3 минути. Кул, туш во утринските часови и во вечерните часови, во текот на ноќта се стави тампони. И без каутеризација!

Искусен гинеколог genikolog советува streptotsida скрши на таблета, се меша со една лажичка мед. Изработка на тампон во текот на ноќта. Во утринските часови се отстрани брис prosprintsevatsya со камен. Во текот на ноќта, се стави повторно на стапче. Во текот на третманот од 10 дена.

Земете свежо јајце и се готви за 7 минути, само од јајце се меша со мед мај (1: 1), се меша темелно. Смесата се стави на завој, се брисеви во вагината.

За третман на ESHM соберат млади пука (по цветни) maralnik - рододендрон. Ситно исецка, пијалак 1 лажица. поднесува. на еден литар врела вода, можете да во термос, го стави во топла инфузија на 5 гр квасец. Туш со слаб раствор.

На воден екстракт од листови и плодови на имела (1 лажиче мелен плодови до 1 чаша врела вода). Пијалоци и туш.

Огромни ESHM излекувани, за 3 недели. Соберат равнец, дива роза, бор пупки (мај), пелин (мај), Hypericum (50 g) и габа (200 g). Мелење. Топлина за да врие во пет литарски сад 2 час. Врие за 27 часа. Вирус. Инфузија меша со мед (500 g), алое (стакло), или ракија алкохол (200 g). Чувајте 3 дена во темно место. На готовиот лек преземање 1 лажичка три пати на ден (првите 6 дена), а потоа 1 суп.л-патки. лажица 3 пати на ден за половина час пред јадење. Рецепт видов 3 месеци да се излечи матката fibroids дома. Ќерката запознаени исцели огромна ерозија на грлото на матката.

Масло од роза колковите на тампон. Држете за 3 ч. Бројот на процедури до 8. Рецепт нуди мелница за кафе за мелење на 1 чаша суво овошје, истурете 0,5 литри сончогледово масло, да ги задржи на вода бања за 30 минути, да се инсистира 3 недели, мешајќи секојдневно. Нафта мозоци, стискаш торта. На масло се користи за тампони.

Borovaya матката. Вода инфузии, decoctions (1:10). Пијалоци и туш.

Galium verum (grudnik, жолта детелина, трева Mezhov). Екстракт од билки се користат во ESHM и рак на матката. 2 лажички сува трева цвеќиња инсистираат со 2 - 3 часа чаша врела вода.

Симптоми и знаци на грлото на ерозија

Се должи на фактот дека во повеќето случаи на грлото на ерозија се развива на позадината на разни инфекции на гениталниот тракт кај жените кои страдаат од ерозија, често се забележани симптоми на сексуално преносливи инфекции, како што се:

Изолација и непријатен мирис од вагината;
Чешање во пределот на гениталиите;
Болка и крварење во текот на секс и по сексуален однос;
Перинеална болка во долниот дел на грбот;
Гениталните брадавици во областа на надворешните гениталии.

Со оглед на фактот дека не се псевдо-болест, тие не покажуваат никакви симптоми, и жени кои се идентификувани, обично се чувствуваат совршено здрави.

грлото на ерозија е забележан на позадината на нејзината трансформација на грлото на матката ткиво може да го зголеми ризикот од развој на рак на матката. За оваа причина, сите жени со докажана ерозија и инфекција предизвикана од хуманиот папилома вирус (особено неговата онкогени типови) треба редовно да се испита од страна на гинеколог и цитологија Пап.

Генитални инфекции, кои може да предизвикаат ерозија, исто така, претставува особена закана за здравјето на жените, бидејќи без соодветен третман, тие може да предизвика вагинитис, цервицитис, ендометритис, salpingo, неплодност и така натаму.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Третман на пациенти со рак на грлото на матката, во комбинација со бременостаТретман на пациенти со рак на грлото на матката, во комбинација со бременоста
Rekutan (recutanum). екстракт вода-алкохол од камилица цвеќиња. Течни темно кафеава боја со…Rekutan (recutanum). екстракт вода-алкохол од камилица цвеќиња. Течни темно кафеава боја со…
Vagothyl (vagotil). 36% воден раствор на полиметилен мета krezolsulfonovoy киселина. Тој им дава на…Vagothyl (vagotil). 36% воден раствор на полиметилен мета krezolsulfonovoy киселина. Тој им дава на…
Фитотерапија со цервикален ерозијаФитотерапија со цервикален ерозија
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Леукоплакија вулвата, грлото на матката се однесува на преканцерозна zabolevaniyam- карактеристични…Леукоплакија вулвата, грлото на матката се однесува на преканцерозна zabolevaniyam- карактеристични…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Diatermoekstsiziya (electroconization) на грлото на маткатаDiatermoekstsiziya (electroconization) на грлото на матката
» » » Постпартална грлото на ерозија, третман. Колку опасно е грлото на ерозија? Лечење на грлото на ерозија