ma.gurushealth.ru

Кои се цисти на јајниците и како да ги третираат. Оваријални цисти причини за. Дијагноза на цисти на јајниците.

Оваријална циста е мала шупливи формирање (издаденост во форма на една кеса) наполнет со течност. Обично, цисти се развиваат во јајниците на жената на зрели фоликули. Повеќето цисти на јајниците не претставуваат никаква опасност за здравјето на жените кои не бараат било каков третман и само-кандидира за неколку менструални циклуси. Во ретки случаи, на јајниците циста може да биде комплициран со руптура или крварење, може да се извртени или притиснете на соседните органи, за што е потребна за обезбедување на соодветна здравствена заштита (операција за отстранување на циста).
Кои се цисти на јајниците и како да ги третираат. Оваријални цисти - причините. Дијагноза на цисти на јајниците.

Функционална oothecoma: причините, симптомите и знаците, дијагностика и современи методи на лекување на оваријална циста е мала шупливи формирање (издаденост во форма на една кеса) исполнети со течност. Обично, цисти се развиваат во јајниците на жената на зрели фоликули. Повеќето цисти на јајниците не претставуваат никаква опасност за здравјето на жените кои не бараат било каков третман и само-кандидира за неколку менструални циклуси. Во ретки случаи, на јајниците циста може да биде комплицирано кршење или крварење, може да се извртени или притиснете на соседните органи, за што е потребна за обезбедување на соодветна здравствена заштита (операција за отстранување на циста). Што е оваријална циста? Јајниците циста е заоблени испакнатина која се формира на површината на јајниците. Анатомски оваријална циста е тенкоѕидните шуплина полна со течност. Димензии оваријални цисти може да достигне од неколку сантиметри до 15-20 см во дијаметар.

Видео: Причини за цисти на јајниците

Оваа статија ќе зборуваме само за функционални оваријални цисти, кои се формираат од зрели фоликули. Исто така, на функционални цисти, сметководство за повеќе од 90% од сите случаи на оваријални цисти, исто така, може да постои dizontogeneticheskie цисти (см. Подолу), кои се формираат во текот нарушувања на формирање и растот и оваријални тумори, цисти, кои ќе бидат опишани подетално во делот рак на јајчник. Оваријални цисти, исто така, се разликува од синдром на полицистични јајници, во кои се причините за оваријални цисти, и методите на лекување се значително различни од оние во случај на функционални оваријални цисти. Како се функционални оваријални цисти? Секоја здрава жена има две јајниците, кои содржат и постепено се зрели јајце клетката (женски репродуктивни клетки). Јајниците се наоѓаат од двете страни на матката и поврзан со вториот со помош на јајцеводите. Димензии на приближно еднаква големина јајниците орев oreha.kista јајниците Нормално, секој менструален циклус и најзаслужен за една Јајце клетка е ослободена. Пред да се ослободи јајце клетка во посебен празнина (футрола) - фоликул.

Димензии зрели фоликуло се околу 5-10mm. Во средината на менструалниот циклус фоликул раскинува (прскање на фоликулите на косата се нарекува овулација) и јајцето се ослободува во фалопиевите цевка каде што може да се оплодуваат со сперматозоидите. Кога ултразвук здрава јајниците овулација, во секоја јајниците може да се види неколку мали цисти - е зреење на фоликулите. Во времето на овулација пукна само еден или два фоликулите. Во некои случаи, од непознати причини, во зреење на фоликулите се акумулира голема количина на течност, при што во голема мера ја зголемува во големина. Овие зголемени фоликулите наречена фоликуларна (функционални) цисти. Ако фоликул не пукне и јајцето не е пуштен на слобода, фоликуларна циста може да продолжи да се зголемува за некое време, но по неколку циклуси на нејзиниот раст е забавување, тоа се намалува и исчезнува. По прекин на фоликулот и ослободување на јајце-клетка фоликулите формирана во situ "жолтото тело" - дел јајниците ткиво, активно генерирање на прогестерон. жолтото тело, како и во зрелите фоликули може да се акумулира течност. Во таков случај, corpus luteum циста. corpus luteum циста, како и фоликуларен цисти обично помине на нивните сопствени, постепено се намалува во големина. Ако поради некоја причина фоликул циста и жолтото тело е исполнет со голем број на крв (На пример, прекин на крвните садови во внатрешноста на циста), тогаш се нарекува хеморагична циста. Што може да биде на јајниците циста? Огромното мнозинство на оваријални цисти се бенигни тумори, тумори, односно не се способни за агресивен раст. Само во многу ретки случаи, оваријални цисти, како што е споменато погоре, може да бидат знаци на рак на јајчник.

погледнете Кои се оваријални цисти и да видиме зошто тие се произведуваат:

Најчестиот вид на бенигни оваријални цисти е функционална циста. Функционални цисти може да се формираат од фоликулот или жолтото тело на: фоликуларна циста: формирана од почетокот на менструалниот циклус до овулацијата и може да се зголеми на околу 5 cm во дијаметар .. Скрши циста може да предизвика силна болка во јајниците регион (болка во долниот дел на стомакот, кој се протега на долниот дел на грбот). Фоликуларни цисти оди си на сопствените без третман во рок од неколку месеци. Во такви случаи, улогата на лекар е ограничена само на следење на статусот на жените и за развој на цисти. luteum циста: се појавува по ослободувањето на јајце клетката од фоликулот (по овулацијата). Како што веќе споменавме погоре, по ослободувањето на јајце клетката, фоликулот станува "жолта тело". Во некои случаи, органот може да биде исполнет со жолта течност или крв и да остане во јајниците за подолго време. Corpus luteum циста обично се наоѓа само на еден јајчник и не предизвикува никакви симптоми.

Хеморагична циста: се појавува поради внатрешно крварење формирана фоликуларна циста или corpus luteum циста. Хеморагична цисти се карактеризира со појава на болка во стомакот, од јајниците на кој цисти.

Други видови на бенигни оваријални цисти вклучува дермоидна циста: тоа dizontogeneticheskie циста, која обично се јавува кај млади жени и може да достигне до 15 cm во дијаметар. Дермоидна циста е бенигна тумор. Во внатрешноста, тоа понекогаш може да биде коскеното ткиво, косата, или 'рскавица. Слични цисти различно прикажани на ултразвук, но тие се многу видливи на КТ скен или МР. Дермоидна циста може да биде комплицирана од воспаление или извртување, кој може да предизвика силна болка во стомакот и бара итна хируршка интервенција. Endometrioma: може да се случи кај жени со ендометриоза и е формирана во јајниците на ендометријален ткиво (на внатрешната обвивка на матката). endometriomas големина може да се разликуваат 2-20 см. На позадината endometrioma за време на менструацијата може да добие сериозни болки во стомакот.

Polikistoznopodobny јајниците: се карактеризира со зголемување на големината на јајниците со повеќе мали цисти на надворешната страна на јајниците. Сличен феномен се јавува кај здрави жени и жените кои страдаат од одредени ендокрини заболувања. Треба да се напомене дека polikistozopodobnogo оваријален синдром се карактеризира со синдром на полицистични јајници.

Цистична аденом (kistadenoma, цистаденом) е поглед на бениген тумор, која е формирана на ткивото на јајниците. Цистаденом може да достигне многу големи димензии - до 30 cm во дијаметар или повеќе. Причини за оваријални цисти на ризик од развој на цисти на јајниците е повисок во следниве ситуации: нередовни менструални циклуси се зголеми таложење на масното ткиво во горниот дел на телото и целокупната дебелината претходно почетокот на менструација (11 години порано) Неплодноста хипотироидизам или други хормонални нарушувања третирање на канцер на дојка дрога тамоксифен оваријални цисти во последните симптоми и знаци на јајниците цисти обично, оваријални цисти не предизвикуваат никакви симптоми и се откриени за време на рутински ултразвучен преглед на карличните органи. Меѓутоа, во некои случаи, оваријални цисти може да се случи во присуство на еден или повеќе од следниве симптоми: болка во стомакот, која може да се појавуваат и исчезнуваат одеднаш. Болката може да биде тешка и акутна нередовна менструација чувство на тежина или притисок во стомакот или во карлицата продолжена болка во пределот на стомакот за време на менструалните болки во стомакот по енергична тренингот, или после сексуален однос болка или уништен во текот на мокрењето или дебелото црево движења периодичен гадење и повраќање, болка во вагината и крварење од вагината Неплодноста е кога ќе треба да се оди на лекар? Ако знаете она што го имате или сте имале јајниците циста, секогаш треба да се консултираат со лекар ако сте биле:

покачена температура Тело (38,5 C и погоре)

Невообичаени болки во стомакот или карлицата гадење или повраќање, слабост, вртоглавица или губење на свеста

бледило

Невообичаено висока или нередовна менструација

Невообичаено зголемување на абдоминална волумен необјасниво Абдоминална болка кај пациенти кои примаат antikogulyantov како варфарин

Прекумерен раст на лицето коса (машки модел)

Висок или низок крвен притисок

Зголемена жед или обилно мокрење

Необјаснето губење на тежината, абдоминална опипливо образование

Оваријални цисти - причините

Оваријална циста - кавитарни јајниците формирање содржат течност.

Јајниците - вања внатрешна Жена орган врши хормонални и репродуктивната функција. Јајниците се на јајце и во репродуктивна возраст, тие созреваат во еден месец, со пристап преку јајцеводите во матката. За жал, појава на цисти на јајниците е карактеристика на жените на раѓање возраст.

Постојат различни видови на цисти. Значи, не постои апсолутно невини и безопасни јајниците циста (функционални) кои можат да се појавуваат и исчезнуваат без медицински третман и интервенција. Но, постои една оваријална циста, која е реална закана и опасност за здравјето на жените. Тоа влијае на својата репродуктивна функција, тоа е можно да се забремени и го прават овој бременоста (ако е продолжена или одложи третман). Фото: оваријални цисти

Видови на цисти на јајниците и нивните причини

Безбедна јајниците циста (функционални) се јавува како резултат на обуката телото на жената да ја напушти зрели јајце (овулација) од јајниците.

Патолошки оваријална циста најчесто се појавува како резултат на стабилна на хормоналниот баланс во дефект на јајниците.

функционални цисти

Еден од најчестите видови е функционални оваријални цисти. Морам да кажам дека на јајниците се заглавени, така што најпрво се предиспонирани кон формирање на цисти, особено за време на овулацијата. Јајце се во посебни шуплини наречена јајниците фоликулите. Често, поради одредени дефекти кај жените, јајниците фоликулите почнуваат да зреат неколку во исто време. Во случај на абнормални менструалниот формирана цисти на местото на фоликулот, наречен функционален.

Функционални оваријални цисти - едукација за безбедност, кои не бараат третман и активно учество. А само набљудување. Оваа циста не се манифестира, и на крајот, во рок од два или три циклични промени (менструални циклуси), и се решава целосно да си оди. А функционални оваријални цисти е најчеста кај жените во репродуктивна возраст.

Други видови на цисти

Покрај функционалност, постојат неколку други видови на цисти на јајниците, кој може да предизвика компликации и бараат медицински или хируршки третман.

Дермоидна циста на јајниците - е најчестиот циста, празнина е исполнета со ткаенини, не се специфични за јајниците. Најчестите цисти на кожата ткиво и коските ткиво.

Endometrioid оваријална циста - втор во фреквенцијата на појава. Сето тоа е малку комплицирано. Ендометријален ткиво - поставата ткиво на матката. Соодветно на оваа карактеристична појава на цисти во својата празнина мукозна ткиво на матката. Второ, на неформалниот име на неа - "Чоколадо", бидејќи на длабока црвена боја на крв, што ги исполнува циста празнина.

Полицистични јајници болест - многу мали цисти на јајниците површина.

Симптомите на оваријални цисти

Во повеќето случаи, симптомите на јајниците циста имплицитно понекогаш се манифестира болки во стомакот, или можете да се чувствуваат притисок на стомакот. Има случаи кога постои болка за време на сексуален однос. Во такви случаи, треба да се побара лекарска помош, а имаат потреба од итна хоспитализација кога тешка болка.

Притисок во стомакот, и чувството на болка може да биде предизвикана од страна на следниве фактори:

појава на крварење или руптура на цисти;
големи димензии цисти;
извртување на цистата, тоа го нарушува протокот на крв.

Најчестите симптоми на јајниците циста - е појавата на неправилни болна менструација доаѓаат, најчесто доцна. Зголемување на абдоминална големина или надуеност исто така може да укажуваат на појава или развој на абнормални цисти на јајниците.

Видео: оваријални цисти. цисти причина во јајниците (Академија исцелители)

Бидејќи во повеќето случаи се асимптоматски цисти на јајниците се развива, единствениот начин на нејзината дијагноза во рана фаза е ултразвучен преглед (ултразвучни) карлицата. Кои треба да се врши еднаш годишно.

третман на јајниците циста

Видео: Одложен менструација со јајниците циста

Режим на оваријални цисти зависи од повеќе фактори како што се видот и големината на циста, здравјето на жената и нејзината возраст, планови за во иднина потомство, присуство на симптомите и тежината на болеста. Јасно е дека е откриен претходно, полесно, побрзо и поефикасно лекување ќе биде на јајниците циста.

Постојат неколку за лекување оваријални цисти, врз основа на симптомите и дијагностички резултати:

Набљудување - по откривање на отсуство на оваријални цисти, и жалби од жените, лекарот забележува на пациентот неколку менструални циклуси, за точна дијагноза и следното лечење на цисти на јајниците. Во случај на функционална циста дека е доволно, затоа што многу често тоа се решава.

Антибактериски, анти-воспалителни третман на цисти на јајниците шема зборува за себе.

Хормонската терапија го нормализира и стабилизира хормонални жена позадина. Многу често, една од точките на лекување на цисти на јајниците, е жена примаат орални контрацептиви, кои не само што имаат терапевтски ефект, но и превентивно. Жени кои земаат апчиња хормон, намалување на ризикот не само на нови цисти, но исто така и на појавата на малигни тумори.

Оперативната интервенција - да се впуштат во тоа во акутна форми цисти, кога тоа е невозможно или ниска ефикасност на третманот на методи цисти на јајниците е опишано погоре.

Оваријални цисти и бременоста

Со поволен исход од третманот на оваријални цисти репродуктивната функција не е оштетена. Под услов да не постојат други повреди во пределот на гениталиите систем на жените. Покрај тоа, за време на операцијата може да се елиминира не само на главниот проблем, но исто така и коморбидитети (проверете го нивото на јајцеводите, се делат адхезии, итн.)

Модерната медицина ви овозможува да се направи операција со минимална траума на ткивото на стомачната празнина. Таквите операции се нарекуваат лапароскопија. Во прилог на минимум од повредите со кои тие се намали времето за адаптација на пациентот по операцијата да се намали ризикот од компликации и адхезии.

третман на јајниците циста

Успешно лекување на цисти на јајниците може да се врши како лекови и хирургија. Изборот на третманот за оваријални цисти предизвикана од многу фактори, а е зависна од големината на цистата, видот, возраста и здравствената состојба на жената. Важен жена планови во врска со иднината на раѓање на деца.

По откривање на мали асимптоматски цисти, лекарот за воспоставување на третман на две или три менструални циклуси, овозможувајќи им на циста распушти спонтано.

Дрога третман на цисти на јајниците е индициран за фоликуларна циста и corpus luteum циста. На вообичаениот метод на третман на цисти на јајниците е назначување на хормонски препарати (контрацептиви) кои предизвикуваат ресорпција на овие тумори. Ако е потребно, комплексот терапија на третман цисти на јајниците вклучува анти-инфламаторни лекови. Пациентот треба да се почитуваат за најмалку три менструални циклуси, при што мора да се случи ресорпција тумори. Инаку назначен хирургија.

Најмногу склопот на хируршки метод за лекување на цисти на јајниците е лапароскопија - работа која ви овозможува да се задржи гениталиите. Ова станува можно преку употреба на специјални хируршки инструменти. Применетата техника ексцизија овозможува нежно отстранување на капсула на циста, со минимум од траума на здрава јајниците ткиво. По отстранување на лапароскопска оваријална циста третман се врши со цел да се зачува можност да се замисли, да се спроведе и да роди дете

Дијагноза на цисти на јајниците

Со цел да се открие присуство на оваријални цисти може да врши следниве медицински истражувања: Трансвагинална ултразвучно испитување. Од природата на цисти на ултразвук слики може да бидат едноставни цисти (пополнува само со течност), во комбинација цисти (содржи и течни и тврди ткива) и цврсти циста (содржи само тешко ткива). Компјутеризирана томографија и NMR: ако резултатите не може да се определи видот на ултразвук цисти, лекарот може да ви препише ил NMR КТ испитување, која може попрецизно да се оцени формирањето на структурата.

Видео: пукна јајниците циста. симптоми

Лапароскопската хирургија: користење на лапароскопија не само што може да се види цисти на јајниците, но во некои случаи, и извадете го. Проба на CA-125 маркер: активни тест на крвта Тоа идентификува една супстанција наречена CA-125 - тумор маркери поврзани со рак на јајниците. Таквата анализа се спроведува со цел да се утврди природата се наоѓаат во јајниците на образованието и да се разјасни дали тоа не е рак. Во некои случаи, со зголемување на нивото на CA-125 во крвта може да бидат поврзани и бенигни, па само врз основа на оваа анализа, не е возможно да се направи точна дијагноза на рак на јајчник. Анализите на хормони: осомничен хормонални абнормалности кои може да доведе до формирање на цисти лекар може да нареди тестови за LH, FSH, естрадиол и тестостерон.

откривање на бременостТретман на цисти на јајниците кај бремени жени и небремени различни. Исто така потребно е да се исклучи ектопична бременост, како симптоми на јајниците циста може да бидат слични на симптомите на ектопична бременост. Пункција на задниот fornix вагината (Џеб Даглас): Оваа анализа се состои од течност за земање мостри од задниот fornix на вагината со помош на игла се вметнува низ вратот задниот вагинален ѕид матката. Таквото испитување се врши многу ретко, осомничени крварење од прекин или јајниците циста. Третман на функционални оваријални цисти цисти се најчест тип на јајниците циста и обично не бараат било каков третман. Хируршко отстранување на цисти биде само поголема од 10 см, или цисти кои не се самите за 3 менструални циклуси. Во случај на цисти на јајниците компликации (руптура, извртување, стегајќи соседните органи) како што е потребно да се изврши операцијата.

Во моментов, повеќето операции за оваријални цисти вршат laparoscopically, која остава на пациентот на стомакот само неколку мали рани кои лекува брзо без видливи траги. Оваријални цисти и орални контрацептиви Некои експерти веруваат дека ризикот од развој на некои видови на цисти на јајниците (функционални цисти) може да се намали со помош на хормонални апчиња за контрацепција, како и нивниот механизам на дејствување вклучува инхибиција на овулацијата. Ако имате постои предиспозиција за формирање на цисти на јајниците, лекарот може да ви понуди да ја преземе контролата таблети, бидејќи тие се потисне овулација и може да го намали ризикот од цисти. Исто така, пилулата може да ја намали големината на постојните функционални цисти. Како можам да се ублажи болката предизвикана од циста? Понекогаш оваријални цисти може да предизвика сериозни, перзистентна болка.

За намалување на болката оваријална циста може да се користат лекови против болки како парацетамол или ибупрофен. Некои жени се добри во помагајќи да се ублажи болката када со топла вода или греење рампа (топла вода шишето) се применува на местото на најголемата болка. Тоа им помага да се релаксираат мускулите и да се ослободат напнатоста. Истиот метод се користи за ублажување на болна менструација. Користењето на овој метод, да се биде внимателен и да се стави греење рампа на вашата облека, отколку на кожата за да не се изгорите. Ако е можно, се препорачува да се ограничи физичка активност и да се избегне ненадејни движења, скокови, интензивно вежбање, за да се избегне кинење или извртување на големи цисти. Следење на еволуцијата на циста По наоѓање на цисти се следат за нејзиниот раст. Да се ​​следи циста рутински изведена ултразвучно испитување (како по правило, веднаш по завршувањето на менструацијата). Ако циста трае повеќе од 3 менструални циклуси, можеби лекарот ќе укажуваат на операција за отстранување на цисти и појаснување на неговата природа. Временска прогноза за лекување на цисти на јајниците кај жените со цисти на јајниците, зависи од типот и големината на четката, како и нејзината возраст. Огромното мнозинство на оваријални цисти се бенигни и си отиде без било каков третман.

Возраст: развој на функционални оваријални цисти се тесно поврзани со хормоналната стимулација на јајниците. Веројатноста за појава на цисти на јајниците е највисока кај жените на раѓање возраст кои имаат менструација. Кај постменопаузални жени, постои мала веројатност за развој на функционални оваријални цисти, и зголемен ризик од малигнитет. Затоа, кај постменопаузални препорачува отстранување на било која цисти големината и обликот на цисти поголеми од 2-5 см :. Како по правило, функционални цисти има не повеќе од 5 cm во дијаметар и да содржи само една комора (празнина) наполнет со течност. циста ѕидот е обично слаби, и внатрешната страна на ѕидот е мазна. Сите овие карактеристики може да се види со користење на transvaginal ултразвук. Во такви случаи, циста се смета да биде функционален и не бара интервенција. Порака цисти на јајниците неплодност и бременоста

Во повеќето случаи, функционални оваријални цисти не ја прекршуваат жени во репродуктивен период способност. појавата бремена жена со функционални оваријални цисти, обично доведува до брзо намалување и исчезнување на цисти. За време на бременоста, функционални оваријални цисти се јавуваат многу ретко.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
OvariotomyOvariotomy
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Cystoma на јајниците епителни-пролиферативна бенигни тумор. Постојат два главни типови на цисти…Cystoma на јајниците епителни-пролиферативна бенигни тумор. Постојат два главни типови на цисти…
Патологија на јајниците. Палпација на јајниците.Патологија на јајниците. Палпација на јајниците.
Цисти и фистули страна вратот произлегуваат од остаток на ембрионски branchial лакови или џеб трети…Цисти и фистули страна вратот произлегуваат од остаток на ембрионски branchial лакови или џеб трети…
Вродени белодробни цисти. Цисти може да се полнат со воздух или течност, со еден или повеќе. Тие се…Вродени белодробни цисти. Цисти може да се полнат со воздух или течност, со еден или повеќе. Тие се…
Оваријални цисти. Бенигни јајниците тумор.Оваријални цисти. Бенигни јајниците тумор.
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Тумори и тумор-како формации на јајниците и бременостаТумори и тумор-како формации на јајниците и бременоста
» » » Кои се цисти на јајниците и како да ги третираат. Оваријални цисти причини за. Дијагноза на цисти на јајниците.