ma.gurushealth.ru

Жолта слуз по rodov.vydeleniya по раѓањето се нарекуваат лохиите.

За 5-6 дена по раѓањето, не само вас, но лекарот го гледа вашиот празнење после породувањето. лохиите карактер може да каже многу и да помогне во време за да се сомневаат некои компликации по раѓањето. Како да се утврди тоа е нормална распределба или нешто не е во ред?
Жолта слуз по rodov.Vydeleniya по раѓањето се нарекуваат лохиите.

Нормално постнаталниот празнење

Во постпарталниот период, ќе треба влошки, наменета за голема количина на исцедок. Тоа не е никаква тајна дека по плодот на матката и на фетусот мембрани со плацентата, дури и додека продолжува изолација на остатоци ткиво, слуз и згрутчување на крвта. Таквите изолација по испорака од гинеколози гениталниот тракт наречен лохиите (преведено од грчки).

Ајде да разговараат за она што треба да биде нормална лохиите. Во првите неколку дена, најголемиот дел од селекции се состојат еритроцити (црвени крвни клетки), што значи дека е директно од крвните садови. Кога отфрлање плацентата садови, исто така, се искинати, и местото каде што тоа е во прилог, станува крварење рана површина. Оттука и крв. Во рок од 2-3 дена, раната е постепено ја затегнува, договори на матката. Така садови крварење се компресирани и thrombosing и крварење запира.

4-5 ден забележани жолта мукозните празнење по породувањето. Ова се должи на доминација на леукоцити (бели крвни клетки) и црвени крвни клетки еволуција престана. Таквите жолта празнење по раѓањето може да се случи за 5-7 дена.

За една недела по раѓањето се појави мукозните празнење. Ова укажува дека на внатрешната површина на грлото на матката е целосно обновен и стекнати нивната нормална структура, сите рани исцели целосно.

Треба да се каже дека нормално празнење на лохиите трае околу 3-4 недели, а обемот на нивното време е намалена. Веднаш по раѓањето, тие се повеќе богати, а потоа нивниот број се намалува. Иако изолација по породувањето може да биде жолто-кафеава, жолта и едноставно, тие не мора да бидат придружени со треска или гноен специфичен мирис.

Мирисот во нормална постнаталниот празнење, исто така, има (еден вид на скапани). Ова се должи на фактот дека има некои одложување на раѓањето на каналот на излезот од матката шуплина. Овој мирис може лесно да се отстранат во согласност со правилата на лична хигиена.

Постпартална гноен исцедок

Мислам дека секој барем еднаш во својот живот се соочуваат со гној. Затоа утврдени со надворешниот изглед може да биде секој. Во секој случај - тоа е хомогена, нетранспарентно жолта, понекогаш со зеленкаста нијанса исцедок со непријатен лут мирис. Типично, ваквите поделба по доставувањето на гениталниот тракт е придружена со треска и абдоминална болка.
Ова е апсолутен знак на инфекција
!

матката постпарталниот создава идеални услови за раст на микроорганизми и развој на воспаление. Оваа топлина, влага и присуството на хранливи материи (површината на раната по плацентата - крв ​​и мртво ткиво извор за бактериски раст). Анализирајќи ја ситуацијата и прекршување на правилата на лична хигиена во родилка.

Со такви поволни услови од било кој извор на инфекција (не само во породилниот канал, но исто така и во стомакот и карлицата органи) може да биде извор за посериозни гноен воспаление (на пример, рак). Во овој случај, температурата се зголемува и развива треска. Значи, ако се појави гноен исцедок по породувањето, а не да се само-лекувам, и веднаш да се кандидира на лекар. Ова бара сериозен третман.

Исто така, на умот на некои селекции може да се претпостави, најверојатно инфекција патоген. Значи, трихомонијаза се жолтеникави празнење пенлив, гонореја - зеленикаво течност. Но, точна дијагноза може да се направи само со помош на лабораториски методи на истражување. Овде, исто така, без доктор не може да се направи. Научете специфични патоген е потребно да се додели повеќе точни и ефективен третман.

Крварење празнење после породувањето

Таквата поделба може да биде нормална, но не повеќе од 2-3 yoh дена по породувањето. Ако нивниот карактер не се менува по тој период, мора да се погледне за причината.

Најчеста причина за ненормална празнење крв по породувањето - повреда на контракции. Во овој случај, садови крварење не се компресирани, а тоа е еден од условите да се запре крварењето. Таквата состојба може да се случи во задоцнување делови мембрани во матката шуплина. Во овој случај, на матката ќе се намали или се релаксираат, бидејќи тоа ќе го оставам во изобилство згрутчување на крвта. Таквите моменти се признати од страна на лекарите, додека се уште беа во постнаталниот одделение на болницата, па третман се започне веднаш.

та Тешки или пролонгирано празнење крв по испорака на гениталниот тракт можат да бидат солзи на грлото на матката или вагината. Иако ова е ретка, како лекар мора да изврши инспекција на породилниот канал со помош на огледала и се шијат се што е потребно. Ако рабовите се преклопуваат и и употреба на добар кожата, шансите за крварење е речиси ништо.

Повеќето ретка причина дамки по раѓањето може да биде пуерперална крв болест поврзана со намалување на нејзината згрутчување (хемофилија, на пример). Ваквите проблеми со доктори на породилиштата крвта мора да бидат известени однапред да се подготват сите потребни медицински препарати (понекогаш тие треба да се нарача на трансфузија на крв станица) и да биде подготвен за голема загуба на крв за време на породувањето и по него.

Во заклучок, сакам да кажам дека во постнаталниот период треба да се третираат сериозно, како породилно отсуство. Ако не може да се справи со нивните секрети, или тие изгледаат сомнителни за вас, - се оди на лекар уште еднаш. Тој не е лошо совети.

Изолација по породувањето

Во последната фаза на породувањето е роден на плацентата, што значи завршување на генерички процес. Ова е придружено со ослободување на големи количини на крв и слуз дека од површината на грлото на матката е оштетена, таа и понатаму останува на раната на поранешниот прилог на плацентата. Додека на површината на слузницата лечи матката и не се врати, содржината на раната се доделени од вагината пуерперална постепено се заменува во боја (крв нечистотии ќе биде помалку), а се намалува во квантитет. Тие се нарекуваат лохиите празнење после породувањето.

Веднаш по раѓањето на жената администрира лекот да се стимулира контракциите. Обично тоа окситоцин или Metilegrometril. Преку катетер да го испразните мочниот меур (па тоа не се изврши притисок врз матката и да не му ја сече), а во стомакот стави шише вода со мраз. Овој пат е многу опасно за отворање на хипотонија матката крварење, па два часа и постпартална жени се види и во родилната сала.

Анѓелковиќ е многу богата, но тоа не треба да надминува норма. Болка жена не се чувствува, сепак, крварење брзо доведува до слабост и вртоглавица. Затоа, ако сметаш дека крвта е многу силна (на пример, пелена под себе сите мокри), не заборавајте да му кажете на вашиот старателите.

Ако распределбата на овие два часа не надминува половина литар и пуерперална состојба е на задоволително ниво, тоа е префрлен во постнаталниот одделение. Сега, по нивно испуштање треба да се следат, а вие треба да знаете што се тие и колку долготрајни. Не се плаши: Се разбира, медицинската сестра ќе се контролира. И лекарот е сигурно да се оди надолу, меѓу другото, да се оцени природата и износот на крварење. Но, со цел да бидат сигурни и опуштено - тоа е подобро да се знае однапред што ќе биде прв пат по породувањето, и она што карактер треба да биде нормална постнаталниот исцедок.
Кои се ослободени после породувањето?

Лохиите состои од крвни клетки, ichor, плазма, фрагменти на слузницата на матката (умирање епител) и слуз од цервикалниот канал, така што ќе ги забележите во слуз и згрутчување на крвта, особено во првите денови по раѓањето. Кога ќе се притисне на стомакот, како и за време на возењето празнење на содржината на раната може да биде зголемена. Имајте го тоа на ум, ако сакате да се излезе од кревет - со што веднаш брзаат. Затоа, ние препорачуваме да podstelit пелена под нозете.

Лохиите постојано ќе се промени неговиот карактер. Прво, тие потсетуваат изолација за време на менструацијата, само многу повеќе изобилство. Ова е добра како што е чистење на матката од содржината на раната. Во рок од неколку дена на лохиите ќе биде малку потемна боја, а помалку во квантитет. На втората недела ќе го објави кафеаво-жолта боја, се здобијат со мукозните конзистентност, и по третиот - жолто-бела боја. Но крвта нечистотии може да се случи дури и за еден месец по породувањето - тоа е нормално.

Постпартална обновување: природата на празнење

Овие изолација претставуваат мртов честички на ендометриумот, што резултира со одред од тоа плацентата. Како по правило, првиот 2-5 дена по раѓањето (тоа не е важно, тој дојде во светот по природен пат или со царски рез) нагласи светло црвена боја, многу богати (повеќе изобилство од време на менструацијата). Конвенционалните хигиенски влошки направи тешко, мора да ги купите посебна по породувањето. Во времето на отпуштање од болница (5-7 дена) исцедок од вагината стане помалку богати и станува кафеава боја.

Колку последниот избор по породувањето е нормално? Сите различни. Тоа зависи од тоа колку добро ќе се намали на матката, како и карактеристиките на бременоста и породувањето. За поинтензивна контракции во многу случаи породилиштата во првите три дена недоделкан "окситоцин" (иако ова не е задолжително). Колку добро матката се намалува види и визуелно и со ултразвук. Некој излегува од болница со импресивни стомакот 6 месеци бремена, а некој веќе и медиумите почнува да се извлечат. На нормално празнење еден месец после породувањето веќе раскинат, максимум "набљудување" може да трае 6 недели по раѓањето. Ако процесот е одложен, или крварење повторно да стане силна, ќе мора веднаш да се јавите во антенаталната клиника и направи ултразвук.

Бавно постпартална инволуција (намалување, обновување) на грлото на матката може да укажува на воспаление. Исто така, бавно закрепнување често се забележува кога матката има fibromatous јазли со инфантилност, телото се наведнуваат наназад, намалување на згрутчување на крвта и други патолошки состојби. Ако одеднаш почна крварење во голема мера - тоа може да биде симптом на она што е внатре останува дел од плацентата, во овој случај, "чистење" на матката во болница. Патем, се гледа дека на матката се намалува брзо и вратени назад кај жените кои дојат своите бебиња на барање (во процесот на хранење на хормонот окситоцин предизвикува контракции на матката) - со навремено празнење puzyrya- кога лежејќи на стомак (ова не е да се набљудуваат состојбата е добиена секој како постпартална абдоминален ѕид е доста болно).

Информации Пријавете се ако распределба по раѓањето имаат непријатен мирис, плус се приклучи на температура, треска - ова може да биде показател за сериозен воспалителен процес (постнаталниот распределба - одлична почва за патогени) инфекција. Понекогаш таквите распределба по породувањето се случи, бидејќи на "заборавени" избраниот лекар во вагината памук на жената. Не оставајте без внимание на жолта празнење по породувањето или вулгарен бела, вториот може да се укаже повторливи кандидијаза (кандидијаза).

Тоа е многу важно за спречување на воспаление на лична хигиена. Дихтунзи пожелно да се менува често, и после породувањето влошки не треба да биде со ароми, со оглед на алергиски реакции може да се случи поради оваа причина. Иако има крварење после породувањето не треба да се бања, само туш. Миење може да биде периодично користење на медицински concoctions, безбедно билки, како што се камилица. Но, со потребата да бидат повнимателни со манган (манган препорача лекување на гениталниот рабовите епизотомија), бидејќи на висока концентрација во вода може да се изгори слузница.

Бидејќи сексот е, исто така, подобро да се почека, дури и ако веќе сте кафена празнење по породувањето, не крвава. Секс може да предизвика прекумерно крварење. Интимност, во принцип, како и секоја силна физичка активност треба да се одложи до целосното исчезнување на лохиите и гинеколошки преглед. На лекар за да бидете сигурни да се оди, не се мрзливи, тоа, исто така, да ве известам за најсоодветен метод на контрацепција.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како постпартална крварење?Како постпартална крварење?
Клиничкиот тек на постпартална Ендометритис во современи условиКлиничкиот тек на постпартална Ендометритис во современи услови
Низа и по породувањето хеморагијаНиза и по породувањето хеморагија
По породувањето патолошка. празнење одложен постпартална (lohiometra) се случува кога на матката се…По породувањето патолошка. празнење одложен постпартална (lohiometra) се случува кога на матката се…
Постпартална рехабилитација на женитеПостпартална рехабилитација на жените
Постпартална жениПостпартална жени
Третата фаза на работна сила (исфрлање на плацентата)Третата фаза на работна сила (исфрлање на плацентата)
Раст на матката за време на бременоста. Породувањето и afterbirthРаст на матката за време на бременоста. Породувањето и afterbirth
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Наплата по породувањетоНаплата по породувањето
» » » Жолта слуз по rodov.vydeleniya по раѓањето се нарекуваат лохиите.