ma.gurushealth.ru

Извори на витамини за нега mam.naibolee витамин храна.

Видео: Исхрана доилки | Семејството е ..

мајка медицински сестри во секое време (како на почетокот на сезоната бери-бери дури и повеќе!) се од витално значење и свеж зеленчук, овошје и суво овошје во големи количини, природни овошни и зеленчукови сокови. И, исто така, мора - разни млечни производи, по можност со додавање на bifidobacteria (природен јогурт, Biokefir, Bifidok итн.) Тогаш можете да бидете целосно сигурни дека мајчиното млеко содржи се што е потребно на вашето бебе.

Најефективен исхрана по раѓањето - витамини.За жал, ние не смееме да заборавиме дека најмногу витамин храна - агруми, киви, морето buckthorn, црвени и црни рибизли, суви кајсии светла - е во исто време и на повеќето алергени. Многу корисна мед, ореви, јајца и риба, но овие производи, исто така, му припаѓаат на моќни храна алергени. Листата на храна алергени влегува и какао, кафе, чоколадо, јагода, егзотични овошја. Бидете внимателни со овие производи, тоа е подобро да се земе време надвор од нив. Недвосмислена "не" - брза храна (чипс, хамбургери, кола, инстант супи), пушеле, зачинета, солено, пржени, масни и многу слатка. Во првите недели на доењето е подобро да се воздржат од сите од горенаведените. Акцентот во вашето мени, обидете се да се направи на леќата, овес и ориз каша, зелени јаболка и круши, магдонос и други зеленчук, кромид, компир, брокула, зелка (вклучувајќи кисела зелка, со многу витамин Ц), и карфиол, замрзнати сливи и огрозд. Сирење, урда, со малку маснотии павлака, плаша јајца, растително масло, говедско, телешко месо, зајачко месо и пилешко ќе обезбеди мама и бебе потребните протеини и масти. Ако едно дете не е "zamechet" во предиспозиција за груба црвени образи, нежно додадете останатите. Ако вашето дете - очигледна алергии, не се занесувај со лимони. Во сите други случаи, доилките во зима и рана пролет, кога силите се исцрпени, намалување на мускулниот тонус и расположението не е многу, само треба "limonoteripaya". Можете да додадете парче од лимон во "сите" чај може да се приготвува на температура 2 дебели парчиња лимон со врела вода, додадете фруктоза - домашна лимонада е подготвен! Корисно и вкусна да се пополни свеж зеленчук салати (на пример, зелка зеленчук, свежи краставици) само исцедено сок од лимон. Рецепти во оваа тема. Обидете се да се разликуваат во вашата исхрана здрави, вкусни и Хипоалергично храна. Да почнеме со едноставен салата: 2 чаши кисела зелка стискаш на сок во чаша. Две големи зелени јаболка, cored, се сече на тенки ленти, да додадете на зелка и се меша веднаш на јаболката не поцрнети. Стави на 100-150 гр сецкани варено посно говедско месо. Промешајте 100-150 g на дебели крем со сецкан магдонос и копар. Малку пипер (по желба) 1-2 лажици vsypte шеќер и потоа се меша како резултат на крем сос со зелка-јаболкова тежина и месо. Ја напушти салата за 20-30 минути. Во меѓувреме, се подготви оригиналниот главно јадење: само да се варат во солена вода зеле (брокула и карфиол, исто така е многу корисно), се тркалаат во трошки од леб и брзо пржете во растително масло или путер. 2 минути пред крајот на готвењето обилно посипете брокула мирисна рендано сирење и копар.

"Поддршка" за двете. Витамински препарати за доилки

Сите од нас веќе долго време се навикнати на фактот дека бремената жена мора да се земе посебна витамин комплекси. И што се случува кога ќе се роди бебето, и почнува доење? Дали ни е потребна млада мајка витамински додатоци и ако е така, кои?

Супстанции "основните потреби"

Во период на лактација мајки зголемени потреби за витамини А, Д, Е, Ц, Б витамини и како микро и macroelements, како што се калциум, железо, цинк, јод, фосфор, бидејќи сега една жена не треба само да се задоволат дневните нивните барања и да се врати здравјето по раѓањето, но, исто така, што е најважно, да се пренесе на сите неопходни витамини и минерали новороденче. На детето му треба толку многу во нив, и само преку мајчиното млеко може да му даде совршен за да ги апсорбира калциум - за раст kostey- Витамин Д - за да ги асимилира и превенција rahita-, витамин Ц - за правото на сите процеси zhiznedeyatelnosti- Витамин А - за нормализација кожата, очите и slizistyh- железо - за оптимално составот на крвта и пренос на кислород и мноштво на други важни супстанции.

Витамини и минерални составот на мајчиното млеко зависи од природата на моќта на жените. Конвенционалната храна од нашата маса делумно може да се реши проблемот на балансирана исхрана за макро и микронутриенти, факт е дека во последниве децении постои намалување на витамин сатурација на големи градинарски култури, овошни вклучени во исхраната, секаде истекува на минералите во почвата кои влијаат на квалитетот на сточарски производи. Затоа, со цел да се себе си и вашето бебе обезбеди потребните количина на есенцијални микронутриенти, мајка ќе мора да јадат секој ден е количината на храна која е секогаш ќе резултира со зголемување на телесните масти.

дневницата

Следниве се нормите на дневните потреби на родилката со витамини, минерали и храна - нивните извори:

Витамин А (ретинол) - 500 МЕ (1,5 mg) (црниот дроб, бубрезите, путер, млеко, јајца, моркови, кајсии, сирење). Вклучени во формирањето на визуелната пигменти, изградбата на коскеното ткиво и забите, ја штити кожата и мукозните мембрани, влијае на кожата, косата и ноктите на мајката и детето.
* Б1 (тиамин) - 15-20 mg (најчесто - зеленчук - зрна, житарици, трици, мешунки). Неопходни за нормално функционирање на нервниот систем, е вклучен во метаболизмот на јаглени хидрати.
* Б2 (рибофлавин) - 2,2 mg (црниот дроб, млеко, јајца, квасец, спанаќ, кајсии, шипки). Е вклучен во метаболизмот на железото, влијае на црниот дроб, еден од витамини на раст е важно во развојот на скелетот, мускулите, нервниот систем.
* Б6 (пиридоксин) - 2,2 mg (никнува жито, спанаќ, компир, ореви, лешници, карфиол, зелка, месо, риба, јајца). Учествува во процесот на хематопоеза, ја регулира функцијата на сопирање во нервниот систем обезбедува правилен раст и развој на мозокот и 'рбетниот мозок на новороденче,
* Б12 (цијанокобаламин) - 4 mg (прочистен од животинско потекло: месо, црниот дроб, млеко, сирење, риба и не-риба морска храна). Учествува во систем, крв, одржување на црниот дроб работа на нервниот.
* ПП (ниацин) - 18-23 mg (месо, месни производи, млеко, јајца, леќата). Вклучени во оксидативен процеси, метаболизмот на протеини, масти и јаглехидрати во контрола на холестеролот, нормализира гастроинтестиналниот тракт. Тоа ја подобрува циркулацијата на крвта и го намалуваат високиот крвен притисок, го зголемува протокот на крв во капиларите. Тоа ја зголемува секрецијата на гастричните сокови, ја стимулира активноста на црниот дроб. Тоа влијае на функционирањето на мускулите, сврзното ткиво и кардиоваскуларниот систем.
Витамин Ц (аскорбинска киселина) -100 mg (овошје, плодови, зеленчук, кисела зелка, компир). Витамин Ц го зајакнува сврзното ткиво, вклучувајќи ги и ѕидовите на крвните садови зголемува отпорност на инфекции, промовира воспалителни реакции што го подобрува апсорпцијата на железо во дигестивниот тракт. Силен антиоксиданс -oberegaet клетките од оштетување од слободните радикали, забавување на процесот на стареење и формирање на малигни тумори.
Витамин Е (токоферол) - 15 mg (растителни масла, особено сончогледово семе, никнува жито, јајца, црниот дроб, салата). Антиоксиданс се вклучени во синтезата на лактација хормон, го стимулира гонадална функција.
Витамин Д (калциферол - холекалциферол и ЕР-gokaltsiferol) - 500 МЕ (риба и рибино масло, црн дроб, јајца, путер). Промовира минерализацијата на коските и зачетоци на забите, оптимално функционирање на кардиоваскуларниот систем и севкупниот развој на детето, го спречува рахитис - болест на доенчиња и мали деца, што се меша со минерализација на коските тело расте детето (тие не се здобијат со доволно ригидност и деформира видливо).
* Калциум - 1200 mg (износот на калциум може да се добијат од 0,8-1,2 l moloka- многу калциум во усиреното сирење и јајце на јајца, зелка, целер, магдонос, јагода, цреша). Задолжително за сите органи и ткива на мајката и детето, вклучувајќи ги и нервните клетки, внатрешните органи, коските, очно ткиво, ушите, кожата, косата и ноктите. Вклучени во згрутчување на крвта и регулирање на срцевиот ритам.
* Фосфор - 1,8 g (риба, ореви, леб, житарици, млеко, месо, црниот дроб, мешунки, ореви, зелка). Вклучено во протеини на коскеното ткиво е вклучена во енергетскиот метаболизам во клетките, влијае на активноста на срцето и бубрезите.
* Магнезиум - 450 mg (леќата, јачмен, морска риба, бадеми, грав, малини, јагоди). Се вклучени во формирање на коските, регулирање на нервниот систем, метаболизмот на јаглехидрати и енергија.
* Железо - 25 mg (говедско, свинско месо, а во помала мера - јагне, зајакот, пилешко, говедско месо црниот дроб). Со учеството во создавањето на хемоглобинот, промовира трансферот на кислород до сите органи и ткива на мајката и бебето.
* Цинк - 25 mg (месо животно, црниот дроб, јајца, сирење, зеленчук). Се вклучени во синтезата на протеини, хормон на панкреасот - инсулин, го регулира апетитот и варењето, заедно со калциум зајакнува коските скелетот на новороденче.
* Јод - 200 mg / ден (морска риба и морска храна не-риба, алги). Потреби и за мајката и детето тироидната функција правилно.

Што се додатоци во исхраната?

На биолошки активни адитиви (BAA) - состав од природни или идентични со природни активни супстанции за збогатување соодносот индивидуални храна или биолошки активни супстанции или нивните комплекси. Меѓу додатоци во исхраната имаат пристоен објекти, но често на пакувањето не е одреден точниот состав и процентот на дневна потрошувачка на барање, па нивната доза тешко. Како и со било супстанција, додатоци во исхраната можат да имаат контраиндикации, па треба внимателно да се прочита упатството за употреба и да се усогласат со доза точно, и подобро - да се консултирате со вашиот лекар за можноста за добивање на вакви средства. При изборот на производот подобро да обрнат внимание на познати големите производители кои прават сериозни истражувања и прецизна контрола на квалитетот.

Видео: Витамини за доилки

Ние се направи избор

Сите витамини и минерали на индустриското производство е главно избалансирано и имаат слична структура. Така, во текот на периодот на доење млада мајка може да се препорача било каков сложен наменета за бремени и доилки, туку дека одреден лек е подигнат од страна на лекар за вас.

Обично, употребата на витамини и минерали комплекси во препорачаните дози не предизвикува дои несакани ефекти, но, како и скоро сите супстанции кои влегуваат во телото, како препарати може да предизвикаат алергиски реакции, особено во однос на позадината на природните, во овој период, намалување на имунитетот. Млада мајка може да забележите појава на исип на кожата, осип, чешање, столче нарушувања, необични оток на прстите на рацете, лицето, мукозните мембрани, итн Дете кое е доеле, разни манифестации на дијатеза, како што се црвенило на кожата една или две образите, разни црвенило на кожата, себороичен скалирање и крусти на скалпот, зголемена интестинална грчеви, проблеми со стол, раздразливост, tearfulness, нарушувања на спиењето итн Ако мајката или дете има било какви симптоми на алергии, лекови треба да се укинат, заедно со сите производи и лекови кои можат да предизвикаат оваа состојба. Континуираната употреба на овие производи и лекови, вклучувајќи витамини, само под медицински надзор е можно (нивното воведување може да биде постепено само). Терапевтот или педијатар ќе изберете мудро третман и следење на стратегијата.

Преголема доза на витамини и минерали се старечки мајка е исто така опасно: тоа може да ја наруши дете раст и развој, развој на хронична ингестија на мајката и бебето. Причината за тоа може да биде повеќе од препорачаната дневна доза на мултивитамини, злоупотребата на некои видови храна. Толку долго доза на витамин А (во подготовка) доведува до неговата акумулација и развој на црниот дроб токсичност на лице злоупотреба на витамин Д и калциум предизвикува почетокот на минерализација на коските на черепот растењето fontanels и нарушување на развојот на мозокот во novorozhdennogo- вишокот на железо може да доведе до развој на тежок пораз на сите органи и ткива на децата. Земајќи дрога во препорачаните дози (обично тоа е една таблета на ден), не може да се плаши од предозирање.

Земете витамини и минерали редовно, по консултација со лекар, само следете ги дозирање и јадат рационално.

Главни извори на витамини за доилки

Витамини за доилки. Што витамини за да се донесе родилката. Производи - извор на витамини. и производство на витамини. Што витамини се потребни родилката.

Главен извор на витамини неопходни за доилки - витамин А, Е, Д, Ц, ПП и Б витамини

Што производи се рекордот за најголем дел од овие витамини?
Главен извор на витамини

Видео: Исхрана доилки. ЕМ Коморовски

Витамин А - ретинол
1. црниот дроб;
2. кавијар;
3. путер;
4. пилешко јајца и плаша;
5. морков црвено (свежи или задушени);
6. билки (магдонос, копар);
7. шипка.

Витамин Е - токоферол
1. црниот дроб, бубрезите;
2. легуминози;
3. просо, овес, пченка жито;
4. пилешко јајца и плаша;
5. салата;
6. ореви;
7. сончогледово масло.

Видео: Најдобар витамин комплекси, мултивитамини за жени / мажи подобро е да пиете Што витамини, додатоци Зошто

Витамин Д - ергокалциферол
1 жолчка од јајце;
2. рибино масло;
3. путер.

Витамин Ц - аскорбинска киселина
1. Briar;
2 црвени пиперки ѕвонче;
3. buckthorn;
4. црна рибизла;
5. карфиол;
6. chives;
7. домати;
8. спанаќ

Б витамини

Витамин Б1 - тиамин
1. посно месо;
2. леб, квасец;
3. црниот дроб;
4. млеко;
5. мешунки
Главни извори на витамини за доилки

Витамин Б2 - рибофлавин
1. посно месо;
2. пилешко јајца и плаша;
3. кајмак;
4. сирење;
5. црниот дроб.

Витамин Б6 - пиридоксин хидрохлорид
1. посно месо;
2. жолчка;
3. црниот дроб;
4. квасец;
5. легуминози;
6. млеко.

Витамин Б6 - цијанокобаламин
1. посно месо;
2. жолчка;
3. црниот дроб, бубрезите, срцето;
4. квасец;
5. леќата;
6. кајмак.

Витамин BC - фолна киселина, folacin
1. црниот дроб;
2. квасец;
3. билки (магдонос, копар, коријандер);
4. салата.

Витамин PP - никотинска киселина
1. посно месо;
2. просо, овес, леќата;
3. сирење;
4. квасец леб;
5. легуминози;
6. ореви;
7. компири.

Дневен алгоритам:

1. Во периодот на доење на бебето е важно да се запамети дека храната треба да обезбеди физиолошки потреби за енергија и хранливи материи (nutritsientah), како на матичното тело треба многу енергија за производство на млеко со висока хранлива вредност.

Меѓу бараните производи се:

месо, живина и производи од месо (значи јазик, црниот дроб, срцето, бубрезите) *;
риба;
* Јајца како извор на протеини, масти, витамини А и Б12, железо и цинк;
млечни производи како извор на протеини, калциум, витамин А и витамин B2. Целина и засладено кондензирано млеко може да предизвика ферментација во цревата на бебето и / или да стане агент провокатор на алергија на млечни протеини од кравјо, според тоа: полномасно млеко - не повеќе од една чаша на ден, кондензирано млеко - неколку лажички, не повеќе. Урда исто така, содржи големи количини на млечни протеини од кравјо, и ако се јаде сирење, а потоа не се јаде тој ден сирење, но колачи со сирење и други колачи со сирење може да биде, и што подолго (печење) се подготвува, толку подобро;
grubozernovoy леб, житарки, тестенини како протеини превозници, сложени јаглехидрати, диетални влакна, витамини Б1 и Б6, железо, магнезиум, селен;
масло - растителни масла и животински масти како извор на полинезаситени масни киселини, витамини А и Е;
било зеленчук изобилство во форма на зеленчук, овошје, сокови и нектари како главен извор на витамините Ц и Е, бета каротен, биофлавоноиди, калиум, диететски влакна и органски киселини.
. (Потенцијални алергени - јагоди, малини, црни рибизли, капини, праски, кајсии, цреши, домати, црвена и портокалова пиперка не е потребно сето ова raznotsvetya одбие, но да го грабне и да јадат три килограми на секој производ од определен опсег, исто така, не треба да биде: еден ден само доволно светло обоени даровите на природата, како ќе се вклопат во вашиот две заграби, тоа е твое, а не нејзиниот сопруг банани - не повеќе од 2 единици дневно (наместо да предизвика формирање на слуз во дебелото црево!);
и конечно desertiki и други кондиторски дома или докажани производство како извор на лесно сварлива (т.н. "брза") јаглехидрати. Но заврши на торти со крем, вафли и колачи нафора (пополнување на обланди е најевтиниот маргарин), карамел (бои и ароми), путер бисквити со пломби целосно диви и / или глазура подобро да се даде на непријателот.

2. Со одреден степен на здравствена заштита се однесува на производи кои потенцијално може да предизвика алергиски реакции и реакции од дете на гастроинтестиналниот тракт. Види. Подолу.

3. Пожелно е да се зголеми мноштвото на дневни оброци на 5-6. Поретки оброк намалува активноста на метаболичките процеси, почести - води до прејадување.

4. Тоа би било идеално да одат нежни методи за готвење: врие, станува за компот, печење, бидејќи таквите методи овозможуваат да се зачува хранливата вредност на храната и витамини. Пржена храна е пожелно поради тоа што е тешко да се вари, и покрај тоа, овој метод на готвење бара голема количина на масти.

5. Бидете сигурни да се напие.
Млекото е повеќе од 80% се состои од вода, па на родилката треба да пијат дневно за најмалку 8-10 чаши течност. Не злоупотреба на кафе и силен чај: големи количини на кофеин и теин стимулант ефект на детето и може дури и да го предизвика главоболка. Ве молиме имајте предвид, тоа е силен чај, а не за некоја вода прскаат во вашата чаша, боја потсетува на токму она што wets пелени вашиот pipsqueak ...

6. Хранење дојат = Најдобра здрава исхрана.
Сепак, ако навистина сакате - тоа може да биде нешто што доењето, хормоналната нерамнотежа мила молам: и храна од Мекдоналдс, и светкава газирани пијалаци, и чипс и пушеле колбас ...

Единствениот начин за да се минимизира потенцијалните штети на бебето во овој случај - да му се штетни храна колку што сакате, поделени на половина, половина да се даде на непријателот веќе споменав, а другата половина да се јаде, да се добие својот дел на задоволство ендорфини процесот на забранетиот плод, и се смири.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хит производи за бремени жениХит производи за бремени жени
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Интолеранција на храна и алергија на храна. причиниИнтолеранција на храна и алергија на храна. причини
Протеинска храна за време на бременостаПротеинска храна за време на бременоста
Исхрана за време на доењето: медицински совет Мајо КлиникатаИсхрана за време на доењето: медицински совет Мајо Клиниката
Правилната исхрана доилкаПравилната исхрана доилка
Целијачна болест кога третманот е елиминација на глутенЦелијачна болест кога третманот е елиминација на глутен
Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин АМедицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин А
КозметологијаКозметологија
Здрава исхрана родилката. Менија и производиЗдрава исхрана родилката. Менија и производи
» » » Извори на витамини за нега mam.naibolee витамин храна.