ma.gurushealth.ru

Бенигна болест на вулвата и вагината

циста на вулвата

циста на вулвата - таму често е обременет со големи ductless жлезди трема - жлезда Bartholin, и течност израстоци.

Така стана циста може да достигне големина на јајце на кокошка е, и се наоѓа во долната третина на labia усни.

Често процесот е билатерален.

Компликација на циста на вулвата е тоа забирам. Во такви случаи, постои силна болка во циста, треска, општа слабост.

Обично, хируршки третман на цисти.

Gidradenoma

Gidradenoma - бенигнен тумор (цисти), која е формирана кога затнат канал пот жлезда. Манифестира со еден или повеќе нодули наоѓа на кожата на усните.

gidradenomy хируршки третман премногу. е забележана малигна трансформација.

липом

липом - бенигнен тумор кој се развива од масното ткиво. Се наоѓа на срамни влакна или малите усни во форма на јазли од различни големини, често имаат нога. Кога циркулација на торзиона нозе липом крв, што доведува до некроза, инфекција и апсцес формација (гноење).

хируршки третман. Произведен отстранување на туморот.

kraurosis вулвата

kraurosis вулвата - промена на кожата и мукозните мембрани на надворешните гениталии на жените припаднички на преканцерозна болести. Тоа е хронична болест која доведува до кожата склероза.

Kraurosis главните причини се хормонални нарушувања, хронични воспалителни процеси.

симптоми kraurosis - на кожата и мукозните мембрани на надворешните гениталии е сува, бледо и сјајна со бели дамки, кои со текот на времето станува подолго, кожата е збрчкана и наликува на пергамент хартија.

Една жена е загрижен измачува чешање, оток на надворешните гениталии. Тие се зголеми во големина и да стане болна ингвинални лимфни јазли. Чешање на кожата доведува до појава на пукнатини на тоа, на инфекција која се јавува воспаление.

Со напредувањето на болеста има остар стеснување на отворот на вагината, тешко да се спроведе гинеколошки прегледи.

Третман на vulvar kraurosis - комплекс содржи и двете локални и општи терапија.

Се препорачува за жени со vulvar kraurosis, Lacto-вегетаријанска исхрана со исклучок на зачинета, солено, храна, кафе, силен чај, алкохол.

Да се ​​елиминира чешање применуваат секојдневно спелеолошки или хип бањи со топла инфузија на билки (камилица, невен, celandine) раствор furatsilina, чај сода решение.

Кога kraurosis вулвата забрането да го користи надразнување на кожата и podsushivayuschee значи - сапун, калиум перманганат, борна киселина, итн, исто така може да се користи Douching 2% раствор protargola претходно добиено консултации гинеколог ..

Подмачкување на засегнатата кожа со анти-воспалителни масти. Исто така се користи смирување (валеријана, бром) и desensitizing агенси (Suprastin, Tavegil, дифенхидрамин, итн), витамини А, Е, Б група (мрсна решенија на витамини може да се користи како апликации во областа на лезии на кожата).

Во тешки случаи, со неподнослива чешање пропишани хормонални масти (хидрокортизон, преднизолон flutsinar, Polikortolon). Кога воспаление (инфекција гребење и пукање на кожата) се доделуваат антибиотици.

физиотерапија Се состои од вршење на лек со новокаина phonophoresis, електрофореза ензими (трипсин), endonasal електрофореза со витамин Б1 и ултразвук на областа на препоните.

Како интегрирана компонента се однесува акупунктура третман.

Во некомплицирано форми на болеста се однесува ласер (хелиумот-неонски, хелиум-кадмиумски ласерски).

Во отсуство на ефектот од третманот и во прекршување на општата состојба на жените, присуството на невропсихијатриски болести врз основа на болеста, се препорачува хирургија - електрокаутеризација, cryosurgery или ласерски третман - cauterization од страна на течен азот. Широко се користи за лекување на kraurosis фитотерапија - собирањето на лековити билки (коприва, камилица, ајдучка трева, еукалиптус, невен, жалфија, итн.)

леукоплакија на вулвата

леукоплакија на вулвата Тоа е преканцерозна состојба. Тоа се манифестира како сува бели дамки на кожата на различни големини и форми. Понекогаш процесот е честа појава, грабање на јавната површина, надворешниот малите, перинеумот. засегнатите пациентите за интензивен јадеж, чешање, триење.

Пациентите се охрабруваат да диета со рестрикција на сол, зачинета храна, зачини, алкохол.

третман леукоплакија спроведена конзервативно назначен надворешните агенси (масти, кремови) содржи женски хормони estrogeny - анксиозност лекови, хип бањи со decoctions на билки.

вагинален циста

вагинален циста - честа болест на женскиот репродуктивен систем. Тоа е често асимптоматски и е откриен во еден гинеколошки преглед на жените.

Неговата вредност е различна од големината на зрно грашок на орев, а понекогаш и повеќе. Обично ја мека конзистентност течност содржи транспарентна боја. Циста наоѓа на ѕидовите на вагината.

Третманот на овие цисти - хируршко отстранување.

вагинален влакнест

вагинален влакнест - бенигнен тумор на мускулни влакна, која има нога или широка база. Обично се наоѓа на предниот ѕид на вагината. Димензии fibroids варира од неколку сантиметри до големината на пилешко јајца или повеќе. На конзистентноста на тумор густа.

Вообичаено, болеста е асимптоматски, но со голем тумор жени големина жалат на чувство на туѓо тело, неможноста на сексуален однос, тешкотии при мокрењето, запек.

Ако има тумор на торзија нога, а потоа таму е неговата некроза (некроза), воспаление развива кога инфицирани со fibroids.

Третман на вагината fibroids - хируршко отстранување.

папилома

Папилома вирус (генитални брадавици) - израстоци во форма на брадавици на кожата и слузокожата на надворешните женски гениталии поради инфекција хуманиот папилома вирус (HPV). Болеста се пренесува преку сексуален контакт.

Папиломи се единечни и повеќе, а понекогаш и целата конгломерати (потсетува на изглед карфиол). Дистрибутер на кожата на перинеумот и анусот, создавањето непријатности жената, бидејќи на триење може да искрвари, и на инфекција - улцерираат.

третман на брадавици -. Moxibustion хемиски решение резорцинол или резорцинол маст, решение ferezola, vagotilom итн За спречување на кожата папиломи изгореници околу својата подмачкани со вазелин или крем. Во отсуство на ефектот на постапување или употреба на повеќе брадавици се користи хируршко отстранување (дијатермија, криотерапија, lazerovaporizatsiya).

Трофимов
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти и фистули медијална вратот произлегуваат од остатоци од thyroglossal канал. Според средната…Цисти и фистули медијална вратот произлегуваат од остатоци од thyroglossal канал. Според средната…
Цисти на панкреасот, третман, симптоми, причиниЦисти на панкреасот, третман, симптоми, причини
SialoceleSialocele
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Ateroma- циста задржување на лојните жлезди на кожата која е формирана како резултат на блокадата…Ateroma- циста задржување на лојните жлезди на кожата која е формирана како резултат на блокадата…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Вестибулитис. Бенигните тумори на надворешните гениталии.Вестибулитис. Бенигните тумори на надворешните гениталии.
Гноен карличните болест. бартолинитисГноен карличните болест. бартолинитис
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Полипи на панкреасотПолипи на панкреасот
» » » Бенигна болест на вулвата и вагината