ma.gurushealth.ru

Ропството за бремени жени. Како да изберете големина? Како да се избере еден бенд за бремените жени и постпартална завој

Купување бенд - одговорна задача. Постојат голем број на медицински и козметички индикации за неговата употреба за време и по бременоста. Постојат три видови на гуми: пренатална, постнаталниот и хибридни (тоа може да се користи и за време на бременоста и по породувањето - да се врати на сликата).
Ропството за бремени жени. Како да изберете големина? Како да се избере еден бенд за бремените жени и постпартална завој

Неопходно е да се знае:

 • Обично, лекарите препорачуваат носат завој од 4-тиот месец бременост, почнува кога активната раст на фетусот. Акушер назначува употреба на бендот, земајќи ги во предвид возраста на мајката, гестациската возраст, фетална позиција, а бројот на претходни раѓања.
 • Да се ​​биде во опсег од 24 часа е невозможно - што треба да го носат на колото. Ако бремената жена во текот на денот многу одење или стои, на секои 3 часа е потребно да се отстрани завој за 30 минути.
 • За да се подготви на мускулите матката и abdominals за породување, пренатална и постнатална носи покровот мора да се комбинираат со посебни физички вежби за бремени жени. Вежби може да се направи во бендот.

видови на гуми
Постојат три видови на гуми: пренатална, постнаталниот и хибридни (тоа може да се користи и за време на бременоста и по породувањето - да се врати на сликата).

пренатална завој треба да обезбеди поддршка на стомакот без стегајќи. Тоа им помага на децата во матката во правилна позиција, спречување на нејзиното предвремено потекло. Правилно избрани завој спречува хиперекстензија на мускулите на предниот абдоминален ѕид и на кожата на стомакот, слабините и бутовите, го намалува товарот на внатрешните органи и 'рбетот, го олеснува една жена од болки во грбот и долниот дел на грбот.

Контраиндикации за употреба на антенатални завои има малку, но за да го изберете најсоодветниот модел, што треба да се консултираат со лекар.
Ропството за бремени жени како да се избере големината?
Индикации за носење пренатална завој:

 • време бременост над 20 недели.
 • Повторено бременост за време на кој стомачниот ѕид е растегната побрзо и посилно.
 • Активен начин на живот (кога бремена мајка во исправена положба 3 часа на ден или повеќе). Особено потребни завој за работа на жените кои се очекуваат дете.
 • Предиспозиција за стрии стрии поради намалувањето слој на масно ткиво што ја храни кожата и дава еластичност.
 • Слаба мускулите на предниот абдоминален ѕид и на карлицата.
 • Зголемувањето на лумбалниот свиткување предизвикани од растот на стомакот. Ова создава дополнителен товар за зглобовите на рбетот.
 • Искривување на 'рбетот.
 • Osteochondrosis.
 • Болки во грбот и болки во грбот за време на бременоста. Не последиците кои тие ги носат, но носат со нив, на дневна основа за неколку месеци е многу тешко.
 • Некои типови на акушерска патологија (лузна на matke- закана за прекин на бременоста во текот на вториот и третиот trimestre- прекумерно зголемување на големината на матката, полихидроамнион, мултипна бременост, големината ploda- превиа или ниска позиција на плацентата).

употребата на постпартална завој акушер именува дадена испорака проток и индивидуалните карактеристики на женскиот организам. Таквите бенд на еластични материјали треба да имаат слоевит споите густа поддршка вметнете на стомакот и горниот дел од мрежата на еластична, цврста половината. Постпартална завој најдобро да се купи во последната недела од терминот. Со согласност на лекарот може да се стави во почетокот на денот на раѓањето.

Употребата на по породувањето завои не се препорачува или ограничена лекар ако:

 • одредени видови на конци после царски рез;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • одредени бубрежни заболувања придружени со едем;
 • кожата и алергиски заболувања.

може да се советува на купување комбиниран покровот, која може да се користи пред и по породувањето - доволно за да го сврти на другата страна.

Модели на гуми:

Завој-гаќи - традиционалните опција. Тие се носи врз нормалното шорцеви. Може да се користи како долна облека, но тоа не е практично, како што е да се мие на завој секој ден. Бремените жени треба да носат овој модел лежи (!).

Завој се носи во оваа позиција, и поправат матката и стомакот поддршка. Половината постнаталниот завои панталони се прецени половината, широк појас и дебел, еластична инсерти на стомакот и може да се залепи poyasnitse- подолу.

Пред и пост-натална бенд-појас во форма на еластична бенд. Овој практичен модел е многу популарен. На снимката се носи на појас и обезбедени под стомакот. Овие завои имаат три зглобовите (еден фронт и двете странични), должината на секоја промени со помош на "Velcro".

Странични зглобовите засилен еластична бенд. Тоа е подолг од страна клапи, сепак дијаметар на обвивка може да се прилагоди без отстранување на тоа. Несомнени предност бенд појас, кој може да се носи како лежи и стои (поправки на матката, но не и притисок од погоре).
Постпартална бенд благодат има презареждам половината нивоа споите дното или на страна, густа паста на стомакот. Постојат подобрена верзија на овие бендови, тие се карактеризираат со висок капацитет за слабеење.

Завој применува по царски рез, таму е благодат од дното или на бравата на ременот, ширина 20-30 cm на zastezhke- "Velcro". Тој доловува инцизија и поддржува мускулите на предниот абдоминален ѕид. Се препорачува да се стави легнал.

Постпартална бендот како здолниште-појас густа вметнете на стомакот може да се користи по операцијата.

Избор на бендот на продавницата

Без оглед на моделот, завој мора да бидат направени од материјал хигроскопна дише. Оптимално, комбинација на памук, микрофибер и еластин. Со повеќе нивоа елементи завој може да "расте" и да се намали заедно со стомакот.

За да ја одберете вистинската големина, мерење на обемот на половината и колковите во најширока точка.

Димензии лента завои S, M, L одговараат на димензиите на конвенционалните долна облека. Големината на панталони-бендови Собереш како што следува: големина облека пред бременоста + 1.

Избор на модел бенд, белешка, во каква положба треба да се носи, и колку е лесно да се отстрани: жените водат активен живот, сигурно повеќе погодна за лента завој, појас, панталони наместо завој.

Завој треба, пред сè, да ја исполни својата намена - за поддршка на стомакот, отстранување на оптоварување од 'рбетот, внатрешните органи и кожата. Визуелна привлечност на завои да се користи како перење - задолжително, но пожелно состојба за купување. Од оваа голема мера зависи од цената на производот. Бендови од Англија и Германија се доста скапи, но комбинира естетиката, функционалноста и соодветноста на здравјето. Во овие земји, постојат фирми кои се специјализирани за производство на долна облека и породилно облека За повеќе од 100 години. Шема на бои на скапа облека побогати - тоа е во бела, црна и беж верзии.

Завои средината цена опсег обично бело. Патем, лекарите веруваат дека тоа што го стимулира содржат специјализирани долна облека чисти. Во нашата земја, многу популарни италијански бендови и балтичките производство. Но, тие имаат доста сериозен недостаток - во извршување на визуелна привлечност производи производителот заборава за целите на покровот.

Во моментов, на домашната индустрија произведува поддршка долна облека направена од еластичен материјал со добро ниво на поддршка. Но, рускиот завои чипка слабо се одржува во стомакот, и ги стави непријатно.

Некои гинеколози сметаат дека завој посрамоти на детето и му штети на мајка, други гледаат исклучителни бенефиции поддршка стомакот. Слушаат аргументите на вашиот лекар, да се прочита на литература и pomerte во продавницата неколку модели - сопствените чувства не ве изневери. бременост слики жените во бендот, лесно можете да најдете на интернет.

Како да се избере еден бенд за бремените жени и постпартална завој

Вие треба да носат завој или не - ова е предмет на дебата, не само кај бремените, но меѓу лекарите.

Некои гинеколози зборуваме за придобивките на поддршка на растечката бремена стомакот. Други веруваат дека тоа е штетно за бремена мајка и го ограничува просторот за овошје себе. Сепак, други тврдат дека функциите за поддршка на загради третман не се, но одредување завој Украсен пропишани за нестабилна позиција на фетусот 30-36 недели од бременоста. Но, нашиот консултант акушер Ј Yermakov уникатно идентификува контраиндикации за опсегот: плацентарна инсуфициенција (предвремено стареење на плацентата) и опасноста од предвремено породување.

Бремените го направат својот избор во корист на бендот, најчесто врз основа на желбата да се намали на манифестацијата на стрии. Ние ви нудиме основните препораки за тоа како да го изберат правото гума за време на бременост и постпарталниот период.

производители на гуми

Од најпопуларните во Украина, балтичките завои, италијански производители. Но, тие имаат многу критики поради понизок квалитет дестинација за доброто на својот изглед. Цената на овие производи е совршено прифатлив за купувачите на средната класа.

Исто така постојат и гуми на руски производители. Меѓу украинскиот мајки најде незадоволство со рускиот завои. Барања се едноставни: да носат непријатно и лошо одржувани стомакот. Но, овие ставови, се разбира, се субјективни. Домашните производители произведуваат поддршка на долна облека. Тоа е забележано добро ниво на поддршка и доволно еластичното ткиво.

Скапо, но многу висок квалитет завои овозможува Германија и Англија. Во овие земји, некои производители се работи за повеќе од 100 години. Тие произведуваат долна облека за бремени жени и облека за бремените. Нивните гуми се одликува со комбинација на избалансиран медицински соодветноста, функционалност и естетика. Ве молиме мајки дури и проширена палета на бои на нивните гуми - не само бели, но беж, црна. Но, завои на други земји кои произведуваат обично само бело. Иако некои лекари веруваат дека тоа е дополнителен поттик бел завој содржат чист.

Кога ќе изберете опсег за бремените жени треба да се фокусираат на главните позиции:

завој мора да ја исполни својата мисија: да се отстрани товарот од внатрешните органи на 'рбетот, од кожата, и што е најважно - поддршка на стомакот;
завој мора да се полимерна дише абсорбента материјал, како и составот на покровот треба да содржи: спандекс, микрофибер, памук;
изберете завој со мулти-ниво на токи - тоа ќе се прилагоди на зголемување или намалување на стомакот;
Трансферот на правото бенд големина: за да изберете големина на завој може да биде на нејзината големина пред бременоста, додадете 1 големина (ова е за жадувам бендот) или само да се измери обемот на колкот на неговата најширока точка и обемот на половината - проверете нашите податоци со оние на upakovke- лента завои одговараат на вообичаените димензии на перење: S, M, L;
цена бенд во голема мера ќе зависи од нејзината визуелна жалба;
вие дефинитивно треба да се обрне внимание на она што позиција ќе треба да носат овој или оној бенд, колку е лесно е да се отстранат, ако сте фан на активен начин на живот, панталона бенд кој се облекува како лежи, нема да работат - тоа ќе биде подобро да се избере bandazh- појас појас.

видови на гуми

Сега се разгледа она што повеќе може да биде прстен:

завој лента пати може да се пре-натална и постнатална. Ова завој се носи на долниот дел на грбот, е фиксна под стомакот. Завој поправки на матката и без притисок од погоре. Тоа може да се носи легнување и станување. Тоа е намалување од 3 зглобовите: две страна и еден фронт. Странични зглобовите се засилени еластична бенд. Тоа ви овозможува да се прилагоди на дијаметар на бендот, без отстранување. Еластична подолго од страна клапи. Должината на секој зглоб може да се прилагоди со лепенка.
Завој-гаќи исто така се користи пред и по бременоста. За време на бременоста го поддржува стомакот и матката поправени. Тоа треба да се стави на лажење. Тоа е подобро да се носи врз нормалното шорцеви, во спротивно ќе мора да се мие секој ден. Поле родови половината бенд жадувам има еластична, густа смеса на грбот и стомакот. Тој исто така има широк појас и прецени половината. Прицврстете појас може да се намали.
постпартална завој здолниште-пати може да се користи дури и по операцијата. Таа има густа кутија на неговиот стомак.
постпартална завој-движења. Таквите завој може да имаат засилен шема со висок капацитет за слабеење. Во бендот елегантност густа смеса на стомакот, на повеќе нивоа или долната страна на затворање и на половината надуени.
постоперативна завој после царски рез. Овој вид на голема заграда поддржува мускулите на предниот абдоминален ѕид и поправки на инцизија. Тој лежеше носи. Завои се најчесто направени во форма на благодатта на бенд модел, кој се наоѓа под затворач. Исто така, може да се направи како завој појас во ширина 20-30 см со лепенка.
Завој појас со играчот. Овој бенд е вграден, која може да снима музика преку USB или толпата родителски глас преку микрофон. Дури и со вклучени играчот може да одат или да спијат во текот на ноќта - звукот се пренесува преку вибрациите на површината на стомакот. вграден батерии. Во лумбалниот дел на појасот има масажа елементи ублажува бремена мајка.

Носат завој или не? Кои бенд се избере? Сите овие прашања треба да се решат поединечно. Но, главната работа - пред да донесат одлука треба да се консултирате со вашиот лекар.

Како да се избере еден бенд за бремени жени

Бременоста е несомнено најважниот фаза во животот на секоја жена. Негувањето на иднина бебе, жената се откажува од сите лоши навики, плаќа многу внимание на изборот на правилна исхрана, многу идни мајки прави посебни вежби и јога за бремени жени. Во тоа време, се што е важно, животната средина, емоционална поддршка на своите најблиски, љубов, идниот татко, кој е чувство на бебето се уште е во утробата. Во последните месеци од бременоста, многу мајки се соочуваат со потребата да се користат завој му помага на детето да се задржи правилната позиција, и мајка на одржување на добра физичка состојба до раѓањето.

Завој е корисна не само за здравјето и убавината на телото, најважно - тоа им помага да не се изгуби ритамот на живот и да го задржи својот квалитет, така, на што сте навикнати. Ако гинеколог не гледа контраиндикации - не се откажат од уште една можност да се подготви телото за идна испорака. Правилно избрани група која ќе ви помогне да се чувствуваат сигурни за време на физичка активност, и да ја исклучи можноста од последици во форма на болка во грбот и долниот дел на грбот.

Таа е одговорна постапка, пристапот кој го следи со не помалку внимание отколку на исхраната и спорт. Постојат три видови на гуми: корсети, гаќи и завој завој појас, последно, патем, може да се користи и за време на бременоста и после.

Ропството за бремени жени да разговара со една жена, веќе се користи завои за време на бременоста може да имаат совети за избор на производителот, марката и типот на ви помогне брзо да се најде идеален модел ви одговара. Разговарајте со вашиот лекар за големината и завој материјал, не заборавајте, тоа е погодно да биде не само вас, но исто така и за иднината на детето. Следете ги сите совети ќе се гледа акушер-гинеколог, тој е како никој друг не знае карактеристиките на вашето тело. Имаат добиено сите потребни информации - прошетка низ продавници и посебни одделенија со облека за бремените. Одбери завој како прецизно како изберете било која друга облека. Во последниве години, многу аптеки нудат квалитет на облека за бремени, разговарајте со продавачите, тие ќе ви помогнат да се разбере што се предвидени низа. ластик материјал треба да биде пријатна на допир, завој треба да биде идеален за вас во големина, неприфатливо притисокот врз стомакот, завој треба да го поддржи само благо. Запомнете, вие треба да го носат секој ден по неколку месеци. Не обидувај се да го спаси завој за да стане вашиот верен пријател и помошник, бидејќи тој е во состојба да ве спаси од многу проблеми, како што се протега и болки во грбот. Ако преферираш панталони со високо еластична половината - не заборавајте дека тие ќе бидат во постојан контакт со телото, така што материјалот мора да биде Хипоалергично. Ако сте загрижени за вашата кожа - тоа е подобро да се купи завој појас еластичен појас со регулирање на нејзините димензии токи, се носи над облека, многу луѓе се всушност веруваат дека овој избор похигиенски и побезбедно. Носи корсет тоа е најдобро да се земе хоризонтална положба. Ако никогаш не сте го сториле тоа пред - прв пат тоа е најдобро да го стави заедно со вашиот лекар, тој ќе ве научи да се точно на позицијата во која притисокот на половината на корсет и болки во кафез е соодветно распределена.

Не заборавајте да се земе пауза од корсет, и покрај фактот дека можете да го најдете тешко, мускулите не треба да се заборави она што значи да се работи самостојно.

Некои веруваат дека покровот на фетусот, како и врши притисок врз долниот дел на стомакот. Всушност, тоа е само мит дека ќе ги отфрли сите практикување гинеколог. Овој додаток е апсолутно безбеден за жената и за нејзиното бебе, најважното право да се одреди големината. Ако завој е подигнат правилно и е совршено прилагоден за вас во големина, тоа нема да биде било каде да се изврши притисок, и обратно ќе биде во можност да веднаш да се ослободат ненадејна болка и олеснување на замор 'рбетот. Ако се добро се однесувал во него се чувствуваат - како бенд е во право за вас.

Главните индикации за носење голема заграда

Ако водат активен начин на живот, па дури и повеќе, ако работат повеќе од 2-3 часа, а цело време на нозе, во движење, треба завој, како најдобар корист на цивилизацијата и напредок.
Ако страдате од болки во грбот или долниот дел на грбот.
Ако постои болка во нозете, проширени вени.
Завој ќе ви помогне да се избегне појавата на стрии.
Завој олеснува мултипна бременост.
се бара завој за следните бременост, кога абдоминалниот ѕид е растегната повеќе отколку во првата бременост.
Завој спасува за одредени видови на акушерска патологија.
Завој ќе им помогне со опасноста од предвремено породување.

Контраиндикации

Практично нема контраиндикации за употреба на антенатални завои, но во секој случај потребно е да се консултирате со вашиот лекар. За време на бременоста, на стомачните мускули можат да го издржат огромна вирус и, се разбира, облечен во заграда за 3-6 часа, а не ги ослаби. Ако вашиот лекар не одобри на носење на покровот и на тој начин своите аргументи се чини неубедлив за вас, само да одат до продавница, се обиде на неколку модели, и водени од своите чувства, да одлучи дали треба завој или што и може да се направи без него.

Носат завој правилно!

Задолжителен услов кога носи опсегот: што треба да се носи правилно, за да не се премногу компресирате во абдоминалната празнина. Постои апсолутно ништо комплицирано. Фактот што ременот седи како нешто не е во ред, кажи ми основно чувство на непријатност.

Покрај тоа, за секоја опција ќе бидат придружени со водич бенд со илустрации. Ако купите два гола во антенаталната клиника, го користат правилно ќе ве научи на лекар или медицинска сестра. Носат завој, идеално, само лежи на грб, малку укинување на бутот.

Единственото прашање е, како да се усогласат со ова правило надвор од домот. Тоа не е никаква тајна дека една бремена жена доста често го користат јавниот тоалет. Во тој случај, експертите советуваат да се потпреме назад малку за укинување на стомакот рака и стискаш, а потоа веднаш се поправи оваа позиција завој.

Бидете сигурни дека за да го набљудуваат режим на бендот носат, што е, било да е тоа од 24 часа е невозможно. Земете пауза на секои 3 часа за 30-40 минути. Ако жената почна да се доживее непријатно чувство цедење, скратен здив, детето станува немирен и силна "бутам", Завој треба веднаш да се намали или отстрани.

Модерни технологии овозможуваат да се создаде материјали кои овозможуваат кожата да дише, за што добил името "втора кожа". Завои со додавање на овој материјал во форма на ленти со еластична вметнете која одговара на горниот дел од стомакот, повеќето се овозможи ефикасно да се спречи појавата на стрии.

Пренатална употреба завои може до последните денови од бременоста. друг "за" облечен во покров - чувство на една жена. Ако бремена мајка, носат завој, се чувствува удобно во него, тогаш тоа е знак дека бендот зедов добро. Понекогаш мора да remeasure неколку видови на гуми, со цел да се одлучи кој еден да се избере.

Во секој случај, ако се во согласност со препораките на соодветна пренатална носат завој, дека тоа не претставува никаква опасност за бебето!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Стравот од породувањето и постпартална депресијаСтравот од породувањето и постпартална депресија
Electroacupuncture со синдромот на карпален тунелElectroacupuncture со синдромот на карпален тунел
Бремените жени не можат да пијат алкохол, дури и во минимални дозиБремените жени не можат да пијат алкохол, дури и во минимални дози
Инјекции на магнезиум сулфат за време на бременоста - закана за фетусот?Инјекции на магнезиум сулфат за време на бременоста - закана за фетусот?
Http://sweli.ru/media/k2/items/cache/8ff89376d072f546d093af32c351dcc8_s.jpgискусственный абортусHttp://sweli.ru/media/k2/items/cache/8ff89376d072f546d093af32c351dcc8_s.jpgискусственный абортус
Физички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породувањеФизички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породување
Набљудување на текот на бременоста во женски консултацииНабљудување на текот на бременоста во женски консултации
Долна облека за мајки. Како да го изберат правото облека бремените. Како да изберете градник за…Долна облека за мајки. Како да го изберат правото облека бремените. Како да изберете градник за…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Употребата на изосорбид динитрат во бременоста. Ефект на s-nitrosoglutathione бременостаУпотребата на изосорбид динитрат во бременоста. Ефект на s-nitrosoglutathione бременоста
» » » Ропството за бремени жени. Како да изберете големина? Како да се избере еден бенд за бремените жени и постпартална завој