ma.gurushealth.ru

Ароматерапија во болести на жените. Својства на етерични масла

Видео: Ylang-ylang: 7 главните карактеристики

Својства на етерични масла и нивните ефекти врз телото

портокал масло

Портокал масло се користи уште од античките времиња како лек треска.

Таа се изрекува антисептик, кој се користи во третманот на тешко лекување рани и чиреви.

масло компоненти имаат hemostatic ефект на прекумерно висока менструација или други матката крварење.

Тоа го подобрува расположението и ја зголемува ефикасноста.

масло на босилек

Се користи за несоница, мигрена, нервен исцрпеност, грчеви на желудникот и цревата, гихт, хроничен ринитис, што предизвика губење на мирис како анти-воспалителни за артритис, како анестетик со отитис, забоболка.

Во комбинација со лаванда или коријандер обезбедува антимикробно дејство. босилек масло ефикасност се зголемува 20 пати, кога се користи заедно со масло од еукалиптус.

бергамот нафта

На масло се користи како antispasmodic, антисептик, како и губење на апетитот, цревни паразити.

масло валеријана

На етерично масло од ова растение е психотропна, седативи, antispasmodic, anthelmintic, нормализира функцијата на тироидната жлезда, се користи за нарушувања на спиењето, нервоза, мигрена, неврастенија, срцева аритмија, тахикардија.

масло од каранфилче

Чешне нафта се користи за време ментални и физички замор, ферментација во стомакот, дијареа, надуеност, белодробна невралгија.

здравец нафта

Внатрешно здравец масло се користи во неврастенија, чир на желудникот, крварење, уринарниот тракт камења, црви, како тоник, адстрингентно, антисептик. Однадвор масло се користи за лекување на рани, изгореници, чиреви, кога потечени виме, ќерамиди, дерматози.

масло од грејпфрут

Маслото од овошје нормализира метаболизмот на мастите, го подобрува имунитетот, ја подобрува црниот дроб и жолчката.

масло за јадење

На нафтата се зголемува заштитната функција на кожата, го спречува губењето на косата и првут, го стимулира имунолошкиот систем.

Ylang-ylang

Ylang-ylang што е прикажано со тахикардија, хипертензија, цревни инфекции, гноен секрет на генитален тракт.

масло од ѓумбир

На масло има анти-воспалителни и антимикробна акција со ангина, бронхитис, и акутни респираторни инфекции, се оптимизира варење.

кедар нафта

Cedar масло се користи во кожата патологии, болести на горниот респираторен тракт, на нервниот систем.

масло од лаванда

Во внатрешноста лаванда масло се користи како antispasmodic, аналгетик, антисептично, бактерицидно, choleretic, диуретик, diaphoretic, мигрена, anthelmintic.

лимон масло

Масло се користи како антибактериски, антисептички, тоа им помага со главоболки, вртоглавица. Нормализира метаболизмот, го намалува целулитот, подмладува на васкуларниот ѕид, има анти-склеротичен ефект.

масло од мирта

На масло се користи за третман на болести бронхопулмонарна (бронхитис, пневмонија), како и во третманот на туберкулоза, урогенитални инфекции.

смрека

Ароматични масла има анти-воспалителни, аналгетик и антибактериски својства. На масло го подобрува лачењето на дигестивните жлезди, дава antispasmodic, choleretic, диуретик ефект. масло компоненти успешно се користат за третман на тешка и пролонгирана главоболка.

пеперминт нафта

Ароматични пеперминт масло има седативно, анестетици, antispasmodic, антибактериски ефект. Успешно се користи за да се ослободат чешање, иритација и воспаление на кожата, што има ефект на ладење. Тоа се користи за ублажување на главоболка, мигрена, абдоминална болка, кашлица.

се зголеми масло

Роуз нафта нормализира ендокрините жлезди, ја враќа на хормоналната рамнотежа на телото. Таа има аналгетски, применлив за болка во долниот дел на стомакот, нормализира обемот на исцедок од матката за време на менструацијата, вагинитис, и ја елиминира квасец.

рузмарин масло

Етерично масло предизвикува локално зголемување на протокот на крв, промовира брзо зараснување на рани има аналгетски ефект. масло компоненти стимулира почетокот на менструацијата, тон.

На масло се користи во третманот на невротични состојби, за да го поправите невролошки нарушувања во менопауза.

борово масло

Таа содржи испарливи масла која има силен антисептично дејство. Тие се ефикасни во лекувањето на тешки бактериски болести на белите дробови и дишните патишта, вклучувајќи туберкулоза. масло компоненти имаат antispasmodic, choleretic, диуретик, да го промовира детоксификација и активирање на метаболички процеси. Тоа се користи за замор и нервен ексцитабилност.

масло ким

Внатрешно ким масло се користи како стимулант, antispasmodic, carminative, диуретик, anthelmintic.

Тоа се користи во случај на губење на апетит, срцеви палпитации, за подобрување на лактација во доилки.

Масло од чајно дрво

На етерично масло има антибактериски и антимикотични, на спазмолитично, анти, antitoxic ефект, го подобрува лактација.

масло од жалфија

Средства за дезинфекција содржи масло компоненти, анти-воспалителни и антитуморна активност. Тој е ефикасен во лекувањето на болести на дишните патишта и белите дробови, што се користи во астма и останување без здив. Граници потење, го инхибира лактацијата, и може да се користи за време на "повлекување" на децата од градите.

еукалиптус

Таа има антибактериски, антипаразитски акција. Се користи за болести на дишните патишта како ефективна antitussive, expectorant, анти-воспалителни, решавање на агент. Тој им дава чувство на свежина, свежина.

триење масло има аналгетски ефект во невралгија, ревматски болки. Изразено антисептички својства да се користи во третман на гноен маститис, во третманот на грлото на матката ерозии и чиреви.

EJ Смирнова
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Правила за примена на етерични масла за безбедностПравила за примена на етерични масла за безбедност
Ароматерапијата при породувањеАроматерапијата при породување
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Рузмарин, розово дрво, камилица медицински и фармаколошки својства на етеричните масла од кинеска…Рузмарин, розово дрво, камилица медицински и фармаколошки својства на етеричните масла од кинеска…
Различни традиционални методи на третман на гинеколошки болестиРазлични традиционални методи на третман на гинеколошки болести
КозметологијаКозметологија
Ким, туја, равнец медицински и фармаколошки својства на етеричните масла од кинеска медицинаКим, туја, равнец медицински и фармаколошки својства на етеричните масла од кинеска медицина
Алтернативни методи на лекување на алергииАлтернативни методи на лекување на алергии
Обвива и други начини да го користите етерични маслаОбвива и други начини да го користите етерични масла
Olimetin (0limetinum). Комплекс препарат кој содржи 1 g од пеперминт масло 0.017 g, терпентин масло…Olimetin (0limetinum). Комплекс препарат кој содржи 1 g од пеперминт масло 0.017 g, терпентин масло…
» » » Ароматерапија во болести на жените. Својства на етерични масла