ma.gurushealth.ru

Дневен лицето

Дневен лицето

Многу жени потрошите богатство на салони за убавина, но може да се постигнат истите резултати дома за многу повеќе скромна цена.

Во утринската нега

процедури план

перење

Мојот метод е банална исплакнете со топла вода наутро. Ако сакате да користите сапун за лице, неговиот добар пена, ќе се применуваат за да се соочи пена, а потоа исплакнете темелно.

лосион

Видео: нега на лице | ЧЕКОР 1 - Чистење на кожата | Вистината за Micellar вода

Лосион може да се примени, и рацете, но маска лосион освежува кожата многу подобро, и сето тоа за околу три минути.

серумот

Изберете серум, водени од страна на државата на нивната кожа. За снабдување на дермисот, јас го користам серумот на длабоко чекори.

Емулзии и креми

Видео: секојдневна нега на лицето. млада кожа

Емулзии и креми помогне на кожата задржат хранливите материи што едноставно заситен со него. Бидете сигурни дека за да се загрее на алатка во рацете пред нанесувањето на кожата.

фондацијата

Изберете право основа во согласност со плановите за ден, на пример, за заштита од сонце или сјај на кожата. Како основа ќе може да се дебели крем или светло емулзија.

тонски основа

Оние над 30 години, јас препорачуваме да користите течни основа база. Ако се примени внимателно основа шминка ќе се одржи во текот на денот, дури и во текот на летото.

заштита вечер

процедури план

за прочистување на

Ако сте над 30, користете крем за чистење. Прво, со користење на шминка смена отстрани сенката за очи и кармин.

перење

Веднаш по шминка отстранување исплакнете со доволна количина на топла вода. Ако се мијат со сапун и вода, не заборавајте прво да темелно го пенливата.

мелез

Разлиствам на кожата еднаш на секои десет дена, подобрување на тен. Микс на чистење на лицето со сапун да ја омекне својата текстура.

лосион

Направете мојот оригинален лосион маска, го стави на врвот на полиетиленски филм за дополнителна влага. Така кожата е многу подобро ги апсорбира серум, кои потоа може да предизвика.

серумот

Вашата кожа треба влага? Тоа е сува и ронлив? Утврди она што треба, и изберете соодветна за вас серум.

Емулзии и креми

Внимателно го приклучиш на работи што можете само да се негува кожата, предизвикувајќи емулзија или крем дланки и прсти.

Отстранување на шминка за очи и усни

Повеќето од оние кои имаат брчки и под-око кругови не се исчистени од кожата правилно. Посебно внимание треба да се посвети на боја козметика, како сенка и кармин, кој може да предизвика пигментацијата, ако тоа не е отстранета правилно. Секогаш измијте целосна шминка, со користење шминка смена, пред да одат на општо чистење. Ако помина 30 минути на шминка, а потоа истиот износ на време ќе треба да го отстраните. Оваа точка е често се занемаруваат.

Покрај тоа, бисер и треперлива честички се тешко да се отстрани, па внимателно ги измиете шминка, ако сте ја користеле козметика содржат таквите компоненти.

Исчистете го лицето ќе биде многу полесно ако за прв пат ќе се отстрани шминката усните и очите.

обука

Око шминка смена

Отстранување на шминка усни

се соочуваат со чистење

Сепак укинување на аглите на устата, следете ја постапката за долната усна. Темелно ја збрише од кармин по контурите на усните.

Видео: Нега на кожа l Комбинација / мрсна тип на кожа

Откако ќе го отстраните шминката од очите и усните, тоа е крајот на остатокот од лицето. Се сеќавам дека пред да се исчисти лицето, мора да се отстрани целосно со шминката. Најмалку што се заинтересирани, да се фаќа на кожата, па обидете се да не се прават премногу тешко да се избрише. Отстранување на шминка Berezhnaya движењата на рацете нагоре и нанадвор, прстите се здружија за да се зголеми од областа да се исчисти. Ова ќе го отстрани шминка и чистење на порите без непотребно оптоварување на кожата.

Ако не знаете како да се користи средство за чистење, понуди да се запре избори на крем или емулзија, бидејќи тие се толерирани најдобрите кожата.


Миење на лицето и ушите

Според моите набљудувања, многу луѓе ги мијат лицето вертикални движења, што се протега рацете нагоре и надолу. Така можете да го прескокнете надворешни контурите на лицето, оставајќи неизмиени виски и влечење на кожата со рацете надолу, ќе се придонесе за нејзиниот доделување текот на времето. Измијте го лицето со кружни движења од центарот на страни, замислувајќи дека оваа топка.

Обично е доволно да се мие лицето со вода. Ако ви треба да користите сапун - на пример, кога ќе се пот - неговиот добар пена, а потоа темелно исплакнете го лицето со топла вода.

Не заборавајте да се грижи за после миење ушите. Со сува и досадна ушите, трчате на ризикот од постар.

миење лице

миење на ушите

Разлиствам со втор тим за лице

Тоа е најдобро да разлиствам на чистење на кожата најмалку еднаш не-јаз-фини честички прочистете ги отстраните мртвите клетки на кожата и нечистотија, придонесува за поефикасно чистење на кожата. Покрај тоа, desquamated кожата подобро да ги апсорбира лосиони и други козметички производи. Ако честички втор тим ќе изгледа премногу груб, обидете се да се меша со еднаков износ на сапун за лице, разреден со малку топла вода.


Три минути маска лосион

Ако Squirts вода на парче хартија, водата се населува на површината, а потоа полека испарува, оставајќи ги на хартија сува и збрчкана. Ако се стави влажна крпа на врвот и да го оставиме тоа за некое време, на хартија постепено почнува да се апсорбираат вода и да се навлажни.

Истиот принцип важи и за површината (т.н. пали) слој на дебелина на кожата на лицето на неколку стотинки од милиметар. На кожата има апсорбира активни состојки на лосион, да го пробијат со влажни салфетки памук. Тоа е многу повеќе корисни отколку само спреј или лосион применуваат на лицето.

Највредното нешто во предложениот ме маска лосион - е неговата едноставност. Нема ништо комплицирано за да се влажни памучна крпа со вода, стискаш тоа дарежлив дел од лосион и стави салфетка за три минути на лицето. Памучна крпа, вода, лосион и три минути од вашето време - тоа е сè што ви треба за маска.

Тоа е подобро да не се користи ватиран салфетки памук. Оние кои јас го користам (удар на мојот сопствен бренд се продава само во Јапонија), со големина од 7.5 до 15 сантиметри и дебелина од околу 5 сантиметри, но може да користите било која достапна салфетки големина. Се намали на салфетка во половина, а потоа намачкајте го со вода и како резултат на правоаголници лосион, која не даде салфетка "pushitsya", а потоа се дели на тенки слоеви, кои потоа се стави на лицето.

Оваа домашна маска ќе ви заштеди пари, бидејќи вие не треба толку многу лосион кој го користите сув марамчиња или спреј. Лосион не ќе го изгуби својата ефикасност од она што за прв пат го нанесе на салфетка - напротив, тоа ќе биде повеќе рамномерно распоредени низ лицето и многу подобро се апсорбираат.

Лосион маска смирува и moisturizes на кожата, подобрување на неговата структура и што го прави веднаш помека. Тоа е причината зошто јас тврдат дека маска лосион не е помалку ефикасен од серумот.

Авторски Лосион маска од Chizu Saeki

За извршување на оваа постапка, треба да се земе дебели (половина сантиметар дебелина) памучна крпа, која може да се подели во слоеви.Меѓународен лосион маска

За овој лосион маска се користи салфетка од 100% памук.

Примена на серумски

По влажнење на кожата лосион да се применуваат серум сера се користи понатаму потхранува кожата, тие да навлезат длабоко во дермисот, одговорен за сила и еластичност, ја храни кожата и да даде нејзината моќ. Оние кои се постари од 25 години, се препорачува да се применуваат серумот наутро и навечер.

Првично, серум мора да се загреваат во рацете и потоа се применува на пет точки на лицето и на рацете да се дистрибуира во текот на целата површина со движење нагоре и нанадвор. Движењата на рацете, како да се нацрта на буквата V, додека, исто така, затегнување на кожата. Бројот на движења е наведено, сепак, како по правило, две или три ќе бидат доволни. Ако тоа не е доволно, се повтори движењето.


Предупреди стареењето на кожата со помош на дневна заштита од сонце

Веројатно знаете дека ултравиолетовите зраци на сонцето, не само што ја прават кожата тен, но, исто така, може да го направи збрчкан и опуштена. Тие навлезат во кожата и го уништи нејзиниот внатрешен слој. Тоа е подобро да се почека до УВ кожата ќе предизвика сериозни повреди, и да преземат превентивни мерки за заштита. Во Австралија, внимателно заштита од сонце rekomenlovana сите, возрасни и деца, поради силното ултравиолетово зрачење и ризикот од развој на рак на кожата.

Сепак, многу сончање лосиони се чувствуваат непријатно во употреба или не содржат толку здрави состојки. Покрај тоа, задачата се стави на лицето уште еден козметички производ може да биде проблематична.

Тоа е она што го правам: по третмани за нега на кожата на утро се меша сончање во еднакви пропорции, и сите емулзија или фондација, и да го ставам или направат како резултат на составот на лицето. Јас ова го омекне сончање, што го прави повеќе веројатно да бидат дистрибуирани рамномерно. Благодарение на својата навлажнувачки ефект емулзија или фондација шминка дава на кожата екстра сјај, како да се користи тонери, може да се сокрие било темни области и други несовршености на кожата. Во тие денови кога не nanoshu тонски основа, оваа техника еднаш ја убие три птици со еден камен - го прави лесно да се направи се, за да се заштити кожата од сонцето и влогови тоа. Покрај тоа, со тоа заштеда на многу време.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Убавина сјај, а не да блесне!Убавина сјај, а не да блесне!
КозметологијаКозметологија
Брзо методи за лицето убавинаБрзо методи за лицето убавина
Козметологијата козметика чајКозметологијата козметика чај
Кожата убавина ochizhenieКожата убавина ochizhenie
Козметологијата Down "avitaminozny" Гледај!Козметологијата Down "avitaminozny" Гледај!
Козметологијата компири во козметикатаКозметологијата компири во козметиката
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Itaks (itax) пенење лосион кој содржи 0,3% од phenothrin и анјонски и нејонски сурфактанти…Itaks (itax) пенење лосион кој содржи 0,3% од phenothrin и анјонски и нејонски сурфактанти…