ma.gurushealth.ru

Ефективна диета за жените после 30 години

Видео: Како да се задржи вашата фигура по 30 години. Јуриј Spasokukotsky

чистење исхрана

Со оваа диета можете да се елиминираат токсините, го збогати со витамини, стимулирање на цревата, го стабилизира нивото на шеќер во крвта и да ги нормализира функционирањето на ендокриниот систем.

Исхрана наменета за 7 дена, при што е потребно да се пие најмалку 2 литри течност дневно.

Во текот на ноќта, се препорачува да се користи 1 чаша кисело млечен производ.

Храната која треба да бидат исклучени од вашата исхрана:

 • масни месо и производи од месо;
 • пушеле;
 • пченица леб;
 • кондиторски производи;
 • тестенини;
 • жита (освен овес);
 • масти полномасно млеко;
 • урда;
 • Јогурт со адитиви;
 • шеќер;
 • конфекција;
 • алкохолни пијалоци.

Производи кои се внесуваат во исхраната:

 • посно месо;
 • пилешко;
 • риба;
 • зеленчук;
 • плодови;
 • овес;
 • малку маснотии млеко;
 • природен јогурт;
 • урда;
 • сирење;
 • жито леб;
 • леб од пченично брашно;
 • растително масло (пченка, маслиново, сончогледово);
 • Засладувач.

Видео: Соопштение - Идеални коцки притисок за 30 дена или се пумпа до медиумите брзо и ефикасно

Пример мени за 1 недела

1 ден

појадок:
1 грејпфрут, цимет, 1 парче сирење, 1 'ржан леб, 1 чаша чај со засладувач.

ручек:
1 порција на пире супа од зеленчук, 100 гр варен пилешки гради, салата од никнува жито, и морков, зачинета пченка масло, со сусам 1 чаша режеш сок.

ужина:
70 грама овошје пиреа, јогурт 1 чаша со 1 лажичка мед.

вечера:
1 порција на овес, варен во обезмастено млеко со суво или свежо овошје, 1 чаша јогурт.

2 ден

појадок:
овошно пире со природен јогурт, 1 кифла wholemeal.

ручек:
говедско месо супа со крекери, салата (авокадо, домати, краставици, зелена салата лисја со сок од лимон и маслиново масло), 1 слатка пиперка, полнети со зеленчук, 1 свежа праска.

ужина:
1 шолја чај, 1 интегрален тост.

вечера:
100 гр риба јадења, 100 гр компири варени во униформа, 100 гр варен тиквички со маслиново масло, 1 'ржан леб, чај со засладувач.

3 ден


појадок:
100 г јагоди, 2 леб и трици, свежо исцеден сок од портокал.

ручек:
пилешко супа со 1 'ржан леб, 2 варени компири клубенот полнети со туна, сирење и пченка, 2 свежи домати, 5 свежи сливи.

ужина:
овошно пире со природен јогурт.

вечера:
100 гр варен пилешки, 50 гр варен ориз зеленчук за салата, 1 чаша топло млеко.

4 ден

појадок: 30 грама житни со обезмастено млеко, 1 свежо овошје, кафе со засладувач.

ручек:
аспарагус супа, 1 пилешки Пети, зелева салата и краставица со растително масло и сок од лимон, сок од јаболко 1 чаша.

ужина:
50 g на сирење со овошна салата.

вечера:
пченка каша со мед и сусам, 1 парче сирење, 1 чаша јогурт.

5 ден

појадок:
салата 1 круша, 1 јаболко, 1 банана, зачинети со кисело млеко, 1 мала векна леб со трици, кафе со млеко.

ручек:
зеленчук рагу на тиквички, моркови, домати со сецкан магдонос, 1 ролна леб од пченично брашно, јагода со обезмастено млеко.

ужина:
1 сендвич на wholemeal леб со зелена салата и парчиња авокадо, 1 чаша сок од портокал.

вечера:
3, печени јаболка со природен јогурт, едно парче сирење, 1 'ржан леб, чај со засладувач.

6 ден

појадок:
1 печени тост со сирење и домати, целер или посеан магдонос, чај со мед.

ручек:
риба супа од зеленчук 1 'ржан леб, 100g задушени говедско месо црниот дроб гарниран со варено цвекло, сок од домати 1 чаша.

ужина:
мусли без шеќер со малку маснотии природен јогурт.

вечера:
150 g на пареа на црниот дроб, варен компир клубенот 2, 2 домати, сок од домати 1 чаша.

7 ден

појадок:
1 парче посно шунка, домати 1, 100 гр ананас, 1 кифла wholemeal, 1 чаша топло млеко.

ручек:
вегетаријанска супа од зеленчук со одмастена павлака, 1 кифла wholemeal, 100 гр варен риба, варен грав, 2 јаболка.

ужина:
1 чаша овошен сок, 1 интегрален тост.

вечера:
150 гр варено лосос филети, свежа салата од зелка и маслинки со сок од лимон, 1 кифла wholemeal, 1 киви, чај со засладувач.

исхрана Бодување

Во согласност со принципот на оваа диета секој производ е доделен одреден број на поени. Разделба со вишокот тежина и нормализирање на сите функции на телото и може, ако добивката на денот на не повеќе од 40 поени.

 • варени риба - 100 g - 0;
 • варено говедото - 100 g - 0;
 • млеко - 1L - 10;
 • јогурт - 1L - 10;
 • пржена риба - 100 g - 5;
 • печено говедско месо - 100 g - 5;
 • кајмак - 100 g - 5;
 • Сирење - 100 g - 5;
 • јогурт - 100 g - 5;
 • шницла - 100g - 7;
 • свинско печење - 100g - 7;
 • павлака - 1 лажица - 3;
 • крем - 1 лажица - 3;
 • мајонез - 1 лажица - 3;
 • масло - 1 лажица - 3;
 • Варен колбас - 1 компјутер. - 1;
 • кечап - 1 лажица - 1;
 • јајце - 1 компјутер. - 1;
 • овошје - 100 g - 5;
 • пушеле месо - 100 g - 6;
 • солени месо - 100 g - 6;
 • Колбас - 100g - 6;
 • портокал - 1 компјутер. - 2;
 • пржени јајца од 2 - 7;
 • овошна салата - 100 g - 11;
 • суровини и зеленчук салата - 100 g - 5;
 • мусли - 100 g - 5;
 • варен зеленчук - 100 g - 10;
 • задушени зеленчук - 100 g - 10;
 • Торта - 100 g - 25;
 • грав - 100 g - 20;
 • Компири - 100 g - 20;
 • пржени компири -100 g - 25;
 • каша - 100 g - 20;
 • Пети - 1 компјутер. - 19;
 • тестенини - 100 g - 25;
 • бисквити - 1 компјутер. - 9;
 • палачинка - 1 компјутер. - 9;
 • Бонбони - 1 компјутер. - 9;
 • чоколада - 1 компјутер. - 9;
 • шеќер - 1 лажичка - 12;
 • Вегетаријанска супа - 1 парче - 8;
 • џем - 1 лажица - 4;
 • џем - 1 лажица - 4;
 • мед - 1 лажица - 4;
 • грашок супа - 1 дел - 35;
 • сок - 1 чаша - 10;
 • коктел - 1 чаша - 10;
 • вино - 1 чаша - 10;
 • супа од зеленчук со месо - 1 дел - 16;
 • Gin - 50 ml - 13;
 • коњак - 50 ml - 13;
 • алкохол - 50 ml - 13;
 • сок од домати - L 1 - 8;
 • Леб - 1 парче - 3;
 • Чај - 1 чаша - 0;
 • кафе - 1 чаша - 0;
 • минерална вода - 1 чаша - 0.

Видео: Дали треба да почнете да копа по 30

посно исхрана

Оваа диета се базира на јадење нискокалорична храна која промовира не само губење на тежината, но и подобрување на метаболичките процеси во организмот. Таа е наменета за 1 недела.

понеделник

појадок: просо каша со тиква и чај.

ручек: 100 мл суво бело вино, свежа салата и морков, супа од зеленчук.

ужина:
печурки со компири, компот од јаболка и сливи.

вечера:
braised репа и моркови и кромид, малини, пире со шеќер, захаросани овошје.

вторник

појадок: компир палачинки со сос од домати и кисела печурки, салата од ротквица, кромид, кафе или чај.

ручек:
салата од јаболка, репа и целер, супа од печурки.

ужина:
зеленчук чорба, брусница-applesauce.

вечера:
полнети со ориз и печурки, колачи направени од 'ржано брашно и трици, чај со џем од сливи и захаросани овошје.

среда

појадок: салата од варен зеленчук со билки, кафе со цикорија, цвет чај.

ручек: салата од цвекло со јаболка, зелка, торта со ориз.

ужина:
компир шницли со сос од домати, зелка, кисели краставички, црвена рибизла желе со ванила.

вечера:
1 готви тиква пита со јаболка, џем цариградско грозде, захаросани овошје, чај.

четврток

појадок: печурка потомство, 1 тост, овес пудинг.

ручек:
свежа салата репка со боровинки и морков, супа од зеленчук, 1 Пети со кромид и моркови.

ужина:
полнет зеленчук, репка, тиква салата со јаболка, мед и ореви.

вечера:
гриз пудинг со сос, суво грозје и јаболко пире, слива џем, чај.

петок

Во текот на денот, да пијат само вода или Бери овошје пијалаци во вечерните часови - квас.

вечера: компири, зелена салата со кисела павлака, сирење сендвич, чај.

Сабота

појадок: Овес на вода, сквош и репка кавијар, цикорија кафе или чај.

ручек:
салата од свежи моркови со ореви и зеленчук, репка, лук и масло од сончоглед, грав супа, пита 1 зелка.

ужина:
парен зеленчук, солени црни печурки, печени јаболка, лесно посеан со шеќер.

вечера:
компири, зелена салата, кромид, моркови и кисели краставички, цвет чај, захаросани овошје.

недела

појадок: гриз каша со шеќер, квасец тесто fritters со кромид, лук сос.

ручек:
салата од цвекло и морков, лук и магдонос, компир супа со зеленчук и 1 croutons.

ужина:
котлети на леќата каша со кромид сос, кисела зелка, брусница желе.

вечера:
пудинг од црн леб со сос од сливи, цвет чај, крекери, цреша џем.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Wellness и брза исхрана за жени по 30 годиниWellness и брза исхрана за жени по 30 години
Исхрана козметика Нова ГодинаИсхрана козметика Нова Година
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Како да се губат телесната тежина преку исхранатаКако да се губат телесната тежина преку исхраната
Совети за поздрава хранаСовети за поздрава храна
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
Целијачна болест кога третманот е елиминација на глутенЦелијачна болест кога третманот е елиминација на глутен
Како да се ослободите од дебелината кај жените кои користат диетиКако да се ослободите од дебелината кај жените кои користат диети
Диета мени за хемороидиДиета мени за хемороиди
КозметологијаКозметологија
» » » Ефективна диета за жените после 30 години